Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Badanie właściwości betonu ze zbrojeniem rozproszonym z włókien niemetalicznych

Part 3. Test of mechanical properties of concrete reinforced with synthetic structural fibre

Stanowisko badawcze dla testu trzypunktowego zginania; fot.: Ł. Drobiec, J. Blazy
Stanowisko badawcze dla testu trzypunktowego zginania; fot.: Ł. Drobiec, J. Blazy

Zaawansowane obliczenia oraz modelowanie numeryczne wymagają dokładnego poznania zachowania materiału pod obciążeniem [1–2]. Jest to szczególnie ważne w materiałach, które zachowują się nieliniowo i cechują się różnymi fazami pracy. Takim materiałem jest beton zbrojony włóknami zwany fibrobetonem.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

W zależności od materiału, wymiarów i ilości zastosowanych włókien fibrobeton może po zarysowaniu wykazywać efekt wzmocnienia lub osłabienia [36]. W fibrobetonach raczej nie występuje zjawisko kruchego pękania.

Artykuł stanowi kontynuację prac [78], w których opisano wyniki badań mieszanki betonowej i próbek betonowych zbrojonych włóknem syntetycznym.

W niniejszej części przeprowadzono klasyfikację wytrzymałości fibrobetonu, określono energię zniszczenia, przeanalizowano zależność pomiędzy wytrzymałością na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu oraz zależności:

  • siła – szerokość rozwarcia rysy (F-CMOD),
  • siła – szerokość przemieszczenia końcówki rysy (F-CTOD)
  • i siła – ugięcie (F-δ).

O czym przeczytasz w artykule?

  • Badania laboratoryjne zgodnie z normą PN-EN 14651 [9] (test trzypunktowego zginania – 3PBT)
  • Klasyfikacja wytrzymałości fibrobetonu
  • Energia zniszczenia
  • Zależność pomiędzy wytrzymałością na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu
  • Krzywe F-CMOD; F-δ i F-CTOD

W artykule zamieszczono analizę wyników badań opisanych w pracach [7] i [8]. Przeprowadzono klasyfikację wytrzymałości fibrobetonu, określono energię zniszczenia, przeanalizowano zależność pomiędzy wytrzymałością na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu oraz zależności F-CMOD, F-d i F-CTOD. Wykazano, że norma PN-EN 14651 przeznaczona do badań belek z włóknami metalicznymi może być stosowana do badania belek z włóknami syntetycznymi. Artykuł zakończono wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych badań i analiz.

Test of mechanical properties of concrete reinforced with synthetic structural fibre. Part 3

The article contains an analysis of the results of the research described in [7] and [8]. The classification of the fiber-reinforced concrete strength was carried out, fracture energy was calculated and the relationship between the compressive and flexural strength, as well as the dependencies of F-CMOD, F-d and F-CTOD were analyzed. It has been proved that the PN EN 14651 standard, intended for testing beams with metallic fibers, can be used to test beams with synthetic fibers. The article ends with the conclusions resulting from the conducted research and analysis.

Badania laboratoryjne

Przeprowadzono badania laboratoryjne zgodnie z normą PN-EN 14651 [9] (test trzypunktowego zginania3PBT). Zastosowano beton odpowiadający klasie C40/50 i C45/50 dla odpowiednio mieszanki bez włókien (NC) i z włóknami (FRC) zgodnie z PN 206 [10].

Próbki w kształcie prostopadłościanów o wymiarach 150×150×550 mm przygotowano zgodnie z wymogami PN-EN 14651 [9]. Szczegółowy opis zastosowanych materiałów oraz sposobu przygotowania próbek zamieszczono w części pierwszej opracowania [7], a wyniki badań w części drugiej [8]. Widok stanowiska badawczego pokazano na FOT. 1.

