Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymogi prawne związane z ewidencją materiałów zawierających azbest

Fot. Proces usuwania nagromadzonych w Polsce wyrobów azbestowych jest i będzie ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, fi nansowym, administracyjnym i planistycznym. Na zrealizowanie tego zadania nasz kraj ma czas do 2032 r.
www.pl.wikipedia.org

Fot. Proces usuwania nagromadzonych w Polsce wyrobów azbestowych jest i będzie ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, fi nansowym, administracyjnym i planistycznym. Na zrealizowanie tego zadania nasz kraj ma czas do 2032 r.


www.pl.wikipedia.org

W związku z zagrożeniem dla zdrowia i życia powodowanym przez azbest wprowadzono w Polsce wiele przepisów regulujących postępowanie z wyrobami zawierającymi ten materiał.

Zobacz także

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Już w 1997 r. uchwalono ustawę o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest [1]. Ustawa ta praktycznie zamknęła okres stosowania azbestu w Polsce i spowodowała, że od 1999 r. rozpoczęto usuwanie wyrobów zawierających ten materiał. Od tego czasu ustawa była wielokrotnie aktualizowana, aby dostosować jej zapisy do sytuacji w Polsce oraz wymagań Unii Europejskiej.

Na podstawie przepisów ustawy uchwalone zostały odpowiednie rozporządzenia wykonawcze określające szczegółowy sposób realizacji przepisów. W 2001 r. weszła w życie ustawa Prawo ochrony środowiska [2], która uznaje azbest za substancję stwarzającą szczególne zagrożenie dla środowiska, co wiąże się z konsekwencjami dotyczącymi postępowania z wyrobami zawierającymi azbest. Przede wszystkim wyroby takie powinny być wykorzystywane, przemieszczane i sukcesywnie eliminowane z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Postępowanie z eliminowanymi substancjami (odpadami) regulowane jest ustawą o odpadach [3], przy czym odpady zawierające azbest są traktowane jak odpad niebezpieczny.

Usuwanie azbestu – czy wymagane bezwarunkowo?

Usunięcie nagromadzonych w Polsce wyrobów azbestowych jest ogromnym problemem organizacyjnym, finansowym, administracyjnym i planistycznym. Z uwagi na skalę problemu i jego ogólnokrajowy zasięg 14 maja 2002 r. Rada Ministrów przyjęła długofalowy „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” [4]. Jako docelowy przyjęto 30-letni okres realizacji tego programu.

Kilkudziesięcioletnie doświadczenia w użytkowaniu płyt azbestowo-cementowych wskazują, że płyty prawidłowo położone i zamontowane, pomalowane farbą akrylową oraz konserwowane co 5–7 lat praktycznie mogą być użytkowane ponad 30 lat. Na tej podstawie w odpowiednich przepisach określono termin zakończenia realizacji programu na 31 grudnia 2032 r. Przy założonym okresie usuwania – do 2032 r. – wiele wyrobów przekroczy jednak wszelkie normy i granice bezpiecznego użytkowania.

Dlatego istotne jest ustalenie kolejności usuwania wyrobów zawierających azbest. Nie wszystkie wyroby zawierające azbest muszą być usuwane natychmiast. Według programu wyroby nieuszkodzone i w dobrym stanie technicznym mogą być jeszcze wykorzystywane. Z przepisów wynika, że jedynie wyroby tzw. miękkie powinny być usunięte niezwłocznie. W przypadku wyrobów twardych dalsza bezpieczna eksploatacja jest możliwa pod warunkiem uniemożliwienia emisji azbestu do atmosfery.

Tak więc przepisy wcale nie nakazują ich natychmiastowego i bezwarunkowego usunięcia. Decyduje o tym głównie stan techniczny, a także inne wymagania (np. okres upływu gwarancji producenta).

Obowiązki właściciela obiektu zawierającego azbest

Obowiązujące przepisy adresowane są do wszystkich bez wyjątku użytkowników wyrobów azbestowych, ale nieco inaczej traktują przedsiębiorców i osoby fizyczne. W szczególności nakładają wiele szczegółowo określonych zadań na właścicieli obiektów oraz przedsiębiorców wykonujących roboty polegające na usuwaniu wyrobów z azbestem. Podstawowe obowiązki właścicieli i zarządzających wynikające z przepisów to:

  • dokonanie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest,
  • sporządzenie informacji i złożenie jej w gminie lub u wojewody,
  • sporządzenie oceny stanu technicznego i złożenie jej w powiatowym urzędzie nadzoru budowlanego,
  • w przypadku usuwania wyrobów azbestowych zgłoszenie co najmniej na 30 dni przed planowanym terminem przeprowadzenia robót.

