Wolne tempo wymiany kopciuchów w podkrakowskich gminach
www.freeimages.com
Krakowski Alarm Smogowy sprawdził, jak idą wymiany starych pieców w „krakowskim obwarzanku”. Wnioski są pesymistyczne – jeżeli nic się nie zmieni, to gminy okalające Kraków nie zdążą się przygotować na wejście w życie uchwały antysmogowej.
Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy...
Alchimica Polska zaprasza na praktyczne pokazy aplikacji płynnej membrany poliuretanowej Hyperdesmo® AQUA, które odbędą się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025. Pokazy będą prowadzone przez instruktora technicznego Alchimica Polska i odbędą się pierwszego i drugiego dnia targów, cyklicznie co 2 godziny na stoisku nr 37 w pawilonie 6.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
„To zła wiadomość nie tylko dla mieszkańców tych rejonów, ale również dla mieszkańców Krakowa, którzy oddychają zanieczyszczeniami powstającymi w gminach ościennych” – mówi Andrzej Guła.
Żeby zwiększyć wiedzę na temat uchwały antysmogowej i zachęcić mieszkańców do skorzystania z dotacji na wymianę kotłów KAS przygotował 150 tys. egzemplarzy publikacji w formie tabloidu, która jest kolportowana na terenie czterech powiatów wokół Krakowa.
Dane zebrane przez Krakowski Alarm Smogowy wskazują na bardzo słabe postępy gmin w przygotowaniach do wejścia w życie uchwały antysmogowej. W gminach Metropolii Krakowskiej wciąż pozostało do wymiany ponad 33 tysiące kotłów1 do końca 2026 roku. Większość z nich powinna zniknąć nawet wcześniej – bo najgorsze do końca 2022 roku.
Mimo, iż tempo wymiany pozaklasowych urządzeń grzewczych w ostatnich latach pezyspieszyło, to wciąż jest niewystarczające. W ubiegłym roku – to dane przekazane przez gminy – wymieniono 2493 kopciuchy2. To więcej niż we wcześniejszych latach – w 2018 roku były to 1883 kotły, a w 2017 zaledwie 9173. Jednak za mało, by zdążyć do końca 2022 roku, kiedy wejdą w życie przepisy uchwały antysmogowej zakazującej ogrzewania domów w Małopolsce z pomocą przestarzałych kotłów.
Sytuacja wygląda różnie w zależności od gminy.
„Najwięcej kotłów wymieniły największe gminy, ale i tak tempo likwidacji „kopciuchów” jest zbyt wolne. W wielu gminach sytuacja jest bardzo zła i nie widać, żeby władze aktywnie włączyły się w działania antysmogowe. W Biskupicach wymieniono 61 kotłów, a pozostało jeszcze 1509. W Świątnikach również 61, a trzeba zlikwidować jeszcze 1611. To musi ulec zmianie, a gminy muszą wreszcie zacząć poważnie traktować ochronę powietrza. Jednak żeby ludzie zdecydowali się na wymianę starych kotłów muszą mieć świadomość, że już za dwa lata takie ogrzewanie będzie nielegalne i muszą wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Trzeba też zwiększać świadomość problemu. Dlatego zdecydowaliśmy się gminom w tym pomóc i do mieszkańców czterech małopolskich powiatów (krakowskiego, wielickiego, proszowickiego oraz myślenickiego) trafia właśnie 150 tys. egzemplarzy smogowego tabloidu, który zawiera informacje o możliwościach uzyskania dotacji. W tym o środkach z programu «Czyste Powietrze» – mówi Andrzej Guła.
Tabloid pt. „Smog Express” opracował zespół dziennikarzy serwisu SmogLab.pl. Formą nawiązuje do dzienników „Fakt” i „Super Express”, a zawarte w nim artykuły odpowiadają na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące smogu i sposobów walki z nim. Zawarto w nim także informacje o sposobach uzyskania dotacji w programie «Czyste Powietrze» oraz o zapisach uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. W czasie jego przygotowywania przeprowadzono m.in. badania społeczne, które pomogły ustalić, co sprawia mieszkańcom obwarzanka największe trudności, czego chcieliby się dowiedzieć i co muszą zrobić, by wymienić kocioł.
