Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

KFB Polska: Rozwiązujemy problemy

rozmowa z Filipem Barańskim - prezesem zarządu firmy KFB Polska Sp. z o.o.
Jarosław Guzal  |  IZOLACJE 3/2015  |  01.04.2015
Filip Barański - prezes zarządu firmy KFB Polska Sp. z o.o.
Filip Barański - prezes zarządu firmy KFB Polska Sp. z o.o.
KFB Polska

Jaka jest świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu? Na czym koncentruje się działalność firmy?

Na początku naszej rozmowy chciałbym zapytać o początki firmy KFB. Skąd się wziął pomysł na działalność w tym segmencie?

Firma oficjalnie rozpoczęła działalność w 2009 r. - wtedy właśnie z żoną podjęliśmy decyzję o założeniu rodzinnej działalności gospodarczej. Skąd wziął się pomysł na działalność w tym segmencie? Po studiach na Politechnice Wrocławskiej kontynuowałem działalność naukową na Uniwersytecie w Bochum i równolegle rozwijałem dział B+R (badawczo-rozwojowy) w niemieckiej firmie inżynierskiej.

To pozwoliło mi zdobyć szereg kontaktów z przedstawicielami przemysłu na terenie Niemiec. Po zakończeniu doktoratu zdecydowaliśmy się z żoną wrócić do Polski - i właśnie tutaj pojawił się problem. Na uczelnie w Polsce nie chciałem wracać, a na zdobyte przeze mnie doświadczenie w przemyśle nie było zapotrzebowania.

Zobacz też: Izolacyjność akustyczna ścian w placowkach edukacji muzycznej

Wtedy właśnie moja żona wpadła na pomysł stworzenia firmy, która na początku wykorzystywałaby zdobyte przeze mnie doświadczenie z zakresu akustyki i wibroakustyki maszyn, a w przyszłości byłaby "przytułkiem" dla takich pasjonatów jak ja oraz kuźnią polskich akustyków.

Co w takim razie jest obecnie przedmiotem działalności firmy KFB? Na jakie specjalizacje można ją podzielić?

Hałas nigdy nie był tak uciążliwy, a zarazem tak powszechny jak obecnie. Ochrona przed hałasem stała się obecnie wyzwaniem cywilizacyjnym. W wyniku tego, zostały wprowadzone nowe normy emisji hałasu maszyn i urządzeń (Dyrektywa 2000/14/WE) oraz ustanowiono minimalne wymagania w zakresie ochrony zdrowia pracowników narażonych na wibracje i hałas (Dyrektywa 2002/44/WE i 2003/10/WE).

W celu zastosowania się do tych przepisów prawnych, przedsiębiorstwa zostały zmuszone do wdrożenia programów monitoringu, redukcji drgań i hałasu parków maszynowych oraz poprawienia klimatu akustycznego miejsc pracy.

Poziom mocy akustycznej maszyn i urządzeń jest obecnie jednym z czynników charakteryzujących jakość produktu, a w niektórych branżach jest warunkiem utrzymania przez przedsiębiorstwo pozycji konkurencyjnej na rynku.

Działalność firmy KFB Polska koncentruje się na wsparciu naszych klientów w rozwiązywaniu problemów z zakresu akustyki przemysłowej, wibroakustyki maszyn, akustyki budowlanej oraz akustyki architektonicznej.

Przy czym „rozwiązywanie problemów” rozpoczynamy od oceny stanu istniejącego, identyfikacji głównych źródeł hałasu i drgań, opracowaniu strategii rozwiązania tego problemu, a kończymy na projektowaniu, produkcji i wdrożeniu rozwiązań mających na celu osiągnięcie założonego rezultatu. Wszystko z jednej ręki i z gwarancją osiągnięcia zamierzonego celu.

Które z wymienionych wyżej specjalności, w których funkcjonuje firma KFB, w największym stopniu wpływają na pozycję rynkową firmy?

W pierwszych latach działalności spółki skoncentrowaliśmy się na akustyce przemysłowej i wibroakustyce maszyn. W akustyce przemysłowej wspieramy naszych klientów w redukcji hałasu na stanowiskach pracy i hałasu emitowanego do otoczenia.

Właśnie do odbiorców z tej grupy trafia największa ilość naszych produktów - są to specjalistyczne obudowy, tłumiki, ekrany akustyczne czy też ciche stanowiska pracy.

Jeżeli chodzi o wibroakustykę maszyn, to naszym głównym odbiorcą jest przemysł maszyn ciężkich. Dla odbiorców z tej grupy prowadzimy specjalistyczne pomiary i analizy oraz projektujemy i tworzymy prototypy rozwiązań antyhałasowych dla tych maszyn.

W kolejnych latach planujemy dalszy rozwój usług i produktów z grupy akustyki budowlanej i architektonicznej oraz wejście na rynek akustyczny przemysłu samochodowego i lotniczego.

Obecnie głównymi odbiorcami oferty naszej firmy są producenci i użytkownicy maszyn i urządzeń, niezależnie od branży i lokalizacji. Realizujemy między innymi projekty dla branży spożywczej, medycznej, opakowań, maszynowej i samochodowej. Nasze usługi świadczymy na terenie całej Europy, a nasze produkty dostarczamy obecnie do Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Jaka jest strategia firmy?

Przede wszystkim stawiamy na rozwój naszej kadry inżynierskiej oraz rozwój działu B+R i produkcji. Kluczem do sukcesu są ludzie, ich pasja i zaangażowanie. Dzięki pracom badawczo-rozwojowym prowadzonym w naszych laboratoriach tworzymy nowe usługi i prototypy nowych produktów. Kolejne inwestycje w maszyny i nowe technologie pozwolą nam z kolei na wdrożenie produkcji seryjnej naszych produktów antyhałasowych.

