Wpływ warunków atmosferycznych w trakcie montażu i sezonowania styropianu białego i grafitowego w systemach ETICS
The effect of weather conditions on the installation and seasoning of white and graphite eps in etics insulation systems
Wpływ warunków atmosferycznych w trakcie montażu i sezonowania styropianu białego i grafitowego w systemach ETICS
PSPS
Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków zwiększają zapotrzebowanie na nowoczesne wyroby izolacyjne. Podstawowym celem staje się więc uzyskanie materiału o jak najlepszych właściwościach izolacyjnych. Obniżanie współczynnika przewodzenia ciepła stosowanych materiałów jest niezbędne, aby uniknąć stosowania bardzo grubych warstw materiału izolacyjnego. W związku z tym ciągle trwają prace i badania zmierzające do zastosowania w ociepleniach nowych rozwiązań i materiałów mogących zagwarantować spełnienie coraz bardziej rygorystycznych wymagań prawnych. Każde rozwiązanie ma jednak swoje zalety i wady.
Zobacz także
Rockwool Polska Termomodernizacja domu – na czym polega i jak ją zaplanować?
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw...
Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę energochłonności Twojego domu. Niezależnie od zakresu inwestycji, kluczowa dla osiągnięcia spodziewanych efektów jest kolejność prac. Najpierw należy docieplić ściany i dach, aby ograniczyć zużycie energii, a dopiero potem zmodernizować system grzewczy. Dzięki kompleksowej termomodernizacji domu prawidłowo wykonanej znacznie zmniejszysz koszty utrzymania budynku.
Recticel Insulation Nowoczesne technologie termoizolacyjne Recticel w renowacji budynków historycznych
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta...
W dzisiejszych czasach zachowanie dziedzictwa kulturowego i jednoczesne dostosowanie budynków do współczesnych standardów efektywności energetycznej stanowi duże wyzwanie zarówno dla inwestora, projektanta jak i wykonawcy. Niejednokrotnie w ramach inwestycji, począwszy już od etapu opracowywania projektu, okazuje się, że tradycyjne materiały izolacyjne i metody ich aplikacji nie są wystarczające, aby zapewnić właściwe parametry termiczne i należytą ochronę wartości historycznych budynku.
Sievert Polska Sp. z o.o. System ociepleń quick-mix S-LINE
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym...
System ociepleń quick-mix S-LINE to rozwiązanie warte rozważenia zawsze, kiedy zachodzi potrzeba wykonania termomodernizacji ścian zewnętrznych. Umożliwia montaż nowej izolacji termicznej na istniejącym już systemie ociepleń, który nie spełnia dzisiejszych wymagań pod kątem wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,2 W/(m²·K).
Abstrakt |
---|
W artykule przedstawiono wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne zgodnie z aktualnym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Omówiono badania dotyczące porównania przyczepności zaprawy do styropianu białego i grafitowego w różnych warunkach sezonowania, a także próby naświetlania obu rodzajów styropianu. The effect of weather conditions on the installation and seasoning of white and graphite eps in etics insulation systemsThe article presents the heat transfer coefficient requirements for external walls, according to the currently applicable Regulation on the technical requirements applicable to buildings and their locations. There is a discussion of tests comparing the mortar adhesion properties for white and graphite EPS in different seasoning conditions, as well as attempts at light treatment of the two types of EPS. |
Poprawa efektywności energetycznej w obszarze instalacji energetycznych, przemysłowych oraz w budownictwie jest jednym z kluczowych zadań na najbliższe lata. Stopniowo zwiększają się wymagania prawne w tym zakresie.
1 stycznia 2017 r. weszły w życie zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 1422/2015 z dnia 18 września 2015 r.). Ustalone poziomy wymagań w tym zakresie w poszczególnych latach przedstawiono w TABELI 1.
I tak od 2017 r. wynosi on 0,23 W/(m2·K), a od 2021 r. parametr ten będzie na poziomie 0,20 W/(m2·K). Dla dachów skośnych i stropów pod nieogrzewanymi pomieszczeniami od 2017 r. wymagane U wynosi 0,18 W/(m2·K), a dla stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi 0,25 W/(m2·K).
TABELA 1. Wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne zgodnie z aktualnym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Zmiana wymagań w tym zakresie wymaga wyznaczenia niezbędnej grubości izolacji termicznej, dzięki której uzyskana ściana będzie spełniać zaostrzone wymogi techniczne. W TABELI 2 przedstawiono przykładowe wartości obliczeniowe wyznaczone dla materiałów izolacyjnych o określonym współczynniku przewodzenia ciepła.
