Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wpływ materiałów ściennych na akustykę w odniesieniu do nowych regulacji i zapowiadanych zmian

Effect of wall materials on acoustics with reference to new regulations and announced amendments 
FOT. Ściana wewnętrzna międzymieszkaniowa z wypełnionymi spoinami poziomymi
FOT. Ściana wewnętrzna międzymieszkaniowa z wypełnionymi spoinami poziomymi
Materiały Stowarzyszenia "Białe murowanie"

Hałas jest jednym z najbardziej niekorzystnych czynników wpływających na komfort użytkowanych mieszkań. Godzi w podstawowe potrzeby każdego człowieka, m.in. potrzebę spokoju i odpoczynku. Zakłóca także wiele ważnych funkcji i procesów psychospołecznych.

W Polsce zagadnienie hałasu w budownictwie regulowane jest przez Prawo budowlane [1] oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) [2], gdzie wśród 7 wymagań podstawowych, jakie powinny spełniać budynki, jest obowiązek ochrony przed hałasem i drganiami.

Dopuszczalne poziomy hałasu zewnętrznego określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku [3].

Przeczytaj: Nowe regulacje w zakresie akustyki

Z kolei Ustawa o wyrobach budowlanych z dnia 16 kwietnia 2004 r. (z późniejszymi zmianami) [4] podaje, że warunkiem prawidłowego zastosowania wyrobów budowlanych jest wcześniejsze określenie ich parametrów akustycznych.

 

Część poświęconą akustyce budowlanej można też znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. (z późniejszymi zmianami) odnośnie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w którym przywołano następujące normy:

  • PN-B-02171:1988, "Ocena wpływu drgań na ludzi w budynkach" [5];
  • PN-B-02151-2:1987, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach" [6] (obecnie trwają prace związane z jej nowelizacją);
  • PN-B-02151-3:1999, "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych oraz wytyczne prowadzenia badań" [7] (obecnie zaktualizowana);
  • PN-EN-12354-1:2002, "Akustyka budowlana. Określenie właściwości akustycznych budynków na podstawie właściwości elementów. Część 1: Izolacyjność od dźwięków powietrznych między pomieszczeniami" [8].

PKN zatwierdził dodatkową normę mająca na celu zmniejszenie hałasu w pomieszczeniach przez ograniczenie hałasu pogłosowego oraz zapewnienie zrozumiałości mowy - PN-B-02151-4:2015­‑06 "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach oraz wytyczne do prowadzenia badań" [9].

W tym samym czasie wprowadzono aktualizację normy PN-B-02151-3:1999 [7]. W wydaniu PN-B-02151-3:2015-10 [10] wymagana izolacyjność akustyczna dla ścian międzymieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych pozostała bez zmian i wynosi R’A1  ≥  50 dB.

Zobacz: Kształtowanie warunków pogłosowych pomieszczeń użyteczności publicznej z wykorzystaniem materiałów dźwiękochłonnych

Zmianie uległy natomiast wymagania wobec tego typu przegród w budynkach o zabudowie bliźniaczej i szeregowej, gdzie obniżono je o 3 dB (TABELA 1). Określono wymagania dla ścian w obrębie jednego mieszkania za pomocą RA1R, czyli wartości projektowej wskaźnika izolacyjności akustycznej (w poprzedniej wersji było to R’A1).

TABELA 1. Porównanie wybranych wymagań izolacyjności akustycznej w budynkach mieszkalnych
TABELA 1. Porównanie wybranych wymagań izolacyjności akustycznej w budynkach mieszkalnych
 TABELA 2. Porównanie wybranych wymagań izolacyjności akustycznej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych
 TABELA 2. Porównanie wybranych wymagań izolacyjności akustycznej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Aktualna wersja wprowadza sporo zmian w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Rozszerzona jest o dużo więcej rodzajów budynków (np. sądy i prokuratury) oraz nowych typów pomieszczeń (np. sale operacyjne w szpitalach) wraz z przypisanymi im wymaganiami izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych.

W TABELI 2 przedstawiono wybrane zmiany wymagań, jakie wprowadzono w budynkach użyteczności publicznej w odniesieniu do ścian wewnętrznych na przykładzie szkół.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2016

Komentarze

(3)
wojtek | 07.02.2017, 11:15
Witam
cieszę się za informację o tym,że norma została zaktualizowana tj. PN-B-02151-3:1999 do PN-B-02151-3:2015-10.
Tylko brakuje istotnej informacji - CZY TA NORMA JUŻ OBOWIĄZUJE czyli czy została powołana w rozporządzeniu.
Proszę o uzupełnienie artykułu o te dane.
Tomasz Połubiński | 13.02.2017, 20:54
Norma PN-B-02151-3:2015-10 już obowiązuje. Obecnie trwają prace nad zmianami do Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, gdzie zostanie ona przywołana w miejsce normy PN-B-02151-3;1999. Do czasu aktualizacji Rozporządzenia można się posługiwać jej starszą wersją.
wojtek | 14.02.2017, 09:11
Dziękuję ale wniosek z tego jest jeden - nie ma normy w rozporządzeniu czyli jej stosowanie jest obligatoryjne. Proszę o dodanie zmiany do artykułu kiedy rozporządzenie zostanie zmienione.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ » Dorota  Kajka
 Dorota  Kajka
Autorka jest absolwentką Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, kierunek budownictwo. W Stowarzyszeniu Producentów Białych Materiałów Ściennych „Bia... więcej »
mgr inż. Tomasz Połubiński
mgr inż. Tomasz Połubiński
Autor ukończył Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, kierunek budownictwo. Jest członkiem Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.