Dachy zielone i ich wpływ na klimat miasta

Green roofs and their effect on city climate
Dach zielony wykonany w systemach Baudera
Dach zielony wykonany w systemach Baudera
Bauder
Ciąg dalszy artykułu...

Pochłanianie zanieczyszczeń i dwutlenku węgla

Dachy zielone przyczyniają się także do redukcji zanieczyszczeń zawartych w powietrzu miejskim – zarówno gazowych, jak i pyłowych. Można mówić o efekcie bezpośrednim, ponieważ roślinność występująca na dachach zielonych produkuje tlen w procesie fotosyntezy i pochłania przy tym CO2.

Dachy zielone mają również pośredni wpływ na redukcję CO2 - obniżają temperaturę i przyczyniają się do oszczędności energetycznych, co pozwala na redukcję zanieczyszczeń emitowanych podczas produkcji energii.

Przeczytaj: Energooszczędność a rozwój miast

Oszczędności energii w budynkach wyposażonych w dachy zielone wynikają przede wszystkim z lepszej izolacji termicznej dachu. Zimą oznacza to oszczędność energii związaną z ograniczeniem strat ciepła przez strop, latem - zmniejszenie potrzeby klimatyzowania pomieszczeń.

Badania przeprowadzone w odniesieniu do budynków wielopiętrowych w Madrycie [3] wykazały, że oszczędności energii wynoszą 0,5% w sezonie grzewczym oraz 6% w sezonie letnim.

Dzięki dachom zielonym następuje także oczyszczanie powietrza z pyłów (kurzu, sadzy, dymu), które osadzają się na powierzchni roślin, a na skutek opadów atmosferycznych zostają spłukane do gruntu.

Według badań Johnsona i Newtona [4] 1 m² zielonego dachu może redukować w ciągu roku nawet 0,5 kg masy pyłu zawieszonego. Warto to wziąć pod uwagę w niektórych polskich miastach opanowanych przez smog, gdzie normy zanieczyszczenia powietrza przekraczane są w stopniu alarmującym.

Retencjonowanie wody opadowej przez dachy zielone

Zielone i niebieskie (wodne) obszary to jedno z narzędzi zapobiegania poburzowym podtopieniom, tworzenia przyjemnego miejskiego środowiska i klimatu, a także zróżnicowanego środowiska naturalnego w mieście.

Dachy zielone wchłaniają od 50% do 80% rocznego opadu deszczu spadającego na dach, opóźniają spływ deszczówki do kanalizacji, dzięki czemu jest ona mniej przeciążona, wspomagają miejskie systemy kanalizacyjne w sytuacjach krytycznych. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania działań przeciwpowodziowych w mieście.

Dachy zielone jako element świadomej polityki

Pod koniec marca 2015 roku francuski parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą każdy nowy budynek usługowy (centra handlowe i usługowe, biurowce, hotele) będzie musiał mieć na dachu zieleń lub ogniwa słoneczne [5].

Podobne działania wspierające rozwój dachów zielonych prowadzone są od dłuższego czasu w Niemczech oraz w Londynie, Bazylei, Chicago czy Portland.

Dobrym przykładem wspierania na szczeblu krajowym i gminnym rozwoju dachów zielonych jako rozwiązań proekologicznych i przeciwpowodziowych jest Dania i jej stolica Kopenhaga.

Dania stworzyła program rządowy dotyczący działań adaptacyjnych w odniesieniu do zmian klimatycznych, w ramach którego każde miasto miało przygotować plan takich działań.

W Kopenhadze, która doświadczyła podtopień poburzowych w 2011 r., politycy zaczęli z większą determinacją działać w kierunku rozwiązań zapobiegających w przyszłości podobnym katastrofom. Powstał tam Adaptacyjny Plan Klimatyczny zakładający wiele zielonych inicjatyw i projektów przeciwdziałających negatywnym skutkom zmian klimatu.

Jednym z punktów tego programu jest postanowienie, aby miasto adaptowało się do zmian klimatu przez zielone dachy i fasady. Powstał program dachów zielonych: od 2010 r. podjęto decyzję, aby wszystkie nowo budowane i modernizowane budynki z dachem płaskim były obsadzane roślinami.