fot1 drobiec

FOT. 1. Stanowisko badawcze dla testu trzypunktowego zginania. Objaśnienia: 1 – miernik zaciskowy do pomiaru CMOD, 2 – miernik zaciskowy do pomiaru CTOD, 3 – czujnik LVDT do pomiaru ugięcia δ, 4 – podpora wywołująca siłę, 5 – podpora dolna, 6 – rama podtrzymująca czujnik LVDT; fot.: Ł. Drobiec, J. Blazy


 

Klasyfikacja wytrzymałości fibrobetonu

W celu sklasyfikowania wytrzymałości fibrobetonu według normy Model Code 2010 [11] zakłada się model liniowo-sprężysty, biorąc pod uwagę charakterystyczną wytrzymałość na zginanie ƒR,1k, która odpowiada stanowi granicznemu użytkowania (SGU) i ƒR,3k odpowiadającej stanowi granicznemu nośności (SGN). W szczególności rozpatruje się dwa parametry: parametr ƒR,1k reprezentujący przedział wytrzymałości oraz stosunek ƒR,3k/ƒR,1k, oznaczony literą a, b, c, d lub e.

Przedział wytrzymałości określają dwie kolejne liczby w szeregu: 1,0; 1,5; 2,0; 2,5; 3,0; 4,0; 5,0; 6,0; 7,0; 8,0;… [MPa], natomiast przyporządkowanie do liter a, b, c, d lub e zależy od przedziału liczbowego, w jakim znajduje się stosunek wytrzymałości resztkowych:

  • a, jeśli 0,5 ≤ ƒR,3kR,1k < 0,7,
  • b, jeśli 0,7 ≤ ƒR,3kR,1k < 0,9,
  • c, jeśli 0,9 ≤ ƒR,3kR,1k < 1,1,
  • d, jeśli 1,1 ≤ ƒR,3kR,1k < 1,3,
  • e, jeśli 1,3 ≤ ƒR,3kR,1k.

Warto wspomnieć, że wzmocnienie włóknem może całkowicie lub częściowo zastąpić tradycyjne zbrojenie, jeśli zachodzą następujące zależności:

Określenie klasy wytrzymałości resztkowej oraz stosunku ƒR,3k/ƒR,1k i ƒR,1k/ƒƒct,Lk jest więc konieczne do sklasyfikowania wytrzymałości badanej mieszanki betonowej FRC. W celu otrzymania wartości charakterystycznych podanych wytrzymałości wykorzystuje się wzory (1) i (2):

gdzie:

ƒƒct,Lk – charakterystyczna wytrzymałość resztkowa na rozciąganie przy zginaniu w zakresie proporcjonalności liniowej [N/mm2],
ƒƒct,Lm – średnia wytrzymałość resztkowa na rozciąganie przy zginaniu w zakresie proporcjonalności liniowej [N/mm2],
ƒR,jk – charakterystyczna resztkowa wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu odpowiadająca CMOD = CMODj lub δ = δj (j = 1,2,3,4) [N/mm2],
ƒR,jm – średnia resztkowa wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu odpowiadająca CMOD = CMODj lub δ = δj (j = 1,2,3,4) [N/mm2],
s – odchylenie standardowe próbki [N/mm2], które oblicza się z zależności (3) lub (4):

gdzie:

n – liczba próbek,
k – współczynnik zależny od ilości próbek podany w tabeli 2 w Model Code 2010 [11], dla 3 próbek równy 1,89.

Wyniki obliczeń potrzebnych do klasyfikacji wytrzymałości fibrobetonu widoczne są w TABELI. Na ich podstawie można stwierdzić, że pomimo możliwości przyporządkowania ƒR,j1k do 1,0–1,5 jako pierwszego parametru stosunek ƒR,3k/ƒR,j1k jest mniejszy od 0,5, zatem nie zalicza się nawet do najniższego parametru a. Dodatkowo stosunek ƒR,j1k/ƒƒct,Lk wynosi jedynie 0,33, co oznacza, że zastosowanie badanych włókien syntetycznych w ilości 2,0 kg/m3 nie może zastąpić tradycyjnego zbrojenia konstrukcyjnego. Należałoby tu jednak przeprowadzić dodatkowe badania, w których wykorzystane będą inne zawartości włókien i proporcje poszczególnych składników mieszanki betonowej, aby postawione wnioski były wiążące.