Obowiązek inwentaryzacji i okresowego składania informacji

Obowiązek dokumentowania rodzaju, ilości i miejsc występowania azbestu jako substancji stwarzającej szczególne zagrożenie dla środowiska oraz okresowego składania informacji wynika bezpośrednio z Prawa ochrony środowiska [2] (art. 162 ust. 2 i 3). Dotyczy to wszystkich użytkowników wyrobów azbestowych, zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, z tym że dla tych ostatnich ustawa wprowadza pewne uproszczenia. Szczegółowe wymagania dotyczące inwentaryzacji zostały zawarte w rozporządzeniu z 23 października 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest [5]. Takiej inwentaryzacji dokonuje się poprzez spis z natury (§ 7 pkt 1).

Ponadto w rozporządzeniu określono formę oraz układ przedkładanych informacji, a także terminy ich złożenia. W Prawie ochrony środowiska (Poś) wyraźnie zróżnicowano obowiązki przedsiębiorców oraz osób fizycznych. Zgodnie z art. 162 ust. 4 osoby fizyczne składają informacje w formie uproszczonej. Nie składają jej w województwie, lecz w gminie – wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Adresaci informacji zostali określeni w rozporządzeniu tak jak w ustawie: wojewoda dla przedsiębiorców (§ 7 ust. 4) oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta dla osób fizycznych (§ 7 ust. 5).

Biorąc pod uwagę zapisy ustawy, można przyjąć, iż osoby fizyczne dokonują inwentaryzacji na podstawie spisu z natury, wpisując odpowiednie dane bezpośrednio do formularza. Nie muszą dokumentować rodzaju, ilości oraz miejsc występowania oraz sposobów eliminacji azbestu. Nie muszą posiadać pełnej dokumentacji, która wymagana jest od przedsiębiorców, m.in. nie muszą zaznaczać na planach sytuacyjnych miejsc występowania wyrobów azbestowych ani nie muszą ich odpowiednio znakować. Wyniki inwentaryzacji należy przedstawić na formularzu według wzoru określonego w zał. 2 do rozporządzenia z 23 października 2003 r. [5]. Analizując treść formularza, można stwierdzić, że podstawowe różnice i uproszczenia pomiędzy przedsiębiorcami a osobami fizycznymi będą dotyczyły punktów 5 i 8 formularza.

Informacje o wyrobach zawierających azbest i o miejscu ich wykorzystywania 

Biorąc pod uwagę fakt, że składanie informacji jest jednym z podstawowych obowiązków użytkowników wyrobów azbestowych, wydaje się, że konieczne jest szczegółowe omówienie służącego do tego celu formularza. Punkty 1, 2 i 3 formularza określają odpowiednio: miejsce występowania wyrobów azbestowych, czy zgłoszenia dokonuje osoba fizyczna czy prawna (od tego zależy, komu składana jest informacja) oraz tytuł własności. W tym miejscu mogą się pojawiać wątpliwości, kto właściwie ma obowiązek taką informację złożyć. W Poś mowa jest o wykorzystującym substancje niebezpieczne, natomiast w rozporządzeniu wymienieni są łącznie: właściciel, zarządca lub użytkownik. W tej sytuacji należy przyjąć, że w przypadku obiektów budowlanych zgłoszenia dokonuje właściciel lub zarządca, gdyż to na nich spoczywa obowiązek utrzymywania i użytkowania obiektu zgodnie z przepisami prawa budowlanego [6] (art. 61).

Natomiast w przypadku innych wyrobów zawierających azbest zgłoszenia dokonuje ich użytkownik. Jeśli więc przedsiębiorca wynajmuje obiekty, w których zabudowano azbest, zgłoszenia dokonuje właściciel lub zarządzający. Jeśli jednak wstawił do nich urządzenia zawierające azbest (np. piece, suszarki itp.), to musi dla nich dokonać zgłoszenia samodzielnie. W punkcie 4 formularza według wzoru z załącznika należy podać nazwę i rodzaj wyrobu. Aby ujednolicić nazewnictwo, należy stosować klasyfikację podaną w przypisie drugim objaśnień. Są to:

