Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Osuszanie zawilgoconych budynków znajdujących się na niestabilnych podłożach

Rysy i spękania na elewacji | Ekspertyza przykładowych obiektów | Etapy renowacji | Skuteczność zaproponowanego rozwiązania

Osuszanie zawilgoconych budynków znajdujących się na niestabilnych podłożach Dehumidification of damped buildings located on unstable ground
Archiwa autorów

Osuszanie zawilgoconych budynków znajdujących się na niestabilnych podłożach
Dehumidification of damped buildings located on unstable ground


Archiwa autorów

W procesie renowacji zawilgoconych i spękanych ścian w budynkach usytuowanych na niestabilnych podłożach bardzo ważny jest dobór odpowiedniego systemu naprawczego, minimalizującego ryzyko ponownego pojawienia się rys.
W tak specyficznych warunkach tradycyjne metody wzmacniania nie zapewniają bowiem całkowitej skuteczności.

Zobacz także

PRINZ Polska sp. z o.o. Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej...

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej wilgotności. Podciągająca wilgoć jest przyczyną technicznych degradacji, w wyniku których na murach przyziemia oraz ścianach wyższych kondygnacji mamy do czynienia z wykwitami soli, odpadaniem tynku czy rozsypywaniem się muru. Jak zatrzymać ten proces?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].

LERG SA Lerg uruchomił nową instalację polioli

Lerg uruchomił nową instalację polioli Lerg uruchomił nową instalację polioli

Rynek ociepleń poliuretanowych, w tym płyt warstwowych – stale się rozwija. Jest to spowodowane m.in. zwiększeniem świadomości ekologicznej wśród odbiorców. Stawiane przez Unię Europejską, wysokie wymagania...

Rynek ociepleń poliuretanowych, w tym płyt warstwowych – stale się rozwija. Jest to spowodowane m.in. zwiększeniem świadomości ekologicznej wśród odbiorców. Stawiane przez Unię Europejską, wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa również wpływają na sprofesjonalizowanie rynku produktowego.

ABSTRAKT

W artykule zaprezentowano sposób wykonywania prac renowacyjnych w zawilgoconych budynkach usytuowanych na terenach zagrożonych występowaniem szkód górniczych. Opisano metodę niewymagającą wzmacniania ścian fundamentowych, łączącą technologię iniekcji chemicznej i systemu tynków renowacyjnych. Omówiono dotychczasowe i wskazano przewidywane efekty zastosowanego rozwiązania.

The article presents the method of performing renovation works in damped buildings located in areas threatened by the impact of mining. A method which does not require supporting foundation walls, combining the technologies of chemical injection and renovating plaster system, was proposed. The previous and expected effects of the use of this solution were discussed.

Renowacja zawilgoconych budynków polega zazwyczaj na odtworzeniu poziomej przepony przeciwwilgociowej, wykonaniu izolacji pionowej oraz usunięciu zniszczeń – spękań i rys murów fundamentowych, ścian, stropów, łuków, kolumn, sklepień itp.

W większości zniszczenia te spowodowane są naturalnymi procesami starzenia materiałów budowlanych wskutek wilgoci i oddziaływania środowiska. Innymi czynnikami są: 

  • zmiana poziomu wód gruntowych,
  • zmiana struktury podłoża gruntowego wskutek zawilgocenia,
  • oddziaływanie dynamiczne,
  • niestabilność podłoża wywołana m.in. występowaniem szkód górniczych.

Decyzja o sposobie prowadzenia prac renowacyjnych powinna wynikać z oceny stanu konstrukcji oraz uwzględniać przyczyny powstawania uszkodzeń.

Rysy i spękania na elewacji

Widoczne na elewacjach rysy lub pęknięcia często uznaje się za symptom przyszłej katastrofy budowlanej. Jednym z rozwiązań może być wówczas wzmocnienie konstrukcji budynku. Decyzja o tym powinna jednak wynikać z oceny warunków gruntowo­‑wodnych, oceny układu rys, ich przebiegu po powierzchni ścian, szerokości oraz głębokości, a także z oceny ewentualnego wzajemnego przemieszczania się elementów [1, 2].

W zależności od przyjętego rozwiązania do likwidacji skutków odkształceń murów oraz do zabiegów osuszających przystępuje się dopiero po usunięciu przyczyn powstawania rys [3].

W przypadku budynków usytuowanych na niestabilnych podłożach (np. na terenach zagrożonych występowaniem szkód górniczych) z biegiem czasu mogą pojawiać się kolejne pęknięcia (fot. 1).

