Rynek pokryć dachowych w Polsce (cz. 2.)

Rola dachowych liderów opinii
mgr inż. Krzysztof Patoka  |  18.08.2011
Im dach ma bardziej skomplikowany kształt, tym jest trudniejszy do wykonania  i utrzymania. Właściciel tego domu wyeliminował dużo dobrych rozwiązań, decydując się na tak skomplikowany kształt dachu. O energooszczędności może zapomnieć.
Im dach ma bardziej skomplikowany kształt, tym jest trudniejszy do wykonania i utrzymania. Właściciel tego domu wyeliminował dużo dobrych rozwiązań, decydując się na tak skomplikowany kształt dachu. O energooszczędności może zapomnieć.
K Patoka

Rezygnacja z płatnego dozoru budowlanego, wynikająca z tendencji inwestorów indywidualnych do oszczędzania, doprowadziła do niekorzystnych dla nich zjawisk obniżających jakość wykonawstwa dachów. Dodatkowo zjawisko to stało się przyczyną powstania wielu mechanizmów oddziałujących niekorzystnie na rynek materiałów pokryciowych. Przy braku merytorycznej oceny przydatności materiałów pokryciowych coraz częściej zdarzają się błędne ich zastosowania wynikające również z błędnych kryteriów wyboru.

W wyniku wieloletniego braku działania nadzoru budowlanego powstały podziały wśród wykonawców i producentów. Część dekarzy stara się zwiększać swoje kwalifikacje i współpracuje z grupą producentów chętnie szkolących wykonawców. Jednocześnie jednak powstała duża grupa wykonawców skrzętnie wykorzystujących przypisaną im na wyrost rolę liderów opinii, którzy nie widzą potrzeby podnoszenia kwalifikacji, i to oni głównie przyczyniają się do spadku jakości wykonawstwa. Niestety, są oni wspierani przez liczną grupę producentów i importerów, którzy przystosowali się do polskiej sytuacji rynkowej wynikającej z braku dozoru budowlanego.

Sposoby postępowania ze słabymi wykonawcami

Producenci i importerzy wykorzystujący brak dozoru budowlanego bazują na niewielkiej orientacji merytorycznej wykonawców i stawiają na popularyzację swoich produktów i rozwój sprzedaży głównie przy ich pomocy. Przy takiej strategii nie warto narażać się wykonawcom, pokazując ich błędy – lepiej jest je akceptować lub nie zwracać na nie uwagi. Bardziej opłaca się szkolenie ich w sposobach prowadzenia rozmów ze zleceniodawcami oraz dostarczanie im przy okazji argumentów przemawiających za własnymi produktami i miażdżących konkurencję, niż szkolenie w obiektywnej wiedzy dekarskiej.
Taka polityka jest opłacalna na wielu płaszczyznach. Słabi wykonawcy umożliwiają np. wydłużanie okresów gwarancji – w większości reklamacji zawsze można znaleźć błąd wykonawczy. Taką strategię producentów i importerów potwierdza częste ograniczanie informacji w instrukcjach dotyczących zastosowania ich produktów. Instrukcji nie ma lub są zdawkowe. Niestety, bardzo wielu wykonawców i inwestorów nie ogląda instrukcji lub nawet nie wie o konieczności ich dołączania do większości produktów.
Co ciekawe, mimo takiej niekorzystnej sytuacji cały czas utrzymują się na rynku fachowi dekarze, którzy nie dość, że nie obniżają jakości wykonawstwa, to jeszcze stale podnoszą kwalifikacje. Wynika to z dwóch powodów:

  • w każdych warunkach istnieje grupa inwestorów, którzy potrafią docenić jakość i stać ich na to,
  • coraz częściej fachowi dekarze poprawiają zepsute dachy, których liczba się zwiększa głównie z powodu upływu czasu (do starych dołączają nowe).
  •  Zderzenie dwóch skrajnych postaw
    W trakcie pikniku dekarzy wywiązała  się dyskusja między uczestnikami na temat  kryteriów wyboru membran wstępnego  krycia. Doświadczony dekarz wykazał  się rzetelną wiedzą. Prowadzący dużą  firmę wykonawczą z braku argumentów  odparł: (..) Moim zdaniem membrany  X są najlepsze, bo gdy zamontuję ich  paletę, otrzymuję laptopa”.  (Membrany pakowane są w palety  po 20–40 szt. w zależności od grubości  rolki, czyli również od ich ciężaru powierzchniowego  – na średniej palecie  mieści się ok. 2,5 tys. m2, a tyle potrzeba  na ok. 10 średnich dachów).

