Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Knauf Insulation: Stawiamy na rozwój linii produktów Ecose Technology

Rozmowa z Ewą Kosmalą - technical manager Poland & Baltics w firmie Knauf Insulation
Jarosław Guzal  |  IZOLACJE 3/2012  |  02.04.2012
Ewa Kosmala - technical manager Poland & Baltics w firmie Knauf Insulation
Ewa Kosmala - technical manager Poland & Baltics w firmie Knauf Insulation

Firma Knauf Insulation prowadzi prace nad rozwojem Ecose Technology – wełna mineralna powstająca w tej technologii jest produktem ekologicznym, mniej pylącym, przyjaznym w obróbce i montażu. Jakie będą materiały izolacyjne w przyszłości?

Na początku naszej rozmowy chciałbym zapytać o plany firmy Knauf Insulation na ten rok.

Koncentrujemy się przede wszystkim na dalszym rozwoju. Intensywnie pracujemy nad mocniejszym wejściem na rynek w Turcji. Uruchomiliśmy tam właśnie nową fabrykę. Z kolei na naszym rodzimym rynku prowadzimy akcję Heraklith Reloaded, mającą na celu aktywowanie tej jednej z najstarszych marek izolacyjnych. Akcja polega na poszerzeniu asortymentu oraz podniesieniu jakości tych izolacji. Docelowo właściwości tych produktów mają być zbliżone do linii Heradesign, w skład której wchodzą wyroby o bardzo dobrych parametrach akustycznych.

Z tego, co wiem, w firmie wciąż trwają prace nad dalszym rozwojem technologii Ecose...

Oczywiście, jeśli chodzi o Ecose Technology, nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Prowadzimy intensywne prace nad tą technologią i może jeszcze nie w tym roku, ale już w przyszłym na pewno czymś nowym zaskoczymy odbiorców.

To będzie rozwój produktu czy raczej wprowadzenie na rynek czegoś zupełnie nowego?

Zdecydowanie stawiamy na rozwój produktu. Mamy świadomość tego, że opracowanie technologii Ecose było prawdziwym przełomem w izolacjach z wełny mineralnej. W segmencie wełny szklanej od 30 lat bowiem nie wprowadzono nic nowego, w segmencie wełny skalnej - od 70 lat. My w jakimś sensie zapełniliśmy tę lukę, również w przypadku wełny kamiennej, ponieważ, czego nigdy nie ukrywaliśmy, mamy także możliwości, by produkować tego typu izolacje w technologii Ecose. Zresztą robimy to już od jakiegoś czasu na innych rynkach.

Dlaczego nie w Polsce?

Wprowadzimy to rozwiązanie, kiedy rynek będzie na to naprawdę gotowy. W tym momencie jesteśmy w trakcie prowadzenia badań ze wszystkimi systemodawcami w zakresie zastosowania wełny kamiennej na dachach płaskich i fasadach. A to wymaga czasu.

W czym w takim razie izolacja w Ecose Technology jest lepsza od tradycyjnych izolacji z wełny dostępnych na rynku?

Przede wszystkim nie używamy żywicy fenolowo-formaldehydowej. Wełna w Ecose Technology jest produktem ekologicznym, bezzapachowym, mniej się pyli, jest więc przyjazna w obróbce i w montażu. Produkty z serii Ecose mają najwyższe klasy w zakresie jakości powietrza wewnętrznego. Ogólnie są one wyrobami o doskonałych parametrach technicznych.

Czy perspektywa wprowadzenia nowych przepisów dotyczących chociażby budownictwa zero- lub prawie zeroenergetycznego oznacza potrzebę poszukiwania nowych materiałów izolacyjnych?

Wydaje mi się, że zmiany będą szły raczej w kierunku bardziej starannego wykonawstwa. Obecnie, owszem, potrafimy zaizolować ścianę, ale pojawiają się problemy w szczegółach. Mam tu na myśli nadproża, naroża, krokwie, wieńce obwodowe itp. Wiele można tu jeszcze poprawić od strony projektowej.

Uważa więc Pani, że w perspektywie dajmy na to 8 lat nie odnotujemy pewnego przyspieszenia technologicznego w zakresie materiałów izolacyjnych?