Ekspertyza przykładowych obiektów

Renowacji poddano trzy obiekty wybudowane w pierwszej połowie XX w., usytuowane na niestabilnych podłożach – na obszarach szkód górniczych. Budynki miały tradycyjną konstrukcję ze ścianami z cegieł, były piętrowe i podpiwniczone.

Zarówno na elewacjach, jak i wewnątrz obiektów zaobserwowano wilgoć. W piwnicach panował zaduch, a na powierzchni ścian widoczne były pęcherze farby odchodzącej od podłoża (fot. 2–3).

W wyniku przeprowadzonej ekspertyzy stwierdzono wysoką wilgotność masową murów w piwnicach (od 14% do 18% – wartości wyznaczano w połowie grubości murów, na wysokości 80 cm od podłoża). Analiza odkrywek wykazała przerwanie lub całkowity brak izolacji poziomej ścian.

Na ścianach zaobserwowano trzy rodzaje pęknięć:

  • drobne rysy w pojedynczych cegłach, rozwijające się do rys włoskowatych – nie stanowiły one bezpośredniego zagrożenia dla konstrukcji, gdyż nie powiększały się samoistnie bez wzrostu obciążenia (fot. 4);
  • pęknięcia pojedynczych cegieł, przechodzące w nieprzerwane rysy muru sięgające od kilku do kilkunastu cegieł (fot. 5–6);
  • szczeliny powstałe przez utworzenie się oddzielnych słupów lub brył oddzielających się pionowo (fot. 7).

Etapy renowacji

Na podstawie przeprowadzonej ekspertyzy stanu konstrukcji budynku przyjęto koncepcję renowacyjną niewymagającą wzmacniania ścian fundamentowych. Renowację podzielono na kilka etapów.

W pierwszym etapie wzmocniono spękane odcinki ścian. Niewielkie rysy, o szer. do 4 mm (zwłaszcza przechodzące wzdłuż spoin między cegłami), zapełniono zaprawą cementową po wcześniejszym dokładnym oczyszczeniu i przemyciu wodą.

W cieńszych i głębszych rysach zastosowano zastrzyki z zaprawy cementowej pod ciśnieniem. Szersze rysy wzmocniono poziomymi prętami stalowymi wprowadzonymi na wysokości przekryć stropów po zewnętrznym obrysie murów.

W drugim etapie przeprowadzono zabiegi związane z osuszaniem, polegające na uzupełnieniu poziomej przepony przeciwwilgociowej za pomocą iniekcji chemicznej oraz odtworzeniu izolacji pionowej z użyciem masy bitumicznej na zimno oraz folii kubełkowej.

Stare i zasolone tynki skuto do wysokości 80 cm od linii zasolenia, a zwietrzałe spoiny usunięto na głębokość 2 cm. Zniszczone cegły zastąpiono nowymi. Po uzupełnieniu fug usunięte partie tynków pokryto tynkami renowacyjnymi tworzącymi system, składającymi się z: fabrycznie przygotowanej mieszanki stanowiącej obrzutkę półkryjącą gr. 5 mm, podkładowego tynku renowacyjnego gr. 20 mm i tynku renowacyjnego gr. 20 mm.

Pozostałe partie uszkodzonych tynków o niskiej wytrzymałości i adhezji do podłoża, usytuowane powyżej miejsc, w których zastosowano tynki renowacyjne, skuto i uzupełniono tradycyjnymi zaprawami wapienno-cementowymi.

Pęknięcia na ścianach wzmocnionych prętami metalowymi naprawiano za pomocą mostkowania rys wkładką elastyczną ze styropianu – paskami styropianowymi gr. 20 mm, przyklejanymi krawędziowo w taki sposób, aby bezpośrednio nad rysą pozostała pusta przestrzeń. Na rys. 1 zaprezentowano schemat zabezpieczenia.

Następnie całość elewacji (zarówno część pokrytą tynkiem renowacyjnym, jak i przestrzeń zawierającą drobne rysy) pokryto preparatem gruntującym oraz nałożono elastyczną polikrzemianową masą szpachlową zbrojoną siatką z włókna szklanego o granulacji 165 g/m2.

Masę szpachlową nakładano w dwóch warstwach, tak aby łączna grubość nie przekraczała 3 mm. Zastępczy opór dyfuzyjny Sd przyjętej grubości szpachli zawierającej spoiwo polikrzemianowe wynosił 0,18 m.

