Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Structural node joints in buildings with low power demand
Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię
Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

W budynkach pasywnych wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych obliczona w odniesieniu do zewnętrznych wymiarów przegrody nie powinna przekraczać 0,01 W/(m·K).

Wymaganie to można spełnić tylko pod warunkiem indywidualnego podejścia do projektowania węzłów konstrukcyjnych, co na ogół jest zaniedbywane w budynkach tradycyjnych.

Budynki o obniżonym zapotrzebowaniu na energię potocznie określane są jako budynki energooszczędne lub budynki pasywne. Ogólne kryteria podziału tych obiektów i stawiane im wymagania związane z izolacyjnością cieplną obudowy przedstawiono w artykule „Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię” [1].

Przeczytaj też: Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych wymagań cieplno­-wilgotnościowych

Zalecenia te dotyczą nie tylko odpowiednio niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych, lecz także odnoszą się do wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψe.

Założenia do obliczeń

Konstrukcję ściany zewnętrznej dobrano na podstawie wyników obliczeń przedstawionych w artykule [1], tak by spełniała zalecenia dotyczące izolacyjności termicznej budynków o obniżonym zapot­rzebowaniu na energię i jednocześnie była wykonana z materiałów powszechnie stosowanych w budownictwie.

ABSTRAKT

W artykule przeanalizowano typowe połączenia elementów występujące wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej i wzdłuż obwodu osadzenia okna. Badano je pod kątem możliwości spełnienia wymagań stawianych budynkom o obniżonym zapotrzebowaniu na energię dotyczących wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψe. Obliczenia wykonywano w odniesieniu do zewnętrznych wymiarów przegrody.

The article contains an analysis of typical joints occurring along the external wall perimeter and window seating perimeter. They have been examined with regard to the fulfilment of requirements for buildings with low power demand, concerning the value of linear heat-transfer coefficient in the areas of thermal bridges Ψe. The calculations have been made with reference to the external dimensions of building envelope.

Jako część nośną przegrody przyjęto mur z cegły ceramicznej kratówki, a ocieplenie dobrano z materiału o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,043 W/(m·K) (może to być zarówno styropian, jak i wełna mineralna).

Jego minimalna grubość w wypadku budynków energooszczędnych wynosi 200 mm, a w wypadku budynków pasywnych – 300 mm. Rozmieszczenie typowych węzłów konstrukcyjnych poddanych analizie przedstawiono na rys. 1.

Wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψe obliczono względem wymiarów zewnętrznych przegród według sposobu przedstawionego w normach PN-EN ISO 10211-1 [2], PN-EN ISO 10211-2 [3] i informacji zawartych w „Praktycznej fizyce cieplnej budowli” [4]:

gdzie:
Ψ2D – strumień ciepła przepływający przez dwuwymiarowy węzeł przy jednostkowej różnicy temperatur między środowiskami [W/(m·K)],
Uj – współczynnik przenikania ciepła jednowymiarowego komponentu „j” oddzielającego środowisko wewnętrzne od zewnętrznego [W/(m²·K)],
lj – długość komponentu „j” w obrębie dwuwymiarowego węzła [m].

Wyniki obliczeń podano w odniesieniu do całych węzłów, bez podziału na współczynniki gałęziowe.

Węzły wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej

Najczęściej występujące węzły wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej to: połączenie z wieńcem stropowym (liniowy współczynnik przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψ1), naroże (Ψ2) i skrzyżowanie z wewnętrzną ścianą konstrukcyjną (Ψ3) (rys. 2–4).

W budynkach tradycyjnych wieniec stropowy najczęściej ma szerokość równą grubości ściany konstrukcyjnej, na której jest wykonywany.

W analizowanym przypadku założono możliwość wprowadzenia dodatkowego ocieplenia zmniejszającego szerokość wieńca. Ze względów konstrukcyjnych jego grubość nie powinna przekraczać ¼ szerokości ściany – w obliczeniach przyjęto wymiary 30 i 60 mm. W węzłach połączenia ścian występuje jedynie ocieplenie zewnętrzne przegrody.

Na rys. 5–7 przedstawiono układy izoterm. Nie wykazują one znaczącego zwiększenia strumieni ciepła w miejscach ­analizowanych mostków cieplnych. Potwierdzają to wyniki obliczeń zestawione w tabela 1.

Wszystkie obliczone wartości współczynnika Ψe są mniejsze niż 0,01 W/(m·K), a większość z nich jest ujemna. Oznacza to, że w obliczaniu strat ciepła z uwzględnieniem zewnętrznych wymiarów przegrody wpływ tych mostków termicznych można pominąć.

Węzły nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów konstrukcyjnych przystosowujących je do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Dodatkowe ocieplenie wieńca zmniejsza wartość współczynnika Ψe, ale nie jest konieczne do spełnienia obowiązujących wymagań.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.