Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Koniunktura dla architektów - wyniki raportu

Materiały prasowe  |  IZOLACJE 5/2019  |  07.05.2019
Koniunktura dla architektów - wyniki raportu
Koniunktura dla architektów - wyniki raportu
www.pixabay.com

Kolejny rok z rzędu większość architektów jest zadowolona z obecnej sytuacji na rynku, jednak coraz bardziej liczna grupa zaczyna przewidywać spadek koniunktury - wynika z raportu "Nastroje architektów 2019", opublikowanego przez BCMM - badania marketingowe.

Instytut BCMM - badania marketingowe, specjalizujący się w badaniach rynku budowlanego, od 10 lat co roku sporządza barometr nastrojów architektów. Architekci pytani są o ocenę obecnej sytuacji rynkowej, a także o przewidywania co do popytu na usługi architektoniczne oraz o spodziewane zmiany cen usług biur architektonicznych w najbliższym roku.

Zobacz poradnik: Zbuduj sam drewniany dom - instrukcja montażu

Według najnowszej edycji raportu "Nastroje architektów 2019" poziom zadowolenia tej grupy z obecnej sytuacji rynkowej swojej pracowni utrzymuje się na podobnie wysokim poziomie jak przed rokiem - 53% badanych architektów uważa, że jest ona dobra lub bardzo dobra (przed rokiem 55%). Wzrosła jednak liczba architektów oceniających sytuację swojego biura jako raczej lub bardzo złą - w tegorocznej edycji badań odpowiada tak już 14% ankietowanych (przed rokiem 10%).

Bardziej zadowoleni z obecnej sytuacji rynkowej są architekci reprezentujący duże pracownie (powyżej 3 architektów). 60% z nich ocenia obecną sytuację swojej pracowni jako dobrą lub bardzo dobrą (przed rokiem odsetek takich respondentów był wyższy i wynosił 69%). Równocześnie wśród pracujących w dużych pracowniach zwiększyła się grupa niezadowolonych z obecnej sytuacji rynkowej (z 5% w roku 2018 do 11% w tym roku).

Wśród architektów dominuje opinia, że popyt na ich usługi w 2019 roku będzie taki sam jak w roku 2018 (tak wskazuje 49%, przed rokiem - 44%). Nieco mniej architektów niż przed rokiem przewiduje wzrost popytu (29%, w 2018 roku aż 38%), natomiast więcej badanych spodziewa się dekoniunktury na rynku (17%, przed rokiem 12%).

Ponad połowa architektów (53%) przewiduje, że ceny usług biur architektonicznych w najbliższym roku pozostaną na podobnym poziomie jak w roku 2018 (przed rokiem odsetek ten był podobny i wynosił 50%). Prawie co trzeci architekt (30%) spodziewa się natomiast wzrostu cen (w roku 2018 - 33%).

Źródło: BCMM - badania marketingowe

[architekt, architekci, biura architektoniczne, pracownie architektoniczne, usługi architektoniczne, projektowanie budynków, BCMM]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.