Obowiązek tworzenia dachów zielonych istnieje w większości planów lokalnych, a plany przyjęte w 2010 i 2011 r. przewidują powstanie ok. 200 tys. m² powierzchni dachów zielonych. Program stanowi część większego planu, aby do 2025 r. stać się miastem neutralnym pod względem CO2.

Informacje na ten temat pochodzą z prezentacji "Kopenhaga - program Miasto zielonych dachów", przedstawionej przez przedstawiciela Ambasady Danii podczas konferencji inaugurującej projekt "Ogród nad głową, czyli szwajcarskie zielone dachy i żyjące ściany modelem i inspiracją dla innowacyjnych działań polskich samorządów na rzecz oszczędności energii i ochrony klimatu".

W ramach tego projektu polskim gminom przekazano szwajcarskie know-how w zakresie wykorzystywania ogrodów na dachach i żyjących ścian, a przedstawiciele polskich samorządów zostali zainspirowani do realizacji podobnych inicjatyw na terenie swoich gmin.

Nowatorskie działania w tym zakresie w Polsce można zauważyć w Łodzi, gdzie władze miasta ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy budynków pofabrycznych przy ul. Sienkiewicza przy pasażu Schillera wraz z otoczeniem i zaprojektowaniem dachu zielonego o powierzchni 1500 m², który ma mieć charakter ogólnodostępnego dachu użytkowego (z tarasem widokowym i kawiarnią).

Rewitalizacja tych pofabrycznych zabudowań z początku XX w. jest jednym z zadań wybranych przez mieszkańców Łodzi do realizacji na 2015 r. w ramach budżetu obywatelskiego.

Ciekawą inicjatywą jest także "Projekt: Przestrzeń" - ogólnopolski konkurs Ministra Środowiska na inwestycje przyjazne człowiekowi i środowisku. W konkursie mogły brać udział inwestycje deweloperskie, w ramach których zostały urządzone tereny zielone, rozumiane jako tereny biologicznie czynne, obejmujące dachy i tarasy. W ten sposób Minister Środowiska promuje deweloperów, których inwestycje oprócz zysku gospodarczego przynoszą korzyści dla środowiska i społeczeństwa, podnoszą jakość życia, poprawiają estetykę przestrzeni miejskiej i tworzą miejsce dla przyrody w mieście.

Warto zobaczyć: Dachy zielone - rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe

Na uwagę zasługuje również najnowsza inicjatywa we Wrocławiu, gdzie 9 lipca 2015 r. na sesji Rady Miejskiej odbyło się pierwsze czytanie uchwały zakładającej propozycje ulg w podatku od nieruchomości dla tych, którzy zdecydują się utworzyć na swoim budynku ogólnodostępny zielony dach lub ścianę zieloną.

Dodatkowa przestrzeń do życia i wypoczynku

Poza licznymi walorami ekologicznymi tarasy i dachy użytkowe to dodatkowa przestrzeń do życia i wypoczynku. Funkcje te docenili deweloperzy. W sprzedaży są inwestycje deweloperskie, w których ważnym atutem marketingowym jest to, że mieszkańcy będą mogli korzystać z dachów czy tarasów zielonych.

Ciekawym trendem, wartym naśladowania, są obiekty w Rotterdamie czy Nowym Jorku, gdzie na dachach i tarasach powstają farmy miejskie - mieszkańcy z własnej inicjatywy uprawiają na dachach owoce i warzywa, a nawet zakładają pasieki (FOT. 2.).


 FOT. 2. Farma miejska na dachu w Rotterdamie; fot.: Optigrün

Podsumowanie

Argumentów za stosowaniem na dużą skalę dachów, tarasów i ścian zielonych w metropoliach jest wiele:

  • przeciwdziałają zmianom klimatu i zmniejszają emisję CO2 do atmosfery,
  • niwelują negatywne skutki urbanizacji,
  • redukują zjawisko miejskiej wyspy ciepła,
  • retencjonują wody opadowe,
  • tworzą przyjazną przestrzeń do życia i wypoczynku,
  • poprawiają estetykę budynków.

