Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czym jest termomodernizacja i jak ją sfinansować?

Termomodernizacja budynku mieszkalnego może znacznie obniżyć koszty utrzymania lokalu. Ekspert Getin Noble Bank odpowiada na pytania dotyczące korzyści wynikających z przeprowadzenia remontu oraz przedstawia dostępne w banku sposoby jego sfinansowania.

treść sponsorowana

Getin Noble Bank ma w swojej ofercie preferencyjny kredyt ze środków unijnych, którym można sfinansować inwestycje poprawiające efektywność cieplną budynku. O szczegóły kredytu i zalety przeprowadzenia inwestycji pytamy doradcę banku.

Czym jest termomodernizacja budynku wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej i jakie niesie korzyści dla mieszkańców?

Termomodernizacja budynku mieszkalnego ma na celu przede wszystkim ograniczenie strat ciepła. Dzięki ociepleniu ścian budynku, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizacji poszycia dachowego zmniejsza się ilość ciepła, którą budynek oddaje na zewnątrz.

Efektywniejsze wykorzystanie energii cieplnej dostarczonej do budynku sprawia, że rachunki za ogrzewanie mogą spaść nawet o połowę. Gospodarstwo domowe może na tym oszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. W tym celu warto też rozważyć m.in. montaż  instalacji fotowoltaiczną w celu wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Wymiana systemu oświetlania części wspólnych na energooszczędny czy montaż paneli słonecznych dodatkowo obniży rachunki za prąd.

Termomodernizacja najczęściej wiąże się z kompleksowym remontem budynku, a co za tym idzie poprawą jego wyglądu. Taki zabieg może podnieść wartość nieruchomości nawet o kilkanaście procent.

Ciepły dom to również zdrowy dom i jego mieszkańcy. To zaleta, której nie da się wycenić.

Getin Noble Bank oferuje kredyt na preferencyjnych warunkach, który może zostać przeznaczony na inwestycje związane z termomodernizacją budynku mieszkalnego. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania?

Nasza propozycja skierowana jest przede wszystkim do wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. W zależności od regionu mogą z niego skorzystać również m.in.: Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa komunalne.

Kredyt na specjalnych warunkach jest dostępny na realizację inwestycji na terenie województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

Na jaki cel może zostać przeznaczony kredyt na preferencyjnych warunkach?

Kredyt dostępny w Getin Noble Banku pozwala sfinansować bardzo szeroki zakres inwestycji. Może zostać przeznaczony m.in. na:

 • montaż instalacji solarnych do ogrzewania wody użytkowej oraz produkcji energii elektrycznej na potrzeby wspólnoty,
 • ocieplenie budynku,
 • wymianę okien i drzwi w części wspólnej,
 • remont, modernizację lub montaż instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • wymianę systemu ogrzewania lub podłączenie do sieci ciepłowniczej,
 • remont i modernizację instalacji wentylacyjnych,
 • montaż instalacji energooszczędnego oświetlenia.

Jakie są koszty preferencyjnego kredytu i na czym polega finansowanie ze środków unijnych?

Finansowanie składa się z dwóch części:

 • pierwsza część to preferencyjny kredyt inwestycyjny. Jego oprocentowanie jest stałe w całym okresie kredytowania i wynosi zaledwie 0,2% w skali roku. Od tej części bank nie pobiera prowizji przygotowawczej. Preferencyjna część finansowania obejmuje w woj. pomorskim 90% wartości finansowanej inwestycji, w woj. kujawsko-pomorskim 84% wartości finansowanej inwestycji, a w woj. mazowieckim 78,8% wartości. Gdy po przeprowadzonej termomodernizacji oszczędności przekroczą 60%, całkowite oprocentowanie kredytu wyniesie 0%.
 • druga z nich to kredyt inwestycyjny na standardowych warunkach cenowych: oprocentowanie stanowi: WIBOR 3M + marża banku 2,7% oraz prowizja przygotowawcza w wysokości 1%. Ta część finansowania obejmuje minimum 10% wartości finansowanej inwestycji w woj. pomorskim, 16% wartości finansowanej inwestycji w woj. kujawsko-pomorskim, a 21,2% wartości finansowanej inwestycji w woj. mazowieckim.

Oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji musi wynosić minimum 25% w przypadku obiektów (wspólnot) jednobudynkowych dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. W przypadku obiektów (wspólnot) wielobudynkowych dla woj. pomorskiego oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej po przeprowadzeniu inwestycji musi wynosić minimum 30%.

Jakie są inne zalety kredytu oferowanego przez Getin Noble Bank?