  • płyty azbestowo-cementowe płaskie stosowane w budownictwie,
  • płyty faliste azbestowo-cementowe dla budownictwa,
  • rury i złącza azbestowo-cementowe; zaliczane do wyrobów twardych oraz izolacje natryskowe środkami zawierającymi w swoim składzie azbest,
  • wyroby cierne azbestowo-kauczukowe,
  • przędza specjalna, w tym włókna azbestowe obrobione,
  • szczeliwa azbestowe,
  • taśmy tkane i plecione,
  • sznury i sznurki,
  • wyroby azbestowo-kauczukowe, z wyjątkiem wyrobów ciernych,
  • papier, tektura,
  • inne wyroby zawierające azbest, oddzielnie niewymienione, w tym papier i tektura, zaliczane w zasadzie do wyrobów miękkich.

Stosowanie jednolitej, przedstawionej w rozporządzeniu [5] klasyfikacji jest istotne z punktu widzenia tworzenia rejestru przez wojewodę. Klasyfikacja ta jest ponadto stosowana także w innych przepisach dotyczących azbestu.

W punkcie 5 formularza należy podać ilość wyrobów zawierających azbest – w m2 i tonach. Określana ilość powinna być jednoznaczna i łatwa do weryfikacji. Tam, gdzie jest to uzasadnione i możliwe do jednoznacznego ustalenia, należy wpisać masę, natomiast w przypadku pokryć dachowych, elewacji czy ścian lepiej podawać tylko powierzchnię. Informacje składane przez przedsiębiorców powinny być odpowiednio udokumentowane (art. 162 ust. 2 Poś), natomiast osoby fizyczne żadnej dodatkowej dokumentacji posiadać nie muszą (art. 162 ust. 4 Poś). Jest to uproszczenie, o którym mowa w Poś.

Najistotniejszy w formularzu jest punkt 6, w którym podaje się przydatność do dalszej eksploatacji. Podaje się ją na podstawie oceny dokonanej zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest [7], wydanym na podstawie delegacji zawartej w ustawie o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest. Sposób przygotowania takiej oceny omówiono w dalszej części artykułu. W formularzu należy wpisać wynik takiej oceny w formie stopni pilności wynikających z punktacji ustalonej w ocenie, przy czym I stopień pilności oznacza konieczność bezzwłocznej wymiany lub naprawy, II stopień pilności oznacza, że dalsze użytkowanie jest możliwe, ale konieczna jest ponowna ocena w ciągu roku, podobnie jak III stopień pilności, gdzie dalsze użytkowanie także jest możliwe, a kolejna ocena musi być dokonana w ciągu 5 lat.

W efekcie jeśli wskazuje na to ocena, wyrób azbestowy powinien być usunięty niezwłocznie w najbliższym możliwym terminie. Jeżeli jednak kolejne oceny będą wskazywały na możliwość dalszego użytkowania, to usunięcie powinno nastąpić najpóźniej do 2032 r. Wcześniejsze działania, np. w związku z planowanymi remontami, będą uzależnione od woli i możliwości, głównie finansowych, użytkownika.

Punkt 7 formularza dotyczy przewidywanego terminu usunięcia wyrobu, z tym że podpunkt a w zasadzie dotyczy tylko przedsiębiorców oraz wyrobów, o których mowa w art. 1 ust. 3 ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest [1] (np. diafragm w instalacjach elektrolitycznych czy wałów z azbestu do ciągnienia szkła). W pozostałych sytuacjach (punkt 7 lit. b) termin usunięcia wynika z oceny oraz woli użytkownika. Punkt 8 formularza dotyczy w zasadzie tylko przedsiębiorców, gdyż osoby fizyczne, podobnie jak w punkcie 5, nie muszą posiadać żadnej dodatkowej dokumentacji. Jeśli spis z natury wykaże, że wyroby zawierające azbest nie są już wykorzystywane, ale jeszcze nie zostały usunięte, to należy je także zinwentaryzować i złożyć informację według wspomnianego załącznika 3. W zasadzie jest on bardzo podobny do formularza z załącznika 2, a różnice dotyczą punktów 6 i 7, w których należy podać rok zaprzestania wykorzystywania wyrobów oraz sposób i termin ich usunięcia.

Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest

Przydatność do dalszej eksploatacji podaje się na podstawie przeglądu i oceny dokonanej zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest [7]. Dokonywanie przeglądów jest jednym z najważniejszych obowiązków wynikających z powyższych przepisów.

