Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Płytki XXL dobrze przyklejone

Joanna Szot | IZOLACJE 10/2024 | 2024-11-19
Jak przyklejać płytki XXL? fot. Ceramika Paradyż

Jak przyklejać płytki XXL? fot. Ceramika Paradyż

Płytki wielkoformatowe od kilku sezonów nie wychodzą z mody. Nic dziwnego, ponieważ prezentują się atrakcyjnie. Jednak ich ułożenie jest dość wymagające i narzuca nie tylko odpowiednią technikę wykonania okładziny, ale również m.in. zastosowanie specjalnych zapraw klejowych.

Zobacz także

dr inż. Sławomir Chłądzyński Żelowe kleje do płytek

Żelowe kleje do płytek Żelowe kleje do płytek

Jednym z czynników gwarantujących prawidłowe wykonanie tarasu, balkonu, basenu i innych obiektów wykończonych okładzinami ceramicznymi, kamiennymi lub innymi jest wybór właściwej zaprawy klejącej.

Jednym z czynników gwarantujących prawidłowe wykonanie tarasu, balkonu, basenu i innych obiektów wykończonych okładzinami ceramicznymi, kamiennymi lub innymi jest wybór właściwej zaprawy klejącej.

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

Austrotherm EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór? EPS na ściany, XPS na fundamenty – dlaczego ten duet to najlepszy wybór?

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności...

Z roku na rok budownictwu stawia się coraz wyższe wymagania, które dotyczą nie tylko aspektów wizualnych, ale przede wszystkim efektywności energetycznej. Obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej budynków oraz zapewnienia komfortu ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii, są coraz bardziej rygorystyczne. Aby je spełnić, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

plytki wielkoformatowe tubadzin

Fot. Ceramika Tubądzin

Wielkoformatowe płytki oferowane są w różnych formach, ale najpopularniejsze są płytki gresowe i spieki kwarcowe wzmocnione od spodu plecionką z włókna szklanego – materiały te mają zbliżone właściwości. Zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe dostępne są w różnych kształtach (gros stanowią kwadratowe i prostokątne) oraz rozmiarach. Jednak niezależnie od formatu praca z płytkami XXL zawsze wymaga profesjonalnego podejścia do ich układania. Tu nie ma miejsca na żadne niedociągnięcia.

Czytaj też: Jak układać płytki wielkoformatowe – przygotowanie podłoża, dobór chemii budowlanej

Specyfikacja płytek

Tak naprawdę ciężko określić wymiary, od których płytki klasyfikuje się jako wielkoformatowe i każdy producent oferuje naprawdę szeroki ich przekrój. Chociaż zauważalna jest pewna powtarzalność. Płytki przeznaczone do układania na ścianach mają zazwyczaj wymiary 25x70 lub 30x100 cm, natomiast płytki podłogowe produkowane są m.in. w rozmiarach: 45x90, 60x60, 90x90, 60x120, 120x120, a nawet 100x300 czy 160x320 cm. Ponadto wiele kolekcji obejmuje więcej niż jeden format, dzięki czemu można je łączyć ze sobą i uzyskać ciekawe efekty. Oczywiście, producenci oferują możliwość realizacji indywidualnych zamówień, jednak musimy się liczyć z tym, że za taką usługę zapłacimy więcej niż za standard. Uwaga! Im większe płytki, tym różnice wymiarów mogą być bardziej znaczące, dlatego często wytwarza się je jako rektyfikowane (mają idealnie docięte brzegi, z reguły z dokładnością do 0,2 mm).

Płytki wielkoformatowe są bardzo cienkie, ich grubość wynosi 3–9 mm, przez co często określane są jako slim. Na podłogę polecane są te najgrubsze, natomiast na ściany cieńsze o grubości 3–6 mm.

teri tubadzin

Fot. Ceramika Tubądzin

Początek, czyli niezbędne prace przygotowawcze

Jak w przypadku wszystkich okładzin ściennych czy podłogowych, tak i pod płytki wielkoformatowe należy przygotować podłoże. Jednak w tym przypadku należy wszelkie prace przeprowadzić wyjątkowo starannie. Podłoże musi być suche, mocne, równe oraz pozbawione zanieczyszczeń i warstw, które mogłyby zmniejszyć przyczepność płytek. Nierówności można zlikwidować za pomocą specjalnych mas szpachlowych lub wylewek samopoziomujących – dla dużych formatów dopuszczalna różnica poziomów na odcinku 2 m nie może przekroczyć 3 mm. Co ważne, wilgotność podłoża nie może przekroczyć 2%.

