Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak wyjść z kryzysu klimatycznego?

Materiały prasowe | 2024-09-23
Jak wyjść z kryzysu klimatycznego? fot. Pixabay

Jak wyjść z kryzysu klimatycznego? fot. Pixabay

Powódź na południu Polski przeraża skalą strat i zniszczeń, zwłaszcza gdy widzimy obrazy zerwanych i przelewanych zapór na rzekach. Jej skutki pokazują, że dla naszego bezpieczeństwa nie wystarczy tylko adaptacja do zmian klimatu. Trzeba pilnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Rekordowa powódź

Opady deszczu, które przeszły nad południowo-zachodnią Polską w dniach od 13 do 16 września br. były bez precedensu w dotychczasowej historii pomiarów meteorologicznych w tym regionie. Wiele stacji pomiarowych na Dolnym Śląsku, Śląsku lub Opolszczyźnie odnotowało opady przekraczające dotychczasowe maksymalne sumy dobowe opadów o kilkadziesiąt procent. Przykładowo stacja pomiarowa w zalanym przez powódź Jarnołtówku od 8 rano 13 września do 8 rano 14 września pokazała 161 mm deszczu na metr kwadratowy, czyli o 30 mm więcej na dobę (23%) niż kiedykolwiek wcześniej. 

W efekcie kilkudniowych gwałtownych opadów przerywane są kolejne zapory na rzekach. Dotychczas woda przelała się lub zerwała zapory w Międzygórzu, Stroniu Śląskim, Jarnołtówku, Pilchowicach, Topoli. 

Dlaczego infrastruktura przeciwpowodziowa zawiodła?

Nie jest to pierwsza katastrofa tego typu w naszym kraju, co przypomina nam, że dostosowanie zabezpieczeń do dotychczasowej skali zjawisk ekstremalnych nie wystarczy. W 2015 r. w Gdańsku rekordowo wysokie opady zalały miasto przygotowane na taką ilość wody, jaka nawiedziła je w 2001 r. W połowie sierpnia 2024 w Warszawie opady deszczu – dwukrotnie wyższe niż dotychczas odnotowano – ponownie zatopiły trasę S8 w okolicy Osiedla Potok na Żoliborzu, oraz spowodowały wystąpienie z brzegów Potoku Służewskiego. Obydwa te miejsca zostały przebudowane i dostosowane od momentu poprzednich przypadków ich zalania – jednak zmiany klimatu wymagałyby większych inwestycji niż te, które wykonano według dostępnych prognoz.

„To kolejny kataklizm, który przekroczył granice klimatu określone przez pomiary prowadzone przez ostatnie 200 lat w Polsce. To nowa odsłona katastrofy klimatycznej. Okazało się, że skala kataklizmu przekroczyła progi, dla których budowaliśmy te zabezpieczenia. Nie będziemy w stanie odpowiedzialnie budować nowych zabezpieczeń tak długo, jak nie zmierzymy się z przyczyną przybierających na sile zjawisk ekstremalnych. A ich przyczyną jest zmiana klimatu, postępująca tym szybciej, im wolniej my ograniczamy nasze emisje gazów cieplarnianych” – podkreśla dr Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Stabilizacja klimatu

Polska dotychczas nie ma przyjętego planu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ani do 2030 r. (tzw. Krajowego Planu Energii i Klimatu), ani do 2040, ani do 2050 r. (tzw. Długoterminowej Strategii Klimatycznej). Podjęte zobowiązania cząstkowe z wybranymi branżami przemysłu określają, że z wydobycia węgla kamiennego wycofamy się dopiero w 2049 r., a węgla brunatnego być może do 2044 r. Obecnie nasze emisje spadają zbyt wolno, co pokazuje NECP Tracker. Ograniczenie emisji i zużycie paliw kopalnych w Polsce trzeba już teraz zaplanować i przyspieszyć.

Prawo klimatyczne w Unii Europejskiej jest i określa cel 55% ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w stosunku do 1990 r. oraz neutralność klimatyczną w 2050 r. Choć towarzyszy mu ambitny pakiet prawny pod nazwą Zielonego Ładu – wszystko to nadal nie gwarantuje, że osiągniemy stabilizację klimatu na przewidywalnym poziomie. Potrzebujemy też aktywniejszego zaangażowania krajów świata, takich jak Chiny, USA czy Rosja w zaprzestanie wykorzystywania paliw kopalnych, a także zaprzestanie prowadzenia wojen. 

