Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplanie trudnych miejsc w BSO

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 6/2007  |  12.11.2010
Ciąg dalszy artykułu...

WYBRANE TRUDNE MIEJSCA ŚCIAN ELEWACYJNYCH

W dokumentacji projektu technicznego zgodnie z wytycznymi rozwiązań systemowych dla wykonawców robót ociepleniowych3) powinny się znaleźć zapisy dotyczące wykonawstwa ocieplenia trudnych miejsc zaobserwowanych podczas oględzin konstrukcji budynku, by możliwe było zaplanowanie dla niego optymalnego ocieplenia. W szczególności - obok wskazania rodzaju materiału termoizolacyjnego - muszą się w niej znaleźć m.in.:

  • dane charakterystyki technicznej budynku z uwzględnieniem jego wysokości, rodzaju ścian zewnętrznych i ich dotychczasowych izolacji (w tym m.in. dotyczące ścian piwnicznych i attykowych oraz konstrukcji balkonów i loggii),

  • szczegółowy opis oraz ocena istniejącego stanu technicznego zewnętrznej warstwy ścian, a także inne szczegóły wpływające na zakres i przebieg robót związanych z wykonaniem systemu izolacji cieplnej (np. nierówności i uszkodzenia powierzchni, stan spoin wypełnionych kitem itp.) ze wskazaniem sposobu jego przygotowania i wykonania ocieplenia (wraz z wyliczeniami współczynnika przenikania ciepła Uk, z uwzględnieniem mostków cieplnych),

  • rysunki ilustrujące sposoby ocieplenia trudnych miejsc (w tym jednoznacznie określony sposób zakończenia ocieplenia i jego połączenia z innymi elementami budynku, przejścia instalacji lub innych elementów budynku przez płaszczyzny ocieplane) z pokazaniem wzmocnień w miejscach szczególnych.

Warstwa ocieplająca w trudnych miejscach musi zapewniać całkowitą i trwałą szczelność oraz eliminować obecność w nich mostków cieplnych, a taką pewność daje stosowanie wyłącznie rozwiązań systemowych określanych przed producentów w aprobatach. Szczególnie ryzykowne w pracach ociepleniowych są techniki, w których lekkomyślnie łączy się składniki pochodzące z różnych systemów. Takie wybory – z pozoru podyktowane „troską” o efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia – czynią dużo zła, bo faktycznie potęgują ryzyko powstania w niedalekiej perspektywie szkód, a ponadto uczestnikom procesu budowlanego odbierają należne uprawnienia gwarancyjne.

Wobec powyższego wszelkie materiały wchodzące w skład systemu ociepleniowego muszą być stosowane zgodnie z przeznaczeniem i instrukcjami technicznymi produktów, a także wykorzystywane do robót i poddawane procesom wiązania jedynie w określonych dla nich warunkach termicznych i pogodowych.

Przy montażu systemu ociepleniowego wyszczególniane są podstawowe fazy: przygotowanie podłoża, mocowanie płyt termoizolacyjnych, wykonanie zbrojonej warstwy szpachlowej, wykonanie wyprawy elewacyjnej. Każda z tych czynności, z pozoru łatwa i prosta, musi być dokonywana według pewnych zasad. Nieprzestrzeganie zaleceń i wymagań określonych przez producenta może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń systemu, a nawet do jego oderwania od ściany.

 

Stomix
Rys. 1. Podstawowe elementy BSO: 1 – podłoże, 2 – impregnat podłoża, 3 – zaprawa klejąca, 4 – listwa narożnikowa z siatką zbrojącą, 5 – tynk dekoracyjny, 6 – listwa startowa, 7 – materiał termoizolacyjny (styropian/wełna mineralna), 8 – łącznik termoizolacyjny, 9 – warstwy zbrojące wraz z zatopioną siatką, 10 – impregnat warstwy zaprawy klejącej
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.