Konieczną czynnością (pod żadnym pozorem nie należy tego etapu pomijać!) jest zagruntowanie podłoża. Zastosowanie odpowiednich gruntów przede wszystkim zwiększy przyczepność powierzchni, na której będą układane płytki, ponadto pozwoli na związanie drobnych zanieczyszczeń, zmniejszenie nasiąkliwości oraz powierzchniowe wzmocnienie. Do gruntowania standardowych podłoży nasiąkliwych (w znacznym stopniu absorbują wodę i przyspieszają wiązanie kleju), np. cementowych czy anhydrytowych podłóg, tynków mineralnych, płyt gipsowo-kartonowych najbezpieczniej jest użyć głęboko penetrujących preparatów gruntujących. Natomiast tzw. trudne podłoża (w tym nienasiąkliwe), np. płyty OSB, pokrywamy specjalnymi gruntami.

Ważne! W przypadku gdy płyty wielkoformatowe będą układane w pomieszczeniach mokrych (m.in. w łazienkach) czy na tarasach, a tym samym narażone na działanie wody i wilgoci, niezbędne jest jeszcze wykonanie izolacji podpłytkowej.

plytki wielkoformatowe bozza

Fot. Bozza

Cementowe zaprawy klejowe do dużych płytek

Wielkoformatowe płytki do podłoża standardowo przykleja się za pomocą elastycznych zapraw klejących klasyfikowanych minimum jako kleje klasy C2 (według PN-EN 12004). Takie preparaty przede wszystkim charakteryzują się doskonałą przyczepnością i wytrzymałością na zrywanie, a dzięki wchodzącym w ich skład żywicom polimerowym są łatwo urabialne oraz bezproblemowe w aplikacji. Ponadto gwarantują wysoką odkształcalność, umożliwiając płytką swobodną „pracę”.

Elastyczne cementowe zaprawy klejowe o podwyższonych parametrach sprawdzą się w przypadku większości podłoży budowlanych (nawet śliskich, podlegających odkształceniom czy drganiom) zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Są uniwersalne, więc wykorzystamy je również w pomieszczeniach mokrych, a także narażonych na intensywny ruch pieszy. To także sprawdzony wybór w przypadku wykańczania powierzchni z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Wybierając klej do płytek wielkoformatowych, należy zwrócić także uwagę na stopień odkształcalności. Jest to szczególnie ważne, gdy planowane jest ogrzewanie podłogowe lub posadzka będzie poddawana działaniu dużych obciążeń. Zbyt sztywne połączenie okładziny z podłożem skutkowałoby pękaniem okładziny. W takich wymagających sytuacjach rekomendowane jest stosowanie klejących zapraw odkształcalnych (klasy S1) lub wysokoodkształcalnych (klasy S2).

***

Sprawdzoną praktyką jest rozpoczęcie układania płytek wielkoformatowych od najbardziej widocznego miejsca, np. centralnej osi symetrii czy przekątnej – tak, aby docinane elementy znajdowały się po bokach. Natomiast na ścianach układanie płytek najlepiej zacząć od góry, aby docinki znajdowały się na styku z podłogą.

***

klej zelowy kerakoll

Fot. Kerakoll

A może kleje żelowe 

Alternatywą dla powszechnie stosowanych cementowych zapraw klejowych są kleje żelowe. Zawierają w składzie krzemionkę (aktywny krzemian żelujący), dzięki czemu preparaty mają konsystencję – zgodnie zresztą z nazwą – żelową. Poza podwyższonymi, korzystnymi parametrami klejów C2 odznaczają się świetnymi właściwościami – zarówno przygotowanie, jak i nakładanie kleju jest naprawdę łatwe. Ponadto dozując odpowiednią ilość wody, można uzyskać trzy konsystencje (podstawową, półpłynną oraz płynną) i dobrać ją do rodzaju płytek, a także miejsca zastosowania. Co ważne, bez utraty parametrów!

