Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Badanie właściwości betonu ze zbrojeniem rozproszonym z włókien niemetalicznych

Part 3. Test of mechanical properties of concrete reinforced with synthetic structural fibre

Stanowisko badawcze dla testu trzypunktowego zginania; fot.: Ł. Drobiec, J. Blazy
Stanowisko badawcze dla testu trzypunktowego zginania; fot.: Ł. Drobiec, J. Blazy

Zaawansowane obliczenia oraz modelowanie numeryczne wymagają dokładnego poznania zachowania materiału pod obciążeniem [1–2]. Jest to szczególnie ważne w materiałach, które zachowują się nieliniowo i cechują się różnymi fazami pracy. Takim materiałem jest beton zbrojony włóknami zwany fibrobetonem.

Zobacz także

Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować? Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.

Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...

W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.

Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE System ociepleń quick-mix S-LINE

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...

System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).

W zależności od materiału, wymiarów i ilości zastosowanych włókien fibrobeton może po zarysowaniu wykazywać efekt wzmocnienia lub osłabienia [36]. W fibrobetonach raczej nie występuje zjawisko kruchego pękania.

Artykuł stanowi kontynuację prac [78], w których opisano wyniki badań mieszanki betonowej i próbek betonowych zbrojonych włóknem syntetycznym.

W niniejszej części przeprowadzono klasyfikację wytrzymałości fibrobetonu, określono energię zniszczenia, przeanalizowano zależność pomiędzy wytrzymałością na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu oraz zależności:

  • siła – szerokość rozwarcia rysy (F-CMOD),
  • siła – szerokość przemieszczenia końcówki rysy (F-CTOD)
  • i siła – ugięcie (F-δ).

O czym przeczytasz w artykule?

  • Badania laboratoryjne zgodnie z normą PN-EN 14651 [9] (test trzypunktowego zginania – 3PBT)
  • Klasyfikacja wytrzymałości fibrobetonu
  • Energia zniszczenia
  • Zależność pomiędzy wytrzymałością na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu
  • Krzywe F-CMOD; F-δ i F-CTOD

W artykule zamieszczono analizę wyników badań opisanych w pracach [7] i [8]. Przeprowadzono klasyfikację wytrzymałości fibrobetonu, określono energię zniszczenia, przeanalizowano zależność pomiędzy wytrzymałością na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu oraz zależności F-CMOD, F-d i F-CTOD. Wykazano, że norma PN-EN 14651 przeznaczona do badań belek z włóknami metalicznymi może być stosowana do badania belek z włóknami syntetycznymi. Artykuł zakończono wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych badań i analiz.

Test of mechanical properties of concrete reinforced with synthetic structural fibre. Part 3

The article contains an analysis of the results of the research described in [7] and [8]. The classification of the fiber-reinforced concrete strength was carried out, fracture energy was calculated and the relationship between the compressive and flexural strength, as well as the dependencies of F-CMOD, F-d and F-CTOD were analyzed. It has been proved that the PN EN 14651 standard, intended for testing beams with metallic fibers, can be used to test beams with synthetic fibers. The article ends with the conclusions resulting from the conducted research and analysis.

Badania laboratoryjne

Przeprowadzono badania laboratoryjne zgodnie z normą PN-EN 14651 [9] (test trzypunktowego zginania3PBT). Zastosowano beton odpowiadający klasie C40/50 i C45/50 dla odpowiednio mieszanki bez włókien (NC) i z włóknami (FRC) zgodnie z PN 206 [10].

