Wyszukiwarka EkoDotacji z infolinią

Ruszyła wyszukiwarka EkoDotacji, fot. www.pixabay.com
Ponad 100 programów finansowego wsparcia ekologicznych inwestycji znajduje się w uruchomionej w lipcu wyszukiwarce EkoDotacji. Narzędzie przygotowane przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (działający w ramach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego) ma ułatwiać znajdowanie środków na ekologiczne inwestycje – od instalacji paneli fotowoltaicznych po programy edukacji ekologicznej.
Zobacz także
Materiały prasowe news Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021

Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił już dziewiątą edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021”. Dokument podsumowuje stan i trendy na rynku fotowoltaiki w Polsce. Powstaje we współpracy z...
Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił już dziewiątą edycję raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021”. Dokument podsumowuje stan i trendy na rynku fotowoltaiki w Polsce. Powstaje we współpracy z firmami z branży jako efekt szczegółowego badania rynku.
Opracowanie: Redakcja news Już 350 marketów PSB Mrówka w Polsce

Otwierają się kolejne sklepy należące do sieci PSB Mrówka. W 2022 roku powstało już osiem Mrówek, w ten sposób Grupa PSB dysponuje już 350 marketami typu dom i ogród pod tą marką.
Otwierają się kolejne sklepy należące do sieci PSB Mrówka. W 2022 roku powstało już osiem Mrówek, w ten sposób Grupa PSB dysponuje już 350 marketami typu dom i ogród pod tą marką.
Opracowanie: Redakcja XXI Forum Termomodernizacja 2022

Zrzeszenie Audytorów Energetycznych zaprasza na XXI Forum Termomodernizacja 2022, które odbędzie się w Warszawie 5 października 2022 r. Tematem wiodącym tegorocznego Forum będzie „Efektywność energetyczna...
Zrzeszenie Audytorów Energetycznych zaprasza na XXI Forum Termomodernizacja 2022, które odbędzie się w Warszawie 5 października 2022 r. Tematem wiodącym tegorocznego Forum będzie „Efektywność energetyczna kluczem do neutralności klimatycznej w budownictwie”.
Ostatnie lata i miesiące to duży przyrost ekodotacji, wynikający z rosnącej świadomości kryzysu klimatycznego oraz zdecydowanych działań państw Unii Europejskiej. Obecnie niemal każda nowa inwestycja musi mieć pozytywny wpływ na ochronę klimatu i środowiska – tym samym coraz więcej programów dofinansowań staje się ekodotacjami.
„Ta obfitość jednocześnie stworzyła barierę na drodze inwestorów, którzy nieoczekiwanie znaleźli się w gąszczu programów, ich operatorów, rodzajów wsparcia oraz skomplikowanych nazw. Wyszukiwarka powstała właśnie po to, żeby tę barierę zlikwidować” – mówi dr Izabela Filipiak, ekspertka Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK) ds. zielonych finansów.
Schemat działania wyszukiwarki EkoDotacji jest czytelny i prosty. Inwestor najpierw musi wybrać grupę, do jakiej należy – w zależności od tego, czy jest przedsiębiorcą, instytucją samorządową, osobą fizyczną itp. Następnie określa typ inwestycji, np.: inwestycje w budynkach (tu znajdziemy wszystkie dotacje do odnawialnych źródeł energii i termomodernizacji), wspierające gospodarkę wodną, badania czy edukację. Ostatnim krokiem jest wybór województwa, w którym inwestycja będzie prowadzona (albo w którym składający wniosek ma siedzibę).
Czy wiesz: Które gminy wokół Warszawy likwidują kopciuchy?
Szukając informacji w Internecie możemy przegapić najlepsze dla nas rozwiązanie na przykład dlatego, że nie szukaliśmy go wcześniej na stronie własnej gminy. Wyszukiwarka EkoDotacji rozwiąże tego typu problemy, dostarczając listę odpowiednich dla nas programów wraz z linkami do ich stron lub – w przypadku braku dopasowanych wyników – linki do stron lokalnych operatorów, u których możemy uzyskać stosowne informacje.
Wyszukiwarka EkoDotacji będzie aktualizowana na bieżąco. Za jej pośrednictwem operatorzy programów sami mogą również przesyłać KOZK swoje oferty. Korzystanie z wyszukiwarki oraz umieszczanie w niej ofert jest bezpłatne.
Uruchomiono też call center dla wyszukiwarki EkoDotacji – zawierającej ponad 130 programów finansowego wsparcia ekologicznych inwestycji. Aby dodatkowo ułatwić korzystanie z tego narzędzia, potencjalni beneficjenci i operatorzy dostępnych w nim programów mogą teraz liczyć na telefoniczne wsparcie konsultantów.
Infolinia działa pod numerem 22 340 40 65. W godzinach od 9 do 17 w dni robocze konsultanci wspierają użytkowników w korzystaniu z wyszukiwarki, można kontaktować się z nimi także przez uruchomiony na tej stronie komunikator.
„Call center oferuje przystępną i profesjonalną pomoc – zarówno tym, którzy chcą skorzystać z dotacji, jak również operatorom chcącym zgłosić programy do jej bazy. Pracownicy infolinii rozwieją wszelkie wątpliwości, jakie mogliby mieć użytkownicy naszej wyszukiwarki. W ten sposób nawet osoby, które doświadczają problemów technicznych, będą mogły skorzystać z naszego narzędzia” – mówi dr Izabela Filipiak, ekspertka KOZK ds. zielonych finansów.
W bazie wyszukiwarki znajdują się oferty dla wszystkich potencjalnych beneficjentów – m.in. dla osób prywatnych, osób prowadzących działalność gospodarczą, dla firm, urzędów, a także instytucji samorządowych oraz różnego rodzaju organizacji, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych czy hodowli i gospodarstw rolnych.
Numer telefonu infolinii wyszukiwarki EkoDotacji: 22 340 40 65. Godziny pracy infolinii: 9–17, od poniedziałku do piątku
Kontakt z infolinią możliwy jest również przez komunikator na stronie: www.ekodotacje.ios.edu.pl/kontakt
Wyszukiwarka EkoDotacji działa pod adresem www.ekodotacje.ios.edu.pl
Źródło: Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy