Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje ocieplenie w systemie ETICS?

mgr inż. Paweł Gaciek  |  IZOLACJE 11/12/2010  |  16.11.2011  |  1
Na budynkach wysokich trzeba stosować materiały niepalne na wysokości powyżej 25 m oraz dodatkowe mocowanie termoizolacji łącznikami mechanicznymi, które zabezpieczy ją przed działaniem wiatru.
Na budynkach wysokich trzeba stosować materiały niepalne na wysokości powyżej 25 m oraz dodatkowe mocowanie termoizolacji łącznikami mechanicznymi, które zabezpieczy ją przed działaniem wiatru.
SSO
Ciąg dalszy artykułu...

Materiały niepalne na wysokości powyżej 25 m

Kolejny aspekt finansowy związany z wysokością budynku wynika z wytycznych Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). W § 216 pkt 6 tego rozporządzenia mowa jest o konieczności stosowania materiałów niepalnych do ocieplania budynków na wysokości powyżej 25 m nad poziomem terenu. Takie kryteria spełnia tylko system ociepleniowy oparty na wełnie mineralnej oraz sklasyfikowany jako niepalny. Zarówno koszt wełny mineralnej, jak i koszt jej zainstalowania jest wyższy niż koszt styropianu i jego montażu.

Wyrównywanie podłoża, zwiększone zużycie kleju na nierównej elewacji

Większość budynków wysokich wzniesionych w technologii wielkopłytowej ma ściany o nierównej, często chropowatej powierzchni, a ponadto w budynkach wysokich murowanych trudniej utrzymać pion. Trzeba się wówczas liczyć z koniecznością wyrównania podłoża, lica termoizolacji lub ze zwiększonym zużyciem kleju do przyklejania płyt termoizolacyjnych (pamiętając jednak, że zbyt gruba warstwa kleju może prowadzić do utraty przyczepności ocieplenia do podłoża). Niestety, w praktyce nierówności ścian często przekładają się na nierówności płaszczyzny ocieplenia i dodatkowo są czynnikiem obniżającym walory estetyczne elewacji budynków wysokich.

Zabezpieczenia folią i obróbki na ścianach z otworami oraz na ścianach pełnych

Powierzchnia elewacji budynku wielorodzinnego przypadająca na powierzchnię mieszkań i komunikacji jest przeważnie nieco mniejsza niż w budynku jednorodzinnym. Dodatkowo większość budynków wielkopłytowych ma tzw. ściany szczytowe, bez otworów lub z ograniczoną ich liczbą, co powoduje na ścianach pasmowych wyższą koncentrację okien, balkonów czy loggii.

Tymczasem zabezpieczenie otworów folią, obróbka ościeży okiennych, parapetów, płyt balkonowych, poręczy, naroży itp. są trudniejsze i bardziej pracochłonne od wykonywania ocieplenia na powierzchni elewacji pełnej. Wymagają one osadzenia dodatkowych listew narożnych, kapinosowych, uszczelniających, a także precyzyjnego przycięcia i dopasowania termoizolacji, bardziej skomplikowanego szpachlowania, wzmocnienia w narożach dodatkowymi elementami siatki z włókna szklanego itd. Ogólnie rzecz biorąc, powodują wyższy koszt – przede wszystkim robocizny – niż w realizacji ocieplenia na ścianie z termoizolacją ciągłą.

Liczebność ekip oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców

Ocieplenia na budynkach wielkogabarytowych, ze względu na prawidłowy i sprawny przebieg robót, ale i wymagania technologiczne (ograniczona możliwość wykonywania przerw technologicznych na dużych powierzchniach ścian), powinny być wykonywane przez brygady co najmniej kilkunastoosobowe, a do realizacji ociepleń na budynkach jednorodzinnych przeważnie wystarczy kilka, tzn. 3–5 osób. Poza tym jeśli prace prowadzone są w zamieszkanym budynku wielorodzinnym, jego obszar i otoczenie muszą być starannie zabezpieczone, by zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańców. Chodzi zwłaszcza o wejścia do klatek schodowych, chodniki, parkingi wokół bloku, okna, drzwi, instalacje antenowe i klimatyzacyjne, instalacje odprowadzające wody opadowe itp.