Umysł jest polem walki o klienta

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Jesteśmy świadkami walki między chwytliwymi argumentami a prawdą, która nie jest prosta, bo dachy są specyficznym elementem każdego budynku. To, co w nich najważniejsze, jest niewidoczne, a, co gorsza, woda atakuje je w trzech (a w rzeczywistości w czterech) stanach skupienia, co daje efekty podobne do walki z trzema różnymi żywiołami. Dlatego wytłumaczenie wielu złożonych zagadnień (ekonomicznych, fizycznych i inżynierskich), często powiązanych ze sobą, nie jest proste, a do tego wymaga czasu. Z tego powodu handlowcy mają trudne zadanie przekonania swoich klientów do proponowanych materiałów i związanych z nimi technik wykonawczych. Klienci nie mają czasu na słuchanie długich wyjaśnień – dużo łatwiej akceptują proste hasła kojarzone z popularną wiedzą lub obiegowymi opiniami.

Handlowcom jest więc dużo łatwiej uzyskać efekty dzięki rozpowszechnianiu półprawd lub skrajnych uproszczeń sprowadzonych do haseł marketingowych. Można to zrozumieć, nie można jednak zaakceptować, gdyż prowadzi to do rozpowszechniania fałszywych poglądów nabierających cech pewników i ogólnie akceptowanych, niepodważalnych stwierdzeń. Jest ich we współczesnym polskim budownictwie wiele, ale nie można ich szybko wyjaśnić.

Najlepszym tego przykładem jest pogląd, że zaletą pokryć jest ich lekkość, podczas gdy jest dokładnie na odwrót: im cięższe jest pokrycie, tym pewniej funkcjonuje na dachu (oczywiście z pewnymi wyjątkami). Wystarczy obejrzeć te miejscowości, przez które przeszedł huragan, aby się o tym przekonać.

Tego typu stałe działania polegające na  powtarzaniu pewnych haseł przez wielu producentów  i handlowców ciągle mają miejsce. Jedni potwierdzają to, co piszą inni, i w ten  sposób powstają przekłamania. 

W chwili obecnej jesteśmy świadkami powstawania jednej z nich. Chodzi o wieloletnią  próbę podejmowaną przez wielu producentów  spopularyzowania kilku produktów  metalizowanych i odbijających promieniowanie  cieplne. Problem polega na tym, że każde  ciało pochłania, wypromieniowuje lub odbija  jakąś ilość energii mającej postać promieniowania cieplnego, jednak nie zawsze są to ilości  istotne w obliczu funkcjonowania innych  ważniejszych form energii.

Energia cieplna jest przekazywana na drodze: przewodzenia  (przez styk materiałów), promieniowania  i konwekcji. Rozkład wielkości poszczególnych form przekazywania energii jest  w każdym elemencie budynku różny i w każdej  konstrukcji inny. Nie zawsze i nie w każdym  miejscu dachów odbijanie promieniowania  jest istotne dla bilansów energetycznych  budynków, a uzyskanie tego efektu oznacza  utratę innych ważnych cech materiału czy  całej przegrody dachowej.

To są obecnie bardzo ważne zagadnienia  w budownictwie i dlatego wiedza inwestorów  i budowniczych o tych procesach nie  powinna opierać się na hasłach marketingowych  i reklamach. Jakie straty wywołają  uproszczenia dotyczące ograniczania strat  energii budynków w przyszłości, gdy się spopularyzują?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.