Serie raportów Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu od wielu lat przypominały, że trzeba ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do zera najpóźniej w 2040 r. Celem tych działań jest ograniczenie do minimum występowania katastrofalnych zjawisk pogodowych, jakie właśnie obserwujemy na Śląsku i Opolszczyźnie. W przeciwnym razie może się okazać, że praktycznie każde zjawisko metrologiczne: burza, opady, wiatr czy słońce, będą wychodziły poza skalę naszego dotychczasowego doświadczenia. Jeśli natomiast uda nam się zrealizować to zamierzenie, osiągniemy stabilizację zjawisk klimatycznych na poziomie, do którego istniejącą infrastrukturę da się jeszcze dostosować. Tylko jeśli ograniczymy naszą oraz globalną emisję gazów cieplarnianych odbudowa i adaptacja zalanych terenów będzie miała sens.

W tym kontekście 16 września 2024 r. Koalicja Klimatyczna wraz ze środowiskami naukowymi wystosowała apel do Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej. Przeczytaj apel >>

Jak się adaptować do zagrożeń związanych z wodą?

Należy zmienić podejście do planowania przestrzennego. Nie możemy budować wszędzie, ale tylko tam gdzie jest bezpiecznie i nie ograniczamy naturalnych możliwości pochłaniania lub opóźniania spływu wody przez przyrodę. Niezbędnym jest zatrzymywanie wody tam gdzie spada i kontrolowane opóźnianie jej spływu od samego źródła. Tereny leśne powinny pierwsze akumulować wodę. Dotyczy to też terenów podmokłych, o które trzeba zadbać, a nie je osuszać czy zabudowywać. Niezbędnym jest utrzymywanie suchych polderów do przejmowania wody w sytuacji powodziowej i ograniczenie zabudowy terenów podatnych na zalanie, aby woda mogła się rozlewać bez czynienia szkody dla infrastruktury technicznej. Przyrodę trzeba odbudowywać tak, aby regulowała klimat i pomagała dobrze gospodarować wodą. Odbetonowywanie miast i rozwój błękitno-zielonej infrastruktury powinny być priorytetami w adaptacji do zmian klimatu.

Jak ograniczać emisję gazów cieplarnianych?

Budynki można odbudowywać w technologiach ograniczających do maksimum zużycie energii. Brakującą energię można zapewniać bezemisyjnie z odnawialnych źródeł energii: fotowoltaiki, wiatraków i poprzez pompy ciepła. Sieci energetyczne trzeba budować w standardzie inteligentnym, aby móc sprawnie magazynować nadmiar energii w bateriach lub zużywać ją do produkcji bezemisyjnych paliw gazowych, takich jak wodór. Dodatkowo biogazownie potrafią przetwarzać odpady rolnicze i spożywcze w prąd, ciepło i nawozy naturalne bez wahań w ciągu doby czy roku. W Polsce moglibyśmy za ich pomocą wytworzyć tyle nawozów rolniczych, że import nawozów sztucznych mógłby być niepotrzebny, oraz tyle biogazu, żeby wyeliminować gaz ziemny. W transporcie potrzeba więcej rozwiązań opartych na transporcie zbiorowym oraz pojazdach elektrycznych lub wodorowych. Część z tych rozwiązań jest tania i powszechnie dostępna.

Źródło: Instytut na rzecz Ekorozwoju

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe news Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-kwiecień 2024 r.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-kwiecień 2024 r. Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-kwiecień 2024 r.

W okresie styczeń-kwiecień br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym...

W okresie styczeń-kwiecień br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Materiały prasowe news Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2024 r.

Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2024 r. Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2024 r.

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w kwietniu 2024 r. była niższa...

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w kwietniu 2024 r. była niższa o 2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (w kwietniu ub.r. wzrost o 1,1%) oraz wyższa o 9% w stosunku do marca br. (w 2023 r. spadek o 3,6%).

Materiały prasowe news Koniunktura w budownictwie – maj 2024 r.

Koniunktura w budownictwie – maj 2024 r. Koniunktura w budownictwie – maj 2024 r.

W bieżącym miesiącu wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,3 (przed miesiącem minus 2,6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,2% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13,5% (przed miesiącem...

W bieżącym miesiącu wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie minus 2,3 (przed miesiącem minus 2,6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 11,2% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 13,5% (przed miesiącem odpowiednio 11,7% i 14,3%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Materiały prasowe news Wartość rynku pokryć dachowych w Polsce w 2023 r.

Wartość rynku pokryć dachowych w Polsce w 2023 r. Wartość rynku pokryć dachowych w Polsce w 2023 r.