Warto przeczytać: Ochrona akustyczna w budynkach

Od samego początku istnienia firmy angażujemy się w projekty badawcze we współpracy z europejskimi uczelniami i przemysłem. Obecnie realizujemy międzynarodowy projekt ArAc Multibook of Architectural Acoustics, którego jesteśmy liderem.

Głównym celem projektu jest wypełnienie luki istniejącej w literaturze fachowej w sposób innowacyjny oraz zwiększenie świadomości architektów na temat akustyki i jej wpływu na życie człowieka.

Chcieliśmy, aby nasza aplikacja nie tylko wyjaśniała podstawowe zagadnienia i problemy akustyki, ale była także przydatnym narzędziem w procesie projektowania. ArAc-Multibook of Architectural Acoustics to dostępna w czterech językach darmowa aplikacja na urządzenia mobilne (tablety i smartfony z systemem Android lub iOS) oraz dostępna na stronie www.arac-multibook.com.

Partnerami projektu są: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Kahle Acoustics - firma konsultingowa z zakresu doradztwa akustycznego, która współpracuje z najsłynniejszymi światowymi architektami, takimi jak: Renzo Piano, Jean Nouvel, Rafael Viñoly, Terry Pawson czy Paul Andreu; Laboratorium Akustyki i Fizyki Cieplnej (ATF) z Katedry Fizyki i Astronomii na Wydziale Fizyki Katolickiego Uniwersytetu w Leuven w Belgii oraz firma gfai tech GmbH, specjalizująca się w produkcji innowacyjnych systemów pomiarowych. Projekt realizowany jest w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".

Nie ukrywam, że w ramach koncepcji prowadzenia firmy KFB Polska dużym wyzwaniem jest i zapewne będzie rozbudowa sieci dystrybucji naszych usług i produktów na szeroko pojętym rynku europejskim.

Co według Pana wyróżnia firmę KFB spośród innych firm w tej branży?

Przeczytaj też

Izolacyjność akustyczna 
w budownictwie mieszkaniowym. Praktyczny poradnik

Na pewno jednym z głównych czynników wyróżniających naszą firmę jest kompleksowość naszych działań. Celem zawsze jest efektywne rozwiązanie problemu związanego z hałasem, a nie wyłącznie stwierdzenie, "że jest za głośno". Kolejnym czynnikiem jest prężnie rozwijający się dział B+R, co pozwala na tworzenie, testowanie i wdrażanie niestandardowych rozwiązań antyhałasowych.

Jak oceniacie Państwo świadomość rynku w zakresie tego, co robicie, na co dzień?

Jeżeli chodzi o świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu to zarówno w Polsce, jak i za granicą jest ona stosunkowo niska. W ramach realizacji projektów dla naszych klientów organizujemy szkolenia z zakresu akustyki, pozwalające na właściwą interpretację zagrożeń związanych z hałasem oraz możliwościami jego redukcji.

Czy od strony prawnej nasz kraj jest gotowy, aby zwalczać wszelkie niedogodności związane z hałasem w miejscu zamieszkania, pracy itp.? Jak nasz kraj wypada w porównaniu do innych krajów Europy Zachodniej?

Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej mamy określone wartości dopuszczalne dla hałasu na stanowiskach pracy i w środowisku oraz określone metodyki pomiaru i wyznaczania poziomu hałasu.

Tym samym mamy podobną sytuację wyjściową zarówno w Polsce, jak i za granicą. Inaczej jest ze zwalczaniem tych zagrożeń, gdyż każdy z krajów Unii Europejskiej ma odrębne regulacje i standardy.

Jak docelowo pojmowana ma być firma KFB na rynku polskim? Do jakiego modelu dążą osoby zarządzające firmą?

Naszym celem jest budowa marki KFB i pozyskanie mocnej pozycji w branży nie tylko w Polsce, ale i na rynku europejskim. Badania nad specjalistycznymi rozwiązaniami antyhałasowymi dla przemysłu pozwolą nam na wdrożenie produkcji seryjnej i dystrybucję na terenie całej Europy.

Natomiast dzięki inwestycji w dział B+R chcemy stworzyć europejskie centrum wibroakustyczne, w którym możliwe będzie prowadzenie projektów badawczych oraz szkolenie europejskich inżynierów w zakresie akustyki.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy, dostępny 24h na dobę sklep budowlany. Sprawdź »


Typowe zastosowania obejmują budynki rolnicze i magazynowe, budynki mieszkalne czy hale, gdzie wymagana jest... ZOBACZ »


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Komfortowy i energooszczędny dom zapewnia swoim mieszkańcom izolację od gorąca, zimna, hałasu oraz... wysokich rachunków za ogrzewanie i klimatyzację... ZOBACZ »


Poznaj nowoczesne rozwiązania budowlane

Czego użyć do izolacji ścian, a czym ocieplić dach?

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego jeszcze nie wiesz o ognioodporności płyt PIR?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W zależności od wymagań izolacyjności, czy odporności ogniowej możemy dobrać odpowiedni rodzaj płyt...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak zapobiegać problemom z wilgocią budynków?


Poprawny dobór materiałów do wykonania hydroizolacji budynku i prawidłowe ich wbudowanie to podstawowe warunki, których spełnienie pozwoli uniknąć późniejszych problemów z wilgocią... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
10/2019

Aktualny numer:

Izolacje 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Konserwacje i renowacje systemów ociepleń
  • - Odporność ogniowa elementów drewnianych
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.