Próbki w kształcie prostopadłościanów o wymiarach 150×150×550 mm przygotowano zgodnie z wymogami PN-EN 14651 [9]. Szczegółowy opis zastosowanych materiałów oraz sposobu przygotowania próbek zamieszczono w części pierwszej opracowania [7], a wyniki badań w części drugiej [8]. Widok stanowiska badawczego pokazano na FOT. 1.

fot1 drobiec

FOT. 1. Stanowisko badawcze dla testu trzypunktowego zginania. Objaśnienia: 1 – miernik zaciskowy do pomiaru CMOD, 2 – miernik zaciskowy do pomiaru CTOD, 3 – czujnik LVDT do pomiaru ugięcia δ, 4 – podpora wywołująca siłę, 5 – podpora dolna, 6 – rama podtrzymująca czujnik LVDT; fot.: Ł. Drobiec, J. Blazy


 

Klasyfikacja wytrzymałości fibrobetonu

W celu sklasyfikowania wytrzymałości fibrobetonu według normy Model Code 2010 [11] zakłada się model liniowo-sprężysty, biorąc pod uwagę charakterystyczną wytrzymałość na zginanie ƒR,1k, która odpowiada stanowi granicznemu użytkowania (SGU) i ƒR,3k odpowiadającej stanowi granicznemu nośności (SGN). W szczególności rozpatruje się dwa parametry: parametr ƒR,1k reprezentujący przedział wytrzymałości oraz stosunek ƒR,3k/ƒR,1k, oznaczony literą a, b, c, d lub e.

Przedział wytrzymałości określają dwie kolejne liczby w szeregu: 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 3,0; 4,0; 5,0; 6,0; 7,0; 8,0;… [MPa], natomiast przyporządkowanie do liter a, b, c, d lub e zależy od przedziału liczbowego, w jakim znajduje się stosunek wytrzymałości resztkowych:

  • a, jeśli 0,5 ≤ ƒR,3kR,1k < 0,7,
  • b, jeśli 0,7 ≤ ƒR,3kR,1k < 0,9,
  • c, jeśli 0,9 ≤ ƒR,3kR,1k < 1,1,
  • d, jeśli 1,1 ≤ ƒR,3kR,1k < 1,3,
  • e, jeśli 1,3 ≤ ƒR,3kR,1k.

Warto wspomnieć, że wzmocnienie włóknem może całkowicie lub częściowo zastąpić tradycyjne zbrojenie, jeśli zachodzą następujące zależności:

Określenie klasy wytrzymałości resztkowej oraz stosunku ƒR,3k/ƒR,1k i ƒR,1k/ƒƒct,Lk jest więc konieczne do sklasyfikowania wytrzymałości badanej mieszanki betonowej FRC. W celu otrzymania wartości charakterystycznych podanych wytrzymałości wykorzystuje się wzory (1) i (2):

gdzie:

ƒƒct,Lk – charakterystyczna wytrzymałość resztkowa na rozciąganie przy zginaniu w zakresie proporcjonalności liniowej [N/mm2],
ƒƒct,Lm – średnia wytrzymałość resztkowa na rozciąganie przy zginaniu w zakresie proporcjonalności liniowej [N/mm2],
ƒR,jk – charakterystyczna resztkowa wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu odpowiadająca CMOD = CMODj lub δ = δj (j = 1,2,3,4) [N/mm2],
ƒR,jm – średnia resztkowa wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu odpowiadająca CMOD = CMODj lub δ = δj (j = 1,2,3,4) [N/mm2],
s – odchylenie standardowe próbki [N/mm2], które oblicza się z zależności (3) lub (4):

gdzie:

n – liczba próbek,
k – współczynnik zależny od ilości próbek podany w tabeli 2 w Model Code 2010 [11], dla 3 próbek równy 1,89.

Wyniki obliczeń potrzebnych do klasyfikacji wytrzymałości fibrobetonu widoczne są w TABELI. Na ich podstawie można stwierdzić, że pomimo możliwości przyporządkowania ƒR,j1k do 1,0–1,5 jako pierwszego parametru stosunek ƒR,3k/ƒR,j1k jest mniejszy od 0,5, zatem nie zalicza się nawet do najniższego parametru a. Dodatkowo stosunek ƒR,j1k/ƒƒct,Lk wynosi jedynie 0,33, co oznacza, że zastosowanie badanych włókien syntetycznych w ilości 2,0 kg/m3 nie może zastąpić tradycyjnego zbrojenia konstrukcyjnego. Należałoby tu jednak przeprowadzić dodatkowe badania, w których wykorzystane będą inne zawartości włókien i proporcje poszczególnych składników mieszanki betonowej, aby postawione wnioski były wiążące.

