Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Rockwool: jesteśmy gotowi spełniać nowe wymagania cieplne

Rozmowa z Andrzejem Kielarem - prezesem zarządu Rockwool Polska
Jarosław Guzal  |  IZOLACJE 11/12/2013  |  16.12.2013
Andrzej Kielar - prezes zarządu Rockwool Polska
Andrzej Kielar - prezes zarządu Rockwool Polska
Rockwool Polska

Czy branża budowlana jest przygotowana na dostosowanie się do nowych wymagań cieplnych i jak zmieni się w tym względzie rynek izolacji? Jakie inwestycje planuje firma w najbliższym czasie?

We wrześniu firma Rockwool podała informację o planowanych inwestycjach na sumę 280 mln zł. Na czym będą one polegać i w jakim okresie będą prowadzone?

Inwestycje mają potrwać do końca 2015 r. i będą dotyczyć obu naszych fabryk – w Małkini i Cigacicach. Zamierzamy dokonać modernizacji parku maszynowego, co umożliwi produkcję wyrobów, które będą lepiej odpowiadały nowym wymogom cieplnym zawartym w WT 2013. Mam tu na myśli przede wszystkim polepszenie parametrów naszych produktów oraz dostosowanie ich grubości do nowych wymagań.

Zmiany w przepisach stanowią główną przyczynę tych inwestycji. Przy okazji chcemy jeszcze zwiększyć dostępność naszych produktów.

Czy inwestycje te pozwolą już po 2015 r. produkować wyroby spełniające wymogi, które będą obowiązywać w 2021 r., czyli wtedy, kiedy będą one najostrzejsze?

Myślę, że tak, co nie oznacza, że nie będziemy podejmować kolejnych inwestycji.

Czy dzisiaj jesteśmy w stanie wznosić budynki, które będą spełniały wymogi obowiązujące od 2021 r.?

Jestem absolutnie przekonany o tym, że firma Rockwool jest na to przygotowana.

Czy branża budowlana jako całość jest gotowa? Myślę, że nie do końca, szczególnie jeśli chodzi o świadomość, co te zmiany przyniosą.

Dla wielu osób biorących udział w procesie inwestycyjnym nowe regulacje są niezrozumiałe. Nie zdają sobie sprawy z tego, że proces projektowania będzie wyglądał inaczej niż do tej pory. Ogólnie rzecz biorąc, grupa zawodowa zajmująca się projektowaniem w największym stopniu odczuje zmiany, jednak według mnie bardzo często nie jest do tego przygotowana.

A czy branżę izolacyjną czeka przełom w zakresie oferowanych rozwiązań w związku z dostosowaniem do nowych wymogów? Od pewnego czasu obserwujemy na rynku trend polegający na systematycznym obniżaniu wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ izolacji termicznych.

Nie wydaje mi się, byśmy znajdowali się w obliczu jakiegoś gigantycznego skoku technologicznego. Na pewno rynek nie będzie taki sam, jak kiedyś, jednak nie tylko ze względu na zagadnienia związane z termoizolacyjnością. Dotyczy to również bezpieczeństwa pożarowego.

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli wzrasta grubość palnej izolacji, również gęstość obciążenia ogniowego będzie wzrastać. Zmieniać się będą także inne parametry, związane z akustyką, trwałością itp.

Nowe przepisy będą skutkować tym, że grubość stosowanych izolacji będzie się zwiększać. Jednak wiadomo, że nie zawsze będzie to możliwe. Czy w związku z tym nie należy się spodziewać coraz częstszego sięgania po takie materiały, jak aerogel czy izolacje próżniowe?

ZOBACZ TAKŻE

Miesięcznik Izolacje 10/2013

Rockwool zainwestuje w Polsce 280 milionów

Takie technologie już się pojawiają. Znajdują się one w ofercie firmy Rockwool poza granicami naszego kraju, jednak wciąż odgrywają rolę marginalną.

Na podstawie doświadczeń krajów bardziej rozwiniętych niż Polska można wysnuć wniosek, że w perspektywie kilku najbliższych lat raczej nie będziemy mieli do czynienia ze zwiększeniem produkcji tych wyrobów na skalę masową, choć pewnie będą one bardziej zdobywały rynek.

Wspomniane zwiększenie grubości izolacji według mnie może być pewną barierą dla rynku izolacyjnego. W przypadku takiego materiału jak wełna mineralna wiadomo, że zwiększona grubość wynikająca z zaostrzonych przepisów może eliminować ten materiał z pewnych zastosowań.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Spełnienie wymagań obowiązujących od 2021 r. będzie wymagało kompleksowego spojrzenia projektanta na izolacyjność cieplną i oszczędność energii w budynku.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, że grubość izolacji będzie rosła w nieskończoność, bo wtedy będą powstawały bunkry. Izolacyjność cieplna przegród będzie istotna, jednak będą musiały do niej dojść inne elementy, np. zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Jaką sytuację na rynku budowlanym przewiduje Pan na przyszły rok? Obecnie mamy do czynienia z oznakami wyjścia z kryzysu.