Zgodnie z instrukcją WTA nr 2-9-04 [4–7] wartość Sd nie przekraczała więc 0,2 m (rys. 2). Jako powłokę dekoracyjno-ochronną zastosowano elastyczny tynk polikrzemianowy o strukturze baranka, uziarnieniu 1,5 mm i o wartości współczynnika Sd = 0,12 m.

Skuteczność zaproponowanego rozwiązania

Na podstawie trzyletnich obserwacji można stwierdzić, że zaproponowane rozwiązanie okazało się skuteczne. Materiały zabezpieczające elewacje przed pojawianiem się kolejnych pęknięć nie ­ograniczały dyfuzji pary wodnej, a wilgotność masowa murów wyznaczona na wysokości 80 cm od podłoża zmniejszyła się do wartości nieprzekraczającej 4%.

Rysy pojawiające się na elewacji nie wymagały natychmiastowego zabezpieczenia. Najczęściej powstawały na murach wzmocnionych prętami stalowymi, co mogło być spowodowane dalszym osiadaniem budynku. Można je uznać za usterki estetyczne, niezagrażające bezpieczeństwu konstrukcji.

Na niestabilnych podłożach, czyli m.in. w miejscach występowania szkód górniczych, można jednak spodziewać się dalszego powstawania pęknięć.

Szczególnie niebezpieczne są pionowe pęknięcia w dolnej części budynku, powstające wskutek przekroczenia wytrzymałości na rozciąganie, oraz pęknięcia boczne ukośnie pochylone ku środkowi, pojawiające się najczęściej w górnej części budynku. Największe szkody w budynkach spowodowane są siłami rozciągającymi, co wynika z większej wytrzymałości materiałów na ściskanie niż na rozciąganie.

W razie zaobserwowania nowych rys pionowych należy przeprowadzić kolejną ekspertyzę mającą na celu ocenę skuteczności przeprowadzonych zabiegów. Wówczas może okazać się konieczne wzmocnienie fundamentów: podmurowanie lub podbicie, poszerzenie ław fundamentowych, zwiększenie powierzchni stóp fundamentowych, wymiana słabych odcinków fundamentów lub całkowita wymiana fundamentów [1, 2].

Literatura

  1. E. Masłowski, D. Spiżewska, „Wzmacnianie konstrukcji budowlanych”, Arkady, Warszawa 2000
  2. M. Stahr, „Bausanierung Erkennen und beheben von Bauschaden 5”, Auflage Vieweg + Teubner Verlag/Springer Fachmedien, Wiesbaden 2011.
  3. T. Dettmering, H. Kollmann, „Putze in Bausanirerung und Denkmalpflege”, Beuth Verlag, Berlin 2012.
  4. W. Brachaczek, W. Siemiński, „Tynki renowacyjne”, „Materiały Budowlane”, nr 6/2013, s. 52–56.
  5. H. Kollmann, „Sanierputzsysteme, überarbeitete Auflage”, WTA‑Schriftenreihe nr 7, Aedificatio-Verlag, Freiburg 1995.
  6. Instrukcja WTA nr 2-9-04/D, „Sanierputzsysteme: Renovation mortar systems”.
  7. W. Brachaczek, W. Siemiński, „Czynniki technologiczno­‑materiałowe wpływające na powstawanie rys na powierzchni tynków renowacyjnych”, „IZOLACJE”, nr 7/8/2013, s. 45–49.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie

Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo został opracowany m.in. z myślą o wykonywaniu renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych. Rozwiązanie to można stosować na każdym rodzaju podłoża, należy...

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo został opracowany m.in. z myślą o wykonywaniu renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych. Rozwiązanie to można stosować na każdym rodzaju podłoża, należy tylko dobrać właściwy podkład gruntujący. W opisywanym przypadku renowacji dachu Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza na warszawskiej Saskiej Kępie zastosowano Universal Primer 2K-4060, przeznaczony do gruntowania starej papy bitumicznej i membran asfaltowych.

FAKRO Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych?

Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych? Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych?

Idealnym sposobem, aby zapewnić komfort termiczny na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie zadbać o przyjemny chłód latem, są rolety zewnętrzne na okna dachowe. Ich montaż jest prosty i szybki, a...

Idealnym sposobem, aby zapewnić komfort termiczny na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie zadbać o przyjemny chłód latem, są rolety zewnętrzne na okna dachowe. Ich montaż jest prosty i szybki, a korzyści rewelacyjne.

