Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak docieplać elewacje metodą BSO? (cz. 2.)

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 1/2007  |  09.11.2010

W drugiej części artykułu kontynuujemy opis etapów wykonania docieplenia metodą BSO oraz opisuje błędy popełniane najczęściej przy jej wykonaniu.


W drugiej części artykułu kontynuujemy opis etapów wykonania docieplenia metodą BSO oraz opisuje błędy popełniane najczęściej przy jej wykonaniu.

Fot. Henkel
Fot. 4. Nakładanie zaprawy na płytę termoizolacyjną metodą obwodowo-plackową. Zaprawę nakłada się kielnią po obwodzie płyty pasmem o szerokości 3-4 cm, a w jej centralnej części pozostawia kilka placków o średnicy 8 cm.
Fot. Henkel
Fot. 5. Nakładanie zaprawy na płytę metodą grzebieniową.
Fot. Henkel
Fot. 6. Po nałożeniu zaprawy na płytę należy ją niezwłocznie przyłożyć do ściany i docisnąć uderzeniem długiej pacy. Kolejno po sobie płyty przyklejane są ściśle jedna przy drugiej, w jednej płaszczyźnie, z zachowaniem mijankowego układu styków pionowych. W narożach budynku zachowuje się tzw. przewiązanie płyt.

Mocowanie termoizolacji
Płyty termoizolacyjne, w zależności od ich rodzaju, mocuje się do ściany metodami klejenia, kotwienia oraz klejenia i kotwienia jednocześnie.

Płyty z tworzyw piankowych (głównie styropianowe). Zwykle ich mocowanie na powierzchni ściany wykonuje się, stosując metodę klejenia. Prawidłowo przyklejone (zdaniem producentów) powinny trzymać się podłoża bez obaw o ich odspojenie nawet do wysokości 20 m nad poziomem terenu (kondygnacja V piętra). Ich atutem jest lekkość, tj. niskie wartości gęstości pozornej (najczęściej 13,5–15 kg/m3). Niektórzy oprócz klejenia zalecają wspomagające kotwienie, które zwiększa bezpieczeństwo ich przylegania do podłoża, bo z uwagi na lekkość mają ograniczoną wytrzymałość na siły ssania wiatru.

Płyty z wełny mineralnej. Do ociepleń stosowane są zarówno standardowe o włóknach o nieuporządkowanej strukturze (z wełny mineralnej szklanej bądź kamiennej/skalnej), jak i tzw. płyty lamelowe – uszlachetnione ich odmiany z włóknami o uporządkowanej strukturze. Ich stosowanie uwarunkowane jest posiadaniem odpowiednich aprobat technicznych. Oba rodzaje mocowane są do podłoża metodami kotwienia oraz klejenia i kotwienia.

Płyty standardowe niezależnie od klejenia obligatoryjnie wymagają kotwienia. Wartości ich gęstości pozornej są znacznie wyższe niż dla tworzyw piankowych (najczęściej 100–150 kg/m3). Płyty lamelowe są nieco lżejsze i mogą być klejone do podłoża warunkowo bez kotwienia z ograniczeniem wysokości budynku (jeśli nie przekracza 20 m, a wytrzymałość podłoża ściennego na rozrywanie jest nie niższa niż 0,08 MPa), o ile taki sposób dopuszcza aprobata techniczna. Powierzchnie standardowych płyt z wełny mineralnej z uwagi na ich hydrofobowość wymagają wstępnego szpachlowania (gruntowania zaprawą klejową). Wyjątkiem są płyty powlekane fabrycznie.

Mocowanie fizyko-chemiczne – klejenie
Do tego celu stosowane są przygotowane według zaleceń producentów zaprawy klejowe: gotowe do użycia po wymieszaniu na budowie z wodą lub dyspersyjne, dające po wymieszaniu z cementem zaprawę klejową.
W celu zniwelowania odchyłek płyt od pionu lica ściany rozpina się przed rozpoczęciem prac poziomo i pionowo sznurki pomocnicze. Naprężone na bieżąco umożliwiają kontrolę równości przyklejanych płyt.

Zaprawy nanoszone są na powierzchnie płyt (nigdy na podłoże!) w różny sposób. Pokrywanie nią całego formatu ich powierzchni (zwłaszcza płyt o niskiej elastyczności) zwykle nie ma sensu, bo efekt klejenia przy zwiększonym zużyciu środka klejącego praktycznie pozostaje ten sam, ale też jej nadmiar może zaszkodzić jakości geometrii podłoża (tworzą się na nim garby) oraz obniżać jakość ocieplenia (powodować tworzenie się mostków termicznych na skutek wciskania zaprawy między płyty).

Dobre efekty daje np. metoda obwodowo-punktowa, zwana tez metodą „ramki i placków”, którą poleca się w przypadku nierówności podłoża (±10 mm) (fot. 4). Zgodnie z wytycznymi systemodawcy zaprawę nanosi się kilkucentymetrowym pasmem po obwodzie płyty („ramka”), a w jej centralnej części umieszcza się kilka „placków” (zazwyczaj od 3 do 6). Płyta po dociśnięciu do powierzchni ściany równomiernie „rozprowadza” warstwę kleju po powierzchniach płyty i lica ściany bez obawy o powstawanie „garbów” i mostków termicznych.

Równie skuteczna jest metoda grzebieniowa, możliwa do stosowania wyłącznie na równych podłożach (fot. 5). Przy użyciu pacy zębatej (zęby ok. 10×10 mm) zaprawę nakłada się na całą powierzchnię płyty. Ta metoda zalecana jest też w przypadku przyklejania lamelowych płyt z wełny mineralnej.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.