Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Uszkodzenia elewacji z kompozytów akrylowych

Damage to acrylic composite façades

FOT. 1. Widok okładziny z kompozytu akrylowego w trakcie realizacji i po wykonaniu.
Archiwum autora

FOT. 1. Widok okładziny z kompozytu akrylowego w trakcie realizacji i po wykonaniu.


Archiwum autora

Kompozyty akrylowe imitujące tradycyjne elementy wykończeniowe są coraz powszechniejsze. Podobnie jak w przypadku innych systemów ociepleń, tego typu materiały wymagają zastosowania określonych reżimów technologicznych, których nieprzestrzeganie może doprowadzić do uszkodzeń, skutkujących obniżeniem trwałości ocieplonej elewacji.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nastąpiły istotne zmiany wymagań prawnych w zakresie ochrony cieplnej budynków. Zmiany te są z jednej strony podyktowane rosnącymi cenami nośników energii, z drugiej zaś poprawą świadomości ekologicznej właścicieli i zarządców budynków.

Najbardziej rozpowszechnioną technologią ocieplania przegród zewnętrznych jest system ETICS. Polega on na przymocowaniu do ściany systemu warstwowego składającego się kolejno z:

  • materiału termoizolacyjnego,
  • warstwy zbrojonej (siatka z włókna szklanego zatopiona w zaprawie klejowej),
  • cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej.

Komponenty omawianego systemu mocowane są do przegrody poprzez zaprawę klejącą i ewentualnie dodatkowe łączniki mechaniczne.

Od kilku lat obserwuje się stosowanie zróżnicowanych rodzajów tynków cienkowarstwowych. Systemodawcy oferują coraz ciekawsze produkty z punktu widzenia proponowanych rozwiązań materiałowych, faktur zewnętrznych oraz kolorystyki.

W standardowo wykonywanym systemie ociepleń koncepcja architekta może być realizowana w różny sposób poprzez:

  • dobór kolorystyki tynku,
  • sposób ukształtowania faktury tynku (poprzez dobór uziarnienia tynku oraz rodzaj faktury: nakrapianej lub rustykalnej),
  • zastosowanie izolacji termicznej o zróżnicowanej grubości (w celu modyfikacji przestrzennej bryły budynku),
  • elewacyjnych kształtek imitujących bonie, gzymsy lub elementy sztukaterii.
FOT. 2. Widok okładziny z kompozytu akrylowego w trakcie realizacji; fot.: archiwum autora

FOT. 2. Widok okładziny z kompozytu akrylowego w trakcie realizacji; fot.: archiwum autora

Pomimo dużych możliwości kształtowania koncepcji architektonicznej w budynkach ocieplanych w systemie ETICS zdarza się, że projektanci lub inwestorzy odrzucają tynk cienkowarstwowy w rozwiązaniach elewacji lub dopuszczają fragmentaryczność jego stosowania. Dotyczy to zwłaszcza obiektów nowych.

Nierzadko dąży się do urozmaicenia rozwiązań elewacji obiektu zróżnicowanymi fakturami, imitującymi materiały powszechnie stosowane w przeszłości.

Rozwiązania materiałowe

Ścienne okładziny z kompozytów akrylowych występują w formie elastycznych płytek (imitujących cegłę lub kamień) oraz listew (imitujących drewniane deski) (FOT. 1 - zdjęcie główne i FOT. 2). Okładziny te w większości składają się z wypełniaczy w postaci niebarwionego lub barwionego piasku kwarcowego. Substancją wiążącą są wodne dyspersje polimerowe.

Efekt kolorystyczny opisywanych okładzin uzyskuje się dzięki zastosowaniu w ich składzie pigmentów.Skład, w zależności od producenta, uzupełniają substancje dodatkowe, modyfikujące właściwości fizyczne wyrobów ściennych.

Na polskim rynku budowlanym funkcjonują okładziny z kompozytów akrylowych różnych producentów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Abstrakt

W niniejszym artykule przedstawiono wybrane nieprawidłowości elewacji wykonanych z kompozytów akrylowych. Podano porady dotyczące przygotowania podłoża i mocowania tych elementów. Pokazano skutki niepoprawnego wykonawstwa oraz wyszczególniono dwie grupy błędów.

Damage to acrylic composite façades

This article presents the selected irregularities for a facade built of acrylic composite materials. Advice is given as to surface preparation and fixing these items. Consequences of fabrication errors are presented, along with specification of two groups of errors.

Płytki imitujące cegłę ceramiczną, w zależności od producenta, mają gr. 3-5 mm, elementy imitujące kamień naturalny charakteryzują się grubościami 3-6 mm, natomiast listwy imitujące deskę produkuje się grubości ok. 3 mm ± 1 mm.

Płytki mogą być produkowane z mieszaniny barwionych piasków kwarcowych, pigmentów żelazowych, naturalnych piasków kwarcowych, wodnej dyspersji kopolimeru akrylowo-styrenowego oraz zróżnicowanych dodatków.

Listwy okładzinowe mogą być dodatkowo wzmacniane poprzez wtopienie w masę wyrobu siatki z włókna szklanego.

Materiały produkowane na bazie wodnej dyspersji modyfikowanego polimeru winylowo-akrylowego, wypełniaczy, pigmentów oraz substancji modyfikujących cechują się wysoką elastycznością.

Kompozyty mogą być także produkowane przy wykorzystaniu piasków kwarcowych, żywic polimerowych oraz pigmentów na bazie tlenku żelaza.

Płytki oraz listwy mogą być mocowane do podłoża za pomocą systemowego kleju, wykonanego z piasków kwarcowych niebarwionych, wspomnianej wyżej dyspersji, pigmentów, wypełniaczy i substancji dodatkowych lub kopolimeru akrylanu n-butylu, wypełniaczy, pigmentów i środków modyfikujących.

Klej, oprócz mocowania wyrobów do podłoża, przeznaczony jest również do wykonywania fug. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w materiałach producentów okładziny można stosować na zróżnicowanych podłożach wykonanych z tynków cementowych i cementowo-wapiennych, płyt gipsowo-kartonowych, cegły silikatowej i ceramicznej, betonu, pianobetonu, pustaków ceramicznych, szpachli i zapraw klejowo-szpachlowych z zatopioną siatką.

Należy jednak podkreślić, iż nie wszystkie dokumenty dopuszczające do powszechnego stosowania w budownictwie podają w sposób jednoznaczny informacje odnośnie stosowania kompozytów akrylowych na podłożach wykonanych ze styropianu lub wełny mineralnej. W przypadku wybranych rozwiązań producenci dopuszczają wykonywanie okładzin elewacyjnych dla ścian ocieplanych styropianem w technologii ETICS oraz dla systemu przewidzianego do wykonania na ociepleniu z lamelowych płyt z wełny mineralnej. W przypadku podłoży ze styropianu lub wełny mineralnej należy wykonać dodatkową warstwę zbrojoną na izolacji termicznej.

Poprawnie przygotowane podłoże powinno być nośne, zwarte, suche, oczyszczone z kurzu, brudu, resztek olejów i tłuszczów, farb, pleśni, glonów, mchów itp. Elementy, które mogą pogorszyć przyczepność (tynki osypujące się, słabo przyczepne, powłoki malarskie), powinny być usunięte. W przypadku wybranych systemów aprobata wskazuje na konieczność zabezpieczenia okładziny przy zastosowaniu środka gruntującego.

Do gruntowania podłoża dopuszczane są m.in. powszechnie stosowane grunty pod tynki akrylowe lub np. systemowe preparaty gruntujące w postaci mieszaniny wodnej dyspersji akrylowo-styrenowej, poliksilanów modyfikowanych i poliglikoli.

Mocowanie okładzin powinno odbywać się po wyschnięciu gruntu w warunkach bezdeszczowych, najczęściej w zakresie temperatur od +5°C do +25°C.

Pomiędzy zagruntowaniem podłoża a nałożeniem kleju powinna mieć miejsce przerwa technologiczna. Klej powinien być nakładany pacą zębatą.

W przypadku okładziny z desek pasma kleju powinny być układane prostopadle do nich. Klejenie płytek bądź desek rozpoczyna się od górnej linii.

Okładziny powinny być dociśnięte do podłoża w taki sposób, by nie dopuścić do powstania pustek powietrznych pod nimi. Również wzdłuż krawędzi nie mogą występować jakiekolwiek szczeliny pomiędzy krawędzią a podłożem.

Płytki oraz deski powinny być układane na całej powierzchni z nałożonym klejem, przy czym nie można dopuścić do jego przyschnięcia. Przyschnięty klej powinien być całkowicie usunięty.

Deski powinny być dociskane od środka do brzegów najpierw dłonią, potem twardym wałkiem malarskim. Podczas dociskania okładzin nadmiar kleju musi być usuwany.

Po ułożeniu kolejnej listwy należy obie docisnąć wałkiem wzdłuż i w poprzek, usuwając przy okazji nadmiar kleju wydobywający się ze szczelin.