tab1 drobiec

TABELA. Klasyfikacja wytrzymałości fibrobetonu według Model Code 2010 [11]

Energia zniszczenia

Energia zniszczenia (GF–CMOD) jest równa polu powierzchni pod krzywą F-CMOD, w przeprowadzonych badaniach liczona do CMOD = 3,5 mm (GF–CMOD = 3,5). Na RYS. 1 przedstawione są wyniki dla poszczególnych próbek NC i FRC oraz ich średnia (GMF–CMOD = 3,5), odchylenie standardowe (SG) i współczynnik zmienności (VG).

rys1 drobiec

RYS. 1. Energia zniszczenia podczas trzypunktowego testu zginania belek; rys.: Ł. Drobiec, J. Blazy

Wynika z nich, że belki zbrojone włóknami charakteryzują się około 20 razy większą energią pękania. Spowodowane jest to faktem, że po pojawieniu się rysy belki FRC nie uległy kruchemu zniszczeniu, tak jak belki bez włókien, ale wciąż przenosiły znaczące obciążenia przy wzrastającym CMOD.

W badaniach przeprowadzonych przez Buratti i in. [12], w zależności od ilości, wymiaru i materiału niemetalicznego włókna, GF–CMOD liczone do CMOD = 4 mm wzrosło od 3 do 7 razy.

Kiedy w [13] dodano do mieszanki betonowej 4,6 kg/m3 i 5,3 kg/m3 polipropylenowych włókien o długości 40 mm i o przekroju prostokątnym 3,0×0,2 mm, to GF–CMOD do CMOD = 3 mm wynosiło 825% i 1200% energii pękania betonu bez włókien.

Sivakumar i in. w [14] użyli polipropylenowych włókien o długości 20 mm i o średnicy 0,10 mm w ilości 0,50% i zaobserwowali, że GF–CMOD do CMOD = 3 mm wzrosło z 1,74 do 7,92 Nm. Wynika stąd, że w przeprowadzonych badaniach różnica między zwykłym betonem a fibrobetonem była znacznie większa niż wartości przedstawione w literaturze i zanotowano istotną poprawę właściwości mechanicznych mieszanki po dodaniu włókien.

Po zakończeniu testu próbki fibrobetonowe zostały przepołowione (FOT. 2–5). Dzięki temu można było zaobserwować rozkład włókien w przekroju, w którym powstało zarysowanie. Zauważono, że włókna miały pewną tendencję do tworzenia tzw. jeży, które były wynikiem niecałkowitego rozbicia się wiązek włókien podczas mieszania.

W przyszłości większa uwaga powinna zostać poświęcona procesowi mieszania składników mieszanki betonowej. Chodzi m.in. o czas mieszania włókien tylko z kruszywem, który powinien zostać wydłużony, aby rozbiło ono w całości wiązki fibry.

fot2 4 drobiec

FOT. 2–5. Belki przełamane w połowie rozpiętości, w przekroju pojawienia się zarysowania: strona lewa belki 2 z serii NC (2), strona prawa belki 2 z serii NC (3), strona lewa belki 2 z serii FRC (4), strona prawa belki 2 z serii FRC (5); fot.: Ł. Drobiec, J. Blazy

Zależność pomiędzy wytrzymałością na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu

Na RYS. 2 przedstawiono wykres zależności wytrzymałości na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu (ƒcmƒƒl) dla serii FRC i wyników zawartych w literaturze.

rys2 drobiec

RYS. 2. Wykres zależności wytrzymałości na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu (ƒcm – ƒƒl) dla przedstawionych badań (uśrednione wyniki dla FRC ze wszystkich przebadanych próbek) i wyników zawartych w literaturze; rys.: Ł. Drobiec, J. Blazy


 

Wynika z niego, że próbki o ƒcm ≈ 60,0 MPa charakteryzowały się zwykle wyższym ƒƒl, a często betony z o wiele niższym fcm osiągały podobne lub wyższe ƒƒl.