Jeżeli zależy nam, aby zaprawa miała znikomy spływ, to dodajemy niewielką ilość wody – możemy ją wtedy wykorzystać np. do przyklejania płytek do ściany od góry i to bez ich podpierania. Natomiast zwiększenie ilości wody, a tym samym uzyskanie kleju rozpływnego jest zalecane w przypadku układania dużych płytek na podłodze, także z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Właściwości kleju a wygoda nakładania 

Wielkoformatowe płytki mogą być układane w różnych warunkach, więc potrzebne są kleje o odpowiednich właściwościach. Co mamy do wyboru?

  • Kleje szybkowiążące (oznaczone jako F) – zawierają cement o wysokiej wytrzymałości wczesnej oraz domieszki przyspieszające twardnienie. Mają ok. o połowę krótszy czas otwarty (tylko 20 min), dlatego glazurnik musi dość szybko układać płytki. Ich zaletą jest to, że ułożoną okładzinę można spoinować już po 4 godz., a pełne jej obciążenie może nastąpić po 3 dniach.
  • Kleje o zmniejszonym spływie (T) – zaprawy tiksotropowe (z dodatkiem włókien). Sprawdzą się na powierzchniach pionowych, ponieważ dzięki nim można płytki układać od góry – na pewno się nie zsuną.
  • Kleje o wydłużonym czasie otwartym (E) – czyli wolnowiążące i jak wskazuje nazwa, glazurnik ma więcej czasu (nawet 45 min) na ułożenie płytek i ewentualną korektę ich położenia.

Ze spoinami czy bez? 

Nie ma norm, które narzucają szerokość spoin między płytkami wielkoformatowymi. Jednak przyjmuje się, że powinna mieścić się ona w granicach od 5 do 8 mm. Cieńsze fugi można wykonać jedynie wtedy, gdy płytki są rektyfikowane. Do wypełnienia tak cienkich spoin stosuje się elastyczne zaprawy cementowe lub epoksydowe, o wysokich parametrach mechanicznych, które skompensują powstające naprężenia. Pamiętajmy jednak, że w przypadku gdy okładzina będzie narażona na działanie czynników termicznych – np. zastosowano ogrzewanie podłogowe czy posadzka jest wystawiona na słońce lub mróz – nie zaleca się stosowania cienkich spoin. Płytki w takich warunkach po prostu odkształcają się, a zbyt wąskie spoiny sprawiają, że napierają na siebie, co może doprowadzić do szpecącego okładzinę pękania szkliwa na krawędziach.

iinfinity paradyz

Fot. Ceramika Paradyż

Kleje z zasadami 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, układając płytki wielkoformatowe?