tab1 drobiec

TABELA. Klasyfikacja wytrzymałości fibrobetonu według Model Code 2010 [11]

Energia zniszczenia

Energia zniszczenia (GF–CMOD) jest równa polu powierzchni pod krzywą F-CMOD, w przeprowadzonych badaniach liczona do CMOD = 3,5 mm (GF–CMOD = 3,5). Na RYS. 1 przedstawione są wyniki dla poszczególnych próbek NC i FRC oraz ich średnia (GMF–CMOD = 3,5), odchylenie standardowe (SG) i współczynnik zmienności (VG).

rys1 drobiec

RYS. 1. Energia zniszczenia podczas trzypunktowego testu zginania belek; rys.: Ł. Drobiec, J. Blazy

Wynika z nich, że belki zbrojone włóknami charakteryzują się około 20 razy większą energią pękania. Spowodowane jest to faktem, że po pojawieniu się rysy belki FRC nie uległy kruchemu zniszczeniu, tak jak belki bez włókien, ale wciąż przenosiły znaczące obciążenia przy wzrastającym CMOD.

W badaniach przeprowadzonych przez Buratti i in. [12], w zależności od ilości, wymiaru i materiału niemetalicznego włókna, GF–CMOD liczone do CMOD = 4 mm wzrosło od 3 do 7 razy.

Kiedy w [13] dodano do mieszanki betonowej 4,6 kg/m3 i 5,3 kg/m3 polipropylenowych włókien o długości 40 mm i o przekroju prostokątnym 3,0×0,2 mm, to GF–CMOD do CMOD = 3 mm wynosiło 825% i 1200% energii pękania betonu bez włókien.

Sivakumar i in. w [14] użyli polipropylenowych włókien o długości 20 mm i o średnicy 0,10 mm w ilości 0,50% i zaobserwowali, że GF–CMOD do CMOD = 3 mm wzrosło z 1,74 do 7,92 Nm. Wynika stąd, że w przeprowadzonych badaniach różnica między zwykłym betonem a fibrobetonem była znacznie większa niż wartości przedstawione w literaturze i zanotowano istotną poprawę właściwości mechanicznych mieszanki po dodaniu włókien.

Po zakończeniu testu próbki fibrobetonowe zostały przepołowione (FOT. 2–5). Dzięki temu można było zaobserwować rozkład włókien w przekroju, w którym powstało zarysowanie. Zauważono, że włókna miały pewną tendencję do tworzenia tzw. jeży, które były wynikiem niecałkowitego rozbicia się wiązek włókien podczas mieszania.

W przyszłości większa uwaga powinna zostać poświęcona procesowi mieszania składników mieszanki betonowej. Chodzi m.in. o czas mieszania włókien tylko z kruszywem, który powinien zostać wydłużony, aby rozbiło ono w całości wiązki fibry.

fot2 4 drobiec

FOT. 2–5. Belki przełamane w połowie rozpiętości, w przekroju pojawienia się zarysowania: strona lewa belki 2 z serii NC (2), strona prawa belki 2 z serii NC (3), strona lewa belki 2 z serii FRC (4), strona prawa belki 2 z serii FRC (5); fot.: Ł. Drobiec, J. Blazy

Zależność pomiędzy wytrzymałością na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu

Na RYS. 2 przedstawiono wykres zależności wytrzymałości na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu (ƒcmƒƒl) dla serii FRC i wyników zawartych w literaturze.

rys2 drobiec

RYS. 2. Wykres zależności wytrzymałości na ściskanie i na rozciąganie przy zginaniu (ƒcm – ƒƒl) dla przedstawionych badań (uśrednione wyniki dla FRC ze wszystkich przebadanych próbek) i wyników zawartych w literaturze; rys.: Ł. Drobiec, J. Blazy


 

Wynika z niego, że próbki o ƒcm ≈ 60,0 MPa charakteryzowały się zwykle wyższym ƒƒl, a często betony z o wiele niższym fcm osiągały podobne lub wyższe ƒƒl.

