Renowacja budynków sposobem na wyjście z kryzysu budowlanego
Renowacja budynków sposobem na wyjście z kryzysu budowlanego
Aktualne dane statystyczne GUS i oceny stanu polskiej gospodarki przez banki i agencje ratingowe jednoznacznie wskazują, że gospodarka już hamuje i czeka nas kryzys. Na jaką skalę? Jak podtrzymać gospodarcze życie kraju, ochronić miejsca pracy, a nawet dać impuls do rozwoju w nowych branżach?
Zobacz także
Sika Poland Nowe Centrum Hydroizolacji Sika na Pomorzu
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowego Centrum Hydroizolacji w firmie Broker – hurtownia materiałów budowlanych w Rokocinie.
Materiały prasowe news Ceny materiałów budowlanych w grudniu 2024 r.
Grupa PSB Handel śledzi, jak zmieniają się ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu.
Grupa PSB Handel śledzi, jak zmieniają się ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu.
Materiały prasowe news IX edycja konkursu Inwestycja Roku
Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami już po raz dziewiąty zaprasza do udziału w konkursie Inwestycja Roku. Projekt promuje postawy proinwestycyjne, proekologiczne i proinnowacyjne wśród inwestorów,...
Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami już po raz dziewiąty zaprasza do udziału w konkursie Inwestycja Roku. Projekt promuje postawy proinwestycyjne, proekologiczne i proinnowacyjne wśród inwestorów, wykonawców, projektantów, władz samorządowych i lokalnych społeczności.
28 maja 2020 grupa ekspertów z dziedziny efektywności energetycznej, w tym przedstawiciele szeroko pojętej branży budowlanej oraz organizacji społecznych, zaniepokojeni spowolnieniem gospodarczym i prognozami przyszłości, skierowali list do premiera rządu RP Mateusza Morawieckiego, wicepremier Jadwigi Emilewicz i Ministra Klimatu, Michała Kurtyki. Pismo wskazuje wielowymiarowe korzyści z wspartej instrumentami finansowymi i działaniami rządu termomodernizacji na skalę całego kraju.
To właśnie termomodernizacja budynków obok bezpośredniego wpływu na wzrost inwestycji budowlanych w całej Polsce, wpływa również na szeroko pojęty dobrobyt, zdrowie obywateli oraz stanowi podstawę dla rozwoju nowoczesnej, innowacyjnej energetyki. Działania termomodernizacyjne są motorem dla tworzenia i utrzymania lokalnych miejsc pracy, obniżania rachunków za ogrzewanie, przy jednoczesnej poprawie jakości powietrza i wypełniania przez Polskę zobowiązań unijnych związanych z poziomem efektywności energetycznej, emisji CO2 czy udziału OZE.
„Termomodernizacja i jej wielowymiarowe korzyści to bardzo aktualny temat w naszym kraju. Nowe narzędzia finansowe z zakresu termomodernizacji i remontów, przede wszystkim w ramach rządowego programu «Czyste Powietrze», są jasnym potwierdzeniem jak istotny z punktu widzenia rozwoju gospodarki jest obszar związany z efektywnością energetyczną budynków. Wpływ na miejsca pracy, komfort mieszkania, rachunki gospodarstw domowych, inwestycje, bezpieczeństwo energetyczne kraju, czy też samo wypełnianie zobowiązań z zakresu ochrony środowiska, potwierdzają tylko to, jak efektywna może być szeroka i wsparta instrumentami finansowymi kompleksowa termomodernizacja budynków. To w sytuacji kryzysu wywołanego pandemią może być naszą ostatnią deską ratunku, przed długą i trudną recesją. Termomodernizujmy budynki, by odbudować polską gospodarkę” – mówi Andrzej Kielar, prezes ROCKWOOL Polska, jeden z sygnatariuszy listu.