  • Zaprawę klejową przygotowujemy zgodnie z zalecaniami producenta. Wszelkie odstępstwa skutkują utratą parametrów produktu.
  • Układając wielkoformatowe płytki, zaprawę klejącą rozprowadzamy zarówno na podłożu, jak i na płytce za pomocą pacy zębatej. Pominięcie lub niedokładne wykonywanie prac na tym etapie doprowadzi do powstawania poduszek powietrznych i pustych przestrzeni pod płytkami, co w trakcie użytkowania okładziny może skutkować odspajaniem płytek, uszkodzeniami lub pękaniem fug. Podwójnego smarowania można uniknąć, jeśli zastosuje się samorozpływną zaprawę klejącą – na powierzchniach poziomych. Najczęściej do ułożenia warstwy kleju o grubości 1 mm zużywa się 1,5–2,5 kg suchej mieszanki, w tych najmocniejszych może wystarczyć zaledwie 0,8 kg.
  • Przyklejając płytkę do powierzchni posmarowanej klejem, musimy ją mocno docisnąć lub dobić gumowym młotkiem, co zapewni trwałość połączenia. Płytki układamy bardzo ostrożnie i niemal idealnie w założonej pozycji, żeby nie trzeba było ich przesuwać po kleju. Korekty powinny być minimalne, liczone w milimetrach. Po ułożeniu fragmentu okładziny długą łatą z poziomnicą sprawdzamy, czy jej powierzchnia jest równa i odpowiednio pozioma lub pionowa.
  • Aby zachować jednakową szerokość spoiny, stosujemy krzyżyki dystansowe. Wyjmujemy je, gdy klej zwiąże. Nanosimy wtedy zaprawę do spoinowania.
  • Zaprawę do spoinowania wciskamy między płytki za pomocą gumowej pacy. Nadmiar fugi zgarniamy drugą krawędzią pacy ruchem po przekątnej do płytek. Gdy powierzchnia fug zacznie matowieć, konieczne jest ich wyprofilowanie i wyczyszczenie zwilżoną gąbką.
  • W przypadku bardzo dużych pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym należy zadbać o szczeliny dylatacyjne. Powinno się je robić co ok. 5–6 m.

***

Układanie płyt slim większych niż 100x100 cm wymaga pracy minimum dwóch osób i to nawet przy użyciu specjalistycznych narzędzi ułatwiających bezpieczne przenoszenie płyt. Po nałożeniu warstwy kleju na płytę jej ciężar może się zwiększyć nawet o połowę. Ponadto klej trzeba nakładać bez pośpiechu i delikatnie, by nie wywołać zbyt dużego naprężenia, które może spowodować pęknięcie płyty. Zaprawa klejowa pod płytkami wielkoformatowymi wysycha znacznie wolniej niż pod małymi, dlatego po podłodze można chodzić najczęściej dopiero po 3–5 godz., aby nie doprowadzić do ich przemieszczania się pod naciskiem, a w konsekwencji do odspojenia od podłoża.

***

Komentarze

Powiązane

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8) Charakterystyka energetyczna budynku (cz. 8)

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów...

Opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wymaga znajomości wielu zagadnień, m.in. lokalizacji budynku, parametrów geometrycznych budynku, parametrów cieplnych elementów obudowy budynku (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane), danych technicznych instalacji c.o., c.w.u., systemu wentylacji i innych systemów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5) Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 5)

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku...

Do prac renowacyjnych zalicza się także tzw. środki flankujące. Będą to przede wszystkim różnego rodzaju tynki specjalistyczne i wymalowania (farby), a także tynki tradycyjne. Błędem jest traktowanie tynku (jak również farby) jako osobnego elementu, w oderwaniu od konstrukcji ściany oraz rodzaju i właściwości podłoża.

Filip Ryczywolski Pomiar pionowości budynków i budowli

Pomiar pionowości budynków i budowli Pomiar pionowości budynków i budowli

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą...

Odchylenia, przemieszczenia, skręcenia i odkształcenia to niestety codzienny widok na wielu inwestycjach – również tych nowych. Poza kontrolą ścian czy szachtów w budynkach, badania pionowości dotyczą też słupów, kominów, masztów widokowych, latarni morskich oraz różnego rodzaju mostów, wiaduktów, masztów stalowych: radiowych, telewizyjnych, sieci komórkowych czy oświetleniowych. Ogólnie rzecz ujmując, pomiary pionowości stosuje się do obiektów wysmukłych, czyli takich, których wysokość przewyższa...

PPHU POLSTYR Zbigniew Święszek Jak wybrać system ociepleń?

Jak wybrać system ociepleń? Jak wybrać system ociepleń?

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Prawidłowo zaprojektowane i wykonane ocieplenie przegród w budynku pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty eksploatacji i domowe rachunki.

Krzysztof Kros Zakrętarki akumulatorowe

Zakrętarki akumulatorowe Zakrętarki akumulatorowe

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia...