Mniejsza wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu FRC w porównaniu do opisywanych w innych publikacjach może być skutkiem jeży, które pojawiły się podczas mieszania betonu. Dodatkowo, w kolejnych badaniach, należałoby dążyć do optymalizacji mieszanki betonowej, tak aby fibrobeton, spełniając określone wymagania (docelowe ƒcm i ƒƒl), był możliwie ekonomiczny i przyjazny dla środowiska (np. poprzez zmniejszenie ilości zastosowanego cementu czy zastosowanie innych dodatków lub domieszek).

Krzywe F-CMOD; F-δ i F-CTOD

Na RYS. 3–4 zamieszczono wykresy F-CMOD, F-δ i F-CTOD odpowiednio dla serii NC i FRC. Można zauważyć, że kształty krzywych są do siebie bardzo podobne, jednak F-CTOD i F-δ osiągają argumenty mniejsze dla określonej wartości siły niż krzywa F-CMOD. Dodatkowo, do momentu po zarysowaniu i gwałtownym spadku siły, krzywe F-CTOD i F-δ dla FRC znacznie się pokrywają.

rys3 drobiec

RYS. 3. Wykres krzywych F-CMOD; F-δ; F-CTOD dla NC; rys.: Ł. Drobiec, J. Blazy

rys4 drobiec

RYS. 4. Wykres krzywych F-CMOD; F-δ; F-CTOD dla FRC; rys.: Ł. Drobiec, J. Blazy

Jeśli chodzi o wykresy dla NC, to należy pamiętać, że czas testu był bardzo krótki, a do zarysowania doszło bardzo szybko, dlatego też powinno się wziąć pod uwagę niepewności pomiarowe.

Z wykresu pokazanego na RYS. 5 wynika, że zależności CMOD-CTOD, CMOD-δ i CTOD-δ są liniowe. W przypadku próbek NC, widoczne są pewne odchylenia mogące być skutkiem wspomnianych wcześniej niepewności pomiarowych oraz braku czasu na ustabilizowanie się próbki i czujników.

rys5 drobiec

RYS. 5. Wykres zależności CMOD-CTOD, CMOD-δ wraz ze wzorem proponowanym w normie PN-EN 14651 [9] i CTOD-δ wraz z prostą ƒ(CTOD) = δ; rys.: Ł. Drobiec, J. Blazy

Warto również zauważyć, iż dla NC szybciej wzrasta CTOD niż δ względem CMOD. Inaczej jest dla próbek FRC, gdzie szybciej wzrasta do wartości CMOD ≈ 0,32 mm – δ, następnie do CMOD ≈ 4 mm – CTOD, a na koniec znów δ względem CMOD.

Na RYS. 5 pokazano również prostą proponowaną w normie PN-EN 14651 [9] dla określenia zależności między δ a CMOD. Prosta ta znacznie odbiega od uzyskanych wyników z badań.

Ciekawa jest też zależność CTOD od δ, gdyż jest ona liniowa, taka że ƒ(CTOD) ≈ δ. Na przykład dla δ równego 2,5 mm uzyskuje się CTOD równe około 2,5 mm.

Podsumowanie i wnioski

Celem przeprowadzonych badań było wykorzystanie normy PN-EN 14651 [9] przeznaczonej dla belek zbrojonych włóknami metalicznymi i sprawdzenie, czy może być ona zastosowana do badania próbek z włóknami syntetycznymi.

Dodatkowo zbadano płynność i wytrzymałość na ściskanie oraz na rozciąganie przy zginaniu mieszanki betonowej bez włókien i z włóknami. Sprawdzono również, czy zastosowana fibra mogłaby zastąpić tradycyjne zbrojenie prętami stalowymi, a więc czy mogłaby pełnić funkcję nośną.

