Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Structural node joints in buildings with low power demand
Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię
Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

W budynkach pasywnych wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych obliczona w odniesieniu do zewnętrznych wymiarów przegrody nie powinna przekraczać 0,01 W/(m·K).

Wymaganie to można spełnić tylko pod warunkiem indywidualnego podejścia do projektowania węzłów konstrukcyjnych, co na ogół jest zaniedbywane w budynkach tradycyjnych.

Budynki o obniżonym zapotrzebowaniu na energię potocznie określane są jako budynki energooszczędne lub budynki pasywne. Ogólne kryteria podziału tych obiektów i stawiane im wymagania związane z izolacyjnością cieplną obudowy przedstawiono w artykule „Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię” [1].

Przeczytaj też: Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych wymagań cieplno­-wilgotnościowych

Zalecenia te dotyczą nie tylko odpowiednio niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych, lecz także odnoszą się do wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψe.

Założenia do obliczeń

Konstrukcję ściany zewnętrznej dobrano na podstawie wyników obliczeń przedstawionych w artykule [1], tak by spełniała zalecenia dotyczące izolacyjności termicznej budynków o obniżonym zapot­rzebowaniu na energię i jednocześnie była wykonana z materiałów powszechnie stosowanych w budownictwie.

ABSTRAKT

W artykule przeanalizowano typowe połączenia elementów występujące wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej i wzdłuż obwodu osadzenia okna. Badano je pod kątem możliwości spełnienia wymagań stawianych budynkom o obniżonym zapotrzebowaniu na energię dotyczących wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψe. Obliczenia wykonywano w odniesieniu do zewnętrznych wymiarów przegrody.

The article contains an analysis of typical joints occurring along the external wall perimeter and window seating perimeter. They have been examined with regard to the fulfilment of requirements for buildings with low power demand, concerning the value of linear heat-transfer coefficient in the areas of thermal bridges Ψe. The calculations have been made with reference to the external dimensions of building envelope.

Jako część nośną przegrody przyjęto mur z cegły ceramicznej kratówki, a ocieplenie dobrano z materiału o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,043 W/(m·K) (może to być zarówno styropian, jak i wełna mineralna).

Jego minimalna grubość w wypadku budynków energooszczędnych wynosi 200 mm, a w wypadku budynków pasywnych – 300 mm. Rozmieszczenie typowych węzłów konstrukcyjnych poddanych analizie przedstawiono na rys. 1.

Wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψe obliczono względem wymiarów zewnętrznych przegród według sposobu przedstawionego w normach PN-EN ISO 10211-1 [2], PN-EN ISO 10211-2 [3] i informacji zawartych w „Praktycznej fizyce cieplnej budowli” [4]:

gdzie:
Ψ2D – strumień ciepła przepływający przez dwuwymiarowy węzeł przy jednostkowej różnicy temperatur między środowiskami [W/(m·K)],
Uj – współczynnik przenikania ciepła jednowymiarowego komponentu „j” oddzielającego środowisko wewnętrzne od zewnętrznego [W/(m²·K)],
lj – długość komponentu „j” w obrębie dwuwymiarowego węzła [m].

Wyniki obliczeń podano w odniesieniu do całych węzłów, bez podziału na współczynniki gałęziowe.

Węzły wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej

Najczęściej występujące węzły wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej to: połączenie z wieńcem stropowym (liniowy współczynnik przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψ1), naroże (Ψ2) i skrzyżowanie z wewnętrzną ścianą konstrukcyjną (Ψ3) (rys. 2–4).

W budynkach tradycyjnych wieniec stropowy najczęściej ma szerokość równą grubości ściany konstrukcyjnej, na której jest wykonywany.

W analizowanym przypadku założono możliwość wprowadzenia dodatkowego ocieplenia zmniejszającego szerokość wieńca. Ze względów konstrukcyjnych jego grubość nie powinna przekraczać ¼ szerokości ściany – w obliczeniach przyjęto wymiary 30 i 60 mm. W węzłach połączenia ścian występuje jedynie ocieplenie zewnętrzne przegrody.

Na rys. 5–7 przedstawiono układy izoterm. Nie wykazują one znaczącego zwiększenia strumieni ciepła w miejscach ­analizowanych mostków cieplnych. Potwierdzają to wyniki obliczeń zestawione w tabela 1.

Wszystkie obliczone wartości współczynnika Ψe są mniejsze niż 0,01 W/(m·K), a większość z nich jest ujemna. Oznacza to, że w obliczaniu strat ciepła z uwzględnieniem zewnętrznych wymiarów przegrody wpływ tych mostków termicznych można pominąć.

Węzły nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów konstrukcyjnych przystosowujących je do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Dodatkowe ocieplenie wieńca zmniejsza wartość współczynnika Ψe, ale nie jest konieczne do spełnienia obowiązujących wymagań.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.