Zjawisko przewiewoszczelności dachów

Fot. 1. Typowy, wspołczesny montaż MWK wokoł komina. Na tym etapie prac nie da się membrany łatwo przymocować do cegły, tak aby uzyskać wiatroszczelność. O  przewiewoszczelności tego dachu zadecyduje sposob ułożenia paroizolacji.
Fot. 1. Typowy, wspołczesny montaż MWK wokoł komina. Na tym etapie prac nie da się membrany łatwo przymocować do cegły, tak aby uzyskać wiatroszczelność. O przewiewoszczelności tego dachu zadecyduje sposob ułożenia paroizolacji.
K.Patoka

Przewiew jest groźnym dla trwałości dachu zjawiskiem. W branży budowlanej w Polsce wiedza o nim jest znikoma, natomiast w Europie problem ten już dawno został zauważony i określony. Dawno temu również wypracowano metody walki z tym zjawiskiem. Nowa wersja normy DIN 4108 – cz. 7 rozszerza zalecenia zmierzające do ograniczenia tego niekorzystnego dla funkcjonowania dachu zjawiska.

Metodyka przeciwdziałania przewiewom w dachu oraz wszelkie informacje na ten temat przybyły do nas razem z teorią dotyczącą dachów oraz budownictwa szkieletowego. W związku z tym już na początku pojawił się problem odpowiedniej terminologii, której w języku polskim brakowało. Najbardziej popularnym określeniem związanym w sposób oczywisty z tytułowym problemem jest pojęcie „wiatroizolacja”, które funkcjonuje trochę na zasadzie uniwersum i jest jedynym dobrze znanym słowem w tej dziedzinie. Niestety, wiatroizolacyjność nie zawsze może być utożsamiana z przewiewoszczelnością, ponieważ nie zawsze uzyskanie wiatroszczelności po prawidłowym zainstalowaniu wiatroizolacji gwarantuje osiągnięcie przewiewoszczelności przegrody (dachu, stropu lub ściany).

Nie zdążyliśmy jeszcze uporządkować tych pojęć, gdy pojawiły się nowe problemy. Wspomniana zaktualizowana norma DIN 4108 – cz. 7 wprowadza nową dla nas interpretację wspomnianych wyżej terminów. Dotychczas wiatroszczelność interpretowano w Polsce jako odporność przegrody budowlanej na działanie wiatru, w normie natomiast wyraźnie rozróżnia się wiatroszczelność od przewiewoszczelności w zależności od kierunku działania zjawisk, jakim przegroda musi się przeciwstawić.

Według tej interpretacji przewiewoszczelność to cecha dachu lub ściany polegająca na szczelności powietrznej zapobiegającej przewiewaniu przegrody w kierunku do niej prostopadłym, czyli zapobiegającej przepływowi powietrza przez przegrodę na skutek różnicy ciśnień wywołanej różnicą temperatur. Natomiast wiatroszczelność polega na szczelności zewnętrznej zapobiegającej przewiewaniu zachodzącemu wzdłuż przegrody (w kierunku równoległym do niej). Ta cecha ma przeciwdziałać głównie wychłodzeniu przez szpary i ewentualne fałdy w połączeniach materiałów stanowiących elewacje lub warstwy podkładowe w ścianach i dachach. Siłą napędową tego wychładzania jest różnica ciśnień powietrza przepływającego za elewacją lub pod pokryciem dachu. Jest nią głównie wiatr, stąd termin „wiatroszczelność”.

W nowoczesnych dachach warstwę podkładową stanowią najczęściej membrany wstępnego krycia (MWK) i wobec tego według zasad nowej normy DIN 4108 – cz. 7 to one powinny być jednocześnie wiatroizolacjami.