RYS. 1. Wyniki badań przyczepności zaprawy I do styropianu białego i grafitowego w różnych warunkach sezonowania (zaprawa o niższej przyczepności w badaniach normowych); rys.: archiwum autorki
RYS. 2. Wyniki badań przyczepności zaprawy II do styropianu białego i grafitowego w różnych warunkach sezonowania (zaprawa o najwyższej przyczepności w badaniach normowych); rys.: archiwum autorki
Nowoczesne materiały izolacyjne
Jak wynika z TABELI 2, obniżanie współczynnika przewodzenia ciepła stosowanych materiałów jest niezbędne, aby uniknąć stosowania bardzo grubych warstw materiału izolacyjnego. W związku z tym ciągle trwają prace i badania zmierzające do zastosowania w ociepleniach nowych rozwiązań i materiałów mogących zagwarantować spełnienie coraz bardziej rygorystycznych wymagań i uzyskanie lepszego poziomu efektywności izolacji przy minimalizacji grubości stosowanej powłoki.
Nowoczesne materiały są przede wszystkim najczęściej znacznie droższe od tanich stosowanych dotąd rozwiązań. Oczywisty wydaje się więc trend zmierzający do zastosowania styropianu grafitowego o niższym współczynniku przewodzenia ciepła.
Lepsze właściwości izolacyjne wyrobu wynikają z zastosowania do produkcji składnika zapewniającego dodatkową absorpcję promieniowania cieplnego. Rynek nadal jednak opornie przyjmuje stosowanie tego względnie taniego materiału, ponieważ utarły się niepochlebne opinie na temat jego trwałości na elewacjach.
Jak pokazały doświadczenia, stosowanie styropianu grafitowego wymaga zachowania szczególnego reżimu przy wykonywaniu elewacji w systemie bezspoinowym z uwagi na jego deformacje pod wpływem nasłonecznienia. Wynika to z faktu, że ciemny kolor powoduje nagrzewanie się powierzchni płyt do wyższych temperatur pod wpływem narażenia na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego.
Nie należy jednak szczególnie demonizować tego problemu, gdyż stosowanie osłon przeciwsłonecznych w postaci siatek to podstawowa zasada przy montażu ocieplenia w technologii mokrej bezspoinowej, która powinna być przestrzegana niezależnie od rodzaju zastosowanego materiału izolacyjnego.
Większa wrażliwość tego materiału na czynniki atmosferyczne jest niestety powodem mniejszej popularności styropianu grafitowego w Polsce w stosunku do krajów Europy Zachodniej, w których sprzedaż styropianu grafitowego stale rośnie. W ostatnim czasie obserwuje się jednak ponowne zwiększenie zainteresowania tym materiałem. Coraz częściej wykonawcy i inwestorzy oczekują potwierdzenia możliwości zastosowania takiego styropianu w konkretnych systemach ociepleń poprzez udokumentowane wyniki badań z zastosowaniem grafitowego EPS.
FOT. 1. Widok płyt styropianowych poddanych bezpośredniemu oddziaływaniu promieniowania IR; fot.: archiwum autorki
FOT. 2. Widok płyt z EPS grafitowego poddanych bezpośredniemu oddziaływaniu promieniowania IR, z lewej płyta niezabezpieczona, z prawej płyta pomalowana białą farbą; fot.: archiwum autorki
FOT. 3. Widok próbek styropianu grafitowego i białego z nałożoną warstwą kleju cementowego; fot.: archiwum autorki
Konsekwencje zmian prawnych
Z uwagi na brak dostępnych porównań w zakresie przyczepności przeprowadzono serię badań pod kątem oceny wpływu zróżnicowanych warunków atmosferycznych na trwałość, w tym przypadku przyczepność zapraw klejowych do styropianu grafitowego i białego.
Z serii badań dla dziesięciu dostępnych na rynku zapraw klejowych przedstawiono wyniki dwóch zapraw, dla których uzyskano największe różnice wyników w badaniach normowych na białym EPS. Wyniki te przedstawiono na RYS. 1 i 2.
W kilku przypadkach próbki płyt styropianowych przed nałożeniem kleju poddano działaniu wysokiej temperatury, promieniowaniu UV oraz promieniowaniu podczerwonemu. Przypadki te na wykresach opisane są jako EPS 70°C, EPS UV, EPS IR.
Jak przedstawiono na RYS. 1 w badaniach normowych obu zapraw (pierwsze trzy wyniki) uzyskano spełnienie wymagań ETAG 004:2013.
