Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplanie trudnych miejsc w BSO

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 6/2007  |  12.11.2010
Ciąg dalszy artykułu...

WYBRANE TRUDNE MIEJSCA ŚCIAN ELEWACYJNYCH

W dokumentacji projektu technicznego zgodnie z wytycznymi rozwiązań systemowych dla wykonawców robót ociepleniowych3) powinny się znaleźć zapisy dotyczące wykonawstwa ocieplenia trudnych miejsc zaobserwowanych podczas oględzin konstrukcji budynku, by możliwe było zaplanowanie dla niego optymalnego ocieplenia. W szczególności - obok wskazania rodzaju materiału termoizolacyjnego - muszą się w niej znaleźć m.in.:

  • dane charakterystyki technicznej budynku z uwzględnieniem jego wysokości, rodzaju ścian zewnętrznych i ich dotychczasowych izolacji (w tym m.in. dotyczące ścian piwnicznych i attykowych oraz konstrukcji balkonów i loggii),

  • szczegółowy opis oraz ocena istniejącego stanu technicznego zewnętrznej warstwy ścian, a także inne szczegóły wpływające na zakres i przebieg robót związanych z wykonaniem systemu izolacji cieplnej (np. nierówności i uszkodzenia powierzchni, stan spoin wypełnionych kitem itp.) ze wskazaniem sposobu jego przygotowania i wykonania ocieplenia (wraz z wyliczeniami współczynnika przenikania ciepła Uk, z uwzględnieniem mostków cieplnych),

  • rysunki ilustrujące sposoby ocieplenia trudnych miejsc (w tym jednoznacznie określony sposób zakończenia ocieplenia i jego połączenia z innymi elementami budynku, przejścia instalacji lub innych elementów budynku przez płaszczyzny ocieplane) z pokazaniem wzmocnień w miejscach szczególnych.

Warstwa ocieplająca w trudnych miejscach musi zapewniać całkowitą i trwałą szczelność oraz eliminować obecność w nich mostków cieplnych, a taką pewność daje stosowanie wyłącznie rozwiązań systemowych określanych przed producentów w aprobatach. Szczególnie ryzykowne w pracach ociepleniowych są techniki, w których lekkomyślnie łączy się składniki pochodzące z różnych systemów. Takie wybory – z pozoru podyktowane „troską” o efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia – czynią dużo zła, bo faktycznie potęgują ryzyko powstania w niedalekiej perspektywie szkód, a ponadto uczestnikom procesu budowlanego odbierają należne uprawnienia gwarancyjne.

Wobec powyższego wszelkie materiały wchodzące w skład systemu ociepleniowego muszą być stosowane zgodnie z przeznaczeniem i instrukcjami technicznymi produktów, a także wykorzystywane do robót i poddawane procesom wiązania jedynie w określonych dla nich warunkach termicznych i pogodowych.

Przy montażu systemu ociepleniowego wyszczególniane są podstawowe fazy: przygotowanie podłoża, mocowanie płyt termoizolacyjnych, wykonanie zbrojonej warstwy szpachlowej, wykonanie wyprawy elewacyjnej. Każda z tych czynności, z pozoru łatwa i prosta, musi być dokonywana według pewnych zasad. Nieprzestrzeganie zaleceń i wymagań określonych przez producenta może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń systemu, a nawet do jego oderwania od ściany.

 

Stomix
Rys. 1. Podstawowe elementy BSO: 1 – podłoże, 2 – impregnat podłoża, 3 – zaprawa klejąca, 4 – listwa narożnikowa z siatką zbrojącą, 5 – tynk dekoracyjny, 6 – listwa startowa, 7 – materiał termoizolacyjny (styropian/wełna mineralna), 8 – łącznik termoizolacyjny, 9 – warstwy zbrojące wraz z zatopioną siatką, 10 – impregnat warstwy zaprawy klejącej
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.