Oczywiście, takie przyspieszenie jest bardzo prawdopodobne. Zwłaszcza że nie jest tajemnicą, iż Knauf Insulation, a także inne firmy pracują nad nowymi rozwiązaniami.

Jeśli chodzi o postęp technologiczny, istotne jest to, że kiedyś więcej uwagi poświęcano samemu rozwojowi produktu, dziś natomiast - aplikacji. I to jest chyba kierunek zmian w naszej branży.

Mam nadzieję, że to z kolei przyniesie zmiany w świadomości odbiorcy, który będzie przychodził do punktu handlowego z zamiarem kupna produktu do konkretnego zastosowania: izolacji dachu, ścian, piwnic itd. W połączeniu z dobrym projektowaniem i wykonawstwem takie podejście według mnie może wpłynąć na poprawę charakterystyki energetycznej budynku nawet o 10%.
Chciałabym w tym miejscu podkreślić, że w takich globalnych markach jak Knauf Insulation panuje trend, aby pracować nad produktem, ale w kontekście konkretnej aplikacji.

Jak w takim razie będzie wyglądała izolacja w 2020 r.? Jakie powinna mieć właściwości?

Nie uważam, że nastąpi jakiś totalny przełom. Aerożel czy aerowełna nie są przecieą materiałami zupełnie nowymi.

Zanim zaczęła Pani pracę w firmie Knauf Insulation, związana była Pani z branżą styropianową. Jak ocenia Pani przyszłość styropianu?

Nie chcę mówić o rynku polskim, bo on jest specyficzny. Jeśli chodzi o globalny rynek styropianu, możliwości w rozwoju materiałowo- technologicznym są, czego przykładem jest szary styropian z dodatkiem grafitu. Można by też pomyśleć o zmianie gazu spieniającego, chociaż należy pamiętać, że w styropianie podstawowym izolatorem jest zamknięte powietrze, którym nie do końca da się manewrować. Myślę, że istnieje jakaś ewentualność połączenia np. styropianu z wełną, ale tylko przy uwzględnieniu specyfiki danej aplikacji.

Co w takim razie z poliuretanem? Wydaje się, że w sensie globalnym to właśnie ten materiał będzie największym konkurentem wełny.

Tu jest sprawa prosta. Czynnikiem wstrzymującym upowszechnienie tego rozwiązania są przepisy ochrony ppoż. Nie da się z tych materiałów zrobić produktu w klasie A1. To samo dotyczy naszej wełny drzewnej. Chcę jednak powtórzyć tu starą prawdę, że każdy materiał ma swoje zastosowanie, takie aplikacje, w których doskonale się sprawdza.

Z mojego punktu widzenia wełna jest takim materiałem, który lubi nowości, nad którym można pracować. Mam tu na myśli takie zagadnienia techniczne, jak długość włókna, możliwości konstruowania szkieletu, liczbę połączeń równoległych i punktowych, spoiwa, środki hydrofobizujące.

Zgadzam się, ale chyba tak samo można podejść do izolacji z PUR-u czy PIR-u.

Oczywiście - można. Ograniczeniem może być jednak transport. Wełna szklana ma przewagę polegającą na możliwości kompresji.

Nikt z nas nie projektuje produktu dla siebie, tylko dla klienta. To jest właśnie rozwój zrównoważony. To jest myślenie Knauf Insulation. Gdy tworzymy coś w laboratoriach, zadajemy sobie pytanie, czy to jest w zgodzie z rozwojem zrównoważonym. Czyli czy jest to produkt dobrej jakości, ekologiczny i przystępny dla klienta.

Czy firma Knauf Insualtion w ogóle rozważa inwestycje w moce produkcyjne w Polsce? Czy fabryka u naszych południowych sąsiadów w zupełności wystarczy na pokrywanie zapotrzebowania na rynku polskim?

Jeśli chodzi o nasz rynek, to teraz inwestujemy przede wszystkim w serwis i w zespół. SzczegĂłlnie serwis klientĂłw daje nam niezliczone możliwości, którymi możemy manewrować. Chcemy być w każdym zakresie postrzegani jako firma profesjonalna, potrafiąca fachowo doradzać. Kładziemy na to duży nacisk.

