Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Knauf Insulation: Stawiamy na rozwój linii produktów Ecose Technology

Rozmowa z Ewą Kosmalą - technical manager Poland & Baltics w firmie Knauf Insulation
Jarosław Guzal  |  IZOLACJE 3/2012  |  02.04.2012
Ewa Kosmala - technical manager Poland & Baltics w firmie Knauf Insulation
Ewa Kosmala - technical manager Poland & Baltics w firmie Knauf Insulation

Firma Knauf Insulation prowadzi prace nad rozwojem Ecose Technology – wełna mineralna powstająca w tej technologii jest produktem ekologicznym, mniej pylącym, przyjaznym w obróbce i montażu. Jakie będą materiały izolacyjne w przyszłości?

Na początku naszej rozmowy chciałbym zapytać o plany firmy Knauf Insulation na ten rok.

Koncentrujemy się przede wszystkim na dalszym rozwoju. Intensywnie pracujemy nad mocniejszym wejściem na rynek w Turcji. Uruchomiliśmy tam właśnie nową fabrykę. Z kolei na naszym rodzimym rynku prowadzimy akcję Heraklith Reloaded, mającą na celu aktywowanie tej jednej z najstarszych marek izolacyjnych. Akcja polega na poszerzeniu asortymentu oraz podniesieniu jakości tych izolacji. Docelowo właściwości tych produktów mają być zbliżone do linii Heradesign, w skład której wchodzą wyroby o bardzo dobrych parametrach akustycznych.

Z tego, co wiem, w firmie wciąż trwają prace nad dalszym rozwojem technologii Ecose...

Oczywiście, jeśli chodzi o Ecose Technology, nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Prowadzimy intensywne prace nad tą technologią i może jeszcze nie w tym roku, ale już w przyszłym na pewno czymś nowym zaskoczymy odbiorców.

To będzie rozwój produktu czy raczej wprowadzenie na rynek czegoś zupełnie nowego?

Zdecydowanie stawiamy na rozwój produktu. Mamy świadomość tego, że opracowanie technologii Ecose było prawdziwym przełomem w izolacjach z wełny mineralnej. W segmencie wełny szklanej od 30 lat bowiem nie wprowadzono nic nowego, w segmencie wełny skalnej - od 70 lat. My w jakimś sensie zapełniliśmy tę lukę, również w przypadku wełny kamiennej, ponieważ, czego nigdy nie ukrywaliśmy, mamy także możliwości, by produkować tego typu izolacje w technologii Ecose. Zresztą robimy to już od jakiegoś czasu na innych rynkach.

Dlaczego nie w Polsce?

Wprowadzimy to rozwiązanie, kiedy rynek będzie na to naprawdę gotowy. W tym momencie jesteśmy w trakcie prowadzenia badań ze wszystkimi systemodawcami w zakresie zastosowania wełny kamiennej na dachach płaskich i fasadach. A to wymaga czasu.

W czym w takim razie izolacja w Ecose Technology jest lepsza od tradycyjnych izolacji z wełny dostępnych na rynku?

Przede wszystkim nie używamy żywicy fenolowo-formaldehydowej. Wełna w Ecose Technology jest produktem ekologicznym, bezzapachowym, mniej się pyli, jest więc przyjazna w obróbce i w montażu. Produkty z serii Ecose mają najwyższe klasy w zakresie jakości powietrza wewnętrznego. Ogólnie są one wyrobami o doskonałych parametrach technicznych.

Czy perspektywa wprowadzenia nowych przepisów dotyczących chociażby budownictwa zero- lub prawie zeroenergetycznego oznacza potrzebę poszukiwania nowych materiałów izolacyjnych?

Wydaje mi się, że zmiany będą szły raczej w kierunku bardziej starannego wykonawstwa. Obecnie, owszem, potrafimy zaizolować ścianę, ale pojawiają się problemy w szczegółach. Mam tu na myśli nadproża, naroża, krokwie, wieńce obwodowe itp. Wiele można tu jeszcze poprawić od strony projektowej.

Uważa więc Pani, że w perspektywie dajmy na to 8 lat nie odnotujemy pewnego przyspieszenia technologicznego w zakresie materiałów izolacyjnych?

Oczywiście, takie przyspieszenie jest bardzo prawdopodobne. Zwłaszcza że nie jest tajemnicą, iż Knauf Insulation, a także inne firmy pracują nad nowymi rozwiązaniami.

