Posadzki na gruncie w obiektach z płyt warstwowych

Jacek Sawicki  |  07.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Płyta betonowa – podkład posadzki

Przy obliczaniu wytrzymałości betonowej płyty posadzki zakłada się możliwość oddziaływania rozmaitych jednostkowych obciążeń (np. od kół, sił punktowych). Należy ją wykonać (wylać) zgodnie z projektem zawierającym dane o rodzaju betonu i jego klasie, jego grubości, technologii układania mieszanki betonowej, wytrzymałości po związaniu, ścieralności itp.

W konkretnych realizacjach najczęściej stosowane są betony o minimalnej klasie wytrzymałościowej B 25. Może to być jednak niewystarczające i wówczas tę wytrzymałość można wzmocnić, stosując np. beton wyższej klasy, kruszywa łamane, uzbrojenia siatkami stalowymi z użyciem rozproszonych włókien stalowych, względnie włókien polipropylenowych i innych (technologie włóknocementowe).

W płycie powinny być wykonane wszelkie zaprojektowane zgodnie z dokumentacją szczegóły, np. szczeliny dylatacyjne, przeciwskurczowe, cokoły, spadki. Szczeliny dylatacyjne (ich szerokości od 4 do 12 mm) przypadają w miejscach dylatacji całego obiektu, przy ławach fundamentów i podwalin, cokołów, fundamentach urządzeń, wzdłuż osi słupów konstrukcyjnych oraz w liniach odgraniczających posadzki o wyraźnie różniących się obciążeniach. Przestrzenie szczelin wypełniane są później odpowiednim materiałem wskazanym w projekcie.

Szczeliny przeciwskurczowe wykonywane są w podkładach na otwartym powietrzu na podłożu gruntowym (rampy dojazdowe, place składowe przed obiektami z płyt warstwowych) – w odległościach nieprzekraczających 3 m, zaś w pomieszczeniach zamkniętych na podłożu gruntowym – w odległościach nieprzekraczających 4 m.

Wykonanie płyty musi być zgodne z zaleceniami technologicznymi (zwykle jej pole dylatacyjne ≤ 25 m2). W szczególności należy zachować odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe (temperatura powietrza podczas wylewania podkładów cementowych oraz w okresie co najmniej 3 dni po wykonaniu podkładu nie powinna być niższa niż 5°C), a także wykonać we wskazanym terminie odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.

Po związaniu i upływie określonego czasu potrzebnego do całkowitego utwardzenia płyty (zwykle 28 dni), a przed nałożeniem warstwy wyrównawczej trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich warunków technicznych podłoża. W szczególności podłoże musi być nośne, niepylące, stabilne i sczepne, a ponadto wolne od zabrudzeń zmniejszających przyczepność (takich jak kurz, mleczko cementowe, przypadkowe zachlapania substancjami bitumicznymi, olejami mineralnymi itp.) i mieć określoną technologiczną wilgotność. W strefach zanieczyszczeń olejami i bitumami konieczne może być stosowanie odpowiednich preparatów czyszczących i gruntujących powierzchnię, pozwalających na uzyskanie bariery odcinającej zanieczyszczenia od użytkowych warstw posadzki.  

Właściwa posadzka

Jej położenie zwykle poprzedza się nałożeniem warstwy wygładzającej i sczepnej z betonu przeznaczonego na posadzkę, który wyróżnia się minimalną klasą wytrzymałości B 25, właściwą sobie jednorodną konsystencją i wskaźnikiem wodno-cementowym w:c < 0,5, tzw. punktem piaskowym dochodzącym do 40% oraz ograniczoną ilością cementu z uwagi na skurcz. W celu poprawy odporności takiego betonu na ścieranie stosuje się mechaniczny sposób zacierania betonu oraz wprowadza w górną jego powierzchnię materiały trudnościeralne.

Do wykonywania posadzek mineralno-żywicznych stosuje się wyroby produkowane na bazie żywic syntetycznych, preparaty do impregnacji powierzchni utwardzonej posadzki betonowej oraz mieszanki betonowe modyfikowane dodatkami polimerów wprowadzanych do mieszanki betonowej w postaci dyspersji wodnych lub proszków.

Do posadzek z żywic syntetycznych stosowane są kompozyty żywiczne z utwardzaczem, wypełniaczami mineralnymi, pigmentami i dodatkami różnych modyfikatorów. W posadzkach utwardzanych powierzchniowo stosuje się zestawy preparatów proszkowych. Przygotowanie składników i ich aplikacja w każdej z wybranych technologii odbywa się zgodnie z instrukcjami lub technologiami przywołanymi w projekcie. W technologiach posadzek betonowych utwardzanych powierzchniowo preparatami proszkowymi wyszczególnia się trzy rodzaje przygotowanych podłoży. Są to:

  • podłoża sztywne z warstwą rozdzielczą, czyli położoną na podłożu betonowym warstwą ślizgową wykonaną z dwóch warstw folii budowlanej, lub warstwą izolacyjną,
  • podłoża betonowe sztywne z tzw. mostem sczepnym (warstwy adhezyjne na podłożu betonowym), zakładającym przyczepność posadzki betonowej utwardzonej powierzchniowo do podłoża betonowego,
  • podłoża elastyczne z warstwą rozdzielczą (folie na zagęszczonym gruncie budowlanym).

W zależności od rodzaju podłoża muszą być spełnione określone w technologii wymagania wykonawcze.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.