Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak docieplać elewacje metodą BSO? (cz. 2.)

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 1/2007  |  09.11.2010

W drugiej części artykułu kontynuujemy opis etapów wykonania docieplenia metodą BSO oraz opisuje błędy popełniane najczęściej przy jej wykonaniu.


W drugiej części artykułu kontynuujemy opis etapów wykonania docieplenia metodą BSO oraz opisuje błędy popełniane najczęściej przy jej wykonaniu.

Fot. Henkel
Fot. 4. Nakładanie zaprawy na płytę termoizolacyjną metodą obwodowo-plackową. Zaprawę nakłada się kielnią po obwodzie płyty pasmem o szerokości 3-4 cm, a w jej centralnej części pozostawia kilka placków o średnicy 8 cm.
Fot. Henkel
Fot. 5. Nakładanie zaprawy na płytę metodą grzebieniową.
Fot. Henkel
Fot. 6. Po nałożeniu zaprawy na płytę należy ją niezwłocznie przyłożyć do ściany i docisnąć uderzeniem długiej pacy. Kolejno po sobie płyty przyklejane są ściśle jedna przy drugiej, w jednej płaszczyźnie, z zachowaniem mijankowego układu styków pionowych. W narożach budynku zachowuje się tzw. przewiązanie płyt.

Mocowanie termoizolacji
Płyty termoizolacyjne, w zależności od ich rodzaju, mocuje się do ściany metodami klejenia, kotwienia oraz klejenia i kotwienia jednocześnie.

Płyty z tworzyw piankowych (głównie styropianowe). Zwykle ich mocowanie na powierzchni ściany wykonuje się, stosując metodę klejenia. Prawidłowo przyklejone (zdaniem producentów) powinny trzymać się podłoża bez obaw o ich odspojenie nawet do wysokości 20 m nad poziomem terenu (kondygnacja V piętra). Ich atutem jest lekkość, tj. niskie wartości gęstości pozornej (najczęściej 13,5–15 kg/m3). Niektórzy oprócz klejenia zalecają wspomagające kotwienie, które zwiększa bezpieczeństwo ich przylegania do podłoża, bo z uwagi na lekkość mają ograniczoną wytrzymałość na siły ssania wiatru.

Płyty z wełny mineralnej. Do ociepleń stosowane są zarówno standardowe o włóknach o nieuporządkowanej strukturze (z wełny mineralnej szklanej bądź kamiennej/skalnej), jak i tzw. płyty lamelowe – uszlachetnione ich odmiany z włóknami o uporządkowanej strukturze. Ich stosowanie uwarunkowane jest posiadaniem odpowiednich aprobat technicznych. Oba rodzaje mocowane są do podłoża metodami kotwienia oraz klejenia i kotwienia.

Płyty standardowe niezależnie od klejenia obligatoryjnie wymagają kotwienia. Wartości ich gęstości pozornej są znacznie wyższe niż dla tworzyw piankowych (najczęściej 100–150 kg/m3). Płyty lamelowe są nieco lżejsze i mogą być klejone do podłoża warunkowo bez kotwienia z ograniczeniem wysokości budynku (jeśli nie przekracza 20 m, a wytrzymałość podłoża ściennego na rozrywanie jest nie niższa niż 0,08 MPa), o ile taki sposób dopuszcza aprobata techniczna. Powierzchnie standardowych płyt z wełny mineralnej z uwagi na ich hydrofobowość wymagają wstępnego szpachlowania (gruntowania zaprawą klejową). Wyjątkiem są płyty powlekane fabrycznie.

Mocowanie fizyko-chemiczne – klejenie
Do tego celu stosowane są przygotowane według zaleceń producentów zaprawy klejowe: gotowe do użycia po wymieszaniu na budowie z wodą lub dyspersyjne, dające po wymieszaniu z cementem zaprawę klejową.
W celu zniwelowania odchyłek płyt od pionu lica ściany rozpina się przed rozpoczęciem prac poziomo i pionowo sznurki pomocnicze. Naprężone na bieżąco umożliwiają kontrolę równości przyklejanych płyt.

Zaprawy nanoszone są na powierzchnie płyt (nigdy na podłoże!) w różny sposób. Pokrywanie nią całego formatu ich powierzchni (zwłaszcza płyt o niskiej elastyczności) zwykle nie ma sensu, bo efekt klejenia przy zwiększonym zużyciu środka klejącego praktycznie pozostaje ten sam, ale też jej nadmiar może zaszkodzić jakości geometrii podłoża (tworzą się na nim garby) oraz obniżać jakość ocieplenia (powodować tworzenie się mostków termicznych na skutek wciskania zaprawy między płyty).

Dobre efekty daje np. metoda obwodowo-punktowa, zwana tez metodą „ramki i placków”, którą poleca się w przypadku nierówności podłoża (±10 mm) (fot. 4). Zgodnie z wytycznymi systemodawcy zaprawę nanosi się kilkucentymetrowym pasmem po obwodzie płyty („ramka”), a w jej centralnej części umieszcza się kilka „placków” (zazwyczaj od 3 do 6). Płyta po dociśnięciu do powierzchni ściany równomiernie „rozprowadza” warstwę kleju po powierzchniach płyty i lica ściany bez obawy o powstawanie „garbów” i mostków termicznych.

Równie skuteczna jest metoda grzebieniowa, możliwa do stosowania wyłącznie na równych podłożach (fot. 5). Przy użyciu pacy zębatej (zęby ok. 10×10 mm) zaprawę nakłada się na całą powierzchnię płyty. Ta metoda zalecana jest też w przypadku przyklejania lamelowych płyt z wełny mineralnej.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.