Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak skutecznie ocieplić mur pruski?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE  |  09.09.2015  |  3
Jak skutecznie ocieplić mur pruski?
Jak skutecznie ocieplić mur pruski?
www.freeimages.com

Mur pruski oraz jego odmiana, zwana murem szachulcowym, to piękne ceglane (lub gliniane) fasady ujęte "w kratkę" konstrukcji drewnianej - można je zobaczyć w zabytkowych obiektach w różnych regionach Polski. Termomodernizacja takich historycznych budynków to wyzwanie, ponieważ nie można ich ocieplić od strony zewnętrznej. Do ocieplenia wymagany jest materiał, który można bezpiecznie zastosować od środka.

Energooszczędność to najważniejsza cecha współczesnego budownictwa. Dążenie do obniżenia kosztów ogrzewania oraz negatywnego wpływu na środowisko naturalne to nie tylko kwestia rozsądku ekonomicznego inwestorów, ale również przepisów prawnych.

Spełnienie coraz surowszych wymagań izolacyjności termicznej ścian jest szczególnie trudne w przypadku obiektów historycznych.

Żaden konserwator zabytków nie zgodzi się na pokrycie styropianem pięknej zabytkowej elewacji z muru pruskiego. Jedynym akceptowanym rozwiązaniem jest ocieplenie takiej ściany od wewnątrz. 

Co to jest mur pruski?

Mur pruski to konstrukcja drewniana, której szkielet tworzą pionowe słupki, poziome belki (podwalina i oczep), a także belki ukośne, czyli zastrzały, które zwiększają stabilność budynku.

Przestrzenie pomiędzy tymi drewnianymi elementami wypełnione są cegłą (a w przypadku muru szachulcowego - gliną i słomą lub trzciną). Cegły w murze pruskim bywały pobielone, co powodowało mylenie tej ściany z bielonym murem szachulcowym.

Wiele starych domów wykonanych w technologii muru pruskiego znajduje się np. w Toruniu. Niestety znikają one bardzo szybko z krajobrazu miasta, najczęściej po to, by zwolnić miejsce pod deweloperskie inwestycje.

Jedną z bardziej bezpiecznych i skuteczniejszych technologii termomodernizacji od środka jest wykorzystanie systemu wykorzystującego mineralne płyty izolacyjne - lżejszą odmianę betonu komórkowego.

Dzięki zastosowaniu ocieplenia od środka, zachowano piękną ceglaną elewację z drewnianymi belkami.

Muzeum w osiemnastowiecznym spichlerzu

Położony nad Wartą zabytkowy Biały Spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim zaadaptowano w latach 2007-2011 na oddział Muzeum Lubuskiego. Szachulcowe mury, wybudowanego w 1722 r. obiektu, stanowiły spore wyzwanie podczas remontu. Aby je zachować, postawiono na ocieplenie od środka.

Prace w zabytkowym spichlerzu, w którym mieści się obecnie Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, rozpoczęły się w maju 2010 r. Kompleksowy remont wiązał się z wymianą więźby dachowej i naprawą konstrukcji budynku.

Ocieplony mur pruski - Biały Spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim
Biały Spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim, fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa


Ze względu na wiek remontowanego budynku, prace modernizacyjne wymagały zastosowania wysokiej jakości materiałów budowlanych.

Jednym z najciekawszych elementów modernizacji była całkowita wymiana wypełnień w murze szachulcowym (zwanym murem pruskim), czyli tzw. fachów. Uzyskanie zgody konserwatora zabytków na pokrycie fasady obiektu zabytkowego konwencjonalną metodą ocieplenia było niemożliwe.

Elewacja musiała zachować cały swój walor architektoniczny. Dobrym rozwiązaniem okazało się zastosowanie ocieplenia od wewnątrz płytami mineralnymi, które zastąpiły planowany wcześniej beton komórkowy i wełnę mineralną.

Wybór tej technologii pozwolił znacznie uprościć i przyspieszyć prace modernizacyjne. Do ocieplenia użyto również zaprawy systemowej, która tworzy z bloczkami jednolity materiał i dzięki temu lepiej izoluje ściany.

W przypadku renowacji gorzowskiego spichlerza zastosowanie rozwiązań systemowych było wskazane ze względu na zapobieganie rozwarstwianiu się konstrukcji.

Komentarze

(3)
Piotr | 09.10.2015, 13:51
Witam,
uważam, że dostosowywanie budynków zabytkowych do obecnego prawa budowlanego i norm cieplnych jest po prostu bzdurą!! Te budynki były projektowane bez docieplenia więc czemu to zmieniać?? Kolejna sprawa ściany ceglane w starych fabrykach przerabianych na lofty, mają od ok. 0,5 do 1m grubości więc po co je ocieplać? W Łodzi to robili byle jak byle szybko bo przecież terminy są najważniejsze i teraz mają problemy z grzybem i wilgocią.
Dążenie do tych oszczędności energii zaczyna się robić chore!! Kto ma w tym interes, chyba tylko firmy sprzedające izolacje termiczne bo trzeba je robić coraz grubsze!!
Nie popadajmy ze skrajności w skrajność, nie niszczmy starych budynków, które stoją na naszych ziemiach od ponad 100lat, ich ocieplenie sprawi że za 20 lat będziemy je burzyć bo po prostu zgniją!!
Jak się ktoś nie zna na zabytkach to niech je ogląda, a nie TERMOMODERNIZUJE !!
Tomasz | 18.04.2016, 08:46
nigdy nie myślałem o tym w ten sposób, ale coś w tym jest
Jacek | 13.07.2017, 11:36

Fakt. Skoro p. Piotr mieszka w lepiance po dziadkach, to po co ma ją docieplać. Ktoś inny dostał mieszkanie budowane z muru 1;1/2, nieotynkowane bo obowiązywały gomułkowskie normy oszczędnościowe - to dalej powinien się cieszyć i nie docieplać. Taki budynek przecież wpisał się w krajobraz. Wielka płyta - często uszczelnienia już się wykruszyły, zamki zardzewiały, stolarka o U = 2,8 W/m2*K - po co zmieniać. To , że w każdym przypadku zużywamy na ogrzewanie 2 - 3 razy więcej energii to pozytyw. Górnicy mogą wydobywać dalej węgiel. I tak dalej............

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.