Izolacje.com.pl

Jakich materiałów użyć do izolacji fundamentów?

Budowa domu to zdecydowanie jedno z większych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Mądre zaplanowanie całej budowy zdecydowanie przyspiesza wszystkie prowadzone prace, zmniejsza czasowe odstępy pomiędzy poszczególnymi etapami oraz pozwala na zaoszczędzenie środków finansowych. W planie warto uwzględnić też dobór technologii i materiałów, jakie użyjemy do wykonania izolacji fundamentów tak, aby wykonane izolacje były trwałe i działały sprawnie przez lata.

treść sponsorowana

Podejście wielu indywidualnych inwestorów do tematu izolacji fundamentów jest często pobłażliwe, ponieważ za wszelką cenę szukają oszczędności na tym etapie robót.  Jest to chwilowa oszczędność. Dlaczego?  Ponieważ koszty prac naprawczych związanych z odtworzeniem istniejących izolacji w chwili, gdy w domu pojawia się zawilgocenie, zdecydowanie przewyższają koszty wykonania profesjonalnej i solidnej hydroizolacji na etapie budowy.

Rodzaje izolacji

Izolacje fundamentów możemy podzielić na izolacje pionowe ścian fundamentