Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Structural node joints in buildings with low power demand
Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię
Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

W budynkach pasywnych wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych obliczona w odniesieniu do zewnętrznych wymiarów przegrody nie powinna przekraczać 0,01 W/(m·K).

Wymaganie to można spełnić tylko pod warunkiem indywidualnego podejścia do projektowania węzłów konstrukcyjnych, co na ogół jest zaniedbywane w budynkach tradycyjnych.

Budynki o obniżonym zapotrzebowaniu na energię potocznie określane są jako budynki energooszczędne lub budynki pasywne. Ogólne kryteria podziału tych obiektów i stawiane im wymagania związane z izolacyjnością cieplną obudowy przedstawiono w artykule „Ściany zewnętrzne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię” [1].

Przeczytaj też: Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych wymagań cieplno­-wilgotnościowych

Zalecenia te dotyczą nie tylko odpowiednio niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych, lecz także odnoszą się do wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψe.

Założenia do obliczeń

Konstrukcję ściany zewnętrznej dobrano na podstawie wyników obliczeń przedstawionych w artykule [1], tak by spełniała zalecenia dotyczące izolacyjności termicznej budynków o obniżonym zapot­rzebowaniu na energię i jednocześnie była wykonana z materiałów powszechnie stosowanych w budownictwie.

ABSTRAKT

W artykule przeanalizowano typowe połączenia elementów występujące wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej i wzdłuż obwodu osadzenia okna. Badano je pod kątem możliwości spełnienia wymagań stawianych budynkom o obniżonym zapotrzebowaniu na energię dotyczących wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψe. Obliczenia wykonywano w odniesieniu do zewnętrznych wymiarów przegrody.

The article contains an analysis of typical joints occurring along the external wall perimeter and window seating perimeter. They have been examined with regard to the fulfilment of requirements for buildings with low power demand, concerning the value of linear heat-transfer coefficient in the areas of thermal bridges Ψe. The calculations have been made with reference to the external dimensions of building envelope.

Jako część nośną przegrody przyjęto mur z cegły ceramicznej kratówki, a ocieplenie dobrano z materiału o wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ = 0,043 W/(m·K) (może to być zarówno styropian, jak i wełna mineralna).

Jego minimalna grubość w wypadku budynków energooszczędnych wynosi 200 mm, a w wypadku budynków pasywnych – 300 mm. Rozmieszczenie typowych węzłów konstrukcyjnych poddanych analizie przedstawiono na rys. 1.

Wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψe obliczono względem wymiarów zewnętrznych przegród według sposobu przedstawionego w normach PN-EN ISO 10211-1 [2], PN-EN ISO 10211-2 [3] i informacji zawartych w „Praktycznej fizyce cieplnej budowli” [4]:

gdzie:
Ψ2D – strumień ciepła przepływający przez dwuwymiarowy węzeł przy jednostkowej różnicy temperatur między środowiskami [W/(m·K)],
Uj – współczynnik przenikania ciepła jednowymiarowego komponentu „j” oddzielającego środowisko wewnętrzne od zewnętrznego [W/(m²·K)],
lj – długość komponentu „j” w obrębie dwuwymiarowego węzła [m].

Wyniki obliczeń podano w odniesieniu do całych węzłów, bez podziału na współczynniki gałęziowe.

Węzły wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej

Najczęściej występujące węzły wzdłuż obwodu ściany zewnętrznej to: połączenie z wieńcem stropowym (liniowy współczynnik przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψ1), naroże (Ψ2) i skrzyżowanie z wewnętrzną ścianą konstrukcyjną (Ψ3) (rys. 2–4).

W budynkach tradycyjnych wieniec stropowy najczęściej ma szerokość równą grubości ściany konstrukcyjnej, na której jest wykonywany.

W analizowanym przypadku założono możliwość wprowadzenia dodatkowego ocieplenia zmniejszającego szerokość wieńca. Ze względów konstrukcyjnych jego grubość nie powinna przekraczać ¼ szerokości ściany – w obliczeniach przyjęto wymiary 30 i 60 mm. W węzłach połączenia ścian występuje jedynie ocieplenie zewnętrzne przegrody.

Na rys. 5–7 przedstawiono układy izoterm. Nie wykazują one znaczącego zwiększenia strumieni ciepła w miejscach ­analizowanych mostków cieplnych. Potwierdzają to wyniki obliczeń zestawione w tabela 1.

Wszystkie obliczone wartości współczynnika Ψe są mniejsze niż 0,01 W/(m·K), a większość z nich jest ujemna. Oznacza to, że w obliczaniu strat ciepła z uwzględnieniem zewnętrznych wymiarów przegrody wpływ tych mostków termicznych można pominąć.

Węzły nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów konstrukcyjnych przystosowujących je do budynków o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Dodatkowe ocieplenie wieńca zmniejsza wartość współczynnika Ψe, ale nie jest konieczne do spełnienia obowiązujących wymagań.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.