Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024 – raport IEO
Przyrost mocy w fotowoltaice w 2023 r. Oprac. IEO na podst. IRENA i URE
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) opublikował już dwunastą edycję znanego już w sektorze energetyki odnawialnej raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024”. Polska zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Największy wzrost mocy PV odnotowano w farmach o mocy powyżej 1 MW, podczas gdy tempo wzrostu mikroinstalacji znacząco spowolniło.
Zobacz także
mgr inż. Damian Czernik Efektywna współpraca: pompy ciepła i fotowoltaika
Instalacja fotowoltaiczna we współpracy z pompą ciepła zdobywa coraz większą popularność jako rozwiązanie w budynkach, które priorytetowo traktują ekologię i wydajność energetyczną. Wykorzystanie tej kombinacji...
Instalacja fotowoltaiczna we współpracy z pompą ciepła zdobywa coraz większą popularność jako rozwiązanie w budynkach, które priorytetowo traktują ekologię i wydajność energetyczną. Wykorzystanie tej kombinacji nie tylko wpływa na istotne zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, ale także promuje wydajne i zbalansowane wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Materiały prasowe news Fotowoltaika na dachach płaskich – szkolenie DAFA
W Strykowie k. Łodzi odbędzie się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich” organizowane przez Stowarzyszenie DAFA – zapraszamy do Hotelu 500 już 12 września 2024 r.
W Strykowie k. Łodzi odbędzie się szkolenie „Fotowoltaika na dachach płaskich” organizowane przez Stowarzyszenie DAFA – zapraszamy do Hotelu 500 już 12 września 2024 r.
Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...
BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...
Dokument podsumowuje stan branży i trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Gościem honorowym konferencji prasowej zorganizowanej z okazji premiery raportu był wiceminister Klimatu i Środowiska, Miłosz Motyka. Co wykazał raport?
Sektor fotowoltaiczny w Polsce w 2023 r. nadal rozwijał się prężnie, utrzymując czołową pozycję wśród wszystkich innych OZE, jeśli chodzi o tempo rozwoju i moce zainstalowane. Na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska zajęła czwarte miejsce pod względem przyrostu mocy PV w ubiegłym roku i awansowała na szóste miejsce pod względem skumulowanej mocy zainstalowanej. Moc zainstalowana w fotowoltaice osiągnęła 17,08 GW na koniec ub.r., a 17,73 GW na koniec pierwszego kwartału br.
„Sektor PV, jak dotychczas, okazuje się odporny na wielorakie zakłócenia płynące z globalnych łańcuchów dostaw oraz zawirowań na rynku energii” – mówił prezes IEO, Grzegorz Wiśniewski, podczas prezentacji raportu.
„Fotowoltaika w ciągu ostatnich lat stała się jednym z filarów polskiej transformacji energetycznej” – podkreślił przewodniczący Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki, wiceminister Klimatu i Środowiska, Miłosz Motyka. Dodał, że rząd podejmuje działania, aby podtrzymać wysoką atrakcyjność ekonomiczną inwestycji w fotowoltaikę, która wnosi istotny wkład w ograniczanie cen energii i ochronę środowiska.
Przyrost nowych mocy w wartościach bezwzględnych był w polskiej fotowoltaice podobny jak w 2022 r. i wynosił ok. 4,6 GW. Wyraźnej zmianie uległa jednak struktura rynku, a także obroty i przychody firm będących na różnych etapach łańcucha dostaw.
W ubiegłym roku obroty handlowe fotowoltaiki wyniosły 21,6 mld zł, a wartość rynku inwestycji PV kształtowała się na poziomie 15,6 mld zł (najwięcej w całej energetyce!), ale mimo wzrostu nowych mocy, przychody branży PV były niższe niż w 2022 r. (r/r spadek o 17%).
„To m.in. efekt mrożenia cen energii elektrycznej, a także spóźnionych inwestycji planowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Inne kraje, takie jak Włochy i Hiszpania, wydają te środki na nowe OZE od 2022 r., w Polsce jesteśmy z tym daleko w tyle” – wyjaśniał prezes IEO
Wzrost rynku w 2023 r. w dużej mierze opierał się na mikroinstalacjach prosumenckich (43% przyrostu nowych mocy), stanowiących 66,3% całkowitej mocy zainstalowanej w PV, ale w porównaniu z rokiem 2022 widać spowolnienie przyrostu w tej grupie, które się utrzymywało również w pierwszym kwartale 2024 r. Rekordowy wzrost – zarówno pod względem liczby oddanych do użytku instalacji, jak i łącznej mocy zainstalowanych urządzeń – nastąpił natomiast w segmencie instalacji do 1 MW, a w szczególności w farmach powyżej 1 MW.
Nowym zjawiskiem w naszym kraju jest narastający w latach 2023–2024 problem tzw. curtailmentu – czyli czasowego ograniczenia pracy farm PV przyłączonych do sieci, szczególnie w szczytach generacji. Do tej nierynkowej formy zarządzania krzywą podaży energii coraz częściej ucieka się Operator Systemu Przesyłowego. Curtailment występuje w okresach najwyższej produktywności, szczególnie w godzinach okołopołudniowych, obecnie nie tylko w dni świąteczne, ale także i w dni robocze.
Jak poinformował prezes IEO, ubiegłoroczne redukcje OZE dotyczyły tylko 0,2%, ale w roku bieżącym (do 27 maja) przekroczyły 2,5%. Od początku roku 2024 zostało ograniczone (utracone) ponad 500 GWh energii z OZE, w tym 460 GWh energii z elektrowni PV (wyłączenia trwały 131 godzin).
Po raz pierwszy branża fotowoltaiczna spotkała się z wyłączeniami źródeł pracujących w systemie. W 2023 r. było zmarnowane tylko 0,2 proc. energii wytworzonej przez energetykę słoneczną i wiatrową, natomiast do końca maja to się zbliżyło do 3 proc. energii wyprodukowanej w tym roku. To narasta w wielkim tempie. Wydaje się, że do końca tego roku to może przekroczyć 1 terawatogodzinę.
Rozwiązanie tego problemu wymaga nowych strategicznych działań i rozwoju innowacyjnych rozwiązań, np. odraczania w czasie wykorzystania energii dzięki jej magazynowaniu w krótkoterminowych magazynach energii elektrycznej i magazynach ciepła (dobowych i sezonowych).
Źródło: IEO