Obecnie polski rząd skupiony jest na doraźnych działaniach, które mają osłabić ekonomiczne skutki pandemii. Kolejne „Tarcze” dają wsparcie polskim firmom, ale obliczone ono jest na „tu i teraz”, a już dziś trzeba mieć wizję mechanizmów, które pomogą przeżyć przez kolejne miesiące i lata. Jednym z najszybciej dostępnych, sprawdzonych, a ostatnio dyskutowanych rozwiązań również na poziomie Unii Europejskiej jest właśnie termomodernizacja budynków. Pozwoli ona stworzyć nawet 100 000 nowych miejsc pracy (według Instytutu Badań Strukturalnych) i spowodować średni spadek stopy bezrobocia o około 0,4% rocznie.
Już dziś widzimy przesłanki potwierdzające pozytywne skutki termomodernizacji. Przykładem tego może być rządowy program „Czyste Powietrze”, który nie tylko ma za zadanie obniżyć emisję smogu, ale również w konsekwencji zmniejszyć ubóstwo energetyczne, poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, a przede wszystkim zapewnić komfort mieszkania w zdrowych i ciepłych budynkach wszystkim obywatelom. Sam program ma na celu zmodernizowanie ponad 3 milionów budynków. Gdyby rozwinąć te działania, poszerzyć ich zakres jak i wesprzeć aktywniej dodatkowymi instrumentami finansowymi, możemy stać się po raz kolejny zieloną wyspą na tle Europy.
Warto również zaznaczyć, że temat renowacji jest jednym z głównych obszarów i sposobów rozwiązań kryzysu wynikającego z pandemii COVID-19 na poziomie Unii Europejskiej. W dyskusjach tych mówi się o dużych instrumentach finansowania tzw. Green Deal, które wprost przełożyć się może na poprawę życia i wyjścia z kryzysu wszystkich gospodarek w Europie, dzięki właśnie termomodernizacji. Unia przeznacza na te działania 750 mld euro.
„W obszarze efektywności budynków mamy ogromne potrzeby i zaległości. Nowa propozycja unijnego budżetu stwarza nam jednak szansę na prawdziwy skok cywilizacyjny. Termomodernizacja budynków mieszkalnych została wskazana jako jeden z filarów Europejskiego Zielonego Ładu i zwiększonego ponad pięciokrotnie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji” – wskazuje Joanna Furmaga ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
O wielowymiarowym wpływie termomodernizacji na naszą gospodarkę mówią między innymi raporty w ramach kampanii „Szóste paliwo”, realizowanej przez Rockwool Polska. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej termomodernizacji (najpierw ograniczenie strat ciepła, a następnie inwestycje w systemy grzewcze i systemy wykorzystujące OZE), możemy nie tylko podnieść komfort mieszkania, uzyskać niższe rachunki za ogrzewanie (jakże istotne z punktu widzenia społeczeństwa w okresie kryzysu), czystsze i zdrowsze powietrze, a także doprowadzić do powstawania lokalnych miejsc pracy, wzrostu koniunktury na lokalnych rynkach i wiele, wiele innych korzyści pośrednich. To w perspektywie spadku zatrudnienia, mniejszych zarobków może być istotne dla zachowania wzrostu gospodarczego.
Nie czekając na załamanie ekonomiczne w kraju, organizacje biznesowe i sektorowe już dziś zwróciły się do rządzących o właśnie takie kroki i debatę na temat tego, jak termomodernizacja budynków pozwoli Polsce wyjść z nadchodzącego kryzysu. To są już sprawdzone w innych państwach mechanizmy pobudzania do życia gospodarki. W Niemczech wsparcie dla termomodernizacji istniejących obiektów i budowy budynków pasywnych pozwoliło na stworzenie 340 tys. miejsc pracy, a 1,4 mld EUR przeznaczonych na wsparcie programu efektywności energetycznej przyniosło korzyści dla budżetu szacowane na 7,2 mld EUR (źródło danych: „Mapa modernizacji budynków: mapa drogowa 2050”). Doświadczenia innych krajów i wyliczenia zysków przekonują do tego, że warto sięgać po takie rozwiązania.
Źródła: www.rockwool.pl; www.6paliwo.pl