Gór-Stal Płyty termPIR – nowoczesny izolator

Płyty termPIR – nowoczesny izolator Płyty termPIR – nowoczesny izolator

Słaba izolacja termiczna może przyczyniać się do znacznych strat ciepła, co z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Czy można ograniczyć wydatki, inwestując w dobrej jakości termoizolację? Oczywiście,...

Słaba izolacja termiczna może przyczyniać się do znacznych strat ciepła, co z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Czy można ograniczyć wydatki, inwestując w dobrej jakości termoizolację? Oczywiście, że tak – inwestując w płyty izolacyjne termPIR osiągniesz najwyższy standard izolacyjności, a to przełoży się nie tylko na ciepło i komfort w Twoim domu, ale przede wszystkim na niższe rachunki.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Rockwool Polska Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

FATRA Polska Systemy hydroizolacji FATRA

Systemy hydroizolacji FATRA Systemy hydroizolacji FATRA

FATRA Polska jest generalnym dystrybutorem na rynku polskim produktów czeskiej marki FATRA. Już od kilku lat prowadzi sprzedaż membran i folii PVC oraz podłóg PVC i LVT. Bogate portfolio produktowe firmy...

FATRA Polska jest generalnym dystrybutorem na rynku polskim produktów czeskiej marki FATRA. Już od kilku lat prowadzi sprzedaż membran i folii PVC oraz podłóg PVC i LVT. Bogate portfolio produktowe firmy umożliwia kompleksowe realizacje w zakresie systemów hydroizolacji dachów płaskich, stropodachów, dachów zielonych, izolacji balkonów/ tarasów, fundamentów budynków oraz izolacji zbiorników i oczek wodnych.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Kancelaria Nieruchomości 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie...

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie wiesz, czy trafisz na uczciwego dewelopera, dlatego zadbaj o swoje interesy lub skorzystaj z pomocy doświadczonych profesjonalistów oferujących kompleksowe doradztwo.

Euro Magnesy Do czego służą magnesy neodymowe?

Do czego służą magnesy neodymowe? Do czego służą magnesy neodymowe?

Magnesy neodymowe to najmocniejsze typy magnesów stałych, jakie są dostępne na rynku, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu oraz codziennym życiu. W dalszej części...

Magnesy neodymowe to najmocniejsze typy magnesów stałych, jakie są dostępne na rynku, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu oraz codziennym życiu. W dalszej części tekstu przeanalizujemy ich właściwości, zastosowania oraz wpływ na nowoczesną technologię.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

Gamrat Technologie wykorzystywane w produkcji rur

Technologie wykorzystywane w produkcji rur Technologie wykorzystywane w produkcji rur

W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji...

W nowoczesnym przemyśle i budownictwie rury odgrywają kluczową rolę w tworzeniu niezawodnych i trwałych systemów do przesyłu wody, ścieków oraz innych substancji. Technologie wykorzystywane w produkcji rur ewoluowały, oferując materiały i rozwiązania dostosowane do szerokiego spektrum zastosowań, od prostych instalacji domowych po skomplikowane systemy przemysłowe. Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji rur znajdują się polietylen (PE), polichlorek winylu (PVC) i stal....

LERG SA Lerg uruchomił nową instalację polioli

Lerg uruchomił nową instalację polioli Lerg uruchomił nową instalację polioli

Rynek ociepleń poliuretanowych, w tym płyt warstwowych – stale się rozwija. Jest to spowodowane m.in. zwiększeniem świadomości ekologicznej wśród odbiorców. Stawiane przez Unię Europejską, wysokie wymagania...

Rynek ociepleń poliuretanowych, w tym płyt warstwowych – stale się rozwija. Jest to spowodowane m.in. zwiększeniem świadomości ekologicznej wśród odbiorców. Stawiane przez Unię Europejską, wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa również wpływają na sprofesjonalizowanie rynku produktowego.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wyznaczniki skuteczności iniekcyjnych przepon poziomych

Wyznaczniki skuteczności iniekcyjnych przepon poziomych Wyznaczniki skuteczności iniekcyjnych przepon poziomych

Kapilarne podciąganie wilgoci w murze często stanowi jedno ze źródeł zawilgocenia budynku. Odpowiada ono jednak również za transport wilgoci z elementów budynku ulegających bezpośredniemu zawilgacaniu...

