Jak płaskie mogą być dachy płaskie?

Czym grozi zbyt niski spadek?
mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 5/2011  |  16.07.2014  |  1
Jak płaskie mogą być dachy płaskie?
Jak płaskie mogą być dachy płaskie?
K. Patoka

Tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się, aby pewna część powierzchni dachów nazywanych płaskimi nie miała spadku. Takie fragmenty powinny być dodatkowo (kilkakrotnie) zabezpieczone materiałem hydroizolacyjnym. Płaskość oznacza brak spadku na dachu, a nazwa „dachy płaskie” w dobrej praktyce dekarskiej oznacza konstrukcje o nachyleniu min. 3°.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

Zerowe spadki dachów mogą być stosowane w budynkach wznoszonych w tych krajach, w których w zasadzie nie występują opady śniegu, a przewaga dni upalnych nad chłodnymi w roku skutkuje szybkim odparowaniem każdej wody deszczowej. Wtedy spadki nie są tak ważne (Czytaj więcej na ten temat). W krajach z naszej strefy klimatycznej, w której okres zalegania śniegu może sięgać nawet kilku miesięcy, a wody deszczowe tak szybko nie odparowują, odpowiedni spadek dachu jest podstawowym warunkiem poprawnego działania dachu i jego pokrycia.

Doświadczeni dekarze wiedzą, że w naszej strefie klimatycznej poprawnie wykonany dach płaski nie może mieć spadku mniejszego niż 2–3° (w zależności od regionu), a w wyjątkowych sytuacjach (np. w zlewniach pogłębionych) przy spadkach poniżej 2° warstwa hydroizolacji musi się składać z trzech warstw grubych, zbrojonych pap modyfikowanych SBS-em, odpornych na niskie temperatury.

Czym grozi zbyt niski spadek? 

Jak konstruować ocieplone stropodachy krokwiowe uwzględniając ich wentylację?

Wygięcie wstępne a nośność blachy fałdowej

Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu?

Paroprzepuszczalność czy dyfuzja, czyli jak określać wysokoparoprzepuszczalność MWK

Co blokuje wentylację dachów?

Interpretacja norm a zawilgocenie dachu

Ochrona cieplna dachów i stropodachów – materiały i technologie

Impregnaty na dachach

Wybór zbyt małego kąta nachylenia dachu powoduje, że wszelkie zjawiska towarzyszące zachowaniu wody i jej przemianom stanu skupienia są bardzo groźne. Stojąca woda, szczególnie w okresie niskich temperatur, penetruje najmniejsze szczeliny i rozwarstwienia.

Cykle zamarzania i rozmarzania wody są przyczyną powiększania i rozrywania wszelkich nieszczelności w warstwie hydroizolacyjnej oraz na jej połączeniach z innymi materiałami (najczęściej murami). W takich warunkach nawet najmniejsze błędy lub usterki wykonawcze prowadzą do powstawania poważnych przecieków.

Im kąt nachylenia dachu jest większy, tym woda szybciej z niego spływa, a zalegający śnieg jest mniej groźny – również z powodu szybkości pozbywania się wody z topniejącego śniegu. Działanie śniegu polega na podnoszeniu wody powstającej w czasie jego topnienia w miejscach jego zalegania: w zagłębieniach, za attykami, kominami i innymi instalacjami.

Woda z topniejącego śniegu jest groźna dla wszelkich pokryć z dwóch powodów:

  • dociera po śniegu tam, gdzie sięga śnieg i może w ten sposób płynąć pod górę,
  • ze względu na okres powstawania podlega ciągłym cyklom zamarzania i rozmarzania.

Z tych przyczyn jej destrukcyjne działania są tym mniej niebezpieczne, im spadek dachu jest większy. Widać to wyraźnie na dachu z fot. 1 i 2. Niestety, nie wszyscy projektanci o tym wiedzą (inaczej nie można zinterpretować braku spadków na dachach.

Fot. 1. Pochylenie tego dachu wynosi od 0,7º do 0,8º. Woda pochodząca z topniejącego śniegu ma na takich spadkach utrudniony odpływ. Brak wyraźnego spływu wydłuża czas negatywnego oddziaływania wody – większa jest liczba cykli zamarzania i rozmarzania.

Rosnąca popularność dachów zupełnie płaskich (spadek < 1°) wynika najprawdopodobniej z chęci obniżenia kosztów budowania. Takie dachy są przykładem nie tylko przewagi fałszywych idei (obniżania kosztów za wszelką cenę) nad rozsądkiem, lecz także dowodzą braku wiedzy ekonomiczno-technicznej (złej kalkulacji kosztów).

Fot. 2. Dach z fot. 1. Wyraźnie widać, że niewielka warstwa śniegu dostarcza na tyle duże ilości wody, że wszelkie zakłady są przez nią stale zalane. W czasie topnienia śniegu jest zimno, więc woda nie odparuje zbyt szybko.

Zawsze istnieje granica opłacalności działań. Dotyczy to również obniżania kosztów. W wypadku dachów granica ta wynika z prostej zasady: im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym lepsze powinny być materiały i wykonawstwo (droższe materiały i robocizna). Koszty zaoszczędzone na wykonaniu spadku są mniejsze od tych, jakie trzeba ponieść na zatrzymanie wody penetrującej z łatwością dachy zupełnie płaskie.

 

 

Optymalnej kosztowo wielkości kąta nie trzeba wyliczać, bo jest znana od dawna: dachy płaskie powinny mieć spadek nie mniejszy niż 3°, a im system materiałów pokryciowych ma być tańszy, tym spadek powinien być większy (do 10°).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2011

Komentarze

(1)
vd | 27.09.2014, 19:35
Dachy
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.