Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Korek w izolacjach budowlanych

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 7/8/2010  |  17.08.2011
Odkorowywanie pnia z warstwy korka martwiczego
Odkorowywanie pnia z warstwy korka martwiczego
Isocor
Ciąg dalszy artykułu...

Zastosowanie

Zastosowanie dębu korkowego jako izolacji budynku przedstawiono na rys.

Izolacja ścian wewnętrznych

Zastosowanie płyt korkowych do izolowania takich ścian daje na długi czas gwarancję uzyskania doskonałej izolacyjności cieplnej i właściwego komfortu akustycznego. Stosowanie tego rodzaju izolacji pozwala wyeliminować powstawanie mostkow termicznych i akustycznych. Korek jako izolator cieplny nie destabilizuje się wymiarami, a jednocześnie zapewnia zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.

Izolacja dachów płaskich i spadzistych

Wykorzystane do tego celu płyty korkowe (fot. 6) okazują się nieocenione ze względu na ich opor cieplny oraz doskonałe właściwości termoizolacyjne. Pozwala to uniknąć skutkow niekorzystnego działania nagłych zmian temperatury.

Izolacja ścian warstwowych i stropów

Korek stanowi w tych zastosowaniach izolację termiczną i akustyczną stropow (jest materiałem izolacyjnym stosowanym pod wylewki betonowe).

Izolacja ścian zewnętrznych i fasad

Płyty korkowe stanowią alternatywę dla izolacji termicznych stosowanych w systemach ociepleń (fot. 7). Montowane są na elewacjach według takich samych zasad jak systemy wykorzytujące wełnę mineralną lub styropian. Ich łatwość dopasowania się do podłoża pozwala wyeliminować wiele dodatkowych prac związanych z wyrownaniem powierzchni. To rozwiązanie w szczególności podnosi parametry ochrony akustycznej elewacji.

Izolacja posadzek i podłóg

Mogą być do tych celow stosowane rozwiązania wykorzystujące płyty, wykładziny lub granulaty/zasypki korkowe. Korek jest materiałem uniwersalnym, ktory może być umiejscowiony na posadzce jako izolacja wewnętrzna podłogi, a także stanowić warstwę wierzchnią podłogi. Można go stosować pod wszelkiego rodzaju podłogi finalne, od podłog pływających zaczynając, przez parkiety, rożnego typu wykładziny, na terakocie i płytach z kamieni naturalnych kończąc. Podłogi z korka są funkcjonalne, odznaczają się bardzo dobrymi walorami ocieplającymi i akustycznymi. Kompensują też naprężenia, ktore mogą się pojawić w konstrukcji stropow. Elementy z korka stosowane jako nawierzchniowe odznaczają się przy tym dużymi możliwościami wzornictwa, są ciepłe w eksploatacji, wygodne, odporne na naciski i łatwe w utrzymaniu z uwagi na właściwości antyelektrostatyczne.

Izolacja dachów z tarasami ogrodowymi

Oprócz spodziewanych efektów wynikających z zapewnienia dla takich przegrod izolacyjności cieplnej i akustycznej, płyty korkowe zachowują w wysokim stopniu wytrzymałość na naciski punktowe, umożliwiają dyfundowanie pary wodnej, zdecydowanie obniżają ciężar stropu oraz są długowieczne.

Izolacja termiczna i akustyczna konstrukcji betonowych

Typowymi zastosowaniami korka mogą tu być:

  • podkłady pod wylewki i bezpośrednio pod podłogi finalne (np. parkiety drewniane lub panele laminowane),
  • podkłady pod ścianki działowe,
  • wypełnienie pustek powietrznych, np. przy zastosowaniu podłog podniesionych,
  • pionowe przegrody akustyczne wewnątrz budynkow,
  • zewnętrzna izolacja termiczna budynkow.

Izolacja cieplna komór i pomieszczeń chłodniczych

Korek świetnie sprawdza się jako materiał izolujący komory chłodnicze, zamrażalnicze oraz komory i pomieszczenia o kontrolowanych warunkach temperatury powietrza. Obowiązkiem projektanta jest wyliczenie jego niezbędnych grubości w celu zachowania wymaganych warunkow termicznych w takich pomieszczeniach. Należycie wykonana pod względem kosztowym izolacja pomieszczeń chłodniczych oznacza inwestycję kapitałową przynoszącą w krotkim czasie wysokie zyski, ponieważ nie tylko przyczynia się do oszczędności energii potrzebnej do utrzymania wymaganych temperatur, lecz także zmniejsza moc, a tym samym koszt zakupu i eksploatacji zainstalowanych urządzeń.

Szczeliny dylatacyjne

Zastosowane wyroby korkowe dzięki wysokiej elastyczności mogą skutecznie kompensować ruchy dylatacyjne (rozszerzanie lub kurczenie się) elementow konstrukcyjnych budynku bez ryzyka powstawania przemieszczeń w zakresach wynikających z projektu. Na takich samych zasadach sprawdzają się rownież w budownictwie drogowym i mostowym.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.