Wkrętarki akumulatorowe czy wiertarko-wkrętarki od dawna są powszechnie znane i użytkowane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Zakrętarki natomiast są mniej znanym i popularnym typem narzędzia akumulatorowego, spokrewnionego z wkrętarką czy wiertarką. Jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, między innymi dzięki łączonym ofertom producentów – zestawy wkrętarka i zakrętarka. Czym zatem jest zakrętarka i do czego służy?

mgr inż. Wojciech Rogala, mgr inż. Marcin Mateja Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych Wymagania dla zapraw murarskich cienkowarstwowych stosowanych do murowania z elementów silikatowych

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych...

Wielu uczestników procesu budowlanego utożsamia parametry muru jedynie z użytymi bloczkami. Tymczasem zgodnie z definicją z PN-EN 1996-1-1 [1] mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą murarską. Zaprawa stanowi nieodłączny element konstrukcji, a jej parametry wpływają nie tylko na sam proces murowania, ale także na trwałość i parametry konstrukcji.

inż. Joanna Nowaczyk Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów Energooszczędne i pasywne rozwiązania w budownictwie z wykorzystaniem silikatów

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z...

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej sektor budowlany odpowiada za 40% zużycia energii oraz ok. 36% emisji gazów cieplarnianych w Europie. To bardzo wysokie wartości, ich ograniczenie wiąże się z głębokimi zmianami, modernizacjami, a także często z zupełną zmianą obecnie stosowanych rozwiązań. Jeśli dodamy do tego wszystkiego czynnik kosztowy związany z adaptacjami, powstaje gotowy przepis na pojawienie się skrajnych ocen wdrażanych planów czy też zobowiązań państw członkowskich. Jednakże ścieżka...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO Wzmacnianie konstrukcji murowanych przy pomocy siatek kompozytowych PBO

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga...

Wzmacnianie konstrukcji zabytkowych stanowi istotną gałąź budownictwa, która powstała w odpowiedzi na potrzebę ochrony i zachowania historycznych budowli. Historia wzmacniania konstrukcji zabytkowych sięga daleko wstecz i przeplata się z rozwojem technologii i inżynierii.

dr inż. Szymon Swierczyna Kratownica z kształtowników giętych

Kratownica z kształtowników giętych Kratownica z kształtowników giętych

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu...

Elementy z kształtowników giętych można stosować na konstrukcje o małej i średniej rozpiętości, które są obciążone w sposób przeważająco statyczny, m.in. jednokondygnacyjne budynki halowe bez transportu wewnętrznego, stropy i podesty. Odpowiednią nośność i sztywność można w tym wypadku zapewnić, przyjmując ustrój kratowy (FOT.). Konstrukcje tego typu cechuje niewielkie zużycie stali, a w przypadku, gdy w połączeniach stosuje się łączniki mechaniczne (np. wkręty samowiercące), można niemal całkowicie...

Iwona Sobczak Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie Normy akustyczne w budownictwie

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może...

Normy akustyczne w budownictwie, takie jak PN-B-02151-4:2015-06 [1], nie powstały bez powodu. Skutki ekspozycji na hałas nie są natychmiastowe, ale za to bardzo poważne. Narażenie na głośne dźwięki może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu, ale nie wolno też zapominać o znacznie powszechniejszym zagrożeniu – mianowicie pozasłuchowym wpływie hałasu na zdrowie. Będąc silnym stresorem, jest przyczyną m.in. zaburzeń snu, przyspieszonego zmęczenia, rozdrażnienia, kłopotów z koncentracją, a nawet chorób...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – tynki specjalne (cz.6)

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

Kontynuując zagadnienia związane z doborem tynków, tym razem omówimy zagadnienia związane z tynkami specjalnymi.

dr inż. Michał Wieczorek, mgr inż. Klaudiusz Borkowicz Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych Zrównoważone budownictwo w odniesieniu do złożonych systemów izolacji cieplnych

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu...