Mniejsza wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu FRC w porównaniu do opisywanych w innych publikacjach może być skutkiem jeży, które pojawiły się podczas mieszania betonu. Dodatkowo, w kolejnych badaniach, należałoby dążyć do optymalizacji mieszanki betonowej, tak aby fibrobeton, spełniając określone wymagania (docelowe ƒcm i ƒƒl), był możliwie ekonomiczny i przyjazny dla środowiska (np. poprzez zmniejszenie ilości zastosowanego cementu czy zastosowanie innych dodatków lub domieszek).

Krzywe F-CMOD; F-δ i F-CTOD

Na RYS. 3–4 zamieszczono wykresy F-CMOD, F-δ i F-CTOD odpowiednio dla serii NC i FRC. Można zauważyć, że kształty krzywych są do siebie bardzo podobne, jednak F-CTOD i F-δ osiągają argumenty mniejsze dla określonej wartości siły niż krzywa F-CMOD. Dodatkowo, do momentu po zarysowaniu i gwałtownym spadku siły, krzywe F-CTOD i F-δ dla FRC znacznie się pokrywają.

rys3 drobiec

RYS. 3. Wykres krzywych F-CMOD; F-δ; F-CTOD dla NC; rys.: Ł. Drobiec, J. Blazy

rys4 drobiec

RYS. 4. Wykres krzywych F-CMOD; F-δ; F-CTOD dla FRC; rys.: Ł. Drobiec, J. Blazy

Jeśli chodzi o wykresy dla NC, to należy pamiętać, że czas testu był bardzo krótki, a do zarysowania doszło bardzo szybko, dlatego też powinno się wziąć pod uwagę niepewności pomiarowe.

Z wykresu pokazanego na RYS. 5 wynika, że zależności CMOD-CTOD, CMOD-δ i CTOD-δ są liniowe. W przypadku próbek NC, widoczne są pewne odchylenia mogące być skutkiem wspomnianych wcześniej niepewności pomiarowych oraz braku czasu na ustabilizowanie się próbki i czujników.

rys5 drobiec

RYS. 5. Wykres zależności CMOD-CTOD, CMOD-δ wraz ze wzorem proponowanym w normie PN-EN 14651 [9] i CTOD-δ wraz z prostą ƒ(CTOD) = δ; rys.: Ł. Drobiec, J. Blazy

Warto również zauważyć, iż dla NC szybciej wzrasta CTOD niż δ względem CMOD. Inaczej jest dla próbek FRC, gdzie szybciej wzrasta do wartości CMOD ≈ 0,32 mm – δ, następnie do CMOD ≈ 4 mm – CTOD, a na koniec znów δ względem CMOD.

Na RYS. 5 pokazano również prostą proponowaną w normie PN-EN 14651 [9] dla określenia zależności między δ a CMOD. Prosta ta znacznie odbiega od uzyskanych wyników z badań.

Ciekawa jest też zależność CTOD od δ, gdyż jest ona liniowa, taka że ƒ(CTOD) ≈ δ. Na przykład dla δ równego 2,5 mm uzyskuje się CTOD równe około 2,5 mm.

Podsumowanie i wnioski

Celem przeprowadzonych badań było wykorzystanie normy PN-EN 14651 [9] przeznaczonej dla belek zbrojonych włóknami metalicznymi i sprawdzenie, czy może być ona zastosowana do badania próbek z włóknami syntetycznymi.

Dodatkowo zbadano płynność i wytrzymałość na ściskanie oraz na rozciąganie przy zginaniu mieszanki betonowej bez włókien i z włóknami. Sprawdzono również, czy zastosowana fibra mogłaby zastąpić tradycyjne zbrojenie prętami stalowymi, a więc czy mogłaby pełnić funkcję nośną.