Pomimo przejściowej korekty, czyli reakcji rynku na boom inwestycyjny, długoterminowe perspektywy dla rynków pokryć dachowych nadal są obiecujące. Jakie czynniki będą w najbliższych latach wspierać proces...

Pomimo przejściowej korekty, czyli reakcji rynku na boom inwestycyjny, długoterminowe perspektywy dla rynków pokryć dachowych nadal są obiecujące. Jakie czynniki będą w najbliższych latach wspierać proces odbudowy potencjału rynków pokryć dachowych?

Materiały prasowe news Rząd przyjął projekt ustawy wydłużający termin obowiązywania warunków technicznych

Rząd przyjął projekt ustawy wydłużający termin obowiązywania warunków technicznych Rząd przyjął projekt ustawy wydłużający termin obowiązywania warunków technicznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Obecne warunki techniczne, jakim powinny...

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Obecne warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, będą obowiązywały o dwa lata dłużej.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Czystsze powietrze to mniej przedwczesnych zgonów

Czystsze powietrze to mniej przedwczesnych zgonów Czystsze powietrze to mniej przedwczesnych zgonów

Eksperci z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC) zbadali, jak poprawa jakości powietrza wpłynęła na nasze zdrowie. Analiza objęła mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego...

Eksperci z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC) zbadali, jak poprawa jakości powietrza wpłynęła na nasze zdrowie. Analiza objęła mieszkańców województwa śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego w latach 2018–2022. Walka o czystsze powietrze przyniosła skutek – to aż 25 tysięcy przedwczesnych gonów mniej.

Materiały prasowe news Ponad 3 tysiące mieszkań na sześciu osiedlach we Wrocławiu

Ponad 3 tysiące mieszkań na sześciu osiedlach we Wrocławiu Ponad 3 tysiące mieszkań na sześciu osiedlach we Wrocławiu

Dąbrowskiego, Zakładowa, Kolejowa, Zatorska, Białowieska i Hermanowska to wrocławskie lokalizacje inwestycji PFR Nieruchomości. W 2016 r. spółka udostępniła w stolicy Dolnego Śląska pierwsze mieszkania...

Dąbrowskiego, Zakładowa, Kolejowa, Zatorska, Białowieska i Hermanowska to wrocławskie lokalizacje inwestycji PFR Nieruchomości. W 2016 r. spółka udostępniła w stolicy Dolnego Śląska pierwsze mieszkania na wynajem. Dziś do dyspozycji najemców jest ponad 700 mieszkań. Kolejne ponad 2,6 tysiąca znajduje się na różnych etapach realizacji – w budowie, z pozwoleniem na budowę i w projektowaniu.

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w maju 2024 r. – analiza PSB

Ceny materiałów budowlanych w maju 2024 r. – analiza PSB Ceny materiałów budowlanych w maju 2024 r. – analiza PSB

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla branży budowlanej. W jakich grupach produktowych ceny wzrosły, a w których spadły?

Grupa PSB Handel śledzi ceny wiodących materiałów dla branży budowlanej. W jakich grupach produktowych ceny wzrosły, a w których spadły?

Materiały prasowe news 1000 największych inwestycji budowlanych w Polsce wartych prawie 900 mld zł

1000 największych inwestycji budowlanych w Polsce wartych prawie 900 mld zł 1000 największych inwestycji budowlanych w Polsce wartych prawie 900 mld zł

Potencjał polskiego rynku budowlanego w perspektywie do 2029 r. pozostaje znaczący. Jakie czynniki na to wpływają? Zdecydowana większość planowanych inwestycji zlokalizowana jest na obszarze sześciu najbardziej...

Potencjał polskiego rynku budowlanego w perspektywie do 2029 r. pozostaje znaczący. Jakie czynniki na to wpływają? Zdecydowana większość planowanych inwestycji zlokalizowana jest na obszarze sześciu najbardziej rozwiniętych województw, które łącznie odpowiadają za dwie trzecie rynku budowlanego.

Zabezpiecz dom przed wodą z hydroizolacją Sika

Zabezpiecz dom przed wodą z hydroizolacją Sika Zabezpiecz dom przed wodą z hydroizolacją Sika

Masz problem z wodą i wilgocią w domu? Skorzystaj z oferty Centrum Hydroizolacji Sika skierowanego do profesjonalistów z branży budowlanej. Służy propagowaniu wiedzy oraz szkoleniu fachowców w zakresie...