Kontrole zobowiązany jest przeprowadzać właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, a także obiektu, urządzenia budowlanego, instalacji przemysłowej lub innego miejsca zawierającego azbest (§ 4 pkt 1 [7]). Z przeprowadzonej kontroli sporządza się ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest, a następnie jeden jej egzemplarz, wraz z dokumentacją miejsca zawierającego azbest, przechowuje wskazany wyżej zainteresowany, drugi egzemplarz oceny przekazuje właściwemu organowi nadzoru budowlanego w terminie 30 dni od daty sporządzenia oceny. Przygotowanie takiej oceny jest stosunkowo proste i nie wymaga szczególnej, specjalistycznej wiedzy.

Oczywiście, możliwe jest sporządzanie jej przez osoby lub inne podmioty legitymujące się specjalnymi uprawnieniami, ale przepisy tego nie wymagają. Oceny mogą w zasadzie dokonać wszystkie zainteresowane osoby. Jedynie w przypadkach spornych konieczna może być interwencja specjalisty, jakkolwiek przepisy nie wskazują wprost, kto może być uznany za specjalistę i jakie powinien spełniać wymagania.

Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest polega na określeniu, za pomocą odpowiedniej skali punktowej, czy poszczególne wyroby i ich elementy mogą stanowić źródło szkodliwej dla zdrowia emisji włókien azbestowych. Aby przeprowadzić ocenę, wystarczy zaznaczyć odpowiednią rubrykę w specjalnej ankiecie, której wzór podany jest w załączniku 1 do rozporządzenia [7].

Mimo że ankieta jest stosunkowo prosta, może budzić wiele wątpliwości, które w istotny sposób będą rzutowały na wynik końcowy. Należy także mieć świadomość, że system punktowy ma charakter uznaniowy i subiektywny, a zawarte w ankiecie wyjaśnienia nie rozwiewają wszystkich wątpliwości. Ocenę przeprowadza się w ramach siedmiu grup obejmujących:

  • I – sposób zastosowania azbestu,
  • II – rodzaj azbestu,
  • III – strukturę powierzchni wyrobu z azbestem,
  • IV – stan zewnętrzny wyrobu z azbestem,
  • V – możliwości uszkodzenia powierzchni wyrobu z azbestem,
  • VI – sposób wykorzystania pomieszczenia,
  • VII – usytuowanie wyrobu.

Podstawową zasadą jest zaznaczanie jednej pozycji w grupie, a jeśli wystąpi więcej niż jedna, uwzględnia się tę, która ma najwyższą punktację. Należy także przyjąć, że w każdej grupie zagadnień zawsze musi być zaznaczona przynajmniej jedna odpowiedź, mimo że część z nich (szczególnie grupa VI i VII) w żaden sposób nie przystaje do sytuacji najczęściej występujących w Polsce, a więc zewnętrznych pokryć dachowych i elewacyjnych oraz wodociągów.

Przepisy nie pozostawiają jednak możliwości pominięcia żadnej z grup odpowiedzi. Jest to bardzo poważny mankament tej ankiety, z powodu którego bardzo łatwo uzyskać wynik wskazują- cy na I stopień pilności. Oceny takie stają się źródłem sensacyjnych i katastroficznych informacji, mimo że sytuacja wcale nie wymaga radykalnych działań. Tymczasem ankieta powinna pomóc w rzetelnej ocenie sytuacji, a nie być źródłem nieporozumień.

Podstawowe elementy oceny

Ocena w sposób ewidentny nastawiona jest na eliminowanie miękkich wyrobów azbestowych, a także azbestu znajdującego się w pomieszczeniach, szczególnie tych, w których często przebywają ludzie. Przepisy zezwalają natomiast na dalsze użytkowanie tych wyrobów, które nie są źródłem emisji azbestu do środowiska. Warto omówić poszczególne elementy oceny, aby ułatwić jej poprawne przeprowadzenie.

I – sposób zastosowania azbestu. Ta grupa nie powinna budzić specjalnych wątpliwości. Najczęściej podlegające ocenie wyroby, a więc pokrycia dachowe i elewacyjne, będą sklasyfikowane jako pozostałe wyroby zawierające azbest (10 punktów).