Na rynku mieszkaniowych mimo pewnych oznak poprawy będziemy nadal obserwowali pewne trudności, szczególnie jeśli chodzi o budownictwo indywidualne. Domy obecnie wznoszone są mniejsze, niż kiedyś, jest ich również mniej. Jeśli nawet ta tendencja obecnie się zmienia, to właśnie w 2014 r. będziemy odczuwać skutki spowolnienia na rynku w 2013 r.

Jeżeli chodzi o rynek przemysłowy, to widać na nim większe ożywienie w produkcjii logistyce. Polska staje się pod tym względem konkurencyjna. Wiąże się to z lepszą infrastrukturą drogową. Dziś już korzystne jest lokowanie w naszym kraju centrów logistycznych.

A jak w przyszłym roku będą się kształtowały ceny materiałów termoizolacyjnych?Są one na bardzo niskim poziomie.

Nie ulega dla mnie wątpliwości, że ceny powoli zaczną piąć się w górę.

W tym roku przypada jubileusz 20-lecia obecności firmy Rockwool w Polsce. Dla Pana oznacza to już prawie 10 lat zarządzania firmą. Jak Pan ocenia ten czas?

W NASZEJ KSIĘGARNI
Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych warunków technicznych

Ogólnie rzecz biorąc, był to dobry okres dla firmy i rynku izolacyjnego w Polsce. Firma przetrwała w bardzo dobrej kondycji najbardziej dramatyczną falę kryzysu z lat 2008–2009. Ja odczuwam bardzo dużą satysfakcję po tych wszystkich latach.

Co w tym czasie było dla Pana największym wyzwaniem?

Okres boomu na rynku w latach 2006-2007, który spowodował, że duża część organicznej pracy, którą wykonywaliśmy przez lata, nie została dokończona. W krótkim czasie nastąpiły bardzo pozytywne zmiany, które w dłuższej perspektywie spowodowały straty. Mam na myśli przede wszystkim naszą pozycję na rynku systemów ociepleń ETICS, która uległa zmianie w latach 2006–2008, kiedy produkty z wełny były trudno dostępne.

Wówczas straciliśmy tę dynamikę wzrostu, którą osiągnęliśmy we wcześniejszych latach. Te doświadczenia były dla mnie pewną nauką. Pokazało mi to, jak szybko i dynamicznie sytuacja na rynku może się zmieniać.

Czy odpowiedzią na problemy na rynku ETICS było po części kupienie firmy Fast przez Rockwoola?

To jest element szerszej strategii. Naszym głównym celem jest zwiększanie udziału wełny mineralnej na rynku fasad, który jest bardzo dużym i istotnym segmentem.

Jednym ze sposobów, który oceniamy jako najbardziej optymalny, jest wpływanie na ten rynek poprzez oferowanie pełnego systemu ETICS. Stąd akwizycja firmy Fast. Po doświadczeniach ostatnich dwóch lat wydaje się, że to dobry kierunek. Dzięki temu, że mamy dostęp do technologii firmy Fast, możemy się w tym zakresie rozwijać sprawniej. Poza tym mamy możliwość w większym stopniu wpływać na rynek ociepleń w Polsce.

Bez nabycia firmy Fast Rockwool pewnie też by sobie poradził.

Oczywiście tak, ale to by oznaczało wolniejszy rozwój na rynku ETICS.

Jakie mają Państwo plany wobec firmy Fast? Z jednej strony zwiększają Państwo udział wełny mineralnej w rynku, z drugiej strony w ofercie tej firmy znajduje się system ociepleń ze styropianem.

Naszym celem jest, aby firma Fast sprzedawała jak najwięcej systemów z zastosowaniem wełny mineralnej. Natomiast nie zwalnia nas to z obserwowania rzeczywistości, a ona jest taka, że udział rozwiązań z wełną mineralną w całości rynku jest stosunkowo niewielki.

Przeczytaj: Ściany zewnętrzne budynków w świetle nowych wymagań cieplnych

W tej sytuacji taka firma jak Fast nie jest w stanie funkcjonować wyłącznie w oparciu o systemy z wełną. Natomiast krok po kroku chcemy zwiększać sprzedaż samego Fasta oraz systemów z wełną mineralną.

Rockwool kojarzony jest przez odbiorców z szeroką ofertą oraz z tym, że ma najmocniejszą pozycję na rynku dachów płaskich i elewacji. Czy planują Państwo położyć większy nacisk w zakresie sprzedaży na inne zastosowania?

Rzeczywiście oferta Rockwool jest jedną z najszerszych na rynku izolacji. Oznacza to, że musimy przygotować odrębne plany działań dla poszczególnych segmentów i aplikacji rynkowych. Robimy to od lat i również w niedalekiej przyszłości mamy zamiar systematycznie przekonywać klientów, aby wybierali niepalne izolacje Rockwool.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.