Finansowanie uruchomione nawet na okres 20 lat może pokrywać do 100% wartości inwestycji. Dzięki temu rata jest dopasowana do możliwości finansowych mieszkańców. Okres wykorzystania kredytu powinien nastąpić w ciągu maksymalnie 12 m-cy, a zakończenie okresu wykorzystania powinno nastąpić do 24 m-cy licząc od daty pierwszego uruchomienia kredytu. Terminy uruchomienia poszczególnych transz są elastyczne i można je dostosować do harmonogramu realizacji prac remontowych. Można również skorzystać z karencji w spłacie kredytu.

Dla pozostałych województw Getin Noble Bank ofertuje kredyt z premią termomodernizacyjną lub remontową BGK przeznaczony na finansowanie inwestycji określonych w ustawie z dnia 23 stycznia 2020 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU z 2020 poz. 22 i 284):

 • wysokość premii termomodernizacyjnej stanowi:
  – 16% kosztów poniesionych na realizacje przedsięwzięcia,
  – 21% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz zakup i instalację mikroinstalacji odnawialnego źródła energii
  – jeżeli wraz z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku zostanie zainstalowana mikroinstalacja odnawialnego źródła energii o mocy maksymalnej co najmniej 6 kW,
  – jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, to wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty określonej w pkt. powyżej oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku.
 • wysokość premii remontowej stanowi:
  – 15% kosztów poniesionych na realizacje przedsięwzięcia remontowego,
  – jeżeli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia remontowego znajdują się lokale inne niż mieszkalne, to wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty określonej w pkt. powyżej oraz wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w tym budynku,
  – przedsięwzięcie remontowe uwzględniane do przyznania premii może obejmować jedynie część mieszkalna nieruchomości wspólnej (bez usługowej).
 • w przypadku kredytów z premią remontową BGK wymagane jest przedstawienie audytu remontowego;
 • premia remontowa dostępna jest dla budynków, których użytkowanie rozpoczęto przed 14 sierpnia 1961 roku;
 • kredyt nie może być przeznaczony na finansowanie prac, przy których uzyskano pomoc publiczna.

Co należy zrobić, aby uzyskać kredyt?

Formalności nie są skomplikowane. Przede wszystkim potrzebny jest audyt energetyczny, który wskaże zakres niezbędnych robót oraz oszacuje zmniejszenie zużycia energii w budynku. Warto zaznaczyć, że Getin Noble Bank refinansuje audyty energetyczne i projekty budowlane  po podpisaniu umowy kredytu, przy kosztach audytu lub projektu budowlanego nie wyższych niż 4850 tys. zł.

Kolejnym krokiem jest podjęcie uchwał w planie gospodarczym uwzględniających zakres inwestycji oraz o zaciągnięciu kredytu, które wraz z wnioskiem kredytowym należy złożyć u doradcy w Getin Noble Banku. Udzielenie oraz wysokość kredytu uzależnione są od oceny wyniku badania zdolności kredytowej. Jednym z ważniejszych czynników jest potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy.

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat kredytu oraz otrzymać pomoc w ubieganiu się o pożyczkę?

Doradcy banku, eksperci z wieloletnim doświadczeniem, wyspecjalizowani w kredytowaniu i obsłudze bieżącej wspólnot mieszkaniowych, oferują profesjonalne wsparcie w zakresie finansowania na preferencyjnych warunkach.
Dodatkowe informacje dostępne są także na stronie internetowej banku oraz pod numerami Infolinii: +48 608 019 700 lub +48 32 604 30 25.

Infolinia dla Klientów Firmowych i Sektora Publicznego dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.0020.00. Koszt połączenia z Infolinią zgodny ze stawką operatora.

Na pytania odpowiedział ekspert: Olga Broniszewska-Duda z Biura Oferty Bankowości Korporacyjnej Getin Noble Bank

Getin Noble Bank SA Getin Noble Bank SA

Komentarze

Powiązane

Getin Noble Bank SA Co warto wiedzieć, planując termomodernizację budynku spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?

Co warto wiedzieć, planując termomodernizację budynku spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej? Co warto wiedzieć, planując termomodernizację budynku spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?

Ograniczenie strat ciepła i związane z nim zmniejszenie rachunków za prąd to kwestie istotne zarówno dla właścicieli i zarządców budynków, jak i mieszkańców. Aby było to możliwe, należy przeprowadzić prace...

Ograniczenie strat ciepła i związane z nim zmniejszenie rachunków za prąd to kwestie istotne zarówno dla właścicieli i zarządców budynków, jak i mieszkańców. Aby było to możliwe, należy przeprowadzić prace termomodernizacyjne. Często jednak ich zaplanowanie, zrealizowanie, a zwłaszcza znalezienie odpowiedniego źródła finansowania bywa problematyczne, dlatego warto dowiedzieć się, jak osiągnąć cel. Proces planowania termomodernizacji wcale nie musi być skomplikowany!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.