Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak skutecznie ocieplić mur pruski?

Redakcja miesięcznika IZOLACJE  |  09.09.2015  |  3
Jak skutecznie ocieplić mur pruski?
Jak skutecznie ocieplić mur pruski?
www.freeimages.com

Mur pruski oraz jego odmiana, zwana murem szachulcowym, to piękne ceglane (lub gliniane) fasady ujęte "w kratkę" konstrukcji drewnianej - można je zobaczyć w zabytkowych obiektach w różnych regionach Polski. Termomodernizacja takich historycznych budynków to wyzwanie, ponieważ nie można ich ocieplić od strony zewnętrznej. Do ocieplenia wymagany jest materiał, który można bezpiecznie zastosować od środka.

Energooszczędność to najważniejsza cecha współczesnego budownictwa. Dążenie do obniżenia kosztów ogrzewania oraz negatywnego wpływu na środowisko naturalne to nie tylko kwestia rozsądku ekonomicznego inwestorów, ale również przepisów prawnych.

Spełnienie coraz surowszych wymagań izolacyjności termicznej ścian jest szczególnie trudne w przypadku obiektów historycznych.

Żaden konserwator zabytków nie zgodzi się na pokrycie styropianem pięknej zabytkowej elewacji z muru pruskiego. Jedynym akceptowanym rozwiązaniem jest ocieplenie takiej ściany od wewnątrz. 

Co to jest mur pruski?

Mur pruski to konstrukcja drewniana, której szkielet tworzą pionowe słupki, poziome belki (podwalina i oczep), a także belki ukośne, czyli zastrzały, które zwiększają stabilność budynku.

Przestrzenie pomiędzy tymi drewnianymi elementami wypełnione są cegłą (a w przypadku muru szachulcowego - gliną i słomą lub trzciną). Cegły w murze pruskim bywały pobielone, co powodowało mylenie tej ściany z bielonym murem szachulcowym.

Wiele starych domów wykonanych w technologii muru pruskiego znajduje się np. w Toruniu. Niestety znikają one bardzo szybko z krajobrazu miasta, najczęściej po to, by zwolnić miejsce pod deweloperskie inwestycje.

Jedną z bardziej bezpiecznych i skuteczniejszych technologii termomodernizacji od środka jest wykorzystanie systemu wykorzystującego mineralne płyty izolacyjne - lżejszą odmianę betonu komórkowego.

Dzięki zastosowaniu ocieplenia od środka, zachowano piękną ceglaną elewację z drewnianymi belkami.

Muzeum w osiemnastowiecznym spichlerzu

Położony nad Wartą zabytkowy Biały Spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim zaadaptowano w latach 2007-2011 na oddział Muzeum Lubuskiego. Szachulcowe mury, wybudowanego w 1722 r. obiektu, stanowiły spore wyzwanie podczas remontu. Aby je zachować, postawiono na ocieplenie od środka.

Prace w zabytkowym spichlerzu, w którym mieści się obecnie Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, rozpoczęły się w maju 2010 r. Kompleksowy remont wiązał się z wymianą więźby dachowej i naprawą konstrukcji budynku.

Ocieplony mur pruski - Biały Spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim
Biały Spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim, fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa


Ze względu na wiek remontowanego budynku, prace modernizacyjne wymagały zastosowania wysokiej jakości materiałów budowlanych.

Jednym z najciekawszych elementów modernizacji była całkowita wymiana wypełnień w murze szachulcowym (zwanym murem pruskim), czyli tzw. fachów. Uzyskanie zgody konserwatora zabytków na pokrycie fasady obiektu zabytkowego konwencjonalną metodą ocieplenia było niemożliwe.

Elewacja musiała zachować cały swój walor architektoniczny. Dobrym rozwiązaniem okazało się zastosowanie ocieplenia od wewnątrz płytami mineralnymi, które zastąpiły planowany wcześniej beton komórkowy i wełnę mineralną.

Wybór tej technologii pozwolił znacznie uprościć i przyspieszyć prace modernizacyjne. Do ocieplenia użyto również zaprawy systemowej, która tworzy z bloczkami jednolity materiał i dzięki temu lepiej izoluje ściany.

W przypadku renowacji gorzowskiego spichlerza zastosowanie rozwiązań systemowych było wskazane ze względu na zapobieganie rozwarstwianiu się konstrukcji.

Komentarze

(3)
Piotr | 09.10.2015, 13:51
Witam,
uważam, że dostosowywanie budynków zabytkowych do obecnego prawa budowlanego i norm cieplnych jest po prostu bzdurą!! Te budynki były projektowane bez docieplenia więc czemu to zmieniać?? Kolejna sprawa ściany ceglane w starych fabrykach przerabianych na lofty, mają od ok. 0,5 do 1m grubości więc po co je ocieplać? W Łodzi to robili byle jak byle szybko bo przecież terminy są najważniejsze i teraz mają problemy z grzybem i wilgocią.
Dążenie do tych oszczędności energii zaczyna się robić chore!! Kto ma w tym interes, chyba tylko firmy sprzedające izolacje termiczne bo trzeba je robić coraz grubsze!!
Nie popadajmy ze skrajności w skrajność, nie niszczmy starych budynków, które stoją na naszych ziemiach od ponad 100lat, ich ocieplenie sprawi że za 20 lat będziemy je burzyć bo po prostu zgniją!!
Jak się ktoś nie zna na zabytkach to niech je ogląda, a nie TERMOMODERNIZUJE !!
Tomasz | 18.04.2016, 08:46
nigdy nie myślałem o tym w ten sposób, ale coś w tym jest
Jacek | 13.07.2017, 11:36

Fakt. Skoro p. Piotr mieszka w lepiance po dziadkach, to po co ma ją docieplać. Ktoś inny dostał mieszkanie budowane z muru 1;1/2, nieotynkowane bo obowiązywały gomułkowskie normy oszczędnościowe - to dalej powinien się cieszyć i nie docieplać. Taki budynek przecież wpisał się w krajobraz. Wielka płyta - często uszczelnienia już się wykruszyły, zamki zardzewiały, stolarka o U = 2,8 W/m2*K - po co zmieniać. To , że w każdym przypadku zużywamy na ogrzewanie 2 - 3 razy więcej energii to pozytyw. Górnicy mogą wydobywać dalej węgiel. I tak dalej............

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »



Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »



Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.