Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Drewniana warstwa wykończeniowa w pracach termomodernizacyjnych

Drewniane deski i płyty na fasadzie krynickiego pensjonatu Wisła
Drewniane deski i płyty na fasadzie krynickiego pensjonatu Wisła
Ciąg dalszy artykułu...

Do obłożenia elewacji stosuje się tzw. szalówki z drewna świerkowego, sosnowego, modrzewiowego, a nawet egzotycznego. Ich grubość wynosi zazwyczaj od 2 do 4 cm. Szerokość i długość mogą być różne, zależnie od decyzji kompozycyjnych. Najlepsze są deski fabrycznie obrobione, które mają wyprofilowania umożliwiające łączenie na wpust i wypust lub zakład. Można też zamówić listwy do wykańczania narożników oraz otworów okiennych i drzwiowych. Deski montuje się pionowo, poziomo lub po skosie, w zależności od zamierzonego efektu wizualnego. Przykręca się je wkrętami do rusztu wykonanego z impregnowanych łat drewnianych o szerokości 3–5 cm. Konstrukcja ma jedną lub dwie prostopadle do siebie ustawione warstwy rusztu. Między łatami pierwszej z nich umieszcza się termoizolację, toteż ich rozstaw zależy głównie od szerokości np. półtwardych płyt z wełny mineralnej lub szklanej o gęstości 80–120 kg/m³. Odległość powinna być taka, aby płyty mieściły się między łatami na wcisk. Jeżeli deski elewacyjne mają być montowane w układzie poziomym, to łaty drugiej warstwy rusztu montuje się pionowo. Odwrotnie montuje się je, gdy detal ma być skierowany pionowo lub po skosie. Dolna krawędź elewacji drewnianej nie powinna znajdować się poniżej 30 cm, licząc od poziomu gruntu. Uchroni się wówczas materiał przed zabrudzeniem od deszczu.

Fasada powinna być przewietrzana ze względu na możliwość zbierania się skroplin pary wodnej między deskami a termoizolacją. W tym celu wykonuje się szczelinę wentylacyjną, która służy do obniżenia ciśnienia dyfundującej z pomieszczeń pary wodnej poprzez odprowadzenie jej do powietrza zewnętrznego. Przepływ powinien zostać zapewniony od dołu do góry. Wloty projektuje się zatem przy cokole domu, a wyloty pod okapem. Przy takim rozwiązaniu do ocieplenia ścian trzeba użyć wełny laminowanej welonem szklanym albo osłonić ją wiatroizolacją wykonaną np. z: folii polietylenowej o wysokiej paroprzepuszczalności (tj. powyżej 1300 g/m²/24 h), papieru woskowanego, podkładowej papy asfaltowej z powłoką jednostronną. Gdy ocieplenie znajduje się wyłącznie pomiędzy łatami pierwszej warstwy rusztu, to szczelinę wentylacyjną wyznaczają pionowe listwy drugiej warstwy. Jeżeli termoizolacja jest szersza i ułożenie jej jest podwójne (między listwami pierwszej i drugiej warstwy rusztu), a także wówczas, gdy łaty rusztu są ustawione poziomo, odpowiedni dystans można zachować, wykonując dodatkowe listwy o grubości ok. 1 cm i przybijając je do rusztu [2].

Za pozytywne przykłady realizacyjne można uznać rekonstrukcję kilku obiektów, np. wilii Kosynier, Stefanii, Witoldówki, których koncepcje po zniszczeniach odtworzono, również w zakresie omawianego detalu i jego kolorystyki (fot. 3–4).

Deski elewacyjne, poza tymi z odpornych gatunków drewna egzotycznego, wymagają zabezpieczenia. Należy je pomalować lakierem, farbą albo lakierobejcą. Można także zastosować specjalny impregnat dekoracyjny, który zabezpiecza drewno przed grzybami, słońcem i sinizną. Oblicówka wymaga częstych zabiegów konserwacyjnych. Średnio raz na cztery lata należy usuwać stary lakier lub farbę i malować fasadę ponownie. Powinno się sprawdzać, czy na elewacji nie pojawiły się kolonie pleśni, które należy usunąć odpowiednim preparatem pleśniobójczym. Uszkodzone deski można również zastąpić nowymi.

PODSUMOWANIE

Część obiektów historycznych po przeprowadzonych pracach termomodernizacyjnych niestety nie zachowuje swojego charakteru. Koncepcje remontowe niejednokrotnie nie uwzględniają odtworzenia barwnej oblicówki, tylko wykonanie tynku. Do rzadkości dziś należy widok drewnianych werand przeszklonych w górnej części. Tymczasem jakość architektoniczna obiektów historycznych zaprojektowanych w tzw. stylu szwajcarskim, położonych również poza ścisłymi centrami miast i miasteczek, ma ogromne znaczenie dla popularności i reklamy turystycznej uzdrowisk. Dobrze, że opracowywane są dokumenty, które wyznaczają kierunki działań dla projektantów. W jednym z nich [3] – w części dotyczącej ochrony krajobrazu kulturowego, napisano: „(…) powinien obowiązywać szczególny i bezwzględny zakaz wznoszenia usługowej architektury z plastiku, sidingu lub PVC. Nowa architektura drewniana powinna twórczo kontynuować myśl XIX-wiecznych scenografów miasta, projektantów i ich bezimiennych współpracowników: cieśli i snycerzy, których dzieła wciąż olśniewają – ale nie działają inspirująco na projektantów i budowniczych architektury współczesnej”.

LITERATURA

  1. M. Jaworska-Michałowska, „Wpływ termomodernizacji na architekturę obiektów zabytkowych”, praca doktorska, Politechnika Krakowska, Kraków 2006.
  2. Strona internetowa: www.muratorplus.pl, 4.02.2011.
  3. Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, „Perły Doliny Popradu” – strategia rozwoju zintegrowanego produktu turystycznego 6 gmin: Krynica-Zdrój, Łabowa, Muszyna, Piwniczna- Zdrój, Rytro, Stary Sącz, 2003.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.