Jeśli chodzi o postęp technologiczny, istotne jest to, że kiedyś więcej uwagi poświęcano samemu rozwojowi produktu, dziś natomiast - aplikacji. I to jest chyba kierunek zmian w naszej branży.

Mam nadzieję, że to z kolei przyniesie zmiany w świadomości odbiorcy, który będzie przychodził do punktu handlowego z zamiarem kupna produktu do konkretnego zastosowania: izolacji dachu, ścian, piwnic itd. W połączeniu z dobrym projektowaniem i wykonawstwem takie podejście według mnie może wpłynąć na poprawę charakterystyki energetycznej budynku nawet o 10%.
Chciałabym w tym miejscu podkreślić, że w takich globalnych markach jak Knauf Insulation panuje trend, aby pracować nad produktem, ale w kontekście konkretnej aplikacji.

Jak w takim razie będzie wyglądała izolacja w 2020 r.? Jakie powinna mieć właściwości?

Nie uważam, że nastąpi jakiś totalny przełom. Aerożel czy aerowełna nie są przecieą materiałami zupełnie nowymi.

Zanim zaczęła Pani pracę w firmie Knauf Insulation, związana była Pani z branżą styropianową. Jak ocenia Pani przyszłość styropianu?

Nie chcę mówić o rynku polskim, bo on jest specyficzny. Jeśli chodzi o globalny rynek styropianu, możliwości w rozwoju materiałowo- technologicznym są, czego przykładem jest szary styropian z dodatkiem grafitu. Można by też pomyśleć o zmianie gazu spieniającego, chociaż należy pamiętać, że w styropianie podstawowym izolatorem jest zamknięte powietrze, którym nie do końca da się manewrować. Myślę, że istnieje jakaś ewentualność połączenia np. styropianu z wełną, ale tylko przy uwzględnieniu specyfiki danej aplikacji.

Co w takim razie z poliuretanem? Wydaje się, że w sensie globalnym to właśnie ten materiał będzie największym konkurentem wełny.

Tu jest sprawa prosta. Czynnikiem wstrzymującym upowszechnienie tego rozwiązania są przepisy ochrony ppoż. Nie da się z tych materiałów zrobić produktu w klasie A1. To samo dotyczy naszej wełny drzewnej. Chcę jednak powtórzyć tu starą prawdę, że każdy materiał ma swoje zastosowanie, takie aplikacje, w których doskonale się sprawdza.

Z mojego punktu widzenia wełna jest takim materiałem, który lubi nowości, nad którym można pracować. Mam tu na myśli takie zagadnienia techniczne, jak długość włókna, możliwości konstruowania szkieletu, liczbę połączeń równoległych i punktowych, spoiwa, środki hydrofobizujące.

Zgadzam się, ale chyba tak samo można podejść do izolacji z PUR-u czy PIR-u.

Oczywiście - można. Ograniczeniem może być jednak transport. Wełna szklana ma przewagę polegającą na możliwości kompresji.

Nikt z nas nie projektuje produktu dla siebie, tylko dla klienta. To jest właśnie rozwój zrównoważony. To jest myślenie Knauf Insulation. Gdy tworzymy coś w laboratoriach, zadajemy sobie pytanie, czy to jest w zgodzie z rozwojem zrównoważonym. Czyli czy jest to produkt dobrej jakości, ekologiczny i przystępny dla klienta.

Czy firma Knauf Insualtion w ogóle rozważa inwestycje w moce produkcyjne w Polsce? Czy fabryka u naszych południowych sąsiadów w zupełności wystarczy na pokrywanie zapotrzebowania na rynku polskim?

Jeśli chodzi o nasz rynek, to teraz inwestujemy przede wszystkim w serwis i w zespół. SzczegĂłlnie serwis klientĂłw daje nam niezliczone możliwości, którymi możemy manewrować. Chcemy być w każdym zakresie postrzegani jako firma profesjonalna, potrafiąca fachowo doradzać. Kładziemy na to duży nacisk.

Jaka jest obecnie pozycja firmy Knauf Insulation na rynku polskim?

Rosnąca. Chcemy działać zgodnie z naszym motto, czyli być liderem w dostarczaniu rozwiązań energooszczędnych dla budownictwa. Co oznacza, że wcale nie chcemy być liderem w sprzedaży.