Komisja Europejska, formułując nową strategię w postaci Europejskiego Zielonego Ładu [1], zintensyfikowała działania mające na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi człowieka na środowisko jako jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Celem tej polityki jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej (UE) w 2050 r. Realizacja tego celu zakłada jednocześnie oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów naturalnych.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10) Zasady opracowania katalogu złączy budowlanych (mostków cieplnych) (cz.10)

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

Złącza budowlane (mostki cieplne) stanowią integralną część elementów obudowy budynku. Dobór ich warstw materiałowych nie powinien być przypadkowy, lecz oparty na obliczeniach analiz parametrów fizykalnych.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych Montaż płyt warstwowych do ścian murowanych

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie...

Płyty warstwowe posiadają liczne zalety, dzięki którym stały się materiałem powszechnie używanym w budownictwie przemysłowym i coraz częściej również w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Są jednak takie aplikacje, gdzie zastosowanie tego typu produktów nie wydaje się trafnym pomysłem, jak choćby montaż do ściany pełnej, np. murowanej. Jak zamontować płyty poprawnie? Wystarczy trzymać się pewnych reguł.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ, mgr inż. Robert Małkowski Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11) Budownictwo zrównoważone – wybrane aspekty (cz. 11)

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie...

W myśl idei budownictwa zrównoważonego zaprojektowanie budynku wymaga podejścia kompleksowego, które uwzględnia wszystkie aspekty związane z procesem budowlanym, tj. projektowanie, budowę, użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i utrzymanie obiektu budowlanego. Wymaga to wykorzystania najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych, materiałowych i architektonicznych.

Redakcja Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0 Technologia wdmuchiwania izolacji i Przemysł 4.0

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

Budownictwo drewniane stale ewoluuje, przynosząc innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność procesów, ale również zmniejszają negatywny wpływ na środowisko.

dr inż. Szymon Swierczyna Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018 Połączenia sprężane według PN-EN 1090-2:2018

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów...

Łączenie za pomocą śrub to jedna z najbardziej popularnych metod scalania konstrukcji stalowych. Ze względu na stosunkową łatwość tej operacji stosuje się ją przede wszystkim podczas montażu elementów wysyłkowych na placu budowy.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, mgr inż. Jan Biernacki Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach Zastosowanie wzmocnień kompozytowych w istniejących konstrukcjach

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie...

Z biegiem czasu obiekty budowlane ulegają procesom starzenia i awariom [1, 2]. Aby zminimalizować skutki negatywnych oddziaływań lub przywrócić stan pierwotny budowli, stosowane są różne materiały i technologie [3]. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych związanych ze wzmacnianiem konstrukcji. Materiały kompozytowe są stosowane nie tylko w przypadku starych obiektów budowlanych. Można je spotkać również w nowych budynkach przechodzących zmiany projektowe...

mgr inż. Maciej Rokiel, mgr inż. Ryszard Koć Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia Parkingi podziemne – przyczyny i skutki zawilgoceń cz. 1. Wybrane zagadnienia

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej...

Poprawne (zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie budynku to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

Wybrane dla Ciebie

50% dopłaty na nowe źródło OZE »

50% dopłaty na nowe źródło OZE » 50% dopłaty na nowe źródło OZE »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych » Łatwa hydroizolacja skomplikowanych powierzchni dachowych »

Docieplanie budynków to nie problem »

Docieplanie budynków to nie problem » Docieplanie budynków to nie problem »

Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Trwały kolor tynku? To możliwe! » Trwały kolor tynku? To możliwe! »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe » Piany poliuretanowe, otwartokomórkowe »

Trwały dach to dobra inwestycja »

Trwały dach to dobra inwestycja » Trwały dach to dobra inwestycja »

OZE dofinansowaniem nawet 50% »

OZE dofinansowaniem nawet 50% » OZE dofinansowaniem nawet 50% »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Skuteczna walka z wilgocią w ścianach » Skuteczna walka z wilgocią w ścianach »

Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Powstrzymaj odpadanie elewacji » Powstrzymaj odpadanie elewacji »

Oszczędzanie przez ocieplanie »

Oszczędzanie przez ocieplanie » Oszczędzanie przez ocieplanie »

Trwała ochrona betonu »

Trwała ochrona betonu » Trwała ochrona betonu »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych » Certyfikat Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.