II – rodzaj azbestu. Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie poszczególnych rodzajów azbestu oraz strukturę ich zastosowania, można z ogromnym prawdopodobieństwem przyjąć, że w materiałach stosowanych w budownictwie występuje azbest chryzotylowy (5 punktów). Jedynie w przypadku rur wodociągowych prawdopodobieństwo występowania bardziej niebezpiecznego azbestu amfibolowego (krokidolitu) jest stosunkowo duże. Rozstrzygnąć o tym mogą jedynie specjalistyczne badania, ale pomocna może być także prosta ocena wizualna. Azbest chryzotylowy jest szarobiały, natomiast krokidolit jest ciemnoniebieski.

III – struktura powierzchni wyrobu z azbestem. Ta grupa pytań także nie powinna budzić wątpliwości. Zawiera wyraźną wskazówkę, jak poprawić punktację. Prawidłowe pomalowanie wyrobu azbestowego pozwala na odjęcie od 10 do 30 punktów.

IV – stan zewnętrzny wyrobu z azbestem. Podobnie jak w poprzedniej grupie, dokonanie naprawy umożliwia obniżenie punktacji. Istotną wskazówką są wyjaśnienia zamieszczone pod ankietą, interpretujące pojęcie małych i dużych uszkodzeń. Otóż uszkodzenia duże to „widoczne pęknięcia lub ubytki na powierzchni równej lub większej niż 3% powierzchni wyrobu”, natomiast gdy „brak widocznych pęknięć, a ubytki zajmują mniej niż 3% powierzchni wyrobu”, uszkodzenia są określane jako małe. W przypadku pokryć dachowych czy płyt elewacyjnych oznacza to, że jako duże uszkodzenia należy uznać te, które przy 1 m2 ocenianej powierzchni zajmują w przybliżeniu powierzchnię ok. 300 cm2, a więc powierzchnię odpowiadającą pojedynczej kartce z zeszytu.

V – możliwość uszkodzenia powierzchni wyrobu z azbestem. W tym wypadku kryteria są wystarczająco jasne, a oceny mało zróżnicowane. Radykalne obniżenie punktacji można uzyskać, szczelnie przykrywając lub zabudowując wyrób.

VI – sposób wykorzystania pomieszczenia oraz VII – usytuowanie wyrobu. Obie te grupy, jak już wspomniano wcześniej, w żaden sposób nie pasują do zewnętrznych pokryć dachowych i elewacyjnych oraz wodociągów.

Jednak przepisy nie dają możliwości pominięcia żadnej z grup odpowiedzi. Kierując się możliwością bezpośredniego kontaktu z pyłem zawierającym azbest, można jedynie przyjąć najniższą punktację, a więc po 10 punktów. Wydaje się, że te fragmenty oceny powinny być pilnie zmienione, np. przez możliwość ich pominięcia w określonych przypadkach. Nie może być bowiem sytuacji, w której większość zagadnień związanych z azbestem jest szczegółowo regulowana, a przepisy są bardzo restrykcyjne (przynajmniej formalnie), przy jednoczesnym pozostawieniu istotnych wątpliwości przy ocenie mającej decydujący wpływ na sposób postępowania z wyrobami zawierającymi azbest, gdyż to suma punktów otrzymana w wyniku oceny określa kierunki dalszych działań.

Wyniki i konsekwencje oceny

Przy sumie punktów powyżej 65 (stopień pilności I) występuje konieczność podjęcia działań polegających na wymianie lub naprawie ocenianego wyrobu najszybciej, jak to jest możliwe. Warto zwrócić uwagę na to, że przepisy wyraźnie dopuszczają możliwość naprawy lub przeprowadzenia innych działań powodujących zmianę punktacji. Po takich czynnościach należy oczywiście dokonać ponownej oceny. W zasadzie można to robić tak długo, aż uzyskany wynik będzie zadowalający. Należy jednak pamiętać, że ostateczny termin całkowitego usunięcia wyrobów zawierających azbest to 31 grudnia 2032 r. (§ 2 ust. 1 [4]).

Przy sumie punktów powyżej 35–60 (stopień pilności II) możliwe jest dalsze użytkowanie, ale należy powtórzyć ocenę w ciągu 1 roku. Oczywiście także w tym przypadku możliwe, a nawet wskazane jest dokonanie napraw ograniczających możliwość emisji azbestu. Podobnie jest przy punktacji do 35 (stopień pilności III), z tym że ponownej oceny dokonuje się w ciągu 5 lat. Przy obecnym kształcie ankiety uzyskanie takiego wyniku dla pokryć dachowych lub elewacyjnych, nawet gdy są pomalowane i nieuszkodzone, jest praktycznie niemożliwe.