„Kiedy pojawiła się okazja, by z pomocą tradycyjnej i wysokonakładowej gazety trafić do ludzi z informacjami, które ułatwią wymianę kotłów i przyspieszą poprawę sytuacji w obwarzanku, nie wahaliśmy się ani chwili. Jasno widać, że gminy aglomeracji potrzebują pomocy, a „tabloid” może przyciągnąć uwagę znacznie lepiej od urzędowego biuletynu. Taka forma nie zmienia jednak wagi treści zawartych w gazecie. Przy okazji zbierania informacji do gazety, potwierdziło się, jak ważne jest budowanie świadomości. Są na przykład w «krakowskim obwarzanku» gminy, w których w ostatnim czasie znacząco wzrosła ilość śmieci produkowanych przez mieszkańców. Można przypuszczać, że mniej kilogramów odpadów trafia tam do pieców. To efekty edukacji i głośnego mówienia o problemie i jego źródłach” – mówi Tomasz Borejza, który koordynował przygotowanie i wydanie publikacji.
Przepisy uchwały antysmogowej dla Małopolski, które zakazują używania kotłów pozaklasowych zaczną obowiązywać 1 stycznia 2023 roku. Kotły klasy 3. i 4. trzeba zlikwidować do końca 2026 roku. Potem za ich dalsze wykorzystywanie będzie grozić kara w wysokości nawet 5 tys. złotych. Osoby chcące zmienić kocioł mogą skorzystać m.in. z pomocy w ramach programu „Czyste powietrze”, który przeszedł gruntowną reformę i zapewnia łatwiejszy dostęp do dotacji. Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać pod numerem ogólnopolskiej infolinii: 22 340 40 80.
Już 12 września 2024 r., w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. Tematem tegorocznej...
Już 12 września 2024 r., w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. Tematem tegorocznej edycji będzie szeroko pojęta energooszczędność w nowoczesnym budownictwie.
Ruszył nabór w trybie konkurencyjnym o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę,...
Ruszył nabór w trybie konkurencyjnym o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS), Część 3) Poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (wraz z instalacją OZE) – budynki wielorodzinne”.
W okresie styczeń–lipiec 2024 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym...
W okresie styczeń–lipiec 2024 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba rozpoczętych budów.
Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w lipcu 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 1,4% w porównaniu z analogicznym...
Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w lipcu 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 1,4% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. (w lipcu ub.r. wzrost o 1,1%) oraz wyższa o 0,9% w stosunku czerwca br. (przed rokiem spadek o 6,9%).
XXIII Forum Termomodernizacja, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się w Warszawie 2 października 2024 r. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów...
XXIII Forum Termomodernizacja, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się w Warszawie 2 października 2024 r. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów energetycznych i projektantów. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele władz państwowych, firm działających w sektorze budownictwa oraz instytucji finansowych. Spotkanie było poświęcone przedstawieniu już wprowadzonych oraz
planowanych zmian w aktach prawnych regulujących proces poprawy...
Firma Schrack Seconet Polska, producent systemów bezpieczeństwa pożarowego, we współpracy z innymi liderami branży bezpieczeństwa oraz ekspertami reprezentującymi organizacje i instytuty branżowe, zaprasza...
Firma Schrack Seconet Polska, producent systemów bezpieczeństwa pożarowego, we współpracy z innymi liderami branży bezpieczeństwa oraz ekspertami reprezentującymi organizacje i instytuty branżowe, zaprasza do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskich Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego – Schrack Seconet i Partnerzy. Spotkanie odbędzie się w dniach 9–10 października br. w Hotelu Windsor w Jachrance.
W tym roku odbędzie się druga edycja targów KIAF – w tej odsłonie organizatorzy rozszerzyli ofertę o tematykę skierowaną do architektów kubaturowych. Zapraszamy na wydarzenie już w dniach 12–13 września...
W tym roku odbędzie się druga edycja targów KIAF – w tej odsłonie organizatorzy rozszerzyli ofertę o tematykę skierowaną do architektów kubaturowych. Zapraszamy na wydarzenie już w dniach 12–13 września 2024 do EXPO Kraków oraz w terminie 14–15 listopada 2024 do AMBEREXPO w Gdańsku.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi nowy program „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” z budżetem 1 299 461 268 zł. Finansowanie pochodzi z Krajowego...
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi nowy program „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” z budżetem 1 299 461 268 zł. Finansowanie pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Celem programu jest termomodernizacja ok. 250 budynków instytucji edukacyjnych – szkół i przedszkoli – oraz wymiana przestarzałych źródeł ciepła.
Na autostradzie A2 powstaje nawierzchnia, do budowy której zastosowano cement o niższym o 30% śladzie węglowym. Przy realizacji najbardziej wymagających inwestycji drogowych, np. drogi ekspresowej S3 Bolków...
