Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wpływ materiałów ściennych na akustykę w odniesieniu do nowych regulacji i zapowiadanych zmian

Effect of wall materials on acoustics with reference to new regulations and announced amendments 
FOT. Ściana wewnętrzna międzymieszkaniowa z wypełnionymi spoinami poziomymi
FOT. Ściana wewnętrzna międzymieszkaniowa z wypełnionymi spoinami poziomymi
Materiały Stowarzyszenia "Białe murowanie"

Hałas jest jednym z najbardziej niekorzystnych czynników wpływających na komfort użytkowanych mieszkań. Godzi w podstawowe potrzeby każdego człowieka, m.in. potrzebę spokoju i odpoczynku. Zakłóca także wiele ważnych funkcji i procesów psychospołecznych.

W Polsce zagadnienie hałasu w budownictwie regulowane jest przez Prawo budowlane [1] oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) [2], gdzie wśród 7 wymagań podstawowych, jakie powinny spełniać budynki, jest obowiązek ochrony przed hałasem i drganiami.

Dopuszczalne poziomy hałasu zewnętrznego określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku [3].

Przeczytaj: Nowe regulacje w zakresie akustyki

Z kolei Ustawa o wyrobach budowlanych z dnia 16 kwietnia 2004 r. (z późniejszymi zmianami) [4] podaje, że warunkiem prawidłowego zastosowania wyrobów budowlanych jest wcześniejsze określenie ich parametrów akustycznych.

 

Część poświęconą akustyce budowlanej można też znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. (z późniejszymi zmianami) odnośnie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w którym przywołano następujące normy:

  • PN-B-02171:1988, "Ocena wpływu drgań na ludzi w budynkach" [5];
  • PN-B-02151-2:1987, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach" [6] (obecnie trwają prace związane z jej nowelizacją);
  • PN-B-02151-3:1999, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych oraz wytyczne prowadzenia badań" [7] (obecnie zaktualizowana);
  • PN-EN-12354-1:2002, "Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Część 1: Izolacyjność od dźwięków powietrznych między pomieszczeniami" [8].

PKN zatwierdził dodatkową normę mająca na celu zmniejszenie hałasu w pomieszczeniach przez ograniczenie hałasu pogłosowego oraz zapewnienie zrozumiałości mowy - PN-B-02151-4:2015­‑06 "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne do prowadzenia badań" [9].

W tym samym czasie wprowadzono aktualizację normy PN-B-02151-3:1999 [7]. W wydaniu PN-B-02151-3:2015-10 [10] wymagana izolacyjność akustyczna dla ścian międzymieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych pozostała bez zmian i wynosi R’A1  ≥  50 dB.

Zobacz: Kształtowanie warunków pogłosowych pomieszczeń użyteczności publicznej z wykorzystaniem materiałów dźwiękochłonnych

Zmianie uległy natomiast wymagania wobec tego typu przegród w budynkach o zabudowie bliźniaczej i szeregowej, gdzie obniżono je o 3 dB (TABELA 1). Określono wymagania dla ścian w obrębie jednego mieszkania za pomocą RA1R, czyli wartości projektowej wskaźnika izolacyjności akustycznej (w poprzedniej wersji było to R’A1).

TABELA 1. Porównanie wybranych wymagań izolacyjności akustycznej w budynkach mieszkalnych
TABELA 1. Porównanie wybranych wymagań izolacyjności akustycznej w budynkach mieszkalnych
 TABELA 2. Porównanie wybranych wymagań izolacyjności akustycznej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych
 TABELA 2. Porównanie wybranych wymagań izolacyjności akustycznej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Aktualna wersja wprowadza sporo zmian w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Rozszerzona jest o dużo więcej rodzajów budynków (np. sądy i prokuratury) oraz nowych typów pomieszczeń (np. sale operacyjne w szpitalach) wraz z przypisanymi im wymaganiami izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych.

W TABELI 2 przedstawiono wybrane zmiany wymagań, jakie wprowadzono w budynkach użyteczności publicznej w odniesieniu do ścian wewnętrznych na przykładzie szkół.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2016

Komentarze

(3)
wojtek | 07.02.2017, 11:15
Witam
cieszę się za informację o tym,że norma została zaktualizowana tj. PN-B-02151-3:1999 do PN-B-02151-3:2015-10.
Tylko brakuje istotnej informacji - CZY TA NORMA JUŻ OBOWIĄZUJE czyli czy została powołana w rozporządzeniu.
Proszę o uzupełnienie artykułu o te dane.
Tomasz Połubiński | 13.02.2017, 20:54
Norma PN-B-02151-3:2015-10 już obowiązuje. Obecnie trwają prace nad zmianami do Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, gdzie zostanie ona przywołana w miejsce normy PN-B-02151-3;1999. Do czasu aktualizacji Rozporządzenia można się posługiwać jej starszą wersją.
wojtek | 14.02.2017, 09:11
Dziękuję ale wniosek z tego jest jeden - nie ma normy w rozporządzeniu czyli jej stosowanie jest obligatoryjne. Proszę o dodanie zmiany do artykułu kiedy rozporządzenie zostanie zmienione.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


 Dorota  Kajka
 Dorota  Kajka
Autorka jest absolwentką Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, kierunek budownictwo. W Stowarzyszeniu Producentów Białych Materiałów Ściennych „Bia... więcej »
mgr inż. Tomasz Połubiński
mgr inż. Tomasz Połubiński
Autor ukończył Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, kierunek budownictwo. Jest członkiem Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.