Ocieplenie na ociepleniu – termomodernizacja według nowych wymagań

Termoizolacja w ociepleniu na ocieplenie
W związku z potrzebą renowacji wielu obiektów budowanych przed laty najczęściej przeprowadza się ponowne docieplanie ocieplonych wcześniej ścian zewnętrznych. Wobec obowiązujących obecnie standardów energooszczędności w starych budynkach konieczne jest bowiem zwiększenie izolacyjności przegród lub naprawa istniejącego ocieplenia.
Najbardziej popularna metoda ocieplania ścian to technologia ETICS, czyli złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku. Stosuje się go w budownictwie już od kilkudziesięciu lat, przy czym wcześniej znany był jako metoda lekka mokra lub bezspoinowy system ociepleń (BSO).
ETICS na bazie płyt styropianowych
Stosowanie kompletnych systemów ETICS na bazie płyt styropianowych, przy przestrzeganiu zaleceń dotyczących ich eksploatacji, gwarantuje zachowanie trwałości ocieplenia przez wiele lat. Izolacyjność termiczna budynków ocieplonych wiele lat temu może jednak być niewystarczająca w stosunku do obecnych standardów zawartych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). Dowiedz się więcej >>
Dopuszczalna maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych jest zmniejszana od wielu lat, ostatnie zaostrzenie wymagań obowiązuje od stycznia 2021 r.
W praktyce każda zmiana maksymalnej dopuszczalnej wartości współczynnika przenikania ciepła pociąga za sobą konieczność zwiększenia grubości termoizolacji stosowanej w systemie ETICS.
Spełnienie wymagań zgodnych z wytycznymi z 2021 r. (rys. 1.) będzie oznaczało zwiększenie projektowanej grubości płyt styropianowych. W zależności od odmiany styropianu będzie to wzrost grubości o 2 cm dla odmiany o deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła 0,031 W/m·K (fasada GRAFIT) do 2,9 cm dla płyt o lambdzie deklarowanej 0,045 W/m·K (fasada CLASSIC).
Ocieplenie na ociepleniu
Natomiast w przypadku ścian budynków ocieplonych wiele lat temu, np. przed 1986 r., dla których obowiązywała maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła 1,16 W/m2·K, aby spełnić obecne wymagania, należałoby zwiększyć grubość termoizolacji nawet o kilkanaście centymetrów (rys. 2).
Obecnie, zgodnie z WT 2021 oznacza to konieczność wykonania dodatkowej termoizolacji o grubości nawet 18 cm w przypadku użycia płyt styropianowych fasada CLASSIC lub 13 cm w przypadku płyt grafitowych fasada GRAFIT. Sprawdź >>
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po wcześniejszym usunięciu starych warstw, lub wykonanie tzw. ocieplenia na ocieplenie. Wybór wariantu zależeć będzie od stanu technicznego istniejącego ocieplenia. Jeżeli wykonane wcześniej ocieplenie wymaga przeprowadzenia napraw i wzmocnień w szerokim zakresie, może się okazać, że dodatkowe ocieplenie będzie w tym przypadku po prostu ekonomicznie nieopłacalne.
Każdorazowo, przed podjęciem decyzji, niezbędne jest przeprowadzenie ekspertyzy istniejącego ocieplenia, które ma być bazą dla nowego ocieplenia. Wymagane jest również sporządzenie projektu ocieplenia, które będzie poprzedzone obliczeniami cieplno-wilgotnościowymi, obejmującymi zjawisko kondensacji pary wodnej, zgodnie z § 321 Warunków Technicznych.
Publikacja SSO
Podczas oceny istniejącego ocieplenia warto skorzystać z publikacji SSO (Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń) pt. „Ocieplenia na ocieplenia – zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS”. Zawarte są w niej wytyczne do oceny systemu ETICS wykonanego na bazie termoizolacji ze styropianu. Obejmują one m.in. ocenę powierzchni istniejącego ocieplenia wraz z oceną wykonanych niezbędnych odkrywek. Po ewentualnym dopuszczeniu istniejącego ETICS jako podłoża nowego ocieplenia, należy wybrać konkretny kompletny system ocieplenia ETICS, objęty Oceną Techniczną lub jeszcze obowiązującą Aprobatą Techniczną (AT).
W ociepleniach na ocieplenie obligatoryjną metodą mocowania termoizolacji jest kołkowanie. Nie zwalnia to jednak z obowiązku przyklejenia płyt styropianowych, najczęściej całopowierzchniowo, z przesunięciem spoin w stosunku do starego ocieplenia.
Ilość i rozmieszczenie kołków powinno być wyznaczone przez projektanta, a liczba kołków nie może być mniejsza niż 6 szt. na 1 m2. Zadaniem kołków jest połączenie wszystkich warstw obu systemów i zakotwienie w nośnym podłożu ściany. Wymagania dla łączników również są podane w ww. publikacji SSO. Postaw na sprawdzone rozwiązania >>
Płyty styropianowe stosowane w ociepleniach na ocieplenie powinny spełniać wymagania dokumentu odniesienia, jakim jest Ocena Techniczna (lub AT). Płyty te nie różnią się niczym od płyt stosowanych w tradycyjnych systemach. Warto jednak rozważyć użycie płyt o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, czyli odmian grafitowych, aby finalna grubość termoizolacji była jak najmniejsza, co spowoduje zmniejszenie ciężaru całego systemu ETICS i umożliwi użycie krótszych kołków.