Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Renowacja budynków sposobem na wyjście z kryzysu budowlanego

Materiały prasowe  |  03.06.2020
Renowacja budynków sposobem na wyjście z kryzysu budowlanego
Renowacja budynków sposobem na wyjście z kryzysu budowlanego

Aktualne dane statystyczne GUS i oceny stanu polskiej gospodarki przez banki i agencje ratingowe jednoznacznie wskazują, że gospodarka już hamuje i czeka nas kryzys. Na jaką skalę? Jak podtrzymać gospodarcze życie kraju, ochronić miejsca pracy, a nawet dać impuls do rozwoju w nowych branżach?

28 maja 2020 grupa ekspertów z dziedziny efektywności energetycznej, w tym przedstawiciele szeroko pojętej branży budowlanej oraz organizacji społecznych, zaniepokojeni spowolnieniem gospodarczym i prognozami przyszłości, skierowali list do premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego, wicepremier Jadwigi Emilewicz i Ministra Klimatu, Michała Kurtyki. Pismo wskazuje wielowymiarowe korzyści z wspartej instrumentami finansowymi i działaniami rządu termomodernizacji na skalę całego kraju. 

Zobacz też: Kredyty na innowacje

To właśnie termomodernizacja budynków obok bezpośredniego wpływu na wzrost inwestycji budowlanych w całej Polsce, wpływa również na szeroko pojęty dobrobyt, zdrowie obywateli oraz stanowi podstawę dla rozwoju nowoczesnej, innowacyjnej energetyki. Działania termomodernizacyjne są motorem dla tworzenia i utrzymania lokalnych miejsc pracy, obniżania rachunków za ogrzewanie, przy jednoczesnej poprawie jakości powietrza i wypełniania przez Polskę zobowiązań unijnych związanych z poziomem efektywności energetycznej, emisji CO2 czy udziału OZE.

„Termomodernizacja i jej wielowymiarowe korzyści to bardzo aktualny temat w naszym kraju. Nowe narzędzia finansowe z zakresu termomodernizacji i remontów, przede wszystkim w ramach rządowego programu «Czyste Powietrze», są jasnym potwierdzeniem jak istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarki jest obszar związany z efektywnością energetyczną budynków. Wpływ na miejsca pracy, komfort mieszkania, rachunki gospodarstw domowych, inwestycje, bezpieczeństwo energetyczne kraju, czy też samo wypełnianie zobowiązań z zakresu ochrony środowiska, potwierdzają tylko to, jak efektywna może być szeroka i wsparta instrumentami finansowymi kompleksowa termomodernizacja budynków. To w sytuacji kryzysu wywołanego pandemią może być naszą ostatnią deską ratunku, przed długą i trudną recesją. Termomodernizujmy budynki, by odbudować polską gospodarkę” – mówi Andrzej Kielar, prezes ROCKWOOL Polska, jeden z sygnatariuszy listu.

Obecnie polski rząd skupiony jest na doraźnych działaniach, które mają osłabić ekonomiczne skutki pandemii. Kolejne „Tarcze” dają wsparcie polskim firmom, ale obliczone ono jest na „tu i teraz”, a już dziś trzeba mieć wizję mechanizmów, które pomogą przeżyć przez kolejne miesiące i lata. Jednym z najszybciej dostępnych, sprawdzonych, a ostatnio dyskutowanych rozwiązań również na poziomie Unii Europejskiej jest właśnie termomodernizacja budynków. Pozwoli ona stworzyć nawet 100 000 nowych miejsc pracy (według Instytutu Badań Strukturalnych) i spowodować średni spadek stopy bezrobocia o około 0,4% rocznie.

Już dziś widzimy przesłanki potwierdzające pozytywne skutki termomodernizacji. Przykładem tego może być rządowy program „Czyste Powietrze”, który nie tylko ma za zadanie obniżyć emisję smogu, ale również w konsekwencji zmniejszyć ubóstwo energetyczne, poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, a przede wszystkim zapewnić komfort mieszkania w zdrowych i ciepłych budynkach wszystkim obywatelom. Sam program ma na celu zmodernizowanie ponad 3 milionów budynków. Gdyby rozwinąć te działania, poszerzyć ich zakres jak i wesprzeć aktywniej dodatkowymi instrumentami finansowymi, możemy stać się po raz kolejny zieloną wyspą na tle Europy. 

Warto również zaznaczyć, że temat renowacji jest jednym z głównych obszarów i sposobów rozwiązań kryzysu wynikającego z pandemii COVID-19 na poziomie Unii Europejskiej. W dyskusjach tych mówi się o dużych instrumentach finansowania tzw. Green Deal, które wprost przełożyć się może na poprawę życia i wyjścia z kryzysu wszystkich gospodarek w Europie, dzięki właśnie termomodernizacji. Unia przeznacza na te działania 750 mld euro.

„W obszarze efektywności budynków mamy ogromne potrzeby i zaległości. Nowa propozycja unijnego budżetu stwarza nam jednak szansę na prawdziwy skok cywilizacyjny. Termomodernizacja budynków mieszkalnych została wskazana jako jeden z filarów Europejskiego Zielonego Ładu i zwiększonego ponad pięciokrotnie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji” – wskazuje Joanna Furmaga ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

O wielowymiarowym wpływie termomodernizacji na nasza gospodarkę mówią między innymi raporty w ramach kampanii „Szóste paliwo”, realizowanej przez Rockwool Polska. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej termomodernizacji (najpierw ograniczenie strat ciepła, a następnie inwestycje w systemy grzewcze i systemy wykorzystujące OZE), możemy nie tylko podnieść komfort mieszkania, uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie (jakże istotne z punktu widzenia społeczeństwa w okresie kryzysu), czystsze i zdrowsze powietrze, a także doprowadzić do powstawania lokalnych miejsc pracy, wzrostu koniunktury na lokalnych rynkach i wiele, wiele innych korzyści pośrednich. To w perspektywie spadku zatrudnienia, mniejszych zarobków może być istotne dla zachowania wzrostu gospodarczego.

Nie czekając na załamanie ekonomiczne w kraju, organizacje biznesowe i sektorowe już dziś zwróciły się do rządzących o właśnie takie kroki i debatę na temat tego, jak termomodernizacja budynków pozwoli Polsce wyjść z nadchodzącego kryzysu. To są już sprawdzone w innych państwach mechanizmy pobudzania do życia gospodarki. W Niemczech wsparcie dla termomodernizacji istniejących obiektów i budowy budynków pasywnych pozwoliło na stworzenie 340 tys. miejsc pracy, a 1,4 mld EUR przeznaczonych na wsparcie programu efektywności energetycznej przyniosło korzyści dla budżetu szacowane na 7,2 mld EUR (źródło danych: „Mapa modernizacji budynków: mapa drogowa 2050”). Doświadczenia innych krajów i wyliczenia zysków przekonują do tego, że warto sięgać po takie rozwiązania.

Źródła: www.rockwool.pl; www.6paliwo.pl

[termomodernizacja, termomodernizacja budynków, smog, czyste powietrze, efektywność energetyczna, straty ciepła, Rockwool]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.