W związku z nową perspektywą wykorzystywania środków unijnych i nową kadencją samorządów warto zastanowić się nad przedstawionymi postulatami prowadzenia świadomej polityki związanej z wykorzystaniem potencjału dachów zielonych. Duże miasta w innych krajach tak postępują i przyczyniają się tym samym do znacznej poprawy jakości życia swoich mieszkańców.

Artykuł powstał w oparciu o projekt badawczy, którego celem jest określenie wpływu dachów zielonych na warunki termiczno-wilgotnościowe w mieście oraz jako kontynuacja prezentacji "Walory ekologiczne dachów zielonych i ich wpływ na klimat miasta", przygotowanej i przedstawionej uczestnikom konferencji "Dachy i Fasady - zielona przyszłość budownictwa miejskiego" przez Piotra Wolańskiego oraz Jakuba Walawendra.

Autorzy są ekspertami Stowarzyszenia DAFA - organizacji działającej aktywnie na rzecz ujednolicenia i podniesienia standardów wykonawczych oraz rozwoju wiedzy o technologiach i funkcjonowaniu dachów płaskich i fasad. Wytyczne Stowarzyszenia DAFA w postaci publikacji technicznych dostępne są na stronie www.dafa.com.pl.

Literatura

1. J.P. Walawender, "Wpływ dachów zielonych na warunki klimatyczne w mieście", strona internetowa: ZielonaInfrastruktura.pl.
2. C. Rosenzweig, S. Gaffin, L. Parshall (red.), 2006, "Green Roofs in the New York Metropolitan Region: Research Report", Columbia University Center for Climate Systems Research and NASA Goddard Institute for Space Studies, NowyJork, 59: http://pubs.giss.nasa.gov/abs/ro05800e.html (dostęp 18.03.2015).
3. S. Alcazar, B. Bass, "Energy performance of green roofs in a multi storey residential building in Madrit", [w] Greening Rooftops for Sustainable Communities, Washington, DC, 2005.
4. J. Johnston, J. Newton, "Building green. A guide for using plants on roofs, walls and pavements", The London Ecology Unit, London 1993.
5. A. Hołdys, "Manna z dachu, czyli eko-rewolucja w naszych miastach", "Gazeta Wyborcza", 08.04.2015.
6. E. Lewit, "Kopenhaga - Program Miasto zielonych dachów", konferencja "Ogród nad głową", Kraków 2103.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy, dostępny 24h na dobę sklep budowlany. Sprawdź »


Typowe zastosowania obejmują budynki rolnicze i magazynowe, budynki mieszkalne czy hale, gdzie wymagana jest... ZOBACZ »


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Komfortowy i energooszczędny dom zapewnia swoim mieszkańcom izolację od gorąca, zimna, hałasu oraz... wysokich rachunków za ogrzewanie i klimatyzację... ZOBACZ »


Poznaj nowoczesne rozwiązania budowlane

Czego użyć do izolacji ścian, a czym ocieplić dach?

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego jeszcze nie wiesz o ognioodporności płyt PIR?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W zależności od wymagań izolacyjności, czy odporności ogniowej możemy dobrać odpowiedni rodzaj płyt...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak zapobiegać problemom z wilgocią budynków?


Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji budynku i prawidłowe ich wbudowanie to podstawowe warunki, których spełnienie pozwoli uniknąć późniejszych problemów z wilgocią... ZOBACZ »


 Piotr Wolański
 Piotr Wolański
Piotr Wolański od 10 lat zajmuje się dachami zielonymi, konsultuje projekty, realizuje inwestycje, współpracuje ze środowiskiem naukowym przy projektach innowacyjnych dla branży. Jest współzałoż... więcej »
 Katarzyna Wolańska
 Katarzyna Wolańska
Katarzyna Wolańska jest autorką publikacji popularyzujących tematykę dachów zielonych. Należy do zespołu redakcyjnego pracującego nad polskim wydaniem „Wytycznych dla dachów zielonych” FL... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
10/2019

Aktualny numer:

Izolacje 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Konserwacje i renowacje systemów ociepleń
  • - Odporność ogniowa elementów drewnianych
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.