Masz problem z wodą i wilgocią w domu? Skorzystaj z oferty Centrum Hydroizolacji Sika skierowanego do profesjonalistów z branży budowlanej. Służy propagowaniu wiedzy oraz szkoleniu fachowców w zakresie ochrony przed działaniem wilgoci i wody w budynkach. Bogata ekspozycja materiałów hydroizolacyjnych ułatwia poznanie technologii oraz dobór odpowiednich rozwiązań.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Nowe władze Stowarzyszenia DAFA

Nowe władze Stowarzyszenia DAFA Nowe władze Stowarzyszenia DAFA

XVIII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia DAFA, obradujące 16 maja br. w Mszczonowie, wybrało nowe władze Stowarzyszenia na lata 2024–2027. Stanowisko prezesa Stowarzyszenia powierzono Piotrowi Szymczykowi.

XVIII Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia DAFA, obradujące 16 maja br. w Mszczonowie, wybrało nowe władze Stowarzyszenia na lata 2024–2027. Stanowisko prezesa Stowarzyszenia powierzono Piotrowi Szymczykowi.

Materiały prasowe news Dyrektywa budynkowa EPBD – jak wspierać renowację budynków w Polsce

Dyrektywa budynkowa EPBD – jak wspierać renowację budynków w Polsce Dyrektywa budynkowa EPBD – jak wspierać renowację budynków w Polsce

Przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej rewizji tzw. Dyrektywy budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD) było procesem długotrwałym i złożonym, ale wejście w życie znowelizowanej wersji...

Przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej rewizji tzw. Dyrektywy budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD) było procesem długotrwałym i złożonym, ale wejście w życie znowelizowanej wersji dyrektywy to szansa na wdrożenie działań mających na celu nie tylko poprawę stanu budynków, czy komfortu ich użytkowania, ale też na obniżenie zużycia energii w sektorze budynków, a więc niższe emisje gazów cieplarnianych.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news 15-lecie Związku „SIPUR”

15-lecie Związku „SIPUR” 15-lecie Związku „SIPUR”

Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” obchodzi w tym roku 15-lecie działalności. Od początku istnienia organizacja reprezentuje interesy swoich członków –...

Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” obchodzi w tym roku 15-lecie działalności. Od początku istnienia organizacja reprezentuje interesy swoich członków – firm produkcyjno-handlowo-usługowych działających w Polsce w branży poliuretanowej – oraz aktywnie promuje izolacje poliuretanowe i upowszechnia korzyści wynikające ze stosowania izolacji termicznej, ze szczególnym uwzględnieniem pianek PUR i PIR.

Materiały prasowe news Czyste Powietrze – NFOŚiGW wspiera samorządy

Czyste Powietrze – NFOŚiGW wspiera samorządy Czyste Powietrze – NFOŚiGW wspiera samorządy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże samorządom niemal pół miliarda złotych (488 mln), by wesprzeć je w realizacji programu „Czyste Powietrze”. Program promuje kompleksową termomodernizację...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże samorządom niemal pół miliarda złotych (488 mln), by wesprzeć je w realizacji programu „Czyste Powietrze”. Program promuje kompleksową termomodernizację domów w całej Polsce, w tym wymianę starych kotłów.

Materiały prasowe news NFOŚiGW dofinansuje adaptację klimatyczną polskich miast

NFOŚiGW dofinansuje adaptację klimatyczną polskich miast NFOŚiGW dofinansuje adaptację klimatyczną polskich miast

NFOŚiGW dofinansuje 19 samorządom Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu – tzw. MPA, przeznaczając na ten cel 2,8 miliona zł ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat, Środowisko...

NFOŚiGW dofinansuje 19 samorządom Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu – tzw. MPA, przeznaczając na ten cel 2,8 miliona zł ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat, Środowisko (FEnIKS). Kolejny nabór na opracowania planów przewidziany jest na czwarty kwartał tego roku.

Materiały prasowe news Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–maj 2024 r.

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–maj 2024 r. Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–maj 2024 r.

Od stycznia do maja br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba...

Od stycznia do maja br. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.

Materiały prasowe news Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 r.

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 r. Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 r.

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa zrealizowana w maju 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 6,5% w porównaniu...

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa zrealizowana w maju 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 6,5% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. (w maju ub.r. spadek o 0,6%) oraz wyższa o 7% w stosunku do kwietnia br. (przed rokiem wzrost o 12,2%).

Materiały prasowe news Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu w Warszawie Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Od 1 lipca 2024 r. w stolicy działa Strefa Czystego Transportu (SCT). Nowe przepisy mają poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców poprzez ograniczenie wjazdu pojazdów o wysokiej emisji spalin. Polski...