Trudno mi w to uwierzyć, ale zostawmy to. Porozmawiajmy o przepisach.

Ten rok jest ważny ze względu na tzw. Recast dyrektywy EPBD. Mam nadzieję, że osoby, które decydują o szczegółach wprowadzania w życie jego postanowień, podejdą do tematu z należytą powagą i zrozumieniem problemu.

Tak Pani myśli? Doświadczenie chociażby z implementacji przepisów dotyczących certyfikatów energetycznych pokazuje raczej, że władze podchodzą do tych zagadnień, delikatnie mówiąc, dość swobodnie...

Mam nadzieję, że tak nie będzie. Ja mogę tylko apelować, aby decydenci mieli kontakt z różnymi środowiskami, bo z tym do tej pory było różnie. Według mnie aby uniknąć ewentualnych błędów, należy wszystko bardzo starannie konsultować z różnymi środowiskami.

Ale czy nie jest tak, że decydenci w naszym kraju, a także w Europie i na świecie trochę liczą na to, że przez wzrost cen to wszystko samo się ureguluje? Dla Kowalskiego może to oznaczać trudną szkołę tego, jak żyć, by jak najmniej wydawać na energię.

Absolutnie się z tym zgadzam. Myślę, że większość osób decyzyjnych uważa, że problem energooszczędności sam się rozwiąże przez drastyczne podwyżki cen energii.

Czy w tym kontekście mówienie o budownictwie zeroenergetycznym nie wydaje się przesadzone?

Funkcjonujące określenie budynków zeroenergetycznych nie do końca odpowiada temu, czego możemy się spodziewać - będą to raczej budynki prawie zeroenergetyczne. Zobaczymy, co zostanie zapisane w przepisach, bo dopuszczalne może być zapotrzebowanie na energię w budynku na poziomie 15-20 kWh/(m2·rok). Niezależnie od tego musi być również obmyślona racjonalna metodologia obliczeń.

Czy to będzie rewolucja? Cały czas powtarzam, że jeśli te regulacje spowodują zmiany na lepsze w projektowaniu i wykonawstwie, a także wpłynąć na świadomość klienta, będzie to duży sukces. Jednak musi się to po prostu opłacać w ramach rozwoju zrównoważonego.

Pobierz darmowe e-booki

     

 

Knauf jest marką globalną. Na pewno firma robi badania, symulacje, jak będzie się rozwijać branża izolacyjna. No właśnie - jak?

Oczywiście robimy takie badania i nie ukrywam, że przewidujemy nie tylko wzrost sprzedaży. Należy jednak wziąć pod uwagę specyfikę naszego rodzimego rynku izolacji. W Polsce mamy w miarę dobre prawo, jednak rzeczywistość znacznie odbiega od tego, co jest zapisane na papierze.

To, co bezwzględnie wszyscy powinniśmy robić, to edukować się. Od projektanta do wykonawcy. Musimy sobie nałożyć pewną dyscyplinę i chcieć się dokształcać, a nie stosować z przyzwyczajenia stare rozwiązania i produkty. Na naszym rynku wiele firm ma w swojej ofercie fantastyczne, nowoczesne rozwiązania. Tymczasem sprzedają się produkty najprostsze.

Jaki to będzie rok dla firmy Knauf Insulation? Zima pomogła producentom materiałów budowlanych...

Dla Knauf Insulation będzie to rok wprowadzania na rynek nowych produktów w ramach Ecose Technology. Z drugiej strony cały czas drożeją paliwa, a co za tym idzie - transport i komponenty. To z kolei zwiastuje wzrost cen materiałów budowlanych. W Polsce obecnie mamy najtańsze w Europie materiały budowlane. Ta walka cenowa musi się wreszcie skończyć. Dlatego będzie to rok trudny i ciekawy.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś zwązany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Z czego wykonać sufit podwieszany?


Poza ścianami osłonowymi i przekryciami płyty warstwowe stosowane są jako... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Sprawdzone sposoby na ocieplenie i izolację budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów... czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Chcesz zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu energii?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Oprócz niższych rachunków za energię mamy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania... czytaj dalej »

Jak zrobić spadki na balkonie i tarasie?


Dach, balkon czy taras jest płaski, a więc jak wygląda kwestia odwodnienia? ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.