Jak płaskie mogą być dachy płaskie?

Czym grozi zbyt niski spadek?
mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 5/2011  |  16.07.2014  |  1
Jak płaskie mogą być dachy płaskie?
Jak płaskie mogą być dachy płaskie?
K. Patoka

Tylko w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się, aby pewna część powierzchni dachów nazywanych płaskimi nie miała spadku. Takie fragmenty powinny być dodatkowo (kilkakrotnie) zabezpieczone materiałem hydroizolacyjnym. Płaskość oznacza brak spadku na dachu, a nazwa „dachy płaskie” w dobrej praktyce dekarskiej oznacza konstrukcje o nachyleniu min. 3°.

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

Zerowe spadki dachów mogą być stosowane w budynkach wznoszonych w tych krajach, w których w zasadzie nie występują opady śniegu, a przewaga dni upalnych nad chłodnymi w roku skutkuje szybkim odparowaniem każdej wody deszczowej. Wtedy spadki nie są tak ważne (Czytaj więcej na ten temat). W krajach z naszej strefy klimatycznej, w której okres zalegania śniegu może sięgać nawet kilku miesięcy, a wody deszczowe tak szybko nie odparowują, odpowiedni spadek dachu jest podstawowym warunkiem poprawnego działania dachu i jego pokrycia.

Doświadczeni dekarze wiedzą, że w naszej strefie klimatycznej poprawnie wykonany dach płaski nie może mieć spadku mniejszego niż 2–3° (w zależności od regionu), a w wyjątkowych sytuacjach (np. w zlewniach pogłębionych) przy spadkach poniżej 2° warstwa hydroizolacji musi się składać z trzech warstw grubych, zbrojonych pap modyfikowanych SBS-em, odpornych na niskie temperatury.

Czym grozi zbyt niski spadek? 

Jak konstruować ocieplone stropodachy krokwiowe uwzględniając ich wentylację?

Wygięcie wstępne a nośność blachy fałdowej

Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu?

Paroprzepuszczalność czy dyfuzja, czyli jak określać wysokoparoprzepuszczalność MWK

Co blokuje wentylację dachów?

Interpretacja norm a zawilgocenie dachu

Ochrona cieplna dachów i stropodachów – materiały i technologie

Impregnaty na dachach

Wybór zbyt małego kąta nachylenia dachu powoduje, że wszelkie zjawiska towarzyszące zachowaniu wody i jej przemianom stanu skupienia są bardzo groźne. Stojąca woda, szczególnie w okresie niskich temperatur, penetruje najmniejsze szczeliny i rozwarstwienia.

Cykle zamarzania i rozmarzania wody są przyczyną powiększania i rozrywania wszelkich nieszczelności w warstwie hydroizolacyjnej oraz na jej połączeniach z innymi materiałami (najczęściej murami). W takich warunkach nawet najmniejsze błędy lub usterki wykonawcze prowadzą do powstawania poważnych przecieków.

Im kąt nachylenia dachu jest większy, tym woda szybciej z niego spływa, a zalegający śnieg jest mniej groźny – również z powodu szybkości pozbywania się wody z topniejącego śniegu. Działanie śniegu polega na podnoszeniu wody powstającej w czasie jego topnienia w miejscach jego zalegania: w zagłębieniach, za attykami, kominami i innymi instalacjami.

Woda z topniejącego śniegu jest groźna dla wszelkich pokryć z dwóch powodów:

  • dociera po śniegu tam, gdzie sięga śnieg i może w ten sposób płynąć pod górę,
  • ze względu na okres powstawania podlega ciągłym cyklom zamarzania i rozmarzania.

Z tych przyczyn jej destrukcyjne działania są tym mniej niebezpieczne, im spadek dachu jest większy. Widać to wyraźnie na dachu z fot. 1 i 2. Niestety, nie wszyscy projektanci o tym wiedzą (inaczej nie można zinterpretować braku spadków na dachach.

Fot. 1. Pochylenie tego dachu wynosi od 0,7º do 0,8º. Woda pochodząca z topniejącego śniegu ma na takich spadkach utrudniony odpływ. Brak wyraźnego spływu wydłuża czas negatywnego oddziaływania wody – większa jest liczba cykli zamarzania i rozmarzania.

Rosnąca popularność dachów zupełnie płaskich (spadek < 1°) wynika najprawdopodobniej z chęci obniżenia kosztów budowania. Takie dachy są przykładem nie tylko przewagi fałszywych idei (obniżania kosztów za wszelką cenę) nad rozsądkiem, lecz także dowodzą braku wiedzy ekonomiczno-technicznej (złej kalkulacji kosztów).

Fot. 2. Dach z fot. 1. Wyraźnie widać, że niewielka warstwa śniegu dostarcza na tyle duże ilości wody, że wszelkie zakłady są przez nią stale zalane. W czasie topnienia śniegu jest zimno, więc woda nie odparuje zbyt szybko.

Zawsze istnieje granica opłacalności działań. Dotyczy to również obniżania kosztów. W wypadku dachów granica ta wynika z prostej zasady: im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym lepsze powinny być materiały i wykonawstwo (droższe materiały i robocizna). Koszty zaoszczędzone na wykonaniu spadku są mniejsze od tych, jakie trzeba ponieść na zatrzymanie wody penetrującej z łatwością dachy zupełnie płaskie.

 

 

Optymalnej kosztowo wielkości kąta nie trzeba wyliczać, bo jest znana od dawna: dachy płaskie powinny mieć spadek nie mniejszy niż 3°, a im system materiałów pokryciowych ma być tańszy, tym spadek powinien być większy (do 10°).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2011

Komentarze

(1)
vd | 27.09.2014, 19:35
Dachy
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.