Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Obliczanie zbrojenia stropów gęstożebrowych w ujęciu eurokodów – przekroje teowe

Calculation of beam-and-block floor system reinforcement using eurocodes – T-sections

W związku z pojawieniem się eurokodów zmianie uległy wymagania stawiane projektowanym stropom gęstożebrowym.

DOŁĄCZ TERAZ DO NEWSLETTERA - kliknij tutaj »

Według Eurokodu PN-EN 1990:2004 [1] kombinacja obciążeń związana ze sprawdzeniem nośności zawiera wszystkie wartości obliczeniowe obciążeń stałych, wiodące obciążenie zmienne i obliczeniową kombinację wartości towarzyszących obciążeń zmiennych.

Zobacz także: Trwałość murów licowych

Kombinację tę można wyrazić następująco:

W załączniku krajowym zaleca się bardziej oszczędne zestawianie obciążeń. Należy przyjmować mniej korzystną (większą) wartość wyznaczoną z dwóch zależności:

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono sposób obliczeń wymaganego zbrojenia żelbetowych belek teowych o geometrii odpowiadającej stropom gęstożebrowym na podstawie eurokodów. Zaprezentowano przykładowe wyniki obliczeń wymaganej powierzchni zbrojenia przęsłowego dla stropów Akermana i Teriva II.

The article presents the method of calculating the required reinforcement of T-beams, the geometry of which corresponds to beam-and-block floor systems, on the basis of eurocodes. It also presents examples of calculation results of the required span reinforcement for Akerman and Teriva II ceilings.

Obciążenia stałe i zmienne trzeba przyjmować według zaleceń normy PN-EN 1991-1-1:2004 [2]. Najważniejsze zawarte w niej zmiany w stosunku do polskich norm (PN-82/B-02000 [3], PN-82/B-02001 [4] oraz PN-82/B-02003 [5]) odnośnie do stropów dotyczą m.in. wartości współczynnika obciążenia, wartości charakterystycznych obciążeń zmiennych oraz wartości obciążeń od przestawnych ścian działowych (Czytaj więcej na ten temat).

W normie PN-EN 1991-1-1:2004 [2] wprowadzono m.in. kategorie użytkowania powierzchni i powiązano je z wartościami charakterystycznymi obciążeń użytkowych. W tabeli przedstawiono kategorie powierzchni mieszkalnych, biurowych, handlowych i administracyjnych.

Warto przeczytać: Jak konstruować ocieplone stropodachy krokwiowe uwzględniając ich wentylację?

Na rys. 1 zaprezentowano powiązane z kategoriami użytkowania wartości charakterystyczne obciążeń użytkowych równomiernie rozłożonych według normy PN-EN 1991-1-1:2004 [2]. Podaje ona bowiem zakres obciążeń oraz zalecaną wartość z tego zakresu.

Obliczanie przekrojów teowych w ujęciu Eurokodów

Zasady przyjmowania geometrii przekrojów teowych w ujęciu normy PN-EN 1992-1-1:2008 [6] nie odbiegają znacząco od zasad znanych z poprzednich norm. Sposób określania efektywnej szerokości półki beff oraz definicję l0 (pomiędzy miejscami zerowania momentów) pokazano na rys. 2–3.

Norma PN-EN 1992-1-1:2008 [6] ogranicza szerokość efektywną półki:

gdzie:
b eff,i = 0,2 bi + 0,1 l0, lecz nie więcej niż 0,2 l0 i nie więcej niż bi.

Przykłady obliczeń

Do obliczeń stropów przyjęto obciążenia stałe ciężarem własnym oraz warstwami, a także obciążenie użytkowe o zmieniających się wartościach charakterystycznych w zakresie 1,5–5,0 kN/m² (1,5–4,0 kN/m²). Przyjęto kombinację obciążeń (STR) według wzoru (3).

Rozpatrywano pojedyncze, teowe żebro stropu Akermana i Teriva II. Geometrię przekroju teowego (pozornie i rzeczywiście) wraz z koniecznymi wymiarami i oznaczeniami pokazano na rys. 4–5. Obliczenia sporządzono dla dwóch sposobów podparcia belek (swobodnie podparte: α = 1/8 oraz częściowo zamocowane: α = 1/12, gdzie: α – współczynnik do obliczania momentu zginającego w przęśle).

Przeczytaj: Ocieplone stropodachy – wady i usterki

W obliczeniach przyjęto betony klasy C12/15, C16/20 oraz C20/25 zbrojone stalą A-I oraz A-IIIN. Algorytm obliczeń zbrojenia przęsłowego nie odbiega od klasycznej teorii konstrukcji żelbetowych. Szczegółowy tok postępowania można znaleźć m.in. w pracy J. Pędziwiatra [10].
Wyniki obliczeń przedstawiono na RYS. 6, 7, 8 i 9.

LITERATURA

 1. Potrzebujesz więcej TREŚCI?

  Odbierz TUTAJ
  IZO-newsletter »

  PN-EN 1990:2004, „Eurokod. Podstawy projektowania konstrukcji”.
 2. PN-EN 1991-1-1:2004, „Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje. Cz. 1-1: Oddziaływania ogólne. Ciężar objętościowy, ciężar własny, obciążenia użytkowe w budynkach”.
 3. PN-82/B-02000, „Obciążenia budowli. Zasady ustalania wartości”.
 4. PN-82/B-02001, „Obciążenia budowli. Obciążenia stałe”.
 5. PN-82/B-02003, „Obciążenia budowli. Obciążenia zmienne technologiczne. Podstawowe obciążenia technologiczne i montażowe”.
 6. PN-EN 1992-1-1:2008, „Eurokod 2. Projektowanie konstrukcji z betonu. Cz. 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków”.
 7. PN-EN 15037-1:2011, „Prefabrykaty z betonu. Belkowo-pustakowe systemy stropowe. Cz. 1: Belki”.
 8. PN-EN 15037-2:2011, „Prefabrykaty z betonu. Belkowo-pustakowe systemy stropowe. Cz. 2: Pustaki betonowe”.
 9. PN-EN 15037-3:2011, „Prefabrykaty z betonu. Belkowo-pustakowe systemy stropowe. Cz. 3: Pustaki ceramiczne”.
 10. J. Pędziwiatr, „Wstęp do projektowania konstrukcji żelbetowych według PN-EN 1992­‑1­‑1:2008”, DWE, Wrocław 2010.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


dr inż. Ryszard Antonowicz
dr inż. Ryszard Antonowicz
Ukończył Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Pracuje w Instytucie Budownictwa Politechniki Wrocławskiej na stanowisku adiunkta. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami konstr... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szron na dachu
 • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.