XIX Doroczne Spotkanie Członków DAFA – podsumowanie wydarzenia branży dachów i fasad. Fot. DAFA
15 maja 2025 r. Smardzewice stały się miejscem dorocznego spotkania kluczowych przedstawicieli branży dachów i fasad. XIX Doroczne Spotkanie Członków Stowarzyszenia DAFA zgromadziło 110 uczestników – wykonawców, producentów i projektantów – podkreślając tym samym rolę DAFA jako czołowej organizacji eksperckiej promującej jakość, standardy techniczne i odpowiedzialne budownictwo.
W dniach od 23 do 24 października 2025 roku odbędzie się XV Konferencja Naukowo-Techniczna ENERGODOM 2025 poświęcona zagadnieniom energooszczędności. Wzorem lat ubiegłych odbędzie się na terenie kampusu...
W dniach od 23 do 24 października 2025 roku odbędzie się XV Konferencja Naukowo-Techniczna ENERGODOM 2025 poświęcona zagadnieniom energooszczędności. Wzorem lat ubiegłych odbędzie się na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej w Krakowie.
W dniach 20–23 września 2025 r. w Kołobrzegu odbędzie się XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna ARCHBUD 2025 pt. „Problemy współczesnej architektury i budownictwa”, zorganizowana przez Wydział...
W dniach 20–23 września 2025 r. w Kołobrzegu odbędzie się XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna ARCHBUD 2025 pt. „Problemy współczesnej architektury i budownictwa”, zorganizowana przez Wydział Architektury Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie. Jednocześnie będzie miała też miejsce konferencja „KRAJart”.
Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA ogłosiło wydanie „Wytycznych projektowania, montażu i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich”. Jest to pierwsze tego typu opracowanie...
Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA ogłosiło wydanie „Wytycznych projektowania, montażu i eksploatacji instalacji fotowoltaicznych na dachach płaskich”. Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce, niezbędne w pracy wykonawców, instalatorów, inspektorów, inwestorów, producentów, projektantów, ubezpieczycieli oraz wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką.
Piotr Szymczyk, fot. DAFA
Część formalną Walnego Zebrania poprowadzili mec. Ludwik Żukowski i mec. Dominika Janik z kancelarii GESSEL. Prezes Zarządu, Piotr Szymczyk, podsumował działalność Stowarzyszenia w minionym roku, akcentując rozwój organizacji, wzrost liczby członków oraz intensyfikację współpracy międzynarodowej.
Ważnym elementem spotkania były omówienia kluczowych inicjatyw szkoleniowych:
Szkolenie "Praktyczne wykorzystanie wytycznych DAFA" (14 marca, Tomaszowice) – omówione przez Piotra O. Koryckiego. Uczestnicy mieli okazję do bezpośredniej wymiany doświadczeń z autorami wytycznych. Spotkanie zakończył panel dyskusyjny z udziałem m.in. Gabrieli Przystał z PINB.
Szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich” (12 września, Stryków) – pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, kompleksowo poświęcone technicznym aspektom montażu PV. Karol Miazio podkreślił znaczenie nowo opracowanych wytycznych DAFA oraz praktyczny charakter warsztatów, które przyciągnęły 100 uczestników.
Warsztaty „Negocjacje umów budowlanych” (13 marca, Radomsko) – prowadzone przez radcę prawnego Łukasza Mroza. Jakub Krzanik wskazał na praktyczne podejście i konkretne przykłady przydatne w codziennej pracy kontraktowej.
Praca Grup Merytorycznych – kierunek: wiedza i innowacje
Duże uznanie uczestników zyskał blok poświęcony prezentacji prac Grup Merytorycznych. Przedstawiono szeroki wachlarz działań, które przyczyniają się do rozwoju branży:
Grupa FOTOWOLTAIKA (Karol Miazio): prezentacja przełomowego dokumentu – Wytyczne projektowania, montażu i eksploatacji instalacji PV na dachach płaskich, przygotowanego z udziałem m.in. dr. hab. inż. Arkadiusza Węglarza.