Od 1 lipca 2024 r. w stolicy działa Strefa Czystego Transportu (SCT). Nowe przepisy mają poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców poprzez ograniczenie wjazdu pojazdów o wysokiej emisji spalin. Polski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię promującą Strefę.

Materiały prasowe Konsultacje dot. zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków

Konsultacje dot. zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków Konsultacje dot. zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o trwających konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o trwających konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Klasy charakterystyki energetycznej budynków mają być ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali.

Materiały prasowe news Rusza pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu betonu

Rusza pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu betonu Rusza pierwsza w Polsce instalacja do recyklingu betonu

W zakładzie Heidelberg Materials Polska w Dąbrowie Górniczej w województwie śląskim rusza instalacja, która po raz pierwszy w Polsce umożliwi recykling odpadów betonowych na skalę przemysłową. Inwestycja...

W zakładzie Heidelberg Materials Polska w Dąbrowie Górniczej w województwie śląskim rusza instalacja, która po raz pierwszy w Polsce umożliwi recykling odpadów betonowych na skalę przemysłową. Inwestycja w Dąbrowie Górniczej znajduje się obecnie w fazie zaawansowanego rozruchu. Dzięki instalacji będzie można przetwarzać do 100 ton odpadów betonowych na godzinę.

Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w czerwcu 2024 r.

Ceny materiałów budowlanych w czerwcu 2024 r. Ceny materiałów budowlanych w czerwcu 2024 r.

Grupa PSB Handel analizuje zmiany cen wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować nowe trendy na rynku.

Grupa PSB Handel analizuje zmiany cen wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować nowe trendy na rynku.

Materiały prasowe news Rynek wyrobów betonowych w Polsce wart 11 mld zł

Rynek wyrobów betonowych w Polsce wart 11 mld zł Rynek wyrobów betonowych w Polsce wart 11 mld zł

Z raportu firmy badawczej Spectis „Rynek wyrobów betonowych w Polsce 2024–2029” wynika, że po dwóch latach dynamicznych wzrostów w 2023 r. wartość rynku wyrobów betonowych zmalała w ujęciu nominalnym o ok....

Z raportu firmy badawczej Spectis „Rynek wyrobów betonowych w Polsce 2024–2029” wynika, że po dwóch latach dynamicznych wzrostów w 2023 r. wartość rynku wyrobów betonowych zmalała w ujęciu nominalnym o ok. 15%, do poziomu 11 mld zł. Na najbliższe lata eksperci przewidują umiarkowane tempo odbudowy wartości rynku.

Materiały prasowe news Bezspoinowe powłoki żywiczne na schodach – najciekawsze realizacje

Bezspoinowe powłoki żywiczne na schodach – najciekawsze realizacje Bezspoinowe powłoki żywiczne na schodach – najciekawsze realizacje

Aplikacja systemów żywicznych na schodach wymaga sporych nakładów czasu i pracy, a do tego odpowiednich umiejętności i staranności ze strony wykonawcy przy wykończeniu detali. W związku z wymaganiami dotyczącymi...

Aplikacja systemów żywicznych na schodach wymaga sporych nakładów czasu i pracy, a do tego odpowiednich umiejętności i staranności ze strony wykonawcy przy wykończeniu detali. W związku z wymaganiami dotyczącymi odpowiedniej klasy przeciwpoślizgowości, na schodach stosuje się żywice z dodatkami, takimi jak piasek kwarcowy, płatki, kruszywo marmurowe. Wykorzystanie różnych materiałów i technologii pozwala uzyskać ciekawe efekty wizualne, odpowiednie do pomieszczeń przemysłowych oraz bardziej eleganckich,...

Materiały prasowe news Wartość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce

Wartość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce Wartość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce

Pomimo przejściowej głębokiej korekty, przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce wygląda pozytywnie. Po dwucyfrowych realnych spadkach odnotowanych w latach 2022–2023, od 2024 r. rynek termoizolacji...

Pomimo przejściowej głębokiej korekty, przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce wygląda pozytywnie. Po dwucyfrowych realnych spadkach odnotowanych w latach 2022–2023, od 2024 r. rynek termoizolacji stopniowo odbudowuje swoją pozycję, głównie za sprawą ożywienia w budownictwie mieszkaniowym. W ujęciu długoterminowym, powinno rosnąć znaczenie segmentu remontów i modernizacji.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Jak zrobić szczelną hydroizolację? » Jak zrobić szczelną hydroizolację? »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Profile do montażu metodą „lekką-mokrą » Profile do montażu metodą „lekką-mokrą »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.