Na autostradzie A2 powstaje nawierzchnia, do budowy której zastosowano cement o niższym o 30% śladzie węglowym. Przy realizacji najbardziej wymagających inwestycji drogowych, np. drogi ekspresowej S3 Bolków – Kamienna Góra wraz liczącym 2300 m z najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce, stosuje się betonowe nawierzchnie, budowane z krajowych surowców.
Aby dostosować się do skutków zmian klimatu, podejmuje się różne i kompleksowe działania – od wymiaru indywidualnego aż po globalny – które mają zwiększyć naszą odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe...
Aby dostosować się do skutków zmian klimatu, podejmuje się różne i kompleksowe działania – od wymiaru indywidualnego aż po globalny – które mają zwiększyć naszą odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe oraz negatywne konsekwencje tych zmian. Konieczność adaptacji społeczeństwa, gospodarki i ekosystemów do nowych warunków przedstawiamy na przykładzie województwa śląskiego.
16 września Festool rusza w trasę po Polsce. W programie przewidziano nowe atrakcje: warsztaty dla branży drzewnej i remonotowo-budowlanej, spotkania z ciekawymi twórcami, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami....
16 września Festool rusza w trasę po Polsce. W programie przewidziano nowe atrakcje: warsztaty dla branży drzewnej i remonotowo-budowlanej, spotkania z ciekawymi twórcami, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Głównym punktem akcji będzie rywalizacja miast. Nie zabraknie również pokazów nowości z oferty Festool.
Rynek budowlany w Polsce odnotował imponujący wzrost wartości, która w ciągu ostatnich ośmiu lat uległa podwojeniu. Wzrost ten nie przekłada się jednak na zwiększenie wolumenu rynku, który jest w stagnacji...
Rynek budowlany w Polsce odnotował imponujący wzrost wartości, która w ciągu ostatnich ośmiu lat uległa podwojeniu. Wzrost ten nie przekłada się jednak na zwiększenie wolumenu rynku, który jest w stagnacji od ponad dekady. Jest to zjawisko charakterystyczne dla branż, w których ceny rosną, a ilość realizowanych projektów pozostaje na podobnym poziomie. Po słabszym 2024 r., prognozy na najbliższe lata sugerują dalszy wzrost wartości rynku. Szacuje się, że w 2026 r. wartość rynku budowlanego w Polsce...
Grupa Saint-Gobain przeprowadziła rebranding trzech swoich marek: Isover, Rigips i Weber. Zmiany to nie tylko odświeżenie wizerunku logotypów, ale też podkreślenie kluczowych wartości przedsiębiorstwa,...
Grupa Saint-Gobain przeprowadziła rebranding trzech swoich marek: Isover, Rigips i Weber. Zmiany to nie tylko odświeżenie wizerunku logotypów, ale też podkreślenie kluczowych wartości przedsiębiorstwa, zgodnie z hasłem „MAKING THE WORLD A BETTER HOME”.
Piąta edycja Akademii Bernharda Remmersa odbędzie się w dniach 16–17 października 2024 roku w Hotelu Altus w Poznaniu. Wydarzenie organizowane jest z okazji 75-lecia firmy Remmers, specjalizującej się...
Piąta edycja Akademii Bernharda Remmersa odbędzie się w dniach 16–17 października 2024 roku w Hotelu Altus w Poznaniu. Wydarzenie organizowane jest z okazji 75-lecia firmy Remmers, specjalizującej się w ochronie zabytków i hydroizolacji budynków.
Coroczne podsumowanie dostarcza szczegółowych informacji w kwestii oceny stanu nawierzchni. Z raportu za 2023 r. wynika, że niemal 90 proc. dróg krajowych w Polsce, w ujęciu użytkowej oceny stanu nawierzchni,...
Coroczne podsumowanie dostarcza szczegółowych informacji w kwestii oceny stanu nawierzchni. Z raportu za 2023 r. wynika, że niemal 90 proc. dróg krajowych w Polsce, w ujęciu użytkowej oceny stanu nawierzchni, nie wymaga obecnie remontu, a jedynie 9 proc. kwalifikuje się do wykonania prac naprawczych.
Zespół ze Studenckiego Koła Naukowego Konstruktor z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej chce rywalizować w międzynarodowym konkursie mostów stalowych BRICO 2024 w Estonii....