W przypadku ułożenia kilku m2 okładziny należy całość ponownie docisnąć wałkiem w celu wyeliminowania nierówności i nadmiaru kleju. Po wyschnięciu kleju okładziny powinny być zabezpieczane impregnatem wodorozcieńczalnym.

Płytki należy chronić przed opadami deszczu do czasu całkowitego wyschnięcia kleju. Tego typu okładziny nie powinny być stosowane w miejscach narażonych na ciągłe oddziaływanie wody.

Szerokość spoin pionowych i poziomych zależy od szczegółowych wytycznych systemodawcy. W spoinach klej wygładzany jest przy użyciu wilgotnego pędzla. Powierzchnia oklejona płytkami okładzinowymi powinna być chroniona przed deszczem, silnym wiatrem i dużym nasłonecznieniem.

Studium przypadku

Ocena stanu technicznego elewacji wykonanej w postaci kompozytu akrylowego została przedstawiona na przykładzie nowo zrealizowanego budynku jednorodzinnego.

Ściany zewnętrzne budynku zostały wykonane z pustaków ceramicznych, ocieplone styropianem gr. 20 cm. Wykończenie elewacji stanowi częściowo cienkowarstwowy tynk mineralny (ETICS) oraz okładziny z kompozytu akrylowego (imitacja deski drewnianej).

Warto tutaj zaznaczyć, iż dokumentacja projektowa zakładała zastosowanie na elewacjach tynku cienkowarstwowego oraz impregnowanego drewna elewacyjnego na ruszcie. Wykonawca robót zastosował jednakże rozwiązanie zamienne.

Badania makroskopowe elewacji przedmiotowego budynku wykazały zróżnicowane nieprawidłowości. Dotyczyły one:

  • niestarannego dopasowania w narożach okładzin imitujących deskę,
  • nierówności i braku właściwego dopasowania poszczególnych elementów,
  • miejscowych zanieczyszczeń i wykwitów na powierzchni wykonanych z elementów kompozytowych.

Ponadto na elewacji stwierdzono:

  • odspojenia fragmentów okładzin od podłoża, prowadzące do wytworzenia szczelin pomiędzy sąsiednimi listwami,
  • nieszczelności na połączeniu cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej z okładziną kompozytową,
  • wybrzuszenia i pęcherze powietrzne na powierzchni okładzin, świadczące o braku dostatecznego ich mocowania do podłoża (warstwy zbrojonej na ociepleniu ze styropianu) (FOT. 3, FOT. 4, FOT. 5, FOT. 6, FOT. 7 i FOT. 8).

W ramach oceny stanu technicznego elewacji przedmiotowego budynku wykonana została również odkrywka kontrolna w miejscu zetknięcia się okładziny z kompozytu akrylowego i wyprawy tynkarskiej.

Do badania pobrano fragment systemu ocieplenia wraz z warstwami wykończeniowymi. Pomiary i badania laboratoryjne wykazały kolejne nieprawidłowości wykonania ocieplenia ścian zewnętrznych.

FOT. 3. Nieszczelność na połączeniu wyprawy tynkarskiej z okładziną kompozytową w narożu; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 3. Nieszczelność na połączeniu wyprawy tynkarskiej z okładziną kompozytową w narożu; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 4. Odspojenie poszczególnych listew imitujących deskę elewacyjną od warstwy zbrojonej; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 4. Odspojenie poszczególnych listew imitujących deskę elewacyjną od warstwy zbrojonej; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 5. Spękanie listwy; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 5. Spękanie listwy; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 6. Nieprawidłowe łączenie poszczególnych elementów; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 6. Nieprawidłowe łączenie poszczególnych elementów; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 7. Nieszczelności na połączeniu listew w narożu; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 7. Nieszczelności na połączeniu listew w narożu; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 8. Odspojenie narożnika listwy elewacyjnej od podłoża; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 8. Odspojenie narożnika listwy elewacyjnej od podłoża; fot.: archiwum autora (P. Krause)

W odkrywce stwierdzono zróżnicowanie grubości warstwy zbrojonej w zakresie od 3 mm do 10 mm. Dodatkowo stwierdzono brak dostatecznej przyczepności warstwy zbrojonej do styropianu i brak prawidłowego zatopienia siatki zbrojącej w warstwie zbrojonej (FOT. 9-12).

