Podkłady podłogowe i masy wyrównujące - rodzaje i właściwości

Część I
Powierzchnia słabego jastrychu cementowego wykonanego metodą tradycyjną (na budowie) zniszczona po pierwszej zimie
Powierzchnia słabego jastrychu cementowego wykonanego metodą tradycyjną (na budowie) zniszczona po pierwszej zimie
Archiwum autorów
Ciąg dalszy artykułu...

Rodzaje podkładów podłogowych i mas wyrównujących

Trudno dokonać jednoznacznej systematyki podkładów podłogowych i mas wyrównujących. Na rynku krajowym oferowany jest bardzo bogaty asortyment tych wyrobów, uwzględniający:

 • miejsce użytkowania:
  – wewnątrz pomieszczeń,
  – do wnętrz i na zewnątrz pomieszczeń,
 • funkcję produktu:
  – podkład podłogowy,
  – masa wyrównująca,
 • rodzaj spoiwa:
  – cementowe
  – oznaczane normowo jako CT,
  – na bazie siarczanu wapnia (anhydrytowe i gipsowe) – CA,
  – z żywic syntetycznych (np. epoksydowe) – SR,
  – magnezjowe – MA,
  – asfaltowe – AS,
 • warunki użytkowania:
  – standardowe – wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń mieszkalnych i lokali użytkowych,
  – specjalne – np. posadzki przemysłowe,
 • sposób wiązania i twardnienia:
  – standardowe – umożliwiające chodzenie po nich najwcześniej na drugi dzień po ułożeniu (właściwość tę określa się w normie PN-EN 13318:2002 [1] jako czas uzyskania normowej właściwości użytkowej, czyli czas twardnienia zaprawy zapewniający osiągnięcie wytrzymałości pozwalającej na użytkowanie podkładu),
  – szybkotwardniejące – umożliwiające chodzenie już po 2–12 godz. od ułożenia,
 • grubość układanej warstwy:
  – standardowe (grubowarstwowe) – nanoszone zazwyczaj w warstwie o grubości od 20 mm,
  – cienkowarstwowe – nanoszone zazwyczaj w warstwie o grubości do 20 mm,
 • sposób układania:
  – ręcznie – rozkładane lub wylewane na podłożu,
  – maszynowo – aplikowane na podłoże za pomocą różnego rodzaju agregatów do posadzek i wylewek.

Warto szerzej omówić podział podkładów podłogowych ze względu na układ konstrukcyjny poszczególnych warstw podłogi.

Podkład zespolony (związany z podłożem)

Jest to układ konstrukcyjny, który przewiduje ułożenie podkładu bezpośrednio na podłożu, którym może być strop lub podłoże betonowe wykonane na gruncie (rys. 1). Układ pozbawiony jest warstwy oddzielającej (izolacji przeciwwilgociowej, izolacji termicznej albo akustycznej). Wykonuje się go najczęściej jako element podestów lub biegów klatek schodowych. Minimalna grubość tradycyjnego podkładu zespolonego powinna wynosić 20 mm.

Podkład oddzielony (niezwiązany z podłożem)

Jest to układ konstrukcyjny, w którym pomiędzy podłożem a podkładem przewidziano wykonanie warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Izolacją może być np. folia polietylenowa (rys. 2). W wypadku podłóg narażonych na działanie wilgoci warstwą oddzielającą jest izolacja paroszczelna lub przeciwwilgociowa. Minimalna grubość podkładu powinna wynosić 30 mm dla jastrychów cementowych i anhydrytowych, 25 mm dla jastrychów asfaltowych oraz 15 mm dla jastrychów z żywic syntetycznych.

Podkład pływający

Jest to podkład ułożony na warstwach izolacji dźwiękowej i/lub termicznej z materiału o niskiej gęstości oraz izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej (rys. 3). Oddzielony jest od ścian i elementów konstrukcyjnych budynku (np. słupów) dylatacją brzegową, dlatego nie przenosi dźwięków uderzeniowych (np. upadających przedmiotów). Podkład ten pełni także funkcję płyty dociskowej i podkładu usztywniającego pod posadzkę. Dzięki szczelinom dylatacyjnym może rozszerzać się pod wpływem zmian temperatury.
Wykonuje się go na powierzchni płyt stropowych lub na starych podkładach podłogowych. Jako izolację akustyczną używa się najczęściej specjalnego styropianu akustycznego (elastyfikowanego), a w wypadku podłóg nad piwnicą nieogrzewaną również miękkich płyt pilśniowych zabezpieczonych przeciwwilgociowo. Minimalna grubość podkładu powinna wynosić 40 mm. W tym rozwiązaniu konstrukcyjnym stosuje się najczęściej jastrychy cementowe i anhydrytowe.

Podkład grzewczy

Jest to podkład z wbudowanymi elementami systemu ogrzewania podłogowego (wodnego lub elektrycznego w postaci przewodów albo mat grzewczych). Elementy grzejne, w zależności od rodzaju i konstrukcji podkładu, mogą być umieszczone (rys. 4–6):

 • na warstwie izolacji termicznej,
 • w warstwie izolacji termicznej,
 • w masie jastrychu rozdzielonego warstwą oddzielającą.

Rozwiązania konstrukcyjne podkładów grzewczych stosowane są zazwyczaj wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych i pomieszczeń użyteczności publicznej. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie z zastosowaniem rurek z wodą lub przewodów grzewczych. Minimalna grubość podkładu w takim układzie powinna wynosić 30 mm nad elementem grzejnym (dla jastrychu cementowego lub anhydrytowego) oraz 15 mm dla jastrychu asfaltowego, który dodatkowo powinien wykazywać normową głębokość wnikania IC co najmniej 10 („twarda”). Szczegółowe wytyczne dotyczące konstrukcji podkładów opracowano w Niemczech i zebrano w postaci normy DIN 18560-2:2009 [2]. Dokument ten stanowi (wraz z innymi normami z grupy DIN 18560) uzupełnienie normy europejskiej EN 13813:2002 [3].


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
 • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.