Grupa ODDYMIANIE GRAWITACYJNE (Monika Hyjek): podsumowanie Poradnika dobrych praktyk oraz udział w Kongresie FIRE.
Grupa PPOŻ. (Monika Hyjek): eksperckie wystąpienia na kongresach pożarniczych i publikacje w prasie branżowej, budujące autorytet grupy w dziedzinie bezpieczeństwa pożarowego.
Grupa KOROZYJNOŚĆ i LEKKA OBUDOWA (Roman Węglarz): nowe opracowania dotyczące ochrony antykorozyjnej i lekkich obudów, a także plany wydawnicze na kolejne miesiące.
Grupa BHP ASEKURACJA (Leszek Grabowski): intensywne prace nad poradnikiem asekuracyjnym, mającym na celu promocję kultury bezpieczeństwa pracy na wysokości.
Grupa DACH PŁASKI (Marta Gołasz): trwające prace nad dokumentem Zasady wykonywania dachów płaskich oraz aktualizacją kluczowych wytycznych DAFA.
Grupa DACHY ZIELONE (Katarzyna Wiktorska): udział w konferencjach o budownictwie zrównoważonym i promocja roli zielonych dachów w odpowiedzi na wyzwania klimatyczne.
Grupa TECHNIKA MOCOWAŃ (Jacek Stankiewicz): aktualizacja Wytycznych doboru łączników oraz eksperckie publikacje pogłębiające wiedzę w tym zakresie.
Certyfikat DAFA i działania strategiczne
Paulina Sałaciak podsumowała kampanię promującą Certyfikat DAFA – znak jakości i rzetelności firm członkowskich. Dzięki współpracy z mediami branżowymi, certyfikat zyskał na rozpoznawalności jako narzędzie wspierające wybór sprawdzonych wykonawców.
Katarzyna Wiktorska zaprezentowała imponujące statystyki działań wizerunkowych i eksperckich DAFA: 25 wydarzeń branżowych z udziałem Stowarzyszenia, 17 artykułów eksperckich w prasie, 46 publikacji internetowych z komentarzami ekspertów DAFA.
Adam Krzanik przedstawił inicjatywę przeciwdziałania szarej strefie w budownictwie, zwracając uwagę na zagrożenia związane z nielegalnym zatrudnieniem. DAFA zamierza współpracować z innymi organizacjami branżowymi i wystąpić z propozycjami rozwiązań systemowych do ministerstw.
Wybory, wyróżnienia i podsumowanie
W trakcie zebrania przeprowadzono wybory uzupełniające:
Monika Hyjek dołączyła do Zarządu,
Michał Dąbrowski objął funkcję członka Organu do rozstrzygania spraw spornych.
Szczególnie poruszającym momentem była minuta ciszy poświęcona śp. Mirosławowi Wróblewskiemu – zasłużonemu członkowi DAFA, pośmiertnie uhonorowanemu tytułem Członka Honorowego.
Prezes Piotr Szymczyk w podsumowaniu podziękował wszystkim zaangażowanym, podkreślając, że to właśnie wspólna praca buduje ekspercką pozycję Stowarzyszenia.
W Polsce brakuje mieszkań – problem przybrał już wymiar społeczny. Eksperci mówią o pilnej potrzebie budowy nawet 2 mln lokali. Polskie Stowarzyszenie Gipsu opracowało publikację „Renowacje i nadbudowy....
W Polsce brakuje mieszkań – problem przybrał już wymiar społeczny. Eksperci mówią o pilnej potrzebie budowy nawet 2 mln lokali. Polskie Stowarzyszenie Gipsu opracowało publikację „Renowacje i nadbudowy. Wykorzystanie potencjału istniejących budynków do zwiększenia liczby przystępnych cenowo mieszkań w Polsce”. Wynika z niego, że sposobem na zminimalizowanie deficytu lokali oraz obniżenie ceny mieszkań może stać się stworzenie sprzyjających warunków dla powstawania nadbudów.
Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów...
Celem seminarium jest przekazanie informacji o aktualnych przepisach i nowościach w branży chemii budowlanej. Zostaną omówione obowiązki producentów, importerów, dalszych użytkowników i dystrybutorów wyrobów chemii budowlanej – podlegających wymaganiom rozporządzenia CPR oraz REACH, z uwzględnieniem najnowszych interpretacji Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Chemikaliów.
