Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Projektowanie zrównoważone

mgr inż. Jerzy Żurawski  |  IZOLACJE 1/2010  |  24.05.2011  |  1
www.sxc.hu

Wszystkie etapy procesu budowlanego wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Do ich przebiegu wykorzystywane są naturalne zasoby środowiska. Dlatego poszukuje się rozwiązań systemowych mających na celu optymalizację wielokryterialną procesu budowlanego, uwzględniającą etapy: projektowania, wznoszenia, eksploatacji i rozbiórki budynków czy budowli.

Najważniejszym etapem procesu inwestycyjnego jest projektowanie - wtedy podejmowane są decyzje mające wpływ na cykl życia budynku. Dotyczą one oddziaływania budynku na środowisko oraz na samopoczucie ich użytkowników, wyboru materiałów oraz technologii budowlanych (co ma wpływ na zużycie energii i surowców naturalnych do ich produkcji – tabela 1) oraz związanej z nimi trwałości budynku, a także możliwości jego rozbiórki i ponownego wykorzystania jego elementów.

W ostatnim czasie obok pojęcia rozwoju zrównoważonego – czyli takiego, który pozwala na spełnienie teraźniejszych potrzeb społeczeństwa bez narażania na szwank możliwości spełniania potrzeb przez przyszłe pokolenia – wprowadza się pojęcie projektowania zrównoważonego, czyli uwzględniającego zasady rozwoju zrównoważonego. Podejmowane na etapie projektowania decyzje muszą być mianowicie wynikiem analizy wielokryterialnej wpływu budynku na człowieka oraz na środowisko na etapie wznoszenia, eksploatacji oraz rozbiórki. Wybrane rozwiązania muszą być poddane racjonalizacji.

Racjonalizacja rozwiązań – co to znaczy

Opracowanie projektu budowlanego wymaga od projektanta spełnienia podstawowych wymagań określonych w prawie budowlanym [1]. W jego art. 5 określono zakres wymagań podstawowych, wśród których znajduje się zapis, iż „obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając: spełnienie wymagań podstawowych dotyczących: (…) odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii”.

Konieczność racjonalizacji zużycia energii przywoływana jest również w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT) [2]. W jego § 328 zapisano: „Budynek i jego instalacja grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej oraz w budynkach użyteczności publicznej oświetlenia należy projektować i wykonywać w taki sposób, aby zużycie energii na potrzeby użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie”.

Autorzy jednych i drugich zapisów nie sprecyzowali jednak, co należy rozumieć pod hasłem „racjonalizacja zużycia energii”. W WT [2] określono jedynie, że wymóg racjonalizacji zużycia energii jest spełniony, jeżeli obiekt charakteryzuje się odpowiednią izolacyjnością termiczną przegród, instalacji c.o. i c.w.u. oraz wielkością przegród przeszklonych lub spełniony jest warunek dotyczący granicznej wartości EP. Zapis ten wydaje się sprzeczny z definicją racjonalności.

Racjonalizm to kierunek filozoficzny w teorii poznania przyznający rozumowi miejsce naczelne, uważający go za źródło poznania wyższe i niezależne od doświadczeń zmysłowych. Racjonalny to rozumny, oparty na zasadach poprawnego myślenia i skutecznego działania. Racjonalizacja zaś oznacza zastosowanie w jakiejś dziedzinie nowych środków, mających na celu ulepszenie dotychczas stosowanych, usprawnienie (uproszczenie, obniżkę kosztów) organizacji, produkcji, zastąpienie nadnaturalnego wyjaśnienia racjonalnym.

Zasada racjonalnego gospodarowania to sposób postępowania podmiotów, które uświadamiając sobie cel swojej działalności oraz ograniczoność (rzadkość) środków służących jego realizacji, dążą do uzyskania maksymalnych efektów przy określonych, założonych nakładach (zasada największej wydajności) albo do minimalizacji nakładów ponoszonych w celu osiągnięcia założonego efektu (zasada oszczędności) [3].

Warunkami racjonalności gospodarowania są: umiejętność określenia i uporządkowania według ważności celów, które mają być zrealizowane, posiadanie wiedzy na temat sposobów ich realizacji oraz znajomość i uwzględnianie zewnętrznych i wewnętrznych warunków ograniczających jego działania. Jako narzędzie w racjonalnym gospodarowaniu wykorzystuje się rachunek ekonomiczny, a także optymalizację.

Rachunek ekonomiczny oznacza konfrontowanie osiąganych wyników (efektów) z ponoszonymi na nie nakładami, wyrażonymi w jednostkach pieniężnych, co umożliwia ich porównywanie, a jednocześnie jest podstawą w podejmowaniu decyzji, stanowi o kryteriach i uwarunkowaniach w realizacji celów. Optymalizacja polega na wyznaczeniu spośród dopuszczalnych rozwiązań danego problemu rozwiązania najlepszego za względu na przyjęte kryterium (wskaźnik) jakości (np. koszt, zysk, niezawodność).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Membrany dachowe - poznaj nowoczesne rozwiązania »

Jak mocować materiały izolacyjne?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W pierwszym etapie montażu termoizolacji do ocieplanej przegrody... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.