Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Drewniana warstwa wykończeniowa w pracach termomodernizacyjnych

Drewniane deski i płyty na fasadzie krynickiego pensjonatu Wisła
Drewniane deski i płyty na fasadzie krynickiego pensjonatu Wisła
Ciąg dalszy artykułu...

Do obłożenia elewacji stosuje się tzw. szalówki z drewna świerkowego, sosnowego, modrzewiowego, a nawet egzotycznego. Ich grubość wynosi zazwyczaj od 2 do 4 cm. Szerokość i długość mogą być różne, zależnie od decyzji kompozycyjnych. Najlepsze są deski fabrycznie obrobione, które mają wyprofilowania umożliwiające łączenie na wpust i wypust lub zakład. Można też zamówić listwy do wykańczania narożników oraz otworów okiennych i drzwiowych. Deski montuje się pionowo, poziomo lub po skosie, w zależności od zamierzonego efektu wizualnego. Przykręca się je wkrętami do rusztu wykonanego z impregnowanych łat drewnianych o szerokości 3–5 cm. Konstrukcja ma jedną lub dwie prostopadle do siebie ustawione warstwy rusztu. Między łatami pierwszej z nich umieszcza się termoizolację, toteż ich rozstaw zależy głównie od szerokości np. półtwardych płyt z wełny mineralnej lub szklanej o gęstości 80–120 kg/m³. Odległość powinna być taka, aby płyty mieściły się między łatami na wcisk. Jeżeli deski elewacyjne mają być montowane w układzie poziomym, to łaty drugiej warstwy rusztu montuje się pionowo. Odwrotnie montuje się je, gdy detal ma być skierowany pionowo lub po skosie. Dolna krawędź elewacji drewnianej nie powinna znajdować się poniżej 30 cm, licząc od poziomu gruntu. Uchroni się wówczas materiał przed zabrudzeniem od deszczu.

Fasada powinna być przewietrzana ze względu na możliwość zbierania się skroplin pary wodnej między deskami a termoizolacją. W tym celu wykonuje się szczelinę wentylacyjną, która służy do obniżenia ciśnienia dyfundującej z pomieszczeń pary wodnej poprzez odprowadzenie jej do powietrza zewnętrznego. Przepływ powinien zostać zapewniony od dołu do góry. Wloty projektuje się zatem przy cokole domu, a wyloty pod okapem. Przy takim rozwiązaniu do ocieplenia ścian trzeba użyć wełny laminowanej welonem szklanym albo osłonić ją wiatroizolacją wykonaną np. z: folii polietylenowej o wysokiej paroprzepuszczalności (tj. powyżej 1300 g/m²/24 h), papieru woskowanego, podkładowej papy asfaltowej z powłoką jednostronną. Gdy ocieplenie znajduje się wyłącznie pomiędzy łatami pierwszej warstwy rusztu, to szczelinę wentylacyjną wyznaczają pionowe listwy drugiej warstwy. Jeżeli termoizolacja jest szersza i ułożenie jej jest podwójne (między listwami pierwszej i drugiej warstwy rusztu), a także wówczas, gdy łaty rusztu są ustawione poziomo, odpowiedni dystans można zachować, wykonując dodatkowe listwy o grubości ok. 1 cm i przybijając je do rusztu [2].

Za pozytywne przykłady realizacyjne można uznać rekonstrukcję kilku obiektów, np. wilii Kosynier, Stefanii, Witoldówki, których koncepcje po zniszczeniach odtworzono, również w zakresie omawianego detalu i jego kolorystyki (fot. 3–4).

Deski elewacyjne, poza tymi z odpornych gatunków drewna egzotycznego, wymagają zabezpieczenia. Należy je pomalować lakierem, farbą albo lakierobejcą. Można także zastosować specjalny impregnat dekoracyjny, który zabezpiecza drewno przed grzybami, słońcem i sinizną. Oblicówka wymaga częstych zabiegów konserwacyjnych. Średnio raz na cztery lata należy usuwać stary lakier lub farbę i malować fasadę ponownie. Powinno się sprawdzać, czy na elewacji nie pojawiły się kolonie pleśni, które należy usunąć odpowiednim preparatem pleśniobójczym. Uszkodzone deski można również zastąpić nowymi.

PODSUMOWANIE

Część obiektów historycznych po przeprowadzonych pracach termomodernizacyjnych niestety nie zachowuje swojego charakteru. Koncepcje remontowe niejednokrotnie nie uwzględniają odtworzenia barwnej oblicówki, tylko wykonanie tynku. Do rzadkości dziś należy widok drewnianych werand przeszklonych w górnej części. Tymczasem jakość architektoniczna obiektów historycznych zaprojektowanych w tzw. stylu szwajcarskim, położonych również poza ścisłymi centrami miast i miasteczek, ma ogromne znaczenie dla popularności i reklamy turystycznej uzdrowisk. Dobrze, że opracowywane są dokumenty, które wyznaczają kierunki działań dla projektantów. W jednym z nich [3] – w części dotyczącej ochrony krajobrazu kulturowego, napisano: „(…) powinien obowiązywać szczególny i bezwzględny zakaz wznoszenia usługowej architektury z plastiku, sidingu lub PVC. Nowa architektura drewniana powinna twórczo kontynuować myśl XIX-wiecznych scenografów miasta, projektantów i ich bezimiennych współpracowników: cieśli i snycerzy, których dzieła wciąż olśniewają – ale nie działają inspirująco na projektantów i budowniczych architektury współczesnej”.

LITERATURA

  1. M. Jaworska-Michałowska, „Wpływ termomodernizacji na architekturę obiektów zabytkowych”, praca doktorska, Politechnika Krakowska, Kraków 2006.
  2. Strona internetowa: www.muratorplus.pl, 4.02.2011.
  3. Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, „Perły Doliny Popradu” – strategia rozwoju zintegrowanego produktu turystycznego 6 gmin: Krynica-Zdrój, Łabowa, Muszyna, Piwniczna- Zdrój, Rytro, Stary Sącz, 2003.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.