Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplanie trudnych miejsc w BSO

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 6/2007  |  12.11.2010

Z doświadczeń w realizacji bezspoinowych systemów ociepleń (BSO), zwanych dawniej metodą lekką-mokrą, a od niedawna ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite Systems) wynika, że o efektywności dociepleń (przy założeniu właściwego rozpoznania właściwości obiektu i poprawnego wykonania projektu z dobranymi odpowiednio wartościami cieplnymi) decydują dwa czynniki: jakość zastosowanych poszczególnych składników oraz wykonawstwo.

Fot. J. Sawicki
Fot. 1. Budynek wolno stojący w fazie ocieplania ścian elewacyjnych płytami styropianowymi. Płyty izolacyjne są naklejane na elewację metodą mijankową, także w narożach. W tych miejscach, zgodnie z zasadą, płyty zostaną ucięte na wymiar dopiero po całkowitym związaniu zaprawy klejoowej. Na niektórych złączach międzypłytowych widoczne są zatarcia zaprawą klejową (efektywniejsza byłaby pianka PUR). Są to miejsca, gdzie pojawiły się szczeliny, które wypełniono dopasowanymi do ich grubości paskami styropianu. W rozwiązaniu zdecydowano się na odstąpienie od montażu listew cokołowych – ich rolę przejęły bowiem górne krawędzie fundamentowych płyt hydroizolacyjnych XPS wyprowadzonych na cokół. Wcześniej w trakcie wznoszenia kondygnacji pod płytą balkonową i nad oknami wbudowane zostały płyty styropianowe EPS profilaktycznie ocieplające miejsca, gdzie podczas eksploatacji mogłoby dojść do wystąpienia mostków termicznych.

Wykonanie ocieplenia metodą BSO sprowadza się do zamocowania na ścianie systemu warstwowego złożonego z materiału termoizolacyjnego, warstwy zbrojonej i wyprawy tynkarskiej. Do mocowania służą zaprawy klejące i ewentualne dodatkowe łączniki mechaniczne. Termoizolację stanowią okładziny w postaci formatowanych płyt o zróżnicowanej grubości – najczęściej ze styropianu lub wełny mineralnej (szklanej lub skalnej). Siatka mechanicznie wzmacnia płaszczyznę termoizolacji, na której spoczywa wyprawa tynkarska, i zapewnia skuteczność przylegania tej wyprawy do termoizolacji. Wyprawa chroni system przed czynnikami zewnętrznymi oraz pełni funkcje estetyczne (rys. 1). Metoda BSO znana jest w Polsce już od ponad 40 lat. W tym czasie, a zwłaszcza w ostatnim piętnastoleciu, system ulegał wielu modyfikacjom oraz uwidocznił swoje mocne i słabe strony (Czytaj więcej na ten temat).

Uwagi ogólne

Oględziny wykonanych prac zwykle prowadzą do konkluzji, że o trwałości systemu decyduje jakość robót, zwłaszcza dokładne wykonanie najdrobniejszych detali. Nawet stosowanie najlepszych materiałów zgodnych z systemem nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, jeśli gdziekolwiek na ścianie popełniano błędy wykonawcze.

Szczególnej dbałości w pracach wymagają tzw. trudne miejsca na elewacjach. Tym pojęciem określa się strefy, gdzie mocowanie systemu dociepleniowego może przysparzać dodatkowych kłopotów. Takie miejsca zazwyczaj wymagają ze strony wykonawców podwyższonych starań, większej dokładności, wysiłku i nakładów rzeczowych, a ze strony inspektorów nadzoru budowlanego – wnikliwszych kontroli. Może to być np. podyktowane trudnościami dostępu do ocieplanej strefy, co wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych prac związanych z dopasowaniem konstrukcji rusztowania, tak by uzyskać swobodny dostęp do niewygodnych miejsc pracy przy zachowaniu warunków bhp1).

Prace ociepleniowe w trudnej technologicznie strefie mogą też wymagać zastosowania dodatkowych elementów wzmacniających system (np. podwójnego nakładania siatek, montażu narożników itp.), środków poprawiających strukturę podłoża (jego przyczepność do zaprawy klejowej), a także technologii dotyczących takich zabiegów. Wszelkie niedopatrzenia i niedoróbki w tym względzie znacząco pogarszają skuteczność funkcjonowania systemów, a pojawiające się słabe miejsca są potencjalnymi źródłami ich destrukcji.

W artykule zostaną przedstawione niektóre ze słabych miejsc. Opisane trudności w obróbkach wynikają z naturalnych cech konstrukcyjnych elewacji, tzn. właściwości struktury ściany w określonych jej strefach. Takie miejsca są względnie łatwe w obróbkach pod warunkiem zachowania określonego reżimu technologicznego. Oznacza to w praktyce, że wykonawca musi wiedzieć o takich miejscach oraz znać sposób, jak powinno się takie strefy ocieplać.

Publikacja nie porusza problematyki występowania i sposobów likwidacji pierwotnych i wtórnych ognisk destrukcyjnych w określonych strefach na elewacji. Przypadki tych pierwszych najczęściej dotyczą technik i technologii eliminowania przyczyn zawilgocenia lub zasolenia podłoża oraz ochrony muru przed szkodliwym wpływem wilgoci i soli.

Przedstawione w artykule wątki nawiązują raczej do rozwiązań prewencyjnych, a więc zapobiegających w normalnych warunkach eksploatacyjnych penetracji wilgoci i soli do wnętrza systemu. Do powstawania ognisk wtórnych – obok przyczyn wynikających z nieusuniętych zawilgoceń i zasoleń – najczęściej dochodzi na skutek wszelkich fizycznych uszkodzeń systemów ociepleń powstałych w fazie robót ociepleniowych (przypadki zawinione, wynikłe z niedopatrzeń technologicznych i błędów wykonawczych, a także przypadki niezawinione – losowe) oraz w okresie eksploatacyjnym z powodu rozmaitych czynników.

 

 

Wśród nich warto wymienić uszkodzenia wynikające z braku tzw. kultury użytkowania budynku (szerzący się wandalizm, który jednak wymaga odrębnych metod postępowania). Renowacja takich uszkodzonych stref powinna być przeprowadzana na bieżąco już w fazie wykonawczej2), a w warunkach eksploatacyjnych – niezwłocznie po ich rozpoznaniu, gdyż zwlekanie z przeprowadzeniem naprawy potęguje rozmiary szkód.

Likwidacja tak powstałych trudnych miejsc wiąże się z koniecznością usunięcia dotychczasowej warstwy ocieplającej z elewacji i ponownego ocieplenia. Procesy destrukcji w uszkodzonych strefach pozostają zazwyczaj utajone (okresy inkubacji uszkodzeń, ich zasięg i skutki są bliżej nieokreślone, a negatywne skutki eksploatacyjne nie zawsze ujawniają się przy odbiorze robót). Z reguły ich likwidacja wymaga niewspółmiernie wysokich nakładów roboczych, rzeczowych i finansowych na remont i renowację. Najbardziej wymownymi składnikami takich kosztów (obok materiałów i robocizny) są kwoty przeznaczone na przeprowadzenie koniecznych ekspertyz, ponowne ustawianie rusztowań i usuwanie starej izolacji z elewacji.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.