Jaka jest obecnie pozycja firmy Knauf Insulation na rynku polskim?

Rosnąca. Chcemy działać zgodnie z naszym motto, czyli być liderem w dostarczaniu rozwiązań energooszczędnych dla budownictwa. Co oznacza, że wcale nie chcemy być liderem w sprzedaży.

Trudno mi w to uwierzyć, ale zostawmy to. Porozmawiajmy o przepisach.

Ten rok jest ważny ze względu na tzw. Recast dyrektywy EPBD. Mam nadzieję, że osoby, które decydują o szczegółach wprowadzania w życie jego postanowień, podejdą do tematu z należytą powagą i zrozumieniem problemu.

Tak Pani myśli? Doświadczenie chociażby z implementacji przepisów dotyczących certyfikatów energetycznych pokazuje raczej, że władze podchodzą do tych zagadnień, delikatnie mówiąc, dość swobodnie...

Mam nadzieję, że tak nie będzie. Ja mogę tylko apelować, aby decydenci mieli kontakt z różnymi środowiskami, bo z tym do tej pory było różnie. Według mnie aby uniknąć ewentualnych błędów, należy wszystko bardzo starannie konsultować z różnymi środowiskami.

Ale czy nie jest tak, że decydenci w naszym kraju, a także w Europie i na świecie trochę liczą na to, że przez wzrost cen to wszystko samo się ureguluje? Dla Kowalskiego może to oznaczać trudną szkołę tego, jak żyć, by jak najmniej wydawać na energię.

Absolutnie się z tym zgadzam. Myślę, że większość osób decyzyjnych uważa, że problem energooszczędności sam się rozwiąże przez drastyczne podwyżki cen energii.

Czy w tym kontekście mówienie o budownictwie zeroenergetycznym nie wydaje się przesadzone?

Funkcjonujące określenie budynków zeroenergetycznych nie do końca odpowiada temu, czego możemy się spodziewać - będą to raczej budynki prawie zeroenergetyczne. Zobaczymy, co zostanie zapisane w przepisach, bo dopuszczalne może być zapotrzebowanie na energię w budynku na poziomie 15-20 kWh/(m2·rok). Niezależnie od tego musi być również obmyślona racjonalna metodologia obliczeń.

Czy to będzie rewolucja? Cały czas powtarzam, że jeśli te regulacje spowodują zmiany na lepsze w projektowaniu i wykonawstwie, a także wpłynąć na świadomość klienta, będzie to duży sukces. Jednak musi się to po prostu opłacać w ramach rozwoju zrównoważonego.

Pobierz darmowe e-booki

     

 

Knauf jest marką globalną. Na pewno firma robi badania, symulacje, jak będzie się rozwijać branża izolacyjna. No właśnie - jak?

Oczywiście robimy takie badania i nie ukrywam, że przewidujemy nie tylko wzrost sprzedaży. Należy jednak wziąć pod uwagę specyfikę naszego rodzimego rynku izolacji. W Polsce mamy w miarę dobre prawo, jednak rzeczywistość znacznie odbiega od tego, co jest zapisane na papierze.

To, co bezwzględnie wszyscy powinniśmy robić, to edukować się. Od projektanta do wykonawcy. Musimy sobie nałożyć pewną dyscyplinę i chcieć się dokształcać, a nie stosować z przyzwyczajenia stare rozwiązania i produkty. Na naszym rynku wiele firm ma w swojej ofercie fantastyczne, nowoczesne rozwiązania. Tymczasem sprzedają się produkty najprostsze.

Jaki to będzie rok dla firmy Knauf Insulation? Zima pomogła producentom materiałów budowlanych...

Dla Knauf Insulation będzie to rok wprowadzania na rynek nowych produktów w ramach Ecose Technology. Z drugiej strony cały czas drożeją paliwa, a co za tym idzie - transport i komponenty. To z kolei zwiastuje wzrost cen materiałów budowlanych. W Polsce obecnie mamy najtańsze w Europie materiały budowlane. Ta walka cenowa musi się wreszcie skończyć. Dlatego będzie to rok trudny i ciekawy.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś zwązany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Badania systemów ociepleń
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.