Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Projektowanie zrównoważone

mgr inż. Jerzy Żurawski  |  IZOLACJE 1/2010  |  24.05.2011  |  1
www.sxc.hu

Wszystkie etapy procesu budowlanego wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Do ich przebiegu wykorzystywane są naturalne zasoby środowiska. Dlatego poszukuje się rozwiązań systemowych mających na celu optymalizację wielokryterialną procesu budowlanego, uwzględniającą etapy: projektowania, wznoszenia, eksploatacji i rozbiórki budynków czy budowli.

Najważniejszym etapem procesu inwestycyjnego jest projektowanie - wtedy podejmowane są decyzje mające wpływ na cykl życia budynku. Dotyczą one oddziaływania budynku na środowisko oraz na samopoczucie ich użytkowników, wyboru materiałów oraz technologii budowlanych (co ma wpływ na zużycie energii i surowców naturalnych do ich produkcji – tabela 1) oraz związanej z nimi trwałości budynku, a także możliwości jego rozbiórki i ponownego wykorzystania jego elementów.

W ostatnim czasie obok pojęcia rozwoju zrównoważonego – czyli takiego, który pozwala na spełnienie teraźniejszych potrzeb społeczeństwa bez narażania na szwank możliwości spełniania potrzeb przez przyszłe pokolenia – wprowadza się pojęcie projektowania zrównoważonego, czyli uwzględniającego zasady rozwoju zrównoważonego. Podejmowane na etapie projektowania decyzje muszą być mianowicie wynikiem analizy wielokryterialnej wpływu budynku na człowieka oraz na środowisko na etapie wznoszenia, eksploatacji oraz rozbiórki. Wybrane rozwiązania muszą być poddane racjonalizacji.

Racjonalizacja rozwiązań – co to znaczy

Opracowanie projektu budowlanego wymaga od projektanta spełnienia podstawowych wymagań określonych w prawie budowlanym [1]. W jego art. 5 określono zakres wymagań podstawowych, wśród których znajduje się zapis, iż „obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając: spełnienie wymagań podstawowych dotyczących: (…) odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii”.

Konieczność racjonalizacji zużycia energii przywoływana jest również w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT) [2]. W jego § 328 zapisano: „Budynek i jego instalacja grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej oraz w budynkach użyteczności publicznej oświetlenia należy projektować i wykonywać w taki sposób, aby zużycie energii na potrzeby użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie”.

Autorzy jednych i drugich zapisów nie sprecyzowali jednak, co należy rozumieć pod hasłem „racjonalizacja zużycia energii”. W WT [2] określono jedynie, że wymóg racjonalizacji zużycia energii jest spełniony, jeżeli obiekt charakteryzuje się odpowiednią izolacyjnością termiczną przegród, instalacji c.o. i c.w.u. oraz wielkością przegród przeszklonych lub spełniony jest warunek dotyczący granicznej wartości EP. Zapis ten wydaje się sprzeczny z definicją racjonalności.

Racjonalizm to kierunek filozoficzny w teorii poznania przyznający rozumowi miejsce naczelne, uważający go za źródło poznania wyższe i niezależne od doświadczeń zmysłowych. Racjonalny to rozumny, oparty na zasadach poprawnego myślenia i skutecznego działania. Racjonalizacja zaś oznacza zastosowanie w jakiejś dziedzinie nowych środków, mających na celu ulepszenie dotychczas stosowanych, usprawnienie (uproszczenie, obniżkę kosztów) organizacji, produkcji, zastąpienie nadnaturalnego wyjaśnienia racjonalnym.

Zasada racjonalnego gospodarowania to sposób postępowania podmiotów, które uświadamiając sobie cel swojej działalności oraz ograniczoność (rzadkość) środków służących jego realizacji, dążą do uzyskania maksymalnych efektów przy określonych, założonych nakładach (zasada największej wydajności) albo do minimalizacji nakładów ponoszonych w celu osiągnięcia założonego efektu (zasada oszczędności) [3].

Warunkami racjonalności gospodarowania są: umiejętność określenia i uporządkowania według ważności celów, które mają być zrealizowane, posiadanie wiedzy na temat sposobów ich realizacji oraz znajomość i uwzględnianie zewnętrznych i wewnętrznych warunków ograniczających jego działania. Jako narzędzie w racjonalnym gospodarowaniu wykorzystuje się rachunek ekonomiczny, a także optymalizację.

Rachunek ekonomiczny oznacza konfrontowanie osiąganych wyników (efektów) z ponoszonymi na nie nakładami, wyrażonymi w jednostkach pieniężnych, co umożliwia ich porównywanie, a jednocześnie jest podstawą w podejmowaniu decyzji, stanowi o kryteriach i uwarunkowaniach w realizacji celów. Optymalizacja polega na wyznaczeniu spośród dopuszczalnych rozwiązań danego problemu rozwiązania najlepszego za względu na przyjęte kryterium (wskaźnik) jakości (np. koszt, zysk, niezawodność).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.