Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplanie trudnych miejsc w BSO

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 6/2007  |  12.11.2010

Z doświadczeń w realizacji bezspoinowych systemów ociepleń (BSO), zwanych dawniej metodą lekką-mokrą, a od niedawna ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite Systems) wynika, że o efektywności dociepleń (przy założeniu właściwego rozpoznania właściwości obiektu i poprawnego wykonania projektu z dobranymi odpowiednio wartościami cieplnymi) decydują dwa czynniki: jakość zastosowanych poszczególnych składników oraz wykonawstwo.

Fot. J. Sawicki
Fot. 1. Budynek wolno stojący w fazie ocieplania ścian elewacyjnych płytami styropianowymi. Płyty izolacyjne są naklejane na elewację metodą mijankową, także w narożach. W tych miejscach, zgodnie z zasadą, płyty zostaną ucięte na wymiar dopiero po całkowitym związaniu zaprawy klejoowej. Na niektórych złączach międzypłytowych widoczne są zatarcia zaprawą klejową (efektywniejsza byłaby pianka PUR). Są to miejsca, gdzie pojawiły się szczeliny, które wypełniono dopasowanymi do ich grubości paskami styropianu. W rozwiązaniu zdecydowano się na odstąpienie od montażu listew cokołowych – ich rolę przejęły bowiem górne krawędzie fundamentowych płyt hydroizolacyjnych XPS wyprowadzonych na cokół. Wcześniej w trakcie wznoszenia kondygnacji pod płytą balkonową i nad oknami wbudowane zostały płyty styropianowe EPS profilaktycznie ocieplające miejsca, gdzie podczas eksploatacji mogłoby dojść do wystąpienia mostków termicznych.

Wykonanie ocieplenia metodą BSO sprowadza się do zamocowania na ścianie systemu warstwowego złożonego z materiału termoizolacyjnego, warstwy zbrojonej i wyprawy tynkarskiej. Do mocowania służą zaprawy klejące i ewentualne dodatkowe łączniki mechaniczne. Termoizolację stanowią okładziny w postaci formatowanych płyt o zróżnicowanej grubości – najczęściej ze styropianu lub wełny mineralnej (szklanej lub skalnej). Siatka mechanicznie wzmacnia płaszczyznę termoizolacji, na której spoczywa wyprawa tynkarska, i zapewnia skuteczność przylegania tej wyprawy do termoizolacji. Wyprawa chroni system przed czynnikami zewnętrznymi oraz pełni funkcje estetyczne (rys. 1). Metoda BSO znana jest w Polsce już od ponad 40 lat. W tym czasie, a zwłaszcza w ostatnim piętnastoleciu, system ulegał wielu modyfikacjom oraz uwidocznił swoje mocne i słabe strony (Czytaj więcej na ten temat).

Uwagi ogólne

Oględziny wykonanych prac zwykle prowadzą do konkluzji, że o trwałości systemu decyduje jakość robót, zwłaszcza dokładne wykonanie najdrobniejszych detali. Nawet stosowanie najlepszych materiałów zgodnych z systemem nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, jeśli gdziekolwiek na ścianie popełniano błędy wykonawcze.

Szczególnej dbałości w pracach wymagają tzw. trudne miejsca na elewacjach. Tym pojęciem określa się strefy, gdzie mocowanie systemu dociepleniowego może przysparzać dodatkowych kłopotów. Takie miejsca zazwyczaj wymagają ze strony wykonawców podwyższonych starań, większej dokładności, wysiłku i nakładów rzeczowych, a ze strony inspektorów nadzoru budowlanego – wnikliwszych kontroli. Może to być np. podyktowane trudnościami dostępu do ocieplanej strefy, co wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych prac związanych z dopasowaniem konstrukcji rusztowania, tak by uzyskać swobodny dostęp do niewygodnych miejsc pracy przy zachowaniu warunków bhp1).

Prace ociepleniowe w trudnej technologicznie strefie mogą też wymagać zastosowania dodatkowych elementów wzmacniających system (np. podwójnego nakładania siatek, montażu narożników itp.), środków poprawiających strukturę podłoża (jego przyczepność do zaprawy klejowej), a także technologii dotyczących takich zabiegów. Wszelkie niedopatrzenia i niedoróbki w tym względzie znacząco pogarszają skuteczność funkcjonowania systemów, a pojawiające się słabe miejsca są potencjalnymi źródłami ich destrukcji.

W artykule zostaną przedstawione niektóre ze słabych miejsc. Opisane trudności w obróbkach wynikają z naturalnych cech konstrukcyjnych elewacji, tzn. właściwości struktury ściany w określonych jej strefach. Takie miejsca są względnie łatwe w obróbkach pod warunkiem zachowania określonego reżimu technologicznego. Oznacza to w praktyce, że wykonawca musi wiedzieć o takich miejscach oraz znać sposób, jak powinno się takie strefy ocieplać.

Publikacja nie porusza problematyki występowania i sposobów likwidacji pierwotnych i wtórnych ognisk destrukcyjnych w określonych strefach na elewacji. Przypadki tych pierwszych najczęściej dotyczą technik i technologii eliminowania przyczyn zawilgocenia lub zasolenia podłoża oraz ochrony muru przed szkodliwym wpływem wilgoci i soli.

Przedstawione w artykule wątki nawiązują raczej do rozwiązań prewencyjnych, a więc zapobiegających w normalnych warunkach eksploatacyjnych penetracji wilgoci i soli do wnętrza systemu. Do powstawania ognisk wtórnych – obok przyczyn wynikających z nieusuniętych zawilgoceń i zasoleń – najczęściej dochodzi na skutek wszelkich fizycznych uszkodzeń systemów ociepleń powstałych w fazie robót ociepleniowych (przypadki zawinione, wynikłe z niedopatrzeń technologicznych i błędów wykonawczych, a także przypadki niezawinione – losowe) oraz w okresie eksploatacyjnym z powodu rozmaitych czynników.

 

 

Wśród nich warto wymienić uszkodzenia wynikające z braku tzw. kultury użytkowania budynku (szerzący się wandalizm, który jednak wymaga odrębnych metod postępowania). Renowacja takich uszkodzonych stref powinna być przeprowadzana na bieżąco już w fazie wykonawczej2), a w warunkach eksploatacyjnych – niezwłocznie po ich rozpoznaniu, gdyż zwlekanie z przeprowadzeniem naprawy potęguje rozmiary szkód.

Likwidacja tak powstałych trudnych miejsc wiąże się z koniecznością usunięcia dotychczasowej warstwy ocieplającej z elewacji i ponownego ocieplenia. Procesy destrukcji w uszkodzonych strefach pozostają zazwyczaj utajone (okresy inkubacji uszkodzeń, ich zasięg i skutki są bliżej nieokreślone, a negatywne skutki eksploatacyjne nie zawsze ujawniają się przy odbiorze robót). Z reguły ich likwidacja wymaga niewspółmiernie wysokich nakładów roboczych, rzeczowych i finansowych na remont i renowację. Najbardziej wymownymi składnikami takich kosztów (obok materiałów i robocizny) są kwoty przeznaczone na przeprowadzenie koniecznych ekspertyz, ponowne ustawianie rusztowań i usuwanie starej izolacji z elewacji.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.