Z przeprowadzonych badań wyciągnięto następujące wnioski:

  • Normę PN-EN 14651 [9] można wykorzystać do badań betonu zbrojonego włóknami syntetycznymi.
  • Dodanie 2 kg/m3 włókien syntetycznych do betonu spowodowało znaczne pogorszenie urabialności mieszanki betonowej i jej spadek z klasy S5 do S2. Po przepołowieniu belek zauważono również, że włókna miały pewną tendencję do tworzenia tzw. jeży, które były wynikiem niecałkowitego rozbicia się wiązek włókien podczas mieszania. W kolejnych badaniach czas mieszania włókien tylko z kruszywem powinien być wydłużony, tak aby rozbiło ono w całości wiązki fibry.
  • Wytrzymałość na ściskanie betonu bez włókien wynosiła średnio 58,05 MPa, a dla betonu z włóknami 60,87 MPa, a więc wzrosła o niecałe 5%.
    Zastosowanie zbrojenia rozproszonego pozwoliło na zwiększanie klasy betonu o jedną – z C40/50 na C45/55.
    Dodatkowo użycie 0,22% włókien syntetycznych pozwoliło na uzyskanie większej o 13% wytrzymałości na rozciąganie przy zginaniu.
  • Belki bez zbrojenia rozproszonego uległy nagłemu, kruchemu zniszczeniu chwilę po przeniesieniu maksymalnego obciążenia. Natomiast próbki fibrobetonowe, pomimo znacznego spadku przenoszonej siły po zarysowaniu, nadal przeciwdziałały obciążeniu przy wzrastającym CMOD, możliwe więc było określenie wytrzymałości resztkowych.
    W zakresie pozasprężystym widoczny był istotny wpływ fibry, dzięki której wzrosła ciągliwość betonu, a próbki zachowały swoją integralność, nie rozpadając się na pół nawet po zakończeniu testu. Energia pękania w przypadku próbek fibrobetonowych zwiększyła się o ok. 20 razy w porównaniu do belek niezbrojonych.
  • Rozproszenie krzywych ƒ(CMOD) w regionie pozaszczytowym FRC było wynikiem zastosowanej metody badania – mały rozmiar powierzchni pęknięcia skutkuje dużą zmiennością statystyczną ilości włókien przecinających tę powierzchnię.
  • Kształty krzywych F-CMOD, F-CTOD i F-δ są do siebie bardzo podobne, jednak F-CTOD i F-δ osiągają argumenty mniejsze dla określonej wartości siły niż krzywa F-CMOD. Zależności CMOD-CTOD, CMOD-δ i CTOD-δ są liniowe, a dodatkowo zależność CTOD-δ jest taka, że ƒ(CTOD) ≈ δ. Prosta proponowana w normie PN-EN 14651 [9] dla określenia zależności między δ a CMOD znacznie odbiega od tych zarejestrowanych podczas testów belek z włóknami.