Koszty konserwacji systemu

Z uwagi na dużą wysokość i powierzchnię elewacji budynków oraz ograniczone możliwości swobodnego postawienia rusztowań należy przewidzieć, aby przyjęty system ocieplenia nie wymagał częstej konserwacji, malowania i dodatkowych zabiegów czyszczących. Zastosowanie rusztowań stojących lub wiszących wiąże się ze stałymi czynnościami, takimi jak transport, montaż, demontaż, czyszczenie, odbiór, które występują niezależnie od zakresu, kosztu i czasu trwania robót. Tylko okres użytkowania rusztowań jest zmienny i zależy od rodzaju robót. Mniej opłacalne jest więc postawienie rusztowań podczas robót tańszych i krótko trwających. Często z uwagi na konieczność pokrycia wielkich powierzchni ścian rusztowaniami i sezonowość ich wykorzystywania wykonawcy preferują nie zakup, lecz wypożyczenie tego sprzętu.

W przypadku budynków jednorodzinnych odświeżenie elewacji jest łatwe i relatywnie tańsze. Nieduża wysokość ścian stwarza możliwość wykorzystania do renowacji jedynie urządzeń przedłużających zasięg narzędzi do mycia lub malowania (lanc, przedłużek teleskopowych itp.), drabin lub łatwo przemieszczalnych rusztowań.

Skala prac

Należy również podkreślić, że na zmniejszenie różnicy między kosztami ocieplenia analizowanych typów budynków znacząco wpływa skala i front robót. Wykonawca, który ociepla kilka tysięcy metrów kwadratowych ścian w jednym obiekcie, obniży cenę wykonania z uwagi na niższe koszty zakupu materiałów oraz koncentrację zasobów (pracownicy, sprzęt, materiały) w jednym obiekcie. W przypadku budynków jednorodzinnych mamy do czynienia z dokładną kontrolą części robót przez właścicieli zorientowaną raczej na aspekty wizualne, mniej zaś na zasady techniczno-technologiczne, co zmusza wykonawcę do dokładniejszej pracy przy wykończeniu oraz przyczynia się często do podniesienia kosztu realizacji. Nie bez znaczenia w kosztach robocizny jest również to, że wykonawca często nie pośredniczy w zakupie materiałów do ocieplenia, co pozbawia go możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy.

PODSUMOWANIE

Przeprowadzona analiza może prowadzić do wniosku, że koszty ocieplenia budynku wielorodzinnego są wyższe od kosztów ocieplenia budynku jednorodzinnego. Tak jest w istocie, jeśli rozpatruje się koszty przypadające na metr kwadratowy ocieplenia. Gdy zaś koszt ocieplenia odniesie się do powierzchni użytkowej budynku lub liczby mieszkań czy mieszkańców, relacja ta zmienia się na korzyść budynku wielorodzinnego.

Należy pamiętać, że koszty poniesione na wykonanie odpowiedniej termoizolacji ścian budynku są bardzo dobrą inwestycją. W przypadku systemów ociepleniowych użytkownicy korzystają dodatkowo, zyskują bowiem estetyczną, trwałą i barwną elewację. Poczynione w ten sposób inwestycje zwracają się z reguły w relatywnie krótkim czasie, a ze względu na rosnące ceny paliw i energii okres ten stale się zmniejsza.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2010
powiązane produkty

Komentarze

(1)
Lucek | 22.10.2017, 20:25

Najlepszą, bo zarazem skuteczną, łatwą w wykonaniu i przystępna cenowo metodą termooizolacji jest ocieplenie metodą ETICS przy użyciu styropianu. Trzeba tylko zwracać szczególną uwagę na jakość styropianu, wybierać tylko znanych producentów i sprawdzać certyfikaty ITB. Na rynku jest bardzo wielu oszustów

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.