Wygięcie wstępne a nośność blachy fałdowej

Przykład dachu o powierzchni wielokrzywiznowej – Ferrari World Abu Dhabi
Przykład dachu o powierzchni wielokrzywiznowej – Ferrari World Abu Dhabi
www.meconstruct.be
Ciąg dalszy artykułu...

Przykład liczbowy

W ramach przeprowadzonej wyżej analizy wpływu wygięcia wstępnego na nośność blachy trójprzęsłowej ACP 135/315 o grubości 1,0 mm [2] i przekroju poprzecznym jak na rys. 5 przedstawiono przykład liczbowy obejmujący sprawdzenie warunków nośności blachy. Obliczenia według wytycznych Eurokodu 3 [7] wykonano w odniesieniu do blachy mocowanej do konstrukcji stalowej dachu o promieniu krzywizny R = 125 m (tabela 3). W tabeli 1 oraz na rys. 6 opisano geometrię analizowanej blachy z wygięciem wstępnym. Ponadto przyjęto współczynnik sprężystości podłużnej E = 210 GPa, granicę plastyczności fyb = 320 MPa, szerokość podparcia na podporze pośredniej s = 100 mm, obciążenie stałe i zmienne o łącznej wartości obliczeniowej 3,00 kN/m². Wartości oraz wykresy sił przekrojowych powstających od wygięcia wstępnego oraz od obciążenia zewnętrznego przedstawiono odpowiednio w tabeli 3 i na rys. 11. W obliczeniach przyjęto charakterystyki efektywne przekroju przy zginaniu (przekrój podporowy B – ściskany pas dolny), które wynoszą: dla momentu bezwładności Iy.eff = 377,3 cm4/m, dla wskaźnika wytrzymałości Weff.y = 50,04 cm³/m.

Sprawdzenie warunków stanu granicznego nośności w przekroju podporowym B przedstawiono poniżej. W przypadku elementów obciążonych jednocześnie momentem zginającym i siłą skupioną warunki nośności według Eurokodu 3 [7] mają następującą postać.

Sprawdzenie warunku nośności przekroju przy zginaniu:

wz3

 

 

gdzie:
My.Ed – maksymalny moment zginający podporowy od wygięcia wstępnego oraz obciążenia zewnętrznego równy M + MB,
Mcy.Rd – nośność przekroju przy zginaniu według punktu 6.1.4 Eurokodu 3 [7].

Sprawdzenie warunku nośności środnika pod działaniem reakcji na podporze pośredniej:

wz4

 

 

gdzie:
FEd – reakcja podpory w punkcie B równa P + VBL + VBP,
Fw.red – nośność poprzeczna środnika według punktu 6.1.7 Eurokodu 3 [7].

Sprawdzenie warunków nośności przekroju przy zginaniu i obciążeniu siłą skupioną:

wz5

 

 

 

Na rys. 13, 14, 15 przedstawiono wyniki obliczeń uzupełnione o dane uzyskane w odniesieniu do blach fałdowych mocowanych do konstrukcji stalowej dachu o różnych promieniach R krzywizny, co odpowiada pozostałym przypadkom zawartym w tabeli 3.

Jak konstruować ocieplone stropodachy krokwiowe uwzględniając ich wentylację?

Wygięcie wstępne a nośność blachy fałdowej

Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu?

Paroprzepuszczalność czy dyfuzja, czyli jak określać wysokoparoprzepuszczalność MWK

Co blokuje wentylację dachów?

Interpretacja norm a zawilgocenie dachu

Ochrona cieplna dachów i stropodachów – materiały i technologie

Impregnaty na dachach

Odpowiednio zamieszczono na nich warunki nośności ze względu na zginanie, docisk, interakcje na zginanie i docisk w zależności od promienia R krzywizny dachu dla blachy fałdowej, w której uwzględniono (linia żółta) oraz pominięto (linia czerwona) wpływ wygięcia wstępnego.

Z rys. 13, 14, 15 wynika, iż o interakcyjnym wytężeniu przekroju decyduje głównie moment zginający, którego udział w wyczerpaniu nośności przekroju jest większy od udziału siły na docisku. Ponadto należy zauważyć, że wraz ze spadkiem wartości promienia R krzywizny dachu rośnie wpływ zginania (rys. 13) i docisku (rys. 14) na wytężenie przekroju, w którym uwzględniono wpływ wygięcia wstępnego. Podobnie wygląda sytuacja z wytężeniem interakcyjnym od momentu docisku (rys. 15). Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zmiana wygięcia wstępnego w zależności od promienia R krzywizny dachu dużo znaczniej wpływa na nośność na zginanie niż na docisk.

WNIOSKI

Analiza porównawcza przeprowadzona w odniesieniu do blachy fałdowej ACP 135/315, z uwzględnieniem oraz bez uwzględniania jej wstępnego wygięcia, dla dachów o 4 wybranych promieniach krzywizny wykazała, że z pozoru nawet niewielkie wygięcie płaskiego arkusza blachy znacząco wpływa na obniżenie jego nośności. Przykładowo dla promienia R = 200 m występuje prawie 2-krotne obniżenie nośności blachy wstępnie wygiętej w stosunku do blachy płaskiej, a dla promienia R = 75 m – ok. 3-krotne.

Na uwagę zasługuje również to, iż wartości sił osiowych występujące we wstępnie wygiętej blasze (dla analizowanych promieni krzywizny) są na tyle małe w porównaniu z nośnością przekroju efektywnego na ściskanie, że ich wpływ na nośność blachy może zostać pominięty.

LITERATURA

  1. Strona internetowa: www.meconstruct.be.
  2. AT-15-3429/2009, „Stalowe, powlekane blachy profilowane”, Aprobata Techniczna ITB.
  3. PN-EN 1090-2:2008, „Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych. Część 2: Wymagania techniczne dotyczące wykonania konstrukcji stalowych”.
  4. AT-15-4400/2006, „Łączniki wiercące, samogwintujące Kelner OC”, Aprobata Techniczna ITB.
  5. AT-15-4626/2006, „Łączniki wiercące, samogwintujące Kelner ON”, Aprobata Techniczna ITB.
  6. J. Bródka, R. Garncarek, K. Miłaczewski, „Blachy fałdowe w budownictwie stalowym”, Warszawa, Wydawnictwo ARKADY 1999.
  7. PN-EN 1996-1-3:2006, „Eurokod 3. Projektowanie konstrukcji stalowych. Część 1-3: Reguły ogólne. Reguły uzupełniające dla konstrukcji z kształtowników i blach profilowanych na zimno”.

LISTOPAD/GRUDZIEŃ 2011

Komentarze

(1)
Feliks | 25.09.2013, 17:53
Przydatny artykuł
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.