Z przeprowadzonych badań wyciągnięto następujące wnioski:

  • Normę PN-EN 14651 [9] można wykorzystać do badań betonu zbrojonego włóknami syntetycznymi.
  • Dodanie 2 kg/m3 włókien syntetycznych do betonu spowodowało znaczne pogorszenie urabialności mieszanki betonowej i jej spadek z klasy S5 do S2. Po przepołowieniu belek zauważono również, że włókna miały pewną tendencję do tworzenia tzw. jeży, które były wynikiem niecałkowitego rozbicia się wiązek włókien podczas mieszania. W kolejnych badaniach czas mieszania włókien tylko z kruszywem powinien być wydłużony, tak aby rozbiło ono w całości wiązki fibry.
  • Wytrzymałość na ściskanie betonu bez włókien wynosiła średnio 58,05 MPa, a dla betonu z włóknami 60,87 MPa, a więc wzrosła o niecałe 5%.
    Zastosowanie zbrojenia rozproszonego pozwoliło na zwiększanie klasy betonu o jedną – z C40/50 na C45/55.
    Dodatkowo użycie 0,22% włókien syntetycznych pozwoliło na uzyskanie większej o 13% wytrzymałości na rozciąganie przy zginaniu.
  • Belki bez zbrojenia rozproszonego uległy nagłemu, kruchemu zniszczeniu chwilę po przeniesieniu maksymalnego obciążenia. Natomiast próbki fibrobetonowe, pomimo znacznego spadku przenoszonej siły po zarysowaniu, nadal przeciwdziałały obciążeniu przy wzrastającym CMOD, możliwe więc było określenie wytrzymałości resztkowych.
    W zakresie pozasprężystym widoczny był istotny wpływ fibry, dzięki której wzrosła ciągliwość betonu, a próbki zachowały swoją integralność, nie rozpadając się na pół nawet po zakończeniu testu. Energia pękania w przypadku próbek fibrobetonowych zwiększyła się o ok. 20 razy w porównaniu do belek niezbrojonych.
  • Rozproszenie krzywych ƒ(CMOD) w regionie pozaszczytowym FRC było wynikiem zastosowanej metody badania – mały rozmiar powierzchni pęknięcia skutkuje dużą zmiennością statystyczną ilości włókien przecinających tę powierzchnię.
  • Kształty krzywych F-CMOD, F-CTOD i F-δ są do siebie bardzo podobne, jednak F-CTOD i F-δ osiągają argumenty mniejsze dla określonej wartości siły niż krzywa F-CMOD. Zależności CMOD-CTOD, CMOD-δ i CTOD-δ są liniowe, a dodatkowo zależność CTOD-δ jest taka, że ƒ(CTOD) ≈ δ. Prosta proponowana w normie PN-EN 14651 [9] dla określenia zależności między δ a CMOD znacznie odbiega od tych zarejestrowanych podczas testów belek z włóknami.