Wyniki niespełniające wymagań ETAG uzyskano tylko w przypadku próbek podanych działaniu promieniowania ultrafioletowego (promiennik UV) oraz promieniowania podczerwonego (promiennik IR).
Należy zwrócić uwagę, że o ile obserwuje się tendencję do obniżenia przyczepności badanych zapraw do styropianu grafitowego w porównaniu ze styropianem białym, to różnice te wydają się być mniejsze w przypadku zaprawy wyższej jakości, na którą wskazują wyniki badań w warunkach znormalizowanych przez ETAG.
Jednakże różnice te zazwyczaj nie przekraczają wartości niepewności wykonywanych pomiarów równej ± 0,01 N/mm2. Nie można nie zauważyć, że oddziaływanie destrukcyjne zarówno promieniowania ultrafioletowego, jak i podczerwonego ujawnia się również w przypadku badań na styropianie białym.
Niewątpliwie jednak istotnie różni się zachowanie płyt grafitowych pod wpływem bezpośredniego naświetlenia promieniowaniem podczerwonym, które pod jego wpływem ulegają całkowitemu zniszczeniu, co zobrazowano na FOT. 1. Zjawisko to nie występuje w przypadku płyt białych oraz grafitowych zabezpieczonych powłoką z farby lub zaprawy klejowej (FOT. 2 i 3).
Poza badaniami przyczepności przeprowadzono również próby naświetlania płyt z EPS grafitowego, którego powierzchnię pokryto farbą w kolorze białym. Jak przedstawiono na FOT. 2, zabezpiecza to płyty styropianowe przed szkodliwym działaniem promieniowania IR. Wykonane pomiary wymiarów płyt nie wykazały żadnych różnic po naświetlaniu.
Jak potwierdziły kolejne próby również nałożona warstwa kleju cementowego zabezpiecza styropian grafitowy przed destrukcyjnym działaniem tego promieniowania (FOT. 3).
Należy oczywiście pamiętać, że wysoka temperatura (nasłonecznienie) podczas wiązania i twardnienia zaprawy może powodować obniżenie przyczepności z uwagi na przyspieszone odsychanie zaprawy klejowej.
Nie ma żadnych wytycznych czy wskazań dotyczących wartości maksymalnego nasłonecznienia, jakie można dopuścić dla zapewnienia trwałości ocieplenia. Należy więc założyć, że elewacje należy chronić przed dużym, bezpośrednim promieniowaniem słonecznym występującym zwłaszcza w okresie letnim.
O ile styropian grafitowy jest bardziej narażony na destrukcyjne działanie tego promieniowania, o tyle jego negatywny wpływ również ujawnia się w przypadku ocieplania styropianem białym, zarówno jeśli chodzi o sam materiał izolacyjny, jak i kolejne warstwy systemu ETICS. Dotyczy to wiązania oraz twardnienia zapraw klejowych i tynków elewacyjnych. Należy więc stosować siatki osłonowe bez względu na to, czy płyty styropianowe są białe czy grafitowe.
Podsumowanie
Dla przeprowadzonych badań serii klejów nie stwierdzono istotnego pogorszenia przyczepności zapraw klejowych w warunkach sezonowania zgodnych z zalecanymi przez producentów systemów ociepleń ETICS. Jedynie w przypadku narażenia powierzchni styropianu na działanie bezpośredniego nasłonecznienia potwierdzono kurczenie się styropianu grafitowego, co w przypadku zastosowania na elewacji może skutkować różnorodnymi defektami (spękania, odspojenia, mostki termiczne).
W toku badań potwierdzono również, że samo zastosowanie powłoki malarskiej w kolorze białym i zabezpieczenie w ten sposób powierzchni styropianu przed działaniem promieniowania słonecznego jest skutecznym sposobem eliminacji zmian wymiarów płyt styropianu grafitowego.
Jak pokazują wyniki przedstawionych badań, sam styropian w zakresie badań normowych nie różni się istotnie przyczepnością do zapraw klejowych. Rozróżnianie go w specyfikacjach technicznych przy obowiązujących obecnie wymaganiach normatywnych wydaje się być nieuzasadnione. Natomiast zastosowanie tego materiału w budownictwie wymaga rzeczywiście rygorystycznego przestrzegania podstawowych zasad praktyki budowlanej, jakie zostały określone również dla popularnego od lat białego EPS, tj. stosowania siatek osłonowych przy wykonywaniu prac budowlanych.