Podkłady podłogowe i masy wyrównujące - rodzaje i właściwości

Część I
Powierzchnia słabego jastrychu cementowego wykonanego metodą tradycyjną (na budowie) zniszczona po pierwszej zimie
Powierzchnia słabego jastrychu cementowego wykonanego metodą tradycyjną (na budowie) zniszczona po pierwszej zimie
Archiwum autorów
Ciąg dalszy artykułu...

Rodzaje podkładów podłogowych i mas wyrównujących

Trudno dokonać jednoznacznej systematyki podkładów podłogowych i mas wyrównujących. Na rynku krajowym oferowany jest bardzo bogaty asortyment tych wyrobów, uwzględniający:

 • miejsce użytkowania:
  – wewnątrz pomieszczeń,
  – do wnętrz i na zewnątrz pomieszczeń,
 • funkcję produktu:
  – podkład podłogowy,
  – masa wyrównująca,
 • rodzaj spoiwa:
  – cementowe
  – oznaczane normowo jako CT,
  – na bazie siarczanu wapnia (anhydrytowe i gipsowe) – CA,
  – z żywic syntetycznych (np. epoksydowe) – SR,
  – magnezjowe – MA,
  – asfaltowe – AS,
 • warunki użytkowania:
  – standardowe – wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń mieszkalnych i lokali użytkowych,
  – specjalne – np. posadzki przemysłowe,
 • sposób wiązania i twardnienia:
  – standardowe – umożliwiające chodzenie po nich najwcześniej na drugi dzień po ułożeniu (właściwość tę określa się w normie PN-EN 13318:2002 [1] jako czas uzyskania normowej właściwości użytkowej, czyli czas twardnienia zaprawy zapewniający osiągnięcie wytrzymałości pozwalającej na użytkowanie podkładu),
  – szybkotwardniejące – umożliwiające chodzenie już po 2–12 godz. od ułożenia,
 • grubość układanej warstwy:
  – standardowe (grubowarstwowe) – nanoszone zazwyczaj w warstwie o grubości od 20 mm,
  – cienkowarstwowe – nanoszone zazwyczaj w warstwie o grubości do 20 mm,
 • sposób układania:
  – ręcznie – rozkładane lub wylewane na podłożu,
  – maszynowo – aplikowane na podłoże za pomocą różnego rodzaju agregatów do posadzek i wylewek.

Warto szerzej omówić podział podkładów podłogowych ze względu na układ konstrukcyjny poszczególnych warstw podłogi.

Podkład zespolony (związany z podłożem)

Jest to układ konstrukcyjny, który przewiduje ułożenie podkładu bezpośrednio na podłożu, którym może być strop lub podłoże betonowe wykonane na gruncie (rys. 1). Układ pozbawiony jest warstwy oddzielającej (izolacji przeciwwilgociowej, izolacji termicznej albo akustycznej). Wykonuje się go najczęściej jako element podestów lub biegów klatek schodowych. Minimalna grubość tradycyjnego podkładu zespolonego powinna wynosić 20 mm.

Podkład oddzielony (niezwiązany z podłożem)

Jest to układ konstrukcyjny, w którym pomiędzy podłożem a podkładem przewidziano wykonanie warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Izolacją może być np. folia polietylenowa (rys. 2). W wypadku podłóg narażonych na działanie wilgoci warstwą oddzielającą jest izolacja paroszczelna lub przeciwwilgociowa. Minimalna grubość podkładu powinna wynosić 30 mm dla jastrychów cementowych i anhydrytowych, 25 mm dla jastrychów asfaltowych oraz 15 mm dla jastrychów z żywic syntetycznych.

Podkład pływający

Jest to podkład ułożony na warstwach izolacji dźwiękowej i/lub termicznej z materiału o niskiej gęstości oraz izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej (rys. 3). Oddzielony jest od ścian i elementów konstrukcyjnych budynku (np. słupów) dylatacją brzegową, dlatego nie przenosi dźwięków uderzeniowych (np. upadających przedmiotów). Podkład ten pełni także funkcję płyty dociskowej i podkładu usztywniającego pod posadzkę. Dzięki szczelinom dylatacyjnym może rozszerzać się pod wpływem zmian temperatury.
Wykonuje się go na powierzchni płyt stropowych lub na starych podkładach podłogowych. Jako izolację akustyczną używa się najczęściej specjalnego styropianu akustycznego (elastyfikowanego), a w wypadku podłóg nad piwnicą nieogrzewaną również miękkich płyt pilśniowych zabezpieczonych przeciwwilgociowo. Minimalna grubość podkładu powinna wynosić 40 mm. W tym rozwiązaniu konstrukcyjnym stosuje się najczęściej jastrychy cementowe i anhydrytowe.

Podkład grzewczy

Jest to podkład z wbudowanymi elementami systemu ogrzewania podłogowego (wodnego lub elektrycznego w postaci przewodów albo mat grzewczych). Elementy grzejne, w zależności od rodzaju i konstrukcji podkładu, mogą być umieszczone (rys. 4–6):

 • na warstwie izolacji termicznej,
 • w warstwie izolacji termicznej,
 • w masie jastrychu rozdzielonego warstwą oddzielającą.

Rozwiązania konstrukcyjne podkładów grzewczych stosowane są zazwyczaj wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych i pomieszczeń użyteczności publicznej. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie z zastosowaniem rurek z wodą lub przewodów grzewczych. Minimalna grubość podkładu w takim układzie powinna wynosić 30 mm nad elementem grzejnym (dla jastrychu cementowego lub anhydrytowego) oraz 15 mm dla jastrychu asfaltowego, który dodatkowo powinien wykazywać normową głębokość wnikania IC co najmniej 10 („twarda”). Szczegółowe wytyczne dotyczące konstrukcji podkładów opracowano w Niemczech i zebrano w postaci normy DIN 18560-2:2009 [2]. Dokument ten stanowi (wraz z innymi normami z grupy DIN 18560) uzupełnienie normy europejskiej EN 13813:2002 [3].


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.