Stany techniczne elementów systemu izolowania i odwodnienia nadziemnej części budynku wymagające przeprowadzenia określonych prac

Technical conditions of insulation and drainage system components of above-ground parts of building which require appropriate works
Niewłaściwy spadek oraz brak szczelności połączeń obróbki blacharskiej cokołowej prowadzący do zalewania i odspojenia wyprawy cokołu budynku
Niewłaściwy spadek oraz brak szczelności połączeń obróbki blacharskiej cokołowej prowadzący do zalewania i odspojenia wyprawy cokołu budynku
archiwum autora

Objęcie okresową kontrolą elementów systemu zabezpieczającego budynek przed opadami atmosferycznymi pozwala ujawnić aktualny stan techniczny dachów. Wyniki takiej kontroli mogą być impulsem do niezwłocznego przywrócenia drożności systemu odwadniania, wykonania rutynowych zabiegów usuwania zanieczyszczeń czy drobnych napraw. Pozwalają również na zaplanowanie robót o zakresie wykraczającym poza bieżące zabiegi utrzymaniowe i konserwacyjne.

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane [1] prawidłowe i bezpieczne utrzymanie obiektu budowlanego nakłada obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego.

W rozdz. 6, dotyczącym utrzymania obiektów budowlanych, podano wymagane zakresy, terminy, kwalifikacje osób, sposób dokumentowania, zwolnienia z kontroli itp. W związku z tym w czasie obowiązkowego przeglądu budynku osoba uprawniona musi zawsze ocenić stan zabezpieczenia przegród zewnętrznych części nadziemnej przed opadami atmosferycznymi.

Zobacz też: Stropodachy z izolacją termiczną układaną na krokwiach - szczegóły wykonawcze

Najbardziej narażoną na opady atmosferyczne przegrodą zewnętrzną nadziemnej części budynku jest dach lub stropodach [2, 3]. Jest to konstrukcja zamykająca budynek od góry. Sposób jej odwodnienia jest ściśle związany z ukształtowaniem połaci dachowej.

W większości przypadków kontrola polega na badaniu makroskopowym wizualnym i manualnym. Na tej podstawie wydaje się właścicielowi lub zarządcy zalecenia dotyczące utrzymania, konserwacji, renowacji czy remontu.

Przedstawione przykłady stanów technicznych dotyczą elementów należących do systemu zabezpieczenia przed opadami atmosferycznymi budynków o znacznej powierzchni zabudowy.

Odwodnienie dachów płaskich

RYS. 1. Schemat dachu z odwadnianiem zewnętrznym: 1 - rynna, 2 - powierzchnia odwadniana, 3 - przewód spustowy (pion); rys. archiwum autorów
RYS. 2. Schemat dachu z odwadnianiem wewnętrznym: 2 - powierzchnia odwadniana, 4 - koryto zlewowe o przekroju trapezowym, 5 - wpust dachowy; rys. archiwum autorów

Zabezpieczenie nadziemnej części budynku sprowadza się właściwie do spełnienia dwóch prostych wymagań: izolowania i odprowadzania wody. Wyróżnia się sposób odwodnienia wewnętrznego lub zewnętrznego (RYS. 1 i RYS. 2).

ABSTRAKT

W artykule omówiono najważniejsze zasady odprowadzania wody z dachów płaskich. Podano również informacje dotyczące wymagań stawianych obróbkom blacharskim. Przedstawiono i przeanalizowano niektóre złe stany techniczne systemu izolowania i odwodnienia nadziemnej części budynku wielkopowierzchniowego zaobserwowane podczas przeglądów okresowych

Technical conditions of insulation and drainage system components of above-ground parts of building which require appropriate works

The article presents the major principles of flat roof drainage. It also contains information concerning requirements set for metal flashings. The article presents and reviews certain poor technical conditions of insulation and drainage of the above-ground part of a large-sized building, which were revealed during periodical servicing.

Budynki o znacznej powierzchni zabudowy mają zwykle dach umownie nazywany płaskim. W praktyce sposób odwodnienia bywa również mieszany, to znaczy zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Jest to związane z zastosowanym układem konstrukcyjnym budynku.

Zebranie i odprowadzenie wody z pokrycia dachowego jest możliwe dzięki określonym spadkom połaci. Bardzo małe spadki wymagają najszczelniejszych materiałów pokryciowych. Minimalny spadek połaci dachowej umożliwiający spływ wody [4] wynosi 1%, jednak zalecany spadek przy pokryciu bitumicznym dwuwarstwowym (np. na bazie pap termozgrzewalnych modyfikowanych) to 3%.

Podwyższenie wymagań zalecane jest w celu niedopuszczania do:

  • powstawania zastoin wody,
  • gromadzenia brudu i rozwoju glonów,
  • korozyjnego działania mikroorganizmów.

Spadki na dachach płaskich uzyskiwane są w różnoraki sposób, związany z:

  • nachyleniem elementów konstrukcyjnych,
  • wprowadzeniem dodatkowej warstwy spadkowej,
  • zmienną grubością warstwy izolacji termicznej.

Zasadniczymi elementami systemu odwadniania zewnętrznego są rynny i przewody spustowe. Rynna to przewód otwarty osadzony na ogół w uchwytach (rynhakach) i przebiegający pod blachą okapową (RYS. 3). Jej zadanie polega na zebraniu wody opadowej z połaci dachowej i odprowadzeniu jej do przewodu spustowego.

RYS. 3. Okap z rynną wiszącą: 1 – blacha gzymsowa powlekana, 2 – papa, 3 – rynna z uchwytem rynnowym, 4 – blacha okapowa powlekana, 5 – element do mocowania uchwytów i blach, 6 – pokrycie dachowe z papy, 7– izolacja termiczna; rys. archiwum autorów
RYS. 3. Okap z rynną wiszącą; rys.: archiwum autora
1 - blacha gzymsowa powlekana, 2 - papa, 3 - rynna z uchwytem rynnowym, 4 - blacha okapowa powlekana, 5 - element do mocowania uchwytów i blach, 6 – pokrycie dachowe z papy, 7 - izolacja termiczna

Stosowanym przekrojem poprzecznym rynien jest najczęściej półkole lub prostokąt. Ważnym czynnikiem decydującym o sprawności systemu są m.in. właściwe spadki i szczelność połączenia rynien.

Za właściwy przyjmuje się spadek podłużny od 0,2% do 0,5% (od 2 cm do 5 cm na 10 m długości) w kierunku przewodu spustowego.

Ze względu na wpływ rozszerzalności cieplnej materiału rynien (dla PVC 0,7 mm na 1 m długości przy DT równym 10°C) stosuje się specjalne wstawki kompensacyjne.

Spotykanym rozwiązaniem rynien w budynkach przemysłowych bywają również zewnętrzne koryta zlewowe. Wymiarowanie instalacji odwadniania zewnętrznego musi być zgodne z normą PN-EN 12056-3:2002 [5].

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

 

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.