Jak urządzić pokój nastolatka na poddaszu?

Nowoczensy pokój dla nastolatka na poddaszu
Planowanie aranżacji pokoju młodzieżowego na poddaszu to zadanie, które zdecydowanie nie należy do łatwych. Wnętrza pod skosem niosą ze sobą spore utrudnienia, które trzeba sprytnie obejść, aby dobrze wykorzystać dostępne miejsce. Do tego coraz bardziej świadomi swoich gustów nastolatkowie chcą móc decydować i mieć wpływ na wystrój pokoju, w którym będą przebywać większość czasu. Jak to wszystko skutecznie pogodzić, aby uzyskać wygodną i funkcjonalną przestrzeń? Podpowiadamy!
Nowoczesny pokój młodzieżowy na poddaszu: tutaj liczy się pomysł!
Kiedy dziecko dorasta, jego potrzeby ulegają zmianie – to nie tylko czas poszukiwania własnego stylu, ale też wprowadzania zmian w dotychczasowym wystroju pokoju, który po długim okresie dzieciństwa przestaje być odpowiedni dla nastolatka. Urządzając takie wnętrze na poddaszu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zdanie samego lokatora czy dostępny budżet, ale też problemy i utrudnienia jakie niosą ze sobą skosy, stropy i ściany kolankowe. Aranżacja pokoju młodzieżowego na poddaszu rządzi się swoimi prawami, dlatego przed rozpoczęciem prac remontowych, warto przemyśleć jego wygląd w najmniejszych detalach i skonsultować go z samym zainteresowanym.
Wnętrze pod skosami może być tak samo funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, co to posiadające standardowy kształt i układ ścian. Ważne natomiast, aby podejść do jego aranżacji kreatywnie i z pomysłem. Nastoletni chłopak będzie potrzebował nie tylko łóżka do spania, ale też dużej szafy na ubrania, kącika do odpoczynku, przestrzeni do przechowywania oraz miejsca do nauki i korzystania z komputera. Całkiem sporo, jak na jeden pokój, prawda? Dobra wiadomość jest jednak taka, że nawet tak zróżnicowane potrzeby da się skutecznie pogodzić. Poniżej znajdziecie porady i wskazówki, które pomogą wam wybrać odpowiednie kolory, meble, dodatki i oświetlenie do pokoju nastolatka.
Jakie meble sprawdzą się w pokoju młodzieżowym na poddaszu?
To, jakie meble dobrze odnajdą się w pokoju młodzieżowym na poddaszu w dużej mierze będzie zależało od potrzeb i preferencji samego nastolatka. Z niezbędnego wyposażenia natomiast powinno znaleźć się tutaj wygodne łóżko – najlepiej z zagłówkiem i posiadające wbudowany pojemnik na pościel. Może to być zarówno klasyczny model jednoosobowy, jak i rozkładana kanapa czy mały narożnik.
Dorastającemu chłopakowi przyda się także biurko i ergonomiczne krzesło, które pozwoli mu w wygodnych warunkach uczyć się, korzystać z komputera i przygotowywać się do egzaminów. Idealne siedzisko powinno posiadać regulowaną wysokość, podłokietniki, obrotową podstawę z pięcioramiennym stojakiem i oparcie wyprofilowane w części lędźwiowej kręgosłupa. Wysokiej jakości krzesło do biurka jest dostępne m.in. w sklepie internetowym sfmeble.pl.
W pokoju nastolatka na poddaszu obowiązkowo musi znaleźć się miejsce na garderobę. W takiej roli doskonale poradzi sobie szafa robiona pod wymiar z drążkami i półkami w środku. Taki mebel nie tylko zapewni młodemu lokatorowi dużo miejsca do przechowywania, ale też w przemyślany sposób wykorzysta wolną przestrzeń. Jeśli natomiast wolicie bardziej tradycyjne rozwiązania, to możecie kupić klasyczną szafę i pasującą do niej komodę – model z 4-6 szufladami sprawdzi się idealnie. Do pokoju ze skosem świetnie będą pasować także niskie regały, które można przeznaczyć zarówno na ubrania, jak i książki, podręczniki szkolne i inne osobiste rzeczy. Przyda się tutaj także fotel wypoczynkowy i mały stolik, z których nastolatek będzie mógł korzystać podczas relaksu.
Jakie kolory będą pasować do pokoju nastolatka?
Być może będziecie zaskoczeni, ale paleta kolorystyczna wcale nie zamyka się tutaj w kręgu odcieni niebieskich. W pokoju młodzieżowym na poddaszu bardzo dobrze sprawdzą się nie tylko kolory neutralne i stonowane, ale też te mocniej nasycone, intensywne i odważne w wyrazie.
Oprócz klasycznej bieli i szarości, warto rozważyć także zieleń w miętowym odcieniu, brązy, pomarańcze w różnych odsłonach i przygaszone żółcienie. Świetnym pomysłem może okazać się także wybór jasnych barw i wprowadzenie mocnego akcentu kolorystycznego w postaci jednej ściany pomalowanej na ciemny kolor. Modnym rozwiązaniem jest np. czarna farba tablicowa, po której można pisać kredą.
Pokój nastolatka w ciekawy sposób wyróżnią ściany pokryte drewnem, cegłą lub tapetą we wzory. Cegła w białym, rudym lub grafitowym kolorze idealnie sprawdzi się przede wszystkim w loftowych i industrialnych wnętrzach, które w swój charakter mają wpisane zamiłowanie do prostoty i pewną surowość. W połączeniu ze skosami i drewnianymi stropami stworzą trudną do podrobienia przestrzeń, która z powodzeniem posłuży dorastającemu nastolatkowi aż do dorosłości. Tapeta na ścianie to także oryginalny pomysł, szczególnie jeśli wybierzecie taką ozdobioną motywem zwierzęcym, mapą świata, printami motoryzacyjnymi lub ciekawym wzorem geometrycznym.
Jakie oświetlenie wybrać do pokoju młodzieżowego na poddaszu?
Zaaranżowaliście wygodne miejsce do spania i kącik do nauki w pokoju młodzieżowym na poddaszu? A może dodatkowo przewidujecie mini-siłownię, strefę do gier z konsolą i kącik telewizyjny? To wszystko będzie wymagało praktycznego i pasującego do wystroju oświetlenia. Jedna lampa wisząca to za mało, aby dobrze oświetlić całe pomieszczenie – źródła światła muszą tutaj występować w większej ilości i być bardziej zróżnicowane. Oprócz oświetlenia głównego musicie zaplanować także oświetlenie pomocnicze, które zapewni nastolatkowi dostęp do światła w kąciku wypoczynkowym, w pobliżu szafy z ubraniami i regałów oraz w okolicy samego biurka.
Jakie lampy warto wykorzystać w pokoju nastolatka na poddaszu? Na pewno plafony na szynach z regulowanymi kloszami, spoty, halogeny i reflektory. To jednocześnie nowoczesne i funkcjonalne źródła światła, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach inspirowanych różnymi stylami. W charakterze oświetlenia pomocniczego świetnie odnajdą się także lampy podłogowe i lampy stołowe, szczególnie te minimalistyczne, ledowe, z metalu i szkła oraz z przyciemnianymi. W pokoju młodzieżowym bardzo dobrze poradzą sobie także kinkiety i lampy z wysięgnikami, które pozwolą na dopasowanie kierunku i stopnia natężenia światła. Możecie je umieścić na ścianie za łóżkiem lub na blacie biurka – dzięki temu nastolatek będzie mógł wygodnie się uczyć i czytać w łóżku.