Literatura

1. Ł. Drobiec, R. Jasiński, W. Mazur, T. Rybarczyk, „Numerical Verification of Interaction between Masonry with Precast Reinforced Lintel Made of AAC and Reinforced Concrete Confining Elements”, „Applied Sciences”, t. 10, nr 16, 2020, doi:10.3390/app10165446.
2. Ł. Drobiec, „FEM model of the masonry made of hollow calcium silicate units”, „Procedia Engineering”, t. 193, 2017, s. 462–469, doi: 10.1016/j.proeng.2017.06.238.
3. I. Löfgren, H. Stang, J.F. Olesen, „The WST method, a fracture mechanics test method for FRC”, „Materials and Structures ”, t. 41, nr 1, 2008, s. 197–211, doi: 10.1617/s11527-007-9231-3.
4. L. Liao, A. Fuente, S. Cavalaro, A. Aguado, „Design procedure and experimental study on fibre reinforced concrete segmental rings for vertical shafts”, „Materials & Design”, t. 92, 2016, s. 590–601, doi: 10.1016/j.matdes.2015.12.061.
5. M.A. Glinicki, „Testing of macro-fibres reinforced concrete for industrial floors”, „Cement Wapno Beton”, t. 13/75, nr 4, 2008, s. 184–195.
6. Ł. Drobiec, J. Blazy, „Współczesne niemetaliczne zbrojenie rozproszone stosowane w konstrukcjach betonowych”, „IZOLACJE” 5/2020, s. 70–84.
7. J. Blazy, Ł. Drobiec, „Badanie właściwości mechanicznych betonu ze zbrojeniem rozproszonym z włókien niemetalicznych – cz. 1”, „IZOLACJE” 4/2021, s. 74–78.
8. J. Blazy, Ł. Drobiec, „Badanie właściwości mechanicznych betonu ze zbrojeniem rozproszonym z włókien niemetalicznych – cz. 2”, „IZOLACJE” 6/2021, s. 78–83.
9. PN-EN 14651+A1:2007, „Metoda badania betonu zbrojonego włóknem stalowym. Pomiary wytrzymałości na rozciąganie przy zginaniu (granica proporcjonalności LOP)”.
10. PN-EN 206+A1:2016-12, „Beton. Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność”.
11. „Model Code for Concrete Structures 2010: International Federation for Structural Concrete”, „Final draft-Volume” 1, 2013.
12. N. Buratti, C. Mazzotti, M. Savoia, „Post-cracking behaviour of steel and macro-synthetic fibre-reinforced concretes”, „Construction and Building Materials”, t. 25, nr 5, 2011, s. 2713–2722, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2010.12.022.
13. M.N. Soutsos, T.T. Le, A.P. Lampropoulos, „Flexural performance of fibre reinforced concrete made with steel and synthetic fibres”, „Construction and Building Materials”, t. 36, 2012, s. 704–710, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2012.06.042.
14. A. Sivakumar, M. Santhanam, „Mechanical properties of high strength concrete reinforced with metallic and non-metallic fibres”, „Cement and Concrete Composites”, t. 29, nr 8, 2007, s. 603–608, doi: 10.1016/j.cemconcomp.2007.03.006.
15. H. Guo, L. Jiang, J. Tao, Y. Chen, Z. Zheng, B. Jia, „Influence of a hybrid combination of steel and polypropylene fibers on concrete toughness”, „Construction and Building Materials”, t. 275, 2021, s. 122132 doi: 10.1016/j.conbuildmat.2020.122132.
16. M. Hsie, C. Tu, P.S. Song, „Mechanical properties of polypropylene hybrid fiber-reinforced concrete”, „Materials Science and Engineering A”, t. 494, nr 1–2, 2008, s. 153–157, doi: 10.1016/j.msea.2008.05.037.
17. A.M. Luna i in., „Experimental mechanical characterization of steel and polypropylene fiber reinforced concrete”, „Revista Técnica de la Facultad de Ingenieria Universidad del Zulia”, t. 37, nr 2, 2014, s. 106–115.
18. A. Richardson, K. Coventry, „Dovetailed and hybrid synthetic fibre concrete-impact, toughness and strength performance”, „Construction and Building Materials”, t. 78, 2015, s. 439–449, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2015.01.003.
19. M. Carlesso, S. Cavalaro, A. Fuente, „Flexural fatigue of pre-cracked plastic fibre reinforced concrete: Experimental study and numerical modeling”, „Cement and Concrete Composites”, t. 115, 2021, s. 103850, doi: 10.1016/j.cemconcomp.2020.103850.
20. C. Camille, D. Kahagala, O. Mirza, F. Mashiri, B. Kirkland, T. Clarke, „Performance behaviour of macro-synthetic fibre reinforced concrete subjected to static and dynamic loadings for sleeper applications”, „Construction and Building Materials”, t. 270, 2021, s. 121469, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2020.121469.
