Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Koniunktura dla architektów - wyniki raportu

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 5/2019  |  07.05.2019
Koniunktura dla architektów - wyniki raportu
Koniunktura dla architektów - wyniki raportu
www.pixabay.com

Kolejny rok z rzędu większość architektów jest zadowolona z obecnej sytuacji na rynku, jednak coraz bardziej liczna grupa zaczyna przewidywać spadek koniunktury - wynika z raportu "Nastroje architektów 2019", opublikowanego przez BCMM - badania marketingowe.

Instytut BCMM - badania marketingowe, specjalizujący się w badaniach rynku budowlanego, od 10 lat co roku sporządza barometr nastrojów architektów. Architekci pytani są o ocenę obecnej sytuacji rynkowej, a także o przewidywania co do popytu na usługi architektoniczne oraz o spodziewane zmiany cen usług biur architektonicznych w najbliższym roku.

Zobacz poradnik: Zbuduj sam drewniany dom - instrukcja montażu

Według najnowszej edycji raportu "Nastroje architektów 2019" poziom zadowolenia tej grupy z obecnej sytuacji rynkowej swojej pracowni utrzymuje się na podobnie wysokim poziomie jak przed rokiem - 53% badanych architektów uważa, że jest ona dobra lub bardzo dobra (przed rokiem 55%). Wzrosła jednak liczba architektów oceniających sytuację swojego biura jako raczej lub bardzo złą - w tegorocznej edycji badań odpowiada tak już 14% ankietowanych (przed rokiem 10%).

Bardziej zadowoleni z obecnej sytuacji rynkowej są architekci reprezentujący duże pracownie (powyżej 3 architektów). 60% z nich ocenia obecną sytuację swojej pracowni jako dobrą lub bardzo dobrą (przed rokiem odsetek takich respondentów był wyższy i wynosił 69%). Równocześnie wśród pracujących w dużych pracowniach zwiększyła się grupa niezadowolonych z obecnej sytuacji rynkowej (z 5% w roku 2018 do 11% w tym roku).

Wśród architektów dominuje opinia, że popyt na ich usługi w 2019 roku będzie taki sam jak w roku 2018 (tak wskazuje 49%, przed rokiem - 44%). Nieco mniej architektów niż przed rokiem przewiduje wzrost popytu (29%, w 2018 roku aż 38%), natomiast więcej badanych spodziewa się dekoniunktury na rynku (17%, przed rokiem 12%).

Ponad połowa architektów (53%) przewiduje, że ceny usług biur architektonicznych w najbliższym roku pozostaną na podobnym poziomie jak w roku 2018 (przed rokiem odsetek ten był podobny i wynosił 50%). Prawie co trzeci architekt (30%) spodziewa się natomiast wzrostu cen (w roku 2018 - 33%).

Źródło: BCMM - badania marketingowe

[architekt, architekci, biura architektoniczne, pracownie architektoniczne, usługi architektoniczne, projektowanie budynków, BCMM]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.