Kapilarne podciąganie wilgoci w murze często stanowi jedno ze źródeł zawilgocenia budynku. Odpowiada ono jednak również za transport wilgoci z elementów budynku ulegających bezpośredniemu zawilgacaniu (tj. najczęściej tych bezpośrednio stykających się z gruntem) do wyżej położonych stref, w wyniku czego nierzadko dochodzi do zawilgacania obszarów położonych nawet do kilku metrów powyżej poziomu terenu (fot.). Właśnie dlatego szczególnie istotnym elementem szeroko rozumianych robot osuszeniowych jest...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Nie tylko hydroizolacja - metody usuwania nadmiaru wilgoci z przegród budowlanych

Nie tylko hydroizolacja - metody usuwania nadmiaru wilgoci z przegród budowlanych Nie tylko hydroizolacja - metody usuwania nadmiaru wilgoci z przegród budowlanych

Poznaj metody osuszania budynków z wykorzystaniem metod naturalnych oraz sztucznych, a także cechy charakterystyczne tych technologii.

Poznaj metody osuszania budynków z wykorzystaniem metod naturalnych oraz sztucznych, a także cechy charakterystyczne tych technologii.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].

dr inż. Paweł Krause, dr inż. Agnieszka Szymanowska-Gwiżdż Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic

Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe nie są czynnikiem decydującym o jakości konstrukcji budynku i jego bezpieczeństwie, mają natomiast znaczący wpływ na jego trwałość i komfort użytkowania.

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe nie są czynnikiem decydującym o jakości konstrukcji budynku i jego bezpieczeństwie, mają natomiast znaczący wpływ na jego trwałość i komfort użytkowania.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Skuteczność środków iniekcyjnych

Skuteczność środków iniekcyjnych Skuteczność środków iniekcyjnych

Producenci środków iniekcyjnych do odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej nie są zobligowani, aby potwierdzić ich jakość przed wprowadzeniem do sprzedaży i zastosowania. Istnieje jednak możliwość...

Producenci środków iniekcyjnych do odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej nie są zobligowani, aby potwierdzić ich jakość przed wprowadzeniem do sprzedaży i zastosowania. Istnieje jednak możliwość uzyskania tzw. dokumentów dobrowolnych.

mgr inż. Maciej Rokiel, mgr inż. Cezariusz Magott Ile kosztują prace osuszeniowe?

Ile kosztują prace osuszeniowe? Ile kosztują prace osuszeniowe?

Ważnym elementem prac osuszeniowych jest ich koszt, ale najważniejszym – poprawna kalkulacja. Kosztorysant/wykonawca musi się trzymać podanej w ekspertyzie technologii.

Ważnym elementem prac osuszeniowych jest ich koszt, ale najważniejszym – poprawna kalkulacja. Kosztorysant/wykonawca musi się trzymać podanej w ekspertyzie technologii.

Jacek Sawicki Uciążliwa pleśń na ścianie - skąd się bierze i jak ją zwalczać?

Uciążliwa pleśń na ścianie - skąd się bierze i jak ją zwalczać? Uciążliwa pleśń na ścianie - skąd się bierze i jak ją zwalczać?

Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników, które tworzą sprzyjający klimat dla jej rozwoju. Pleśń najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach....

Na obecność pleśni na ścianach wpływa wiele czynników, które tworzą sprzyjający klimat dla jej rozwoju. Pleśń najlepiej rozwija się w środowisku o podwyższonym zawilgoceniu i umiarkowanych temperaturach. Na ścianach wewnątrz pomieszczeń są to miejsca występowania tzw. mostków termicznych, spowodowane brakiem docieplenia muru, gdzie na styku powierzchni ściany z otoczeniem występuje zjawisko skraplania się wilgoci.

Jacek Sawicki Jak skutecznie osuszać mury?

Jak skutecznie osuszać mury?

Skuteczne osuszanie murów jest procesem złożonym i czasochłonnym, dlatego musi być poprzedzone rozpoznaniem i usunięciem przyczyn zawilgocenia, z których najczęstszą jest napór i penetracja wilgoci gruntowej...

Skuteczne osuszanie murów jest procesem złożonym i czasochłonnym, dlatego musi być poprzedzone rozpoznaniem i usunięciem przyczyn zawilgocenia, z których najczęstszą jest napór i penetracja wilgoci gruntowej do fundamentu w wyniku braku izolacji lub złego jej stanu.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków

Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków

Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią...

Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią pomoc w podejmowaniu decyzji, a wykonawcom prac budowlanych kompletne specyfikacje techniczne, niezbędna jest odpowiedniej jakości inwentaryzacja oraz diagnostyka budowlana [1, 2].

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.