Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Perspektywy branży izolacyjnej w kontekście polityki energetycznej Unii Europejskiej

Prospects for the insulating industry in the context of the European Union energy policy
www.sxc.hu

Polska w ramach zobowiązań wynikających z członkowstwa w Unii Europejskiej musi w najbliższym czasie wprowadzić wiele działań mających na celu wzrost efektywności energetycznej w gospodarce. Działania te będą dotyczyć sektora wytwarzania, przesyłu oraz końcowego użytkowania energii.

Trudno sobie wyobrazić wzrost efektywności energetycznej gospodarki bez poprawy izolacyjności cieplnej budynków i sieci ciepłowniczych instalacji przemysłowych.

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

Dyrektywa 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) [1] jest podstawą prawną działań zmierzających do zwiększenia efektywności energetycznej w budownictwie. Dokument ten wprowadza cztery wymagania, których wdrożenie spoczywa na państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Pierwszym jest wdrożenie metodologii obliczania całościowej efektywności energetycznej budynku (zamiast osobno w odniesieniu do poszczególnych jego części). Drugi ważny element to ustalenie minimalnych norm dotyczących budynków nowych i już istniejących. Istotna jest także inspekcja i ocena instalacji grzewczych i chłodzących.

Ostatnim, ale równie ważnym elementem znowelizowanej dyrektywy jest system oceny charakterystyki energetycznej budynków i mieszkań, którego miernikiem są certyfikaty jakości energetycznej. Świadectwo energetyczne będzie bowiem musiało być wydane dla prawie każdego budynku i lokalu mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego czy użyteczności publicznej, zarówno nowego, jak i remontowanego.

WARTO WIEDZIEĆ
Konferencja izolacje
Artykuł prezentowany na Konferencji IZOLACJE 2012

Dyrektywa wprowadza też wymagania odnośnie do opracowywania planów krajowych mających na celu zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii, tzw. domów pasywnych. Planuje się także ustanawianie niezależnych systemów kontroli świadectw charakterystyki energetycznej i sprawozdań z przeglądów.

Zmodernizowana dyrektywa EPBD zobowiązuje państwa członkowskie do stworzenia takich warunków prawnych i rynkowych, które sprawią, że od 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki będą niskoenergetyczne lub prawie niezużywające energii, czyli pasywne. W wypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz stanowiących ich własność ma to nastąpić już od 31 grudnia 2018 r.

Dyrektywa w sprawie efektywności końcowego użytkowania energii i usług energetycznych

Dyrektywa 2006/32/WE w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych [2], która weszła w życie 17 maja 2006 r., nakłada na Polskę obowiązek podjęcia intensywnych działań prowadzących do ograniczenia zużycia energii finalnej przez odbiorców końcowych w kolejnych 9 latach jej obowiązywania, począwszy od 1 stycznia 2008 r. Celem dyrektywy 2006/32/WE [2] jest opłacalna ekonomicznie poprawa efektywności końcowego wykorzystania energii w państwie członkowskim, dzięki:

  • określeniu celów orientacyjnych oraz stworzeniu mechanizmów, zachęt i ram instytucjonalnych, finansowych i prawnych niezbędnych do usunięcia istniejących barier rynkowych i niedoskonałości rynku utrudniających efektywne końcowe wykorzystanie energii,
  • stworzeniu warunków do rozwoju rynku usług energetycznych oraz do dostarczania odbiorcom końcowym innych środków poprawy efektywności energetycznej.
WARTO ZOBACZYĆ!
Wszystko o efektywności energetycznej
– pobierz za darmo PDF

Celem ilościowym dyrektywy jest ograniczenie zużycia energii finalnej przez użytkowników końcowych o 9% w okresie 9 lat, czyli do 31 grudnia 2016 r. Dla Polski wartość celu ­indykatywnego na koniec 2016 r. określonego na postawie średniego zużycia energii końcowej w latach 2001–2005 wynosi ok. 4,5 Mtoe.
Wdrażanie w naszym kraju zapisów dyrektywy 2006/32/WE [2] przewidziano w ramach nowej ustawy o efektywności energetycznej.

Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej

W Polsce jeszcze nie została w pełni wdrożona dyrektywa 2006/32/WE [2], a już Komisja Europejska przygotowała projekt dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej nakładający nowe obowiązki na państwa członkowskie. Inicjatywa Komisji Europejskiej spowodowana była m.in. oceną możliwości osiągnięcia do 2020 r. indykatywnego obecnie celu redukcji zużycia energii o 20%.

Z przedstawianych prognoz wynikało, że takie działania nie pozwolą osiągnąć zakładanego celu. Szacuje się, że jeśli zmiany nie zostaną wprowadzone, zużycie energii w UE wzrośnie z ok. 1700 Mtoe (stan z 2006 r.) do ok. 1842 Mtoe w 2020 r. Na podstawie dotychczasowych działań mających zapewnić oszczędność energii można mniemać, że w 2020 r. UE obniży zużycie energii do poziomu ok. 1678 Mtoe, czyli o ok. 9%. Cel związany z zakładaną redukcją o 20% to 1474 Mtoe. Nowa dyrektywa unijna dotycząca poprawy efektywności energetycznej ma wprowadzić rozwiązania systemowe po to, by wszystkim opłacało się oszczędzać energię.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Komisja Europejska w nowej dyrektywie nie proponuje ustalenia dla Unii Europejskiej, a zatem także dla poszczególnych krajów członkowskich, obligatoryjnego celu oszczędności energii do 2020 r. Stać się to może ewentualnie po ocenie w 2014 r. stopnia realizacji celu uzyskania 20% oszczędności do 2020 r.

Obecnie zaproponowano wdrożenie obowiązkowych działań mających wspierać oszczędzanie. Komisja dąży do tego, by we wszystkich krajach członkowskich zostały wprowadzone systemy oszczędzania energii. W ramach tych systemów dystrybutorzy energii lub jej sprzedawcy detaliczni mają mieć obowiązek uzyskania każdego roku oszczędności sprzedanej energii w ilości 1,5% w okresie do 2018 r.

Zgodnie z propozycjami Komisji sektor publiczny powinien zostać zobowiązany do nabywania energooszczędnych budynków i urządzeń. Ponadto władze mają być zobowiązane do modernizacji energetycznej co roku przynajmniej 3% budynków o powierzchni ponad 250 m².

Wskaźnik zużycia energii w budynkach, które zajmuje sektor publiczny, jest wysoki i wymaga dużych nakładów inwestycyjnych na termomodernizację. Jest więc duża szansa, że wdrożenie dyrektywy spowoduje zmiany w sektorze usług energetycznych w budynkach. Szacuje się, że optymalne pod względem kosztu renowacje mogą dać nawet do 60% oszczędności energii.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Na czym polega ciepły montaż okien?


Montaż taki pozwala wyeliminować mostki termiczne powstające na łączeniu muru z oknem... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Sprawdzone sposoby na ocieplenie i izolację budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Chcesz zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu energii?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Oprócz niższych rachunków za energię mamy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania... czytaj dalej »

Jak zrobić spadki na balkonie i tarasie?


Dach, balkon czy taras jest płaski, a więc jak wygląda kwestia odwodnienia? ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Jak budować energooszczędnie?

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

dr inż. Arkadiusz Węglarz
dr inż. Arkadiusz Węglarz
Autor ukończył Wydział Inżynierii Lądowej na Politechnice Warszawskiej, tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1998 r. Jest adiunktem na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.