Targi BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH trwały od 11 do 14 lutego br. To wydarzenia, które doskonale się uzupełniają,...
Targi BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH trwały od 11 do 14 lutego br. To wydarzenia, które doskonale się uzupełniają, tworząc atrakcyjną, przyjazną przestrzeń sprzyjającą rozmowom biznesowym, wymianie doświadczeń i transferowi wiedzy.
Cokoły to elementy wykonywane na połączeniu posadzki i ściany. Stanowią estetyczne i funkcjonalne wykończenie styku tych dwóch powierzchni. Dzięki ich zastosowaniu przy posadzkach żywicznych, odpowiednio...
Cokoły to elementy wykonywane na połączeniu posadzki i ściany. Stanowią estetyczne i funkcjonalne wykończenie styku tych dwóch powierzchni. Dzięki ich zastosowaniu przy posadzkach żywicznych, odpowiednio dobranej wysokości i profilu dostosowanym do szczotek maszyn sprzątających, utrzymanie higieny w zakładach przemysłowych jest o wiele łatwiejsze, a dolna część ściany jest zabezpieczona przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i destrukcyjnym działaniem wody.
Miasta, jako centra życia społecznego i gospodarczego, odgrywają kluczową rolę w adaptacji społeczeństw i gospodarki do zmian klimatu. Zrównoważone planowanie przestrzenne i adaptacja do zmian klimatu...
Miasta, jako centra życia społecznego i gospodarczego, odgrywają kluczową rolę w adaptacji społeczeństw i gospodarki do zmian klimatu. Zrównoważone planowanie przestrzenne i adaptacja do zmian klimatu miast mogą poprawić jakości życia całych społeczeństw.
Cemex Polska wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu 22 października w Warszawie zorganizował spotkanie, które zgromadziło blisko 200 uczestników. Data spotkania została wybrana nieprzypadkowo...
Cemex Polska wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu 22 października w Warszawie zorganizował spotkanie, które zgromadziło blisko 200 uczestników. Data spotkania została wybrana nieprzypadkowo – zbiegła się z 200-leciem patentu na cement portlandzki.
8 listopada br. w Warszawie Stowarzyszenie Fala Renowacji przedstawiło tegoroczną edycję raportu „Barometr Zdrowych Budynków 2024”, przygotowanego przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE) –...
8 listopada br. w Warszawie Stowarzyszenie Fala Renowacji przedstawiło tegoroczną edycję raportu „Barometr Zdrowych Budynków 2024”, przygotowanego przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE) – wiodący, niezależny ośrodek ekspercki w zakresie charakterystyki energetycznej budynków – we współpracy z firmą VELUX.
Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Katowicach przy współpracy Oddziałów w Bielsku-Białej, Gliwicach, i Małopolskim w Krakowie zaprasza na XXXIX Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji,...
Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Katowicach przy współpracy Oddziałów w Bielsku-Białej, Gliwicach, i Małopolskim w Krakowie zaprasza na XXXIX Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji, które odbędą się w Wiśle w dniach 5–7 marca 2025 r., pt. „Naprawy i wzmocnienia konstrukcji budowlanych”.
21 marca 2025 r. w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN w Warszawie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców...
21 marca 2025 r. w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN w Warszawie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych (PSRiBS) pt. „Architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany w procesie realizacji inwestycji związanych z budową obiektów cywilnych oraz obiektów specjalnych”.
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności,...
Modelowanie informacji o obiekcie budowlanym (BIM, Building Information Modeling) to najgorętszy temat ostatniej dekady w budownictwie. Bez cyfryzacji procesów sektor budowlany nie zwiększy swojej produktywności, która od wielu lat pozostaje na tym samym poziomie. Podstawą idei cyfrowych bliźniaków obiektów budowlanych jest BIM. Semantyczne trójwymiarowe modele cyfrowe to podstawa komunikacji pomiędzy interesariuszami procesów inwestycyjnych.
