POiD ws. dopłat do drzwi w ramach programu Czyste Powietrze

POiD ws. dopłat do drzwi w ramach programu Czyste Powietrze
POiD
W związku z wejściem w życie kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze” związek POiD zaproponował organizatorowi programu, Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, weryfikację wysokości dopłat w zakresie dofinansowań do wymiany stolarki otworowej. NFOŚiGW odniósł się do wniosku.
Zobacz także
Jak poprawnie przeprowadzić prace związane z wymianą stolarki okiennej?

Szukając sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynków w kontekście ochrony środowiska czy zmniejszenia kosztów eksploatacji, warto pamiętać, że modernizację źle zaizolowanego budynku należy...
Szukając sposobów na poprawę efektywności energetycznej budynków w kontekście ochrony środowiska czy zmniejszenia kosztów eksploatacji, warto pamiętać, że modernizację źle zaizolowanego budynku należy zacząć od ocieplenia przegród i wymiany stolarki okiennej.
news Hydroizolacje w budownictwie w promocyjnej cenie

Poradnik Macieja Rokiela „Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo.” to już trzecie – poszerzone wydanie publikacji. Książka stanowi kompendium wiedzy na temat materiałów i technologii...
Poradnik Macieja Rokiela „Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo.” to już trzecie – poszerzone wydanie publikacji. Książka stanowi kompendium wiedzy na temat materiałów i technologii hydroizolacyjnych i obejmuje ponad 1000 stron najnowszych informacji z tej dziedziny. Tylko do końca stycznia 2021 r. kupisz poradnik w promocyjnej cenie!
news 25-lecie Braas w Polsce

W tym roku 25-lecie obecności na polskim rynku świętuje firma Monier Braas - producent pokryć dachowych.
W tym roku 25-lecie obecności na polskim rynku świętuje firma Monier Braas - producent pokryć dachowych.
Związek Polskie Okna i Drzwi kierując wniosek do NFOŚiG z propozycją wydzielenia osobnej kategorii dla drzwi zewnętrznych oraz wyższą o 50% stawkę dofinansowania za m2 powierzchni wskazał, że obecne wartości są niewspółmierne w odniesieniu do rynkowego poziomu cenowego drzwi, które kwalifikują się do rozliczenia w programie.
Obecnie wartości współczynnika przenikania ciepła Uc, zgodnie z wymogami programu, nie mogą przekroczyć 1,30 [W/(m2·K)]. Dotacja na drzwi spełniające podane warunki wynosi obecnie 600 zł/m2, ale nie więcej niż 30% ich wartości. Według Związku wartość ta jest zbyt niska i nie odzwierciedla rzeczywistych, rynkowych zależności w zakresie stosunku powierzchni drzwi do ich ceny. Dobrym odniesieniem jest tu brama garażowa, przy której jest wręcz odwrotnie, a znajduje się w tej samej kategorii dopłat co drzwi.
Fundusz odniósł się do wniosku, deklarując analizę tematu oraz wdrożenie ewentualnych zmian, co będzie możliwe przy najbliższych modyfikacjach systemu wraz z innymi zmianami.
„Bardzo cieszy nas optymistyczna i dająca nadzieję odpowiedź Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oczywiście rozumiemy, iż zmiany nie mogą wejść w życie z dnia na dzień, chociażby ze względów operacyjnych związanych z aktualizacją systemów informatycznych programu oraz formalnych modyfikacji w formularzach i regulaminach. Z niecierpliwością czekamy na dalsze, pozytywne informacje nt. postulowanych przez nas zmian, mających na celu urynkowienie wartości dofinansowań i dostosowanie ich do realiów” – mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku Polskie Okna i Drzwi.
Budżet Programu „Czyste Powietrze”, którego realizacja zaplanowana jest do czerwca 2029, jest szacowany na ok. 103 mld złotych. Do 24 kwietnia 2020 r. złożono 131 623 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę ok. 2,8 mld zł. Warto korzystać z programu, a wcześniej zapoznać się z jego zasadami, omówiono je szczegółowo w ramach webinarium organizowanego przez POiD i NFOŚiGW.
Źródło: Związek POiD