Literatura

1. Ł. Drobiec, R. Jasiński, W. Mazur, T. Rybarczyk, „Numerical Verification of Interaction between Masonry with Precast Reinforced Lintel Made of AAC and Reinforced Concrete Confining Elements”, „Applied Sciences”, t. 10, nr 16, 2020, doi:10.3390/app10165446.
2. Ł. Drobiec, „FEM model of the masonry made of hollow calcium silicate units”, „Procedia Engineering”, t. 193, 2017, s. 462–469, doi: 10.1016/j.proeng.2017.06.238.
3. I. Löfgren, H. Stang, J.F. Olesen, „The WST method, a fracture mechanics test method for FRC”, „Materials and Structures ”, t. 41, nr 1, 2008, s. 197–211, doi: 10.1617/s11527-007-9231-3.
4. L. Liao, A. Fuente, S. Cavalaro, A. Aguado, „Design procedure and experimental study on fibre reinforced concrete segmental rings for vertical shafts”, „Materials & Design”, t. 92, 2016, s. 590–601, doi: 10.1016/j.matdes.2015.12.061.
5. M.A. Glinicki, „Testing of macro-fibres reinforced concrete for industrial floors”, „Cement Wapno Beton”, t. 13/75, nr 4, 2008, s. 184–195.
6. Ł. Drobiec, J. Blazy, „Współczesne niemetaliczne zbrojenie rozproszone stosowane w konstrukcjach betonowych”, „IZOLACJE” 5/2020, s. 70–84.
7. J. Blazy, Ł. Drobiec, „Badanie właściwości mechanicznych betonu ze zbrojeniem rozproszonym z włókien niemetalicznych – cz. 1”, „IZOLACJE” 4/2021, s. 74–78.
8. J. Blazy, Ł. Drobiec, „Badanie właściwości mechanicznych betonu ze zbrojeniem rozproszonym z włókien niemetalicznych – cz. 2”, „IZOLACJE” 6/2021, s. 78–83.
9. PN-EN 14651+A1:2007, „Metoda badania betonu zbrojonego włóknem stalowym. Pomiary wytrzymałości na rozciąganie przy zginaniu (granica proporcjonalności LOP)”.
10. PN-EN 206+A1:2016-12, „Beton. Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność”.
11. „Model Code for Concrete Structures 2010: International Federation for Structural Concrete”, „Final draft-Volume” 1, 2013.
12. N. Buratti, C. Mazzotti, M. Savoia, „Post-cracking behaviour of steel and macro-synthetic fibre-reinforced concretes”, „Construction and Building Materials”, t. 25, nr 5, 2011, s. 2713–2722, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2010.12.022.
13. M.N. Soutsos, T.T. Le, A.P. Lampropoulos, „Flexural performance of fibre reinforced concrete made with steel and synthetic fibres”, „Construction and Building Materials”, t. 36, 2012, s. 704–710, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2012.06.042.
14. A. Sivakumar, M. Santhanam, „Mechanical properties of high strength concrete reinforced with metallic and non-metallic fibres”, „Cement and Concrete Composites”, t. 29, nr 8, 2007, s. 603–608, doi: 10.1016/j.cemconcomp.2007.03.006.
15. H. Guo, L. Jiang, J. Tao, Y. Chen, Z. Zheng, B. Jia, „Influence of a hybrid combination of steel and polypropylene fibers on concrete toughness”, „Construction and Building Materials”, t. 275, 2021, s. 122132 doi: 10.1016/j.conbuildmat.2020.122132.
16. M. Hsie, C. Tu, P.S. Song, „Mechanical properties of polypropylene hybrid fiber-reinforced concrete”, „Materials Science and Engineering A”, t. 494, nr 1–2, 2008, s. 153–157, doi: 10.1016/j.msea.2008.05.037.
17. A.M. Luna i in., „Experimental mechanical characterization of steel and polypropylene fiber reinforced concrete”, „Revista Técnica de la Facultad de Ingenieria Universidad del Zulia”, t. 37, nr 2, 2014, s. 106–115.
18. A. Richardson, K. Coventry, „Dovetailed and hybrid synthetic fibre concrete-impact, toughness and strength performance”, „Construction and Building Materials”, t. 78, 2015, s. 439–449, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2015.01.003.
19. M. Carlesso, S. Cavalaro, A. Fuente, „Flexural fatigue of pre-cracked plastic fibre reinforced concrete: Experimental study and numerical modeling”, „Cement and Concrete Composites”, t. 115, 2021, s. 103850, doi: 10.1016/j.cemconcomp.2020.103850.