21. Z. Hongbo, Z. Haiyun, G. Hongxiang, „Characteristics of ductility enhancement of concrete by a macro polypropylene fiber”, „Materials Science”, 2020, s. 100087, doi: 10.1016/j.rinma.2020.100087.
22. S.A. Altoubat, J.R. Roesler, D.A. Lange, K. Rieder, „Simplified method for concrete pavement design with discrete structural fibers”, „Construction and Building Materials”, t. 22, 2008, s. 384–393, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2006.08.008.
23. V.M. Sounthararajan, S. Thirumurugan, A. Sivakumar, „Reinforcing Efficiency of Crimped Profile of Polypropylene Fibres on the Cementitious Matrix”, „Research Journal of Applied Sciences, Engineering and Technology”, t. 6, nr 14, 2013, s. 2662–2667.
24. K. Behfarnia, A. Behravan, „Application of high performance polypropylene fibers in concrete lining of water tunnels”, „Materials & Design”, t. 55, 2014, s. 274–279, doi: 10.1016/j.matdes.2013.09.075.
25. S. Ismail, M. Ramli, „Effects of Adding Fibre on Strength and Permeability of Recycled Aggregate Concrete Containing Treated Coarse RCA”, „Journal of Civil and Environmental Engineering”, t. 8, 2014, s. 918–924.
26. S.P. Yap, C.H. Bu, U.J. Alengaram, K.H. Mo, M.Z. Jumaat, „Flexural toughness characteristics of steel-polypropylene hybrid fibre-reinforced oil palm shell concrete”, „Materials & Design”, t. 57, 2014, s. 652–659, doi: 10.1016/j.matdes.2014.01.004.
27. D. Altalabani, D.K.H. Bzeni, S. Linsel, „Mechanical properties and load deflection relationship of polypropylene fiber reinforced self-compacting lightweight concrete”, „Construction and Building Materials”, t. 252, 2020, s. 119084, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2020.119084.
28. C.S. Das, T. Dey, R. Dandapat, B.B. Mukharjee, J. Kumar, „Performance evaluation of polypropylene fibre reinforced recycled aggregate concrete”, „Construction and Building Materials”, t. 189, 2018, s. 649–659, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2018.09.036.
29. J. Jeon, W. Kim, C. Jeon, J. Kim, „Processing and Mechanical Properties of Macro Polyamide Fiber Reinforced Concrete”, „Materials (Basel)”, t. 7, nr 12, 2014, s. 7634–7652, doi: 10.3390/ma7127634.
30. J.R. Roesler, D.A. Lange, S.A. Altoubat, K.A. Rieder, G.R. Ulreich, „Fracture of plain and fiber-reinforced concrete slabs under monotonic loading”, „Journal of Materials in Civil Engineering”, t. 1561, 2004, s. 452–460, doi: 10.1061/(ASCE)0899-1561(2004)16.
31. J. Li, J. Niu, C. Wan, X. Liu, Z. Jin, „Comparison of flexural property between high performance polypropylene fiber reinforced lightweight aggregate concrete and steel fiber reinforced lightweight aggregate concrete”, „Construction and Building Materials”, t. 157, 2017, s. 729–736, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2017.09.149.
32. F. Shi, T.M. Pham, H. Hao, Y. Hao, „Post-cracking behaviour of basalt and macro polypropylene hybrid fibre reinforced concrete with different compressive strengths”, „Construction and Building Materials”, t. 262, 2020, s. 120108, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2020.120108.
33. A.H.H. Al-Masoodi, A. Kawan, M. Kasmur, R. Hamid, M.N.N. Khan, „Static and dynamic properties of concrete with different types and shapes of fibrous reinforcement, „Construction and Building Materials”, t. 104, 2015, s. 247–262, doi: 10.1016/j.conbuildmat.2015.12.037.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3) System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

dr inż. Mariusz Garecki Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości....

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak i tych, które znajdują się w strefach ochrony konserwatorskiej i poza nimi. Systematyczny wzrost cen nośników energii, a na przestrzeni ostatniego roku – wzrost wręcz lawinowy, będzie wymuszał na inwestorach konieczność instalacji...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.