Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Możliwości poprawy izolacyjności akustycznej budynków

dr inż. Leszek Dulak  |  IZOLACJE 10/2015  |  01.12.2015
Optimal Poland
Ciąg dalszy artykułu...

Badania przeprowadzono w trzech etapach: dla ściany bazowej, adaptacji wyłącznie po stronie komory nadawczej oraz dla adaptacji po obu stronach przegrody bazowej (nadawczej i odbiorczej). W TAB. 2 pokazano wyniki badań izolacyjności akustycznej właściwej.

Na podstawie przeprowadzonych badań należy stwierdzić, że wykonanie adaptacji jednostronnie pozwala odnotować wzrost wartości wskaźnika ΔRA1 o 12 dB. Poprawa izolacyjności akustycznej właściwej w odniesieniu do adaptacji dwustronnej (w stosunku do ściany bazowej) wyniosła ΔRA1 = 16 dB.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że dołożenie kolejnej adaptacji skutkuje wzrostem wartości wskaźnika ΔRA1 tylko o 4 dB (w stosunku do ściany z adaptacją jednostronną).

TABELA 2. Wpływ adaptacji układu rezonansowego na izolacyjność akustyczną właściwą przegrody bazowej wykonanej z ceramiki drążonej gr. 24 cm na podstawie badań Katedry Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej

Wyniki badań dobrze obrazują ogólną zasadę obowiązującą w akustyce budowlanej, a mianowicie, że ta sama adaptacja wykonana na "lepszej" akustycznie przegrodzie skutkuje niższym wzrostem izolacyjności niż ma to miejsce w przypadku adaptacji wykonanej na przegrodzie "gorszej" akustycznie.

W TAB. 3 przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych poprawy izolacyjności akustycznej właściwej w odniesieniu do ścian bazowych wykonanych z betonu komórkowego, ceramiki drążonej oraz bloczków silikatowych.

TABELA 3. Wpływ systemu ociepleń ETICS na izolacyjność akustyczną właściwą przegród (na podstawie badań Zakładu Akustyki ITB [3] i na podstawie badań Katedry Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej [4])
TABELA 3. Wpływ systemu ociepleń ETICS na izolacyjność akustyczną właściwą przegród (na podstawie badań Zakładu Akustyki ITB [3] i na podstawie badań Katedry Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej [4])
RYS. 13. Przekrój przez przykładową ścianę z systemem ETICS poddaną badaniom izolacyjności akustycznej właściwej; rys.: archiwum autora
RYS. 13. Przekrój przez przykładową ścianę z systemem ETICS poddaną badaniom izolacyjności akustycznej właściwej; rys.: archiwum autora

Na RYS. 13 pokazano schematycznie układ warstw w przykładowej ścianie warstwowej z izolacją termiczną wykonaną w technologii lekkiej mokrej poddanej badaniom izolacyjności akustycznej właściwej.

Przeczytaj też: Kształtowanie akustyki w budynkach - poprawne rozwiązania w projektowaniu i wykonawstwie

Zarówno w przypadku izolacji termicznej w postaci styropianu, jak i wełny lamelowej obserwuje się znaczący spadek izolacyjności akustycznej. Spadek ten jest tym większy, im wyższa jest masa powierzchniowa ściany bazowej.

W przypadku styropianu modyfikowanego jako jedynego rozwiązania zaobserwowano dodatnią wartość wskaźnika DRW wynoszącą odpowiednio 1 dB dla ściany bazowej silikatowej i 2 dB dla ściany bazowej z ceramiki.

Niestety wartość wskaźników oceny izolacyjności akustycznej właściwej ΔRA1 i ΔRA2 przyjmuje wartości ujemne. Należy jednak zauważyć, że obniżenie izolacyjności akustycznej właściwej ściany bazowej z systemem ETICS wykonanym przy użyciu styropianu modyfikowanego jest mniej "dokuczliwe" niż w przypadku systemu ETICS wykonanego z zastosowaniem styropianu zwykłego.

Alternatywą dla systemu etics mogą być inne rozwiązania pokazane na RYS. 14. i RYS. 15.

RYS. 14. Przekrój przez ścianę zewnętrzną z izolacją termiczną: ściana tradycyjna warstwowa z pustką powietrzną; 1 – tynk cementowo-wapienny gr. 10 mm, 2 – ceramika drążona gr. 240 mm, 3 – wełna mineralna gr. 100 mm, 4 – pustka powietrzna gr. 30 mm, 5 – cegła klinkierowa starobrowarna gr. 120 mm; rys.: archiwum autora RYS. 15. Przekrój przez ścianę zewnętrzną z izolacją termiczną: ściana z ociepleniem w technologii lekkiej suchej (izolacja termiczna oraz warstwa licowa mocowane za pomocą rusztu aluminiowego); 1 – tynk cementowo-wapienny gr. 10 mm, 2 – ceramika drążona gr. 240 mm, 3 – wełna mineralna gr. 150 mm, 4 – ruszt aluminiowy, 5 – płyta włókowo-cementowa gr. 8 mm; rys.: archiwum autora
RYS. 14. Przekrój przez ścianę zewnętrzną z izolacją termiczną: ściana tradycyjna warstwowa z pustką powietrzną; 1 - tynk cementowo-wapienny gr. 10 mm, 2 - ceramika drążona gr. 240 mm, 3 - wełna mineralna gr. 100 mm, 4 - pustka powietrzna gr. 30 mm, 5 - cegła klinkierowa starobrowarna gr. 120 mm; rys.: archiwum autora RYS. 15. Przekrój przez ścianę zewnętrzną z izolacją termiczną: ściana z ociepleniem w technologii lekkiej suchej (izolacja termiczna oraz warstwa licowa mocowane za pomocą rusztu aluminiowego); 1 - tynk cementowo-wapienny gr. 10 mm, 2 - ceramika drążona gr. 240 mm, 3 - wełna mineralna gr. 150 mm, 4 - ruszt aluminiowy, 5 - płyta włókowo-cementowa gr. 8 mm; rys.: archiwum autora

W przeciwieństwie do systemu ETICS nie powodują one obniżenia izolacyjności akustycznej właściwej, a wręcz przeciwnie. Ich zastosowanie gwarantuje znaczący wzrost izolacyjności akustycznej ściany z izolacją termiczną w stosunku do ściany bazowej.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Membrany dachowe - poznaj nowoczesne rozwiązania »

Jak mocować materiały izolacyjne?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W pierwszym etapie montażu termoizolacji do ocieplanej przegrody... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.