Terminy składania informacji oraz dokonywania ocen

Terminy okresowego składania informacji wynikają z rozporządzenia [5], które weszło w życie 29 listopada 2003 r., z tym że oceny i inwentaryzacji należało dokonać w ciągu 6 mies. od wejścia w życie przepisu (§ 6 pkt 1 oraz § 7 pkt 2). Informacja powinna być aktualizowana co rok do 31 stycznia każdego roku, aż do zaprzestania użytkowania wyrobu i jego usunięcia. O fakcie tym należy poinformować, składając informację o wyrobach zawierających azbest, których wykorzystywanie zostało zakończone, na formularzu według załącznika 3 do rozporządzenia [5].

W przypadku oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest pierwszy termin wynikający z aktualnych przepisów [7] upłynął 6 listopada 2004 r. Kolejne oceny należy sporządzać zgodnie z wynikiem oceny poprzedniej, a więc po roku przy II stopniu lub w ciągu 5 lat, jeśli ocena wykazała III stopień pilności. Jeden jej egzemplarz wraz z dokumentacją miejsca zawierającego azbest przechowuje zainteresowany, drugi egzemplarz oceny przekazuje właściwemu organowi nadzoru budowlanego (organem tym jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego) w terminie 30 dni od daty sporządzenia.

Sankcje karne

O sankcjach karnych nie ma wprawdzie mowy bezpośrednio w omawianych rozporządzeniach, ale są one zawarte w odpowiednich ustawach. I tak nieprzekazywanie okresowej informacji o wyrobach zawierających azbest i miejscach ich wykorzystywania karane jest grzywną, co wynika z art. 346 ust. 1 Prawa ochrony środowiska.

Kara grzywny grozi także za brak odpowiedniej dokumentacji na temat rodzaju, ilości i miejscach występowania azbestu (art. 346 ust. 2), z tym że w tym drugim wypadku zapis dotyczy tylko przedsiębiorców, gdyż na podstawie art. 162 ust. 4 Poś osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami nie muszą prowadzić pełnej dokumentacji i wystarczające jest sporządzanie i składanie okresowej informacji według wzoru z rozporządzenia.

W przypadku braku oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest inspektorzy nadzoru budowlanego mogą ukarać mandatem (do 1 tys. zł) za niedopełnienie obowiązków. Kara ta może być nakładana wielokrotnie aż do skutku, tzn. do sporządzenia oceny i przesłania jej właściwemu organowi nadzoru budowlanego.

Podsumowanie

Obowiązek corocznego składania zaktualizowanej informacji wynika jednoznacznie z przepisów. Niezależnie od inwentaryzacji należy także dokonywać systematycznej oceny możliwości dalszego użytkowania, którą składa się w nadzorze budowlanym. Jednak mimo że przepisy obowiązują już od wielu lat, ich znajomość jest bardzo słaba.

W niewielkim stopniu zostały wykonane oceny stanu obiektu z zabudowanymi wyrobami zawierającymi azbest, a zainteresowanie usuwaniem wyrobów zawierających azbest z obiektów budowlanych przez ich właścicieli i użytkowników jest znikome, m.in. ze względu na stosunkowo wysokie koszty z tym związane. Jedynym rozwiązaniem jest prowadzenie większej akcji edukacyjnej oraz uruchomienie łatwo dostępnych, powszechnych funduszy finansujących chociaż część kosztów związanych z usuwaniem azbestu.

Referat został wygłoszony podczas konferencji „Bezpieczne usuwanie azbestu” w Poznaniu w czerwcu 2008 r. zorganizowanej przez firmę Abrys.

Literatura

  1. Ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (DzU z 1997 r. nr 101, poz. 628 z późn. zm.).
  2. Ustawa – Prawo ochrony środowiska (Poś) (tekst jednolity: DzU z 2006 r. nr 192, poz. 902).
  3. Ustawa o odpadach (DzU z 2001 r. nr 62, poz. 628 z późn. zm.).
  4. Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski, przyjęty przez Radę Ministrów RP w dniu 14 maja 2002 r
  5. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest (DzU z 2003 r. nr 192, poz. 1876).
  6. Ustawa – Prawo budowlane (tekst jednolity: DzU z 2003 r. nr 207, poz. 2016 z późn. zm.).
  7. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (DzU z 2004 r. nr 71, poz. 649).
  8. Czasopisma „Wodociągi i Kanalizacja” nr 9/2006 oraz „Recykling” nr 9/2006 i nr 1/2007.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.