Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nieszczelne okna – wymienić czy uszczelnić?

Castorama  |  17.07.2014

Problem nieszczelnych okien dotyczy wielu budynków. O ile wiosną czy latem nie jest on uciążliwy, o tyle w sezonie zimowym wpływa na nasz komfort – nie tylko ze względu na niskie temperatury panujące na zewnątrz, ale i na powstające straty ciepła, które wiążą się z podwyższonymi kosztami ogrzewania. Jak rozwiązać problem nieszczelnych okien?

Bez wątpienia należy podjąć odpowiednie działania, mające na celu ograniczenie niekontrolowanego przepływu powietrza. Szczelna stolarka okienna gwarantuje komfort przebywania w pomieszczeniu i nie obarcza nas dodatkowymi kosztami związanymi z koniecznością ciągłego dogrzewania mieszkania. Jeżeli więc borykamy się z takim kłopotem, mamy do wyboru dwie opcje.

Pierwszą z nich jest uszczelnienie okien. Przyczyn nieszczelności może być kilka, rozpoczynając od niewłaściwie przeprowadzonego montażu, na pęknięciu uszczelek czy zużyciu okuć okiennych kończąc.

Aby zlikwidować problem, musimy najpierw zdiagnozować jego przyczynę. Jeżeli jest nią niewyregulowane okucie okienne, w oknach nowszego typu znajdziemy specjalne rolki korygujące, za pomocą których możemy w sezonie zimowym samodzielnie docisnąć skrzydła okna do jego ramy (w lecie natomiast możemy wykonać odwrotną czynność).

Okna starszego rodzaju mogą natomiast wymagać przeprowadzenia drobnych prac, które pozwolą je uszczelnić. Tutaj należy najpierw ocenić, którędy ucieka ciepło: między szybą a ramą, skrzydłem a futryną, czy może między ścianą a ościeżnicą?

Również tutaj możemy przy niewielkim nakładzie pracy i kosztów pozbyć się niechcianych szczelin, wykorzystując silikon, samoprzylepne uszczelki bądź piankę poliuretanową.

Jeżeli nasze okna użytkujemy już wiele lat, ich nieszczelność może wynikać m.in. ze zużycia na skutek wielokrotnego otwierania i zamykania. Możemy zastanowić się nad wymianą okien na nowe modele, w których problem niekontrolowanej wymiany powietrza jest niemal zupełnie zniwelowany.

Warto przy tym zlecić ich montaż profesjonalistom, gdyż nawet najlepszej jakości stolarka okienna nie spełni swoich funkcji, jeśli zostanie niewłaściwie zamontowana.

W nowoczesnych oknach rozwiązano także problem wentylacji niezbędnej do utrzymania w pomieszczeniach właściwej cyrkulacji powietrza. Są one zaopatrzone w automatyczne nawiewniki, które zapewniają odpowiednią ilość świeżego powietrza bez jednoczesnych strat energii cieplnej, bądź w okucia umożliwiające wietrzenie szczelinowe.

KONTAKT
Castorama
 

Choć wymiana stolarki okiennej wiąże się z dużym wydatkiem, w przypadku bardzo starych i nieszczelnych okien z pewnością jest to rozwiązanie najlepsze.

Jeżeli natomiast dla odpowiedniego komfortu i zlikwidowania mostków termicznych wystarczy jedynie zabieg uszczelniania, warto wykonać go samodzielnie lub zatrudnić specjalistę, który zrobi to szybko i profesjonalnie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.