Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Nieszczelne okna – wymienić czy uszczelnić?

Castorama  |  17.07.2014

Problem nieszczelnych okien dotyczy wielu budynków. O ile wiosną czy latem nie jest on uciążliwy, o tyle w sezonie zimowym wpływa na nasz komfort – nie tylko ze względu na niskie temperatury panujące na zewnątrz, ale i na powstające straty ciepła, które wiążą się z podwyższonymi kosztami ogrzewania. Jak rozwiązać problem nieszczelnych okien?

Bez wątpienia należy podjąć odpowiednie działania, mające na celu ograniczenie niekontrolowanego przepływu powietrza. Szczelna stolarka okienna gwarantuje komfort przebywania w pomieszczeniu i nie obarcza nas dodatkowymi kosztami związanymi z koniecznością ciągłego dogrzewania mieszkania. Jeżeli więc borykamy się z takim kłopotem, mamy do wyboru dwie opcje.

Pierwszą z nich jest uszczelnienie okien. Przyczyn nieszczelności może być kilka, rozpoczynając od niewłaściwie przeprowadzonego montażu, na pęknięciu uszczelek czy zużyciu okuć okiennych kończąc.

Aby zlikwidować problem, musimy najpierw zdiagnozować jego przyczynę. Jeżeli jest nią niewyregulowane okucie okienne, w oknach nowszego typu znajdziemy specjalne rolki korygujące, za pomocą których możemy w sezonie zimowym samodzielnie docisnąć skrzydła okna do jego ramy (w lecie natomiast możemy wykonać odwrotną czynność).

Okna starszego rodzaju mogą natomiast wymagać przeprowadzenia drobnych prac, które pozwolą je uszczelnić. Tutaj należy najpierw ocenić, którędy ucieka ciepło: między szybą a ramą, skrzydłem a futryną, czy może między ścianą a ościeżnicą?

Również tutaj możemy przy niewielkim nakładzie pracy i kosztów pozbyć się niechcianych szczelin, wykorzystując silikon, samoprzylepne uszczelki bądź piankę poliuretanową.

Jeżeli nasze okna użytkujemy już wiele lat, ich nieszczelność może wynikać m.in. ze zużycia na skutek wielokrotnego otwierania i zamykania. Możemy zastanowić się nad wymianą okien na nowe modele, w których problem niekontrolowanej wymiany powietrza jest niemal zupełnie zniwelowany.

Warto przy tym zlecić ich montaż profesjonalistom, gdyż nawet najlepszej jakości stolarka okienna nie spełni swoich funkcji, jeśli zostanie niewłaściwie zamontowana.

W nowoczesnych oknach rozwiązano także problem wentylacji niezbędnej do utrzymania w pomieszczeniach właściwej cyrkulacji powietrza. Są one zaopatrzone w automatyczne nawiewniki, które zapewniają odpowiednią ilość świeżego powietrza bez jednoczesnych strat energii cieplnej, bądź w okucia umożliwiające wietrzenie szczelinowe.

KONTAKT
Castorama
 

Choć wymiana stolarki okiennej wiąże się z dużym wydatkiem, w przypadku bardzo starych i nieszczelnych okien z pewnością jest to rozwiązanie najlepsze.

Jeżeli natomiast dla odpowiedniego komfortu i zlikwidowania mostków termicznych wystarczy jedynie zabieg uszczelniania, warto wykonać go samodzielnie lub zatrudnić specjalistę, który zrobi to szybko i profesjonalnie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.