REMO to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także wyraz dynamicznych zmian i naszego zaangażowania w wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie remontów i konserwacji. Ideą przewodnią konferencji są zagadnienia...
REMO to nie tylko kontynuacja tradycji, ale także wyraz dynamicznych zmian i naszego zaangażowania w wyznaczanie nowych standardów w dziedzinie remontów i konserwacji. Ideą przewodnią konferencji są zagadnienia dotyczące remontów i konserwacji obiektów budowlanych. Konferencja odbędzie się w Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r.
W Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r. odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Aktualne problemy w budownictwie ogólnym i inżynierii przedsięwzięć budowlanych – BUDIN 2025”. Wydarzenie...
W Zagórzu Śląskim w terminie 12–15 maja 2025 r. odbędzie się Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Aktualne problemy w budownictwie ogólnym i inżynierii przedsięwzięć budowlanych – BUDIN 2025”. Wydarzenie odbędzie się równolegle z konferencją REMOnty 2025.
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Wydarzenie w formule online odbędzie się 10 grudnia 2024...
Podczas czwartej edycji konferencji „Akustyka w architekturze” skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania akustycznego. Wydarzenie w formule online odbędzie się 10 grudnia 2024 r.
Choć jakość powietrza w Europie poprawiła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia w Europie i na świecie. Wiele aspektów wciąż wymaga...
Choć jakość powietrza w Europie poprawiła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia w Europie i na świecie. Wiele aspektów wciąż wymaga poprawy. Jakie czynniki wpływają na jakość powietrza, którym oddychamy?
W okresie styczeń–październik 2024 r. wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, oraz liczba rozpoczętych inwestycji. Natomiast do użytkowania...
W okresie styczeń–październik 2024 r. wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, oraz liczba rozpoczętych inwestycji. Natomiast do użytkowania oddano mniej mieszkań niż przed rokiem.
Program „Czyste Powietrze” to kluczowy instrument finansowy wspierający transformację domów jednorodzinnych w Polsce w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej budynków oraz stosowania czystych źródeł...
Program „Czyste Powietrze” to kluczowy instrument finansowy wspierający transformację domów jednorodzinnych w Polsce w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej budynków oraz stosowania czystych źródeł ogrzewania. Od startu programu, tj. od 2018 r., wpłynęło do niego ponad 950 000 wniosków, w tym ponad 800 000 na wymianę starego kotła na paliwo stałe1. Są to znaczące liczby, jednak okazuje się, że w zakresie wymiany urządzeń grzewczych złożone do tej pory wnioski realizują jedynie 27% celu przyjętego...
Rynek budownictwa modułowego w Polsce wciąż się rozwija, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i nacisku na efektywność w procesach budowlanych,...
Rynek budownictwa modułowego w Polsce wciąż się rozwija, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i nacisku na efektywność w procesach budowlanych, prefabrykacja staje się coraz bardziej popularna wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Co prawda sektor boryka się z problemami, takimi jak wysokie koszty materiałów i finansowania inwestycji, to fundamenty rozwoju pozostają solidne. Prognozy na przyszłość są optymistyczne, a technologia...
Dach Forum, czyli Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku skierowanych do branży dachowej, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań tego sektora...
Dach Forum, czyli Kongres i Targi Dekarzy, Blacharzy, Cieśli Dach Forum to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku skierowanych do branży dachowej, które na stałe wpisało się w kalendarz spotkań tego sektora w Polsce i Europie.
Wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to już 495 mld zł, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora budownictwa energetyczno-przemysłowego. Wśród kluczowych projektów znajdują...
Wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to już 495 mld zł, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora budownictwa energetyczno-przemysłowego. Wśród kluczowych projektów znajdują się inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), rozbudowę sieci elektroenergetycznych oraz technologie niskoemisyjne, wspierane m.in. funduszami z Krajowego Planu Odbudowy. Branża wykonawcza mierzy się jednak z poważnymi wyzwaniami, takimi jak ryzyko kumulacji inwestycji, trudności w poprawnej...
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje...
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje wspólne wartości: determinację, pracę zespołową i dążenie do doskonałości.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.