FOT. 9–12. Miejsce odkrywek. Nieprawidłowo zatopiona siatka w warstwie zbrojonej; fot.: archiwum autora (P. Krause)

FOT. 9–12. Miejsce odkrywek. Nieprawidłowo zatopiona siatka w warstwie zbrojonej; fot.: archiwum autora (P. Krause)

Przedstawione nieprawidłowości, zaobserwowane podczas badań makroskopowych oraz badań laboratoryjnych pobranego fragmentu ocieplenia, świadczą o licznych błędach popełnionych przez wykonawcę robót budowlanych.

Dokonując zestawienia wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości, można wyróżnić tutaj dwie grupy błędów.

Pierwsza grupa to błędy związane z nieprawidłowym i niestarannym wykonaniem warstwy zbrojonej systemu ocieplenia w technologii ETICS.

Obejmują one zarówno wadliwe przygotowanie podłoża pod wykonanie warstwy zbrojonej, jak i wady wykonania samej warstwy zbrojonej poprzez brak właściwego zatopienia siatki zbrojącej w warstwie kleju.

Nieprawidłowości te mogą wpływać na trwałości nie tylko fragmentów elewacji wykonanych z kompozytów akrylowych, lecz także fragmentów wykończonych cienkowarstwową wyprawą tynkarską - co potwierdzają też obserwacje w ramach badań makroskopowych.

Druga grupa to błędy związane z niestarannym wykonaniem elewacji z kompozytów akrylowych.

Wynikają one z braku przestrzegania reżimu technologii układania okładzin systemowych opisanej w aprobacie technicznej producenta oraz instrukcji technicznej systemodawcy.

Odspojenia okładzin imitujących deski drewniane mogą wynikać z braku dostatecznego związania kleju mocującego listwy do podłoża. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbyt wczesne układanie listew na niedostatecznie związanej warstwie zbrojonej.

Szczeliny na połączeniach z tynkiem cienkowarstwowym mogą wynikać z naniesienia na podłoże niedostatecznej ilości kleju do mocowania okładzin bądź z przekroczenia jego czasu wiązania. W takim przypadku klej należało usunąć.

W miejscach niedostatecznego przywarcia listew do podłoża, wskutek przedostania się wody opadowej, doszło do ich częściowego odspojenia od warstwy zbrojonej.

Część nieprawidłowości może wynikać również z braku odpowiedniego zabezpieczenia świeżo ułożonej okładziny kompozytowej przed działaniem czynników atmosferycznych.

Błędy wykonawcze będą powodować w przyszłości dalszą degradację wykończenia kompozytowego, z uwagi na pojawianie się dodatkowych dróg migracji destrukcyjnych czynników atmosferycznych, potęgowanych dodatkowo naprzemiennym zamrażaniem i rozmrażaniem w okresie zimowym. W konsekwencji skutkować to będzie pogarszaniem trwałości całego systemu ocieplenia budynku.

Podsumowanie

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost popularności okładzin elewacyjnych nawiązujących do tradycyjnych materiałów budowlanych (cegła, kamień, drewno).

Elastyczne płytki czy listwy wykonane z piasków kwarcowych związanych polimerami stanowią ciekawą alternatywę dla dobrze już znanych tynków cienkowarstwowych wykorzystywanych w bezspoinowych systemach ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS). Pozwala to na urozmaicenie elewacji modernizowanych oraz nowopowstających budynków.

O tym, czy dane rozwiązanie w postaci kompozytu akrylowego można stosować jako zamiennik tynku cienkowarstwowego na podłożach ocieplanych styropianem lub wełną mineralną, powinny decydować dokumenty dopuszczające określony system elewacyjnych do powszechnego stosowania.

Obecnie na polskim rynku budowlanym funkcjonują już systemy, których aprobaty techniczne dopuszczają taką możliwość. Jednak niezbędnym czynnikiem do skutecznego wdrożenia tego typu rozwiązań jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne wykonawców robót budowlanych.

Literatura

1. P. Krause, T. Steidl, "Uszkodzenia i naprawy przegród budowlanych w aspekcie izolacyjności termicznej", PWN, Warszawa 2017.
2. Materiały techniczne Sysdekor Prochem.
3. Materiały techniczne systemu Izoflex.
4. Materiały techniczne systemu Elastolith.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3) System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

dr inż. Mariusz Garecki Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości....

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak i tych, które znajdują się w strefach ochrony konserwatorskiej i poza nimi. Systematyczny wzrost cen nośników energii, a na przestrzeni ostatniego roku – wzrost wręcz lawinowy, będzie wymuszał na inwestorach konieczność instalacji...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.