Zespół ze Studenckiego Koła Naukowego Konstruktor z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej chce rywalizować w międzynarodowym konkursie mostów stalowych BRICO 2024 w Estonii. Konstrukcja z cieniutkich rurek musi wytrzymać ciężar jednej tony.
Miliony kibiców śledziły rywalizację sportowców podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich oraz XVII Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2024 w Paryżu. Zawody odbywały się w kilkudziesięciu strefach usytuowanych...
Miliony kibiców śledziły rywalizację sportowców podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich oraz XVII Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2024 w Paryżu. Zawody odbywały się w kilkudziesięciu strefach usytuowanych w stolicy i na terenie całej Francji. Przy budowie wybranych obiektów olimpijskich zastosowano rozwiązania marki illbruck – eksperta od uszczelniania, klejenia oraz izolowania okien, drzwi i fasad w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.
Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują koncepcję ekranów akustycznych z użyciem zużytych śmigieł turbin wiatrowych. Po publikacji artykułu podsumowującego badania w ramach projektu Iskra w czasopiśmie...
Naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują koncepcję ekranów akustycznych z użyciem zużytych śmigieł turbin wiatrowych. Po publikacji artykułu podsumowującego badania w ramach projektu Iskra w czasopiśmie naukowym „Materials” innowacyjną metodą zainteresowała się międzynarodowa grupa Re-Wind, zajmująca się recyklingiem łopat turbin wiatrowych.
Powódź na południu Polski przeraża skalą strat i zniszczeń, zwłaszcza gdy widzimy obrazy zerwanych i przelewanych zapór na rzekach. Jej skutki pokazują, że dla naszego bezpieczeństwa nie wystarczy tylko...
Powódź na południu Polski przeraża skalą strat i zniszczeń, zwłaszcza gdy widzimy obrazy zerwanych i przelewanych zapór na rzekach. Jej skutki pokazują, że dla naszego bezpieczeństwa nie wystarczy tylko adaptacja do zmian klimatu. Trzeba pilnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
16 października 2024 r. w Warszawie (Tower Service) odbyła się jubileuszowa konferencja pt. „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy”, będąca kulminacyjnym punktem obchodów 30-lecia...
16 października 2024 r. w Warszawie (Tower Service) odbyła się jubileuszowa konferencja pt. „Transformacja energetyczna – wyzwania, możliwości i perspektywy”, będąca kulminacyjnym punktem obchodów 30-lecia Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono ekspertów branżowych, liderów sektora energetycznego, przedstawicieli administracji publicznej, samorządów, sektora prywatnego oraz organizacji pozarządowych, którzy wspólnie debatowali nad przyszłością transformacji energetycznej...
W dniu 9 października 2024 r. na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbędzie się seminarium naukowo-techniczne pt. „Zagrożenia realizacji inwestycji budowlanej”, którego głównymi...
W dniu 9 października 2024 r. na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbędzie się seminarium naukowo-techniczne pt. „Zagrożenia realizacji inwestycji budowlanej”, którego głównymi pomysłodawcami są członkowie bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Według danych GUS rośnie liczba osób, które każdego roku są poszkodowane w wypadkach przy pracy. Dlatego kwestie BHP powinny stać się priorytetem dla każdego pracodawcy – szczególnie w zawodach najbardziej...
Według danych GUS rośnie liczba osób, które każdego roku są poszkodowane w wypadkach przy pracy. Dlatego kwestie BHP powinny stać się priorytetem dla każdego pracodawcy – szczególnie w zawodach najbardziej narażonych na urazy. Na szczęście wśród konsumentów rośnie świadomość tego, że środki ochrony oraz akcesoria BHP powinny być profesjonalne i dobrej jakości, by zapewnić wykonawcom bezpieczeństwo i komfort. Dostępne na rynku rozwiązania są pod tym kątem przetestowane i coraz bardziej innowacyjne.
Fundacja Petralana – producenta wełny skalnej – włączyła się w pomoc dla powodzian, przekazując środki do czyszczenia i dezynfekcji wnętrz, a także wodę pitną o wartości 53 tys. złotych.
Fundacja Petralana – producenta wełny skalnej – włączyła się w pomoc dla powodzian, przekazując środki do czyszczenia i dezynfekcji wnętrz, a także wodę pitną o wartości 53 tys. złotych.
Grupa PSB Handel analizuje, jak zmieniają się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny materiałów wzrosły, a w jakich spadły?
Grupa PSB Handel analizuje, jak zmieniają się ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. W których grupach produktowych ceny materiałów wzrosły, a w jakich spadły?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.