Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplanie trudnych miejsc w BSO

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 6/2007  |  12.11.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Kotwienie termoizolacji

Podstawowym warunkiem kotwienia jest stan przygotowania podłoża. Takie mocowanie zalecane jest zwłaszcza przy jego trudnych postaciach, gdzie kotwienie zabezpiecza elewację przed ryzykiem odspojeń BSO. Drugi powód, dla którego warto zastosować tę metodę, to niwelacja skutków błędów i niedopatrzeń technologicznych mogących również osłabiać siły wiązania systemów ociepleniowych z podłożem (złe przygotowanie podłoża, niewłaściwe przygotowanie i nakładanie mas klejowych, nieprzestrzeganie reżimów technologicznych niezbędnych do uzyskania pełnego utwardzenia warstwy zaprawy klejowej itp.).

Klejenie płyt do podłoża bez kotwienia prowadzi się na bieżąco. Wspomagające kotwienie zwiększa bezpieczeństwo przylegania płyt do podłoża, jednak tę czynność można wykonać dopiero po okresie wiązania zaprawy (zwykle po 24 godz. od przyklejenia). Kotwienie bezpośrednio po przyklejeniu jest niewskazane z uwagi na ryzyko występowania naprężeń osłabiających przyczepność zaprawy klejowej do podłoża, wywołanych przez siły docisku łączników.

Rodzaj, liczbę łączników i ich rozmieszczenie powinien określać projekt techniczny lub wybrany system ocieplenia na podstawie przewidywanych obliczeniami obciążeń, strefy obciążenia wiatrem, wysokości i miejsca wbudowania łącznika oraz rodzaju podłoża5). Z reguły przyjmuje się, że do mocowania płyt styropianowych stosowane są łączniki o trzpieniu plastikowym, a do płyt z wełny mineralnej – o trzpieniu metalowym (wbijane lub wkręcane). Ich długości (uwzględniające konieczną głębokość osadzenia w murze) zależne są od budowy ściany i grubości płyt termoizolacyjnych, a liczba nie powinna być mniejsza niż 4 sztuki na 1 m2 powierzchni elewacji. W strefach narożnych budynku jest ona opcjonalnie większa.

Należy zachować ostrożność, aby przy montażu łączników nie uszkodzić struktury izolacji. Talerzyki łączników powinny być zlicowane z powierzchnią płyt termoizolacyjnych (w wyjątkowych wypadkach – z ich powierzchnią pokrytą warstwą technologiczną kleju – maks. 1 mm nad płaszczyznę płyt), nie mogą jednak być zbyt mocno zagłębione, bo w jednym i w drugim przypadku istnieje niebezpieczeństwo odwzorowania ich kształtów na elewacji.
System ociepleniowy oparty na styropianie stosowany do 20 m wysokości budynku nie wymaga mocowania łącznikami (wystarczy klejenie).

Poniżej tej wysokości mocowanie łącznikami stosowane jest na słabszych podłożach i w obrębie narożników budynku. Płyty fasadowe z wełny mineralnej kotwione są do podłoża niezależnie od warunków mocowania; wyjątkiem są płyty lamelowe, które w uzasadnionych sytuacjach nie muszą być kotwione na budynkach niskich (wystarczy klejenie). Główki zakotwionych metalowych trzpieni muszą być zabezpieczone plastikowymi kapturkami ochronnymi (izolacja mostków termicznych). Łączniki dobierane są w zależności od podłoża. Np. do betonu i cegły pełnej można stosować łączniki wbijane, z kolei pustaki ceramiczne i gazobeton wymagają stosowania łączników wkręcanych z długą strefą rozprężną.

Warstwa zbrojona – siatki zbrojące

Henkel
Fot. 4. Nakładanie i zatapianie w zaprawie klejącej siatki zbrojącej w strefie przyokiennej. Wcześniej w naroże okienne wtopiono kątownik, na którego przedłużoną siatką krawędź nachodzi na zakładkę pas zatapianej siatki. W dolnym rogu przy podokienniku widoczny wzmacniający pas siatki wklejony wcześniej pod kątem 45°.

Jej zadaniem jest ochrona systemu przed wpływem naprężeń termicznych i, w pewnym stopniu, również przed możliwością uszkodzeń mechanicznych. Do prac powinna być stosowana wyłącznie siatka mająca aprobatę techniczną, wykonana z włókna szklanego, odpowiednio zaimpregnowana i sztywna (bez poprzecznego sfalowania). Warstwę zbrojoną zazwyczaj wykonuje się najwcześniej po upływie 24 godz. od zakończenia klejenia płyt termoizolacyjnych.

Prace najlepiej rozpoczynać od osadzenia kątowników ochronnych na narożnikach budynku i krawędziach otworów (zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi, a jednocześnie ułatwiają wykonanie prostych i estetycznych krawędzi), a także obróbek ościeży. W narożach otworów stolarki okiennej wzmacniające pasy siatki przyklejane są pod kątem 45° do ich krawędzi (zaniechanie tej czynności skutkuje najczęściej ukośnymi pęknięciami w obrębie ich naroży).

Takie przycięte pasy rozkłada się niezwłocznie po równomiernym (tzn. bez fałd i zagnieceń) rozprowadzeniu materiału klejącego na ich powierzchni, po czym szpachluje na gładko. Pokrywane na bieżąco klejem powierzchnie powinny być nieco większe od przycinanych pasów, a zatopiona w nich siatka pozostać niewidoczna (całkowicie pokryta warstwą materiału klejącego). Taki układ tworzy warstwę zbrojoną. Jej grubość po stwardnieniu musi być zgodna z wartością określaną przez producenta systemu.

Mocowanie siatki na suchej powierzchni płyt i szpachlowanie jej klejem uniemożliwia poprawne jej działanie jako zbrojenia (na powierzchniach takich elewacji mogą pojawić się poziome i pionowe pęknięcia). Siatki na złączach należy układać na zakładki (dokładne ich szerokości podaje systemodawca w specyfikacji technicznej systemu), co zapewnia wytrzymałość mechaniczną ciągłości ocieplenia (fot. 4). Szczególną uwagę należy poświęcić miejscom o podwyższonych wymaganiach konstrukcyjnych i eksploatacyjnych (zabezpieczanie siatką miejsc narażonych na uszkodzenia).

Niedopuszczalne jest naklejanie pasów siatki „na styk”. W miejscach takich połączeń zawsze dochodzi do spękania podłoża i warstwy elewacyjnej. Należy dopilnować wykonania wymaganych w instrukcjach czynności wklejania skośnego paska siatki nad narożami ościeży oraz drugiej warstwy siatki w poziomie parteru budynku do wysokości ok. 2 m.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.