Interpretacje określeń

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Dotychczas w Polsce określenie „wiatroizolacja” dla wielu oznaczało materiał zapobiegający powstawaniu przewiewów. Wobec zdecydowanego rozróżnienia tych zjawisk w obecnych europejskich standardach musimy zmienić interpretację tego terminu i uporządkować ten temat. Być może trzeba znaleźć nową nazwę na określenie materiału zapewniającego wiatroszczelność. Nie będzie to łatwe, ponieważ pojęcia stosowane w technice powinny odzwierciedlać określane zjawiska. Ich pochodzenie powinno zawierać temat, którego dotyczą. Przy uwzględnieniu tego warunku lepiej jest zmienić znaczenie słowa wiatroizolacja, które znakomicie pasuje do funkcji materiału, jaki określa.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że norma DIN 4108 nie jest normą europejską, lecz krajową i jej sposób interpretowania przez wykonawców i niemieckich producentów materiałów pokryciowych nie musi być restrykcyjnie stosowany w Europie. Każdy kraj, a nawet region powinien wypracować swoje metody przeciwdziałania niekorzystnym dla budynków zjawiskom przy uwzględnieniu własnego klimatu i tradycji oraz poziomu kultury budowlanej. Nie można jednak ignorować ogromnej wiedzy i doświadczeń niemieckich naukowców i praktyków budowlanych (inżynierów, techników i rzemieślników), którzy szczególnie w technice dachowej zasłużyli na miano liderów.

W związku z tym spróbujmy po polsku zinterpretować omawiane pojęcia i wyjaśnić wszystkie związane z nimi zjawiska, ograniczając się tylko do dachów i uwzględniając dostępną nam wiedzę.

Przewiewy nazywane są mostkami powietrznymi i stanowią duże zagrożenie dla każdego dachu, ponieważ w trakcie przepływu powietrza przez przegrodę wywołanego dużą różnicą temperatur (20–25°C) powstaje kilka niekorzystnych efektów:

  • para wodna skrapla się intensywnie ciągle w tych samych miejscach dachu,
  • ochładza się termoizolacja, następnie paroizolacja i płyta gipsowa, co prowadzi do jej zawilgocenia i zagnieżdżenia się pleśni i grzybów,
  • powstają duże straty energetyczne.

Wiadomo, że przewiewoszczelność dachów najskuteczniej można zrealizować po wewnętrznej stronie przegrody, ponieważ panuje tam wyższa temperatura i łatwiej jest uszczelnić dach z kilku powodów: powierzchnia do uszczelnienia jest mniejsza i bardziej kontrolowana – widoczna i lepiej dostępna niż warstwy zewnętrzne. Oprócz tego od strony wewnętrznej montuje się paroizolacje, które z powodu sposobu działania pary wodnej muszą być szczelne. Są układane wewnątrz, gdzie ściany i posadzki są gładkie i łatwo dostępne. Układając poprawnie paroizolację, uzyskujemy automatycznie warstwę zapobiegającą powstawaniu przewiewów (rys. 1 i 2). Na pewno jednak nie można tak łatwo osiągnąć tej ważnej cechy dachów dzięki szczelnemu ułożeniu warstwy MWK, np. zaklejając zakłady między jej kolejnymi pasmami. Wynika więc z tego, że po zastosowaniu się do nowych interpretacji uzyskanie wiatroszczelności nie gwarantuje przewiewoszczelności. Dlaczego?

Otóż dlatego, że po zaklejeniu zakładów i uszczelnieniu wszelkich połączeń między MWK a kominami (fot. 1 na górze), oknami dachowymi (fot. 2), wyłazami i innymi instalacjami przechodzącymi przez dach nie uzyskamy szczelności dachu na przewiewy, ponieważ powłoka z MWK styka się z murami budynku i tam przewiewy powstają dość łatwo– szczególnie dotyczy to ścian szczytowych i miejsc wokół murłaty. Bardzo dobrym przykładem ilustrującym ten problem jest połączenie płyt PUR lub PIR z murami budynków. Te materiały stanowią najczęściej nakrokwiowe termoizolacje likwidujące mostkowanie konstrukcji więźby dachowej (drewnianych i metalowych) i muszą być tak połączone z murami, aby wyeliminować wszelkie szpary ze względu na groźbę powstania przewiewów (rys. 3 i 4).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.