20. C. Camille, D. Kahagala, O. Mirza, F. Mashiri, B. Kirkland, T. Clarke, „Performance behaviour of macro-synthetic fibre reinforced concrete subjected to static and dynamic loadings for sleeper applications”, „Construction and Building Materials”, t. 270, 2021, s. 121469, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2020.121469.
21. Z. Hongbo, Z. Haiyun, G. Hongxiang, „Characteristics of ductility enhancement of concrete by a macro polypropylene fiber”, „Materials Science”, 2020, s. 100087, doi: 10.1016/j.rinma.2020.100087.
22. S.A. Altoubat, J.R. Roesler, D.A. Lange, K. Rieder, „Simplified method for concrete pavement design with discrete structural fibers”, „Construction and Building Materials”, t. 22, 2008, s. 384–393, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2006.08.008.
23. V.M. Sounthararajan, S. Thirumurugan, A. Sivakumar, „Reinforcing Efficiency of Crimped Profile of Polypropylene Fibres on the Cementitious Matrix”, „Research Journal of Applied Sciences, Engineering and Technology”, t. 6, nr 14, 2013, s. 2662–2667.
24. K. Behfarnia, A. Behravan, „Application of high performance polypropylene fibers in concrete lining of water tunnels”, „Materials & Design”, t. 55, 2014, s. 274–279, doi: 10.1016/j.matdes.2013.09.075.
25. S. Ismail, M. Ramli, „Effects of Adding Fibre on Strength and Permeability of Recycled Aggregate Concrete Containing Treated Coarse RCA”, „Journal of Civil and Environmental Engineering”, t. 8, 2014, s. 918–924.
26. S.P. Yap, C.H. Bu, U.J. Alengaram, K.H. Mo, M.Z. Jumaat, „Flexural toughness characteristics of steel-polypropylene hybrid fibre-reinforced oil palm shell concrete”, „Materials & Design”, t. 57, 2014, s. 652–659, doi: 10.1016/j.matdes.2014.01.004.
27. D. Altalabani, D.K.H. Bzeni, S. Linsel, „Mechanical properties and load deflection relationship of polypropylene fiber reinforced self-compacting lightweight concrete”, „Construction and Building Materials”, t. 252, 2020, s. 119084, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2020.119084.
28. C.S. Das, T. Dey, R. Dandapat, B.B. Mukharjee, J. Kumar, „Performance evaluation of polypropylene fibre reinforced recycled aggregate concrete”, „Construction and Building Materials”, t. 189, 2018, s. 649–659, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2018.09.036.
29. J. Jeon, W. Kim, C. Jeon, J. Kim, „Processing and Mechanical Properties of Macro Polyamide Fiber Reinforced Concrete”, „Materials (Basel)”, t. 7, nr 12, 2014, s. 7634–7652, doi: 10.3390/ma7127634.
30. J.R. Roesler, D.A. Lange, S.A. Altoubat, K.A. Rieder, G.R. Ulreich, „Fracture of plain and fiber-reinforced concrete slabs under monotonic loading”, „Journal of Materials in Civil Engineering”, t. 1561, 2004, s. 452–460, doi: 10.1061/(ASCE)0899-1561(2004)16.
31. J. Li, J. Niu, C. Wan, X. Liu, Z. Jin, „Comparison of flexural property between high performance polypropylene fiber reinforced lightweight aggregate concrete and steel fiber reinforced lightweight aggregate concrete”, „Construction and Building Materials”, t. 157, 2017, s. 729–736, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2017.09.149.
32. F. Shi, T.M. Pham, H. Hao, Y. Hao, „Post-cracking behaviour of basalt and macro polypropylene hybrid fibre reinforced concrete with different compressive strengths”, „Construction and Building Materials”, t. 262, 2020, s. 120108, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2020.120108.
33. A.H.H. Al-Masoodi, A. Kawan, M. Kasmur, R. Hamid, M.N.N. Khan, „Static and dynamic properties of concrete with different types and shapes of fibrous reinforcement, „Construction and Building Materials”, t. 104, 2015, s. 247–262, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2015.12.037.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Płynna żywica do izolacji »

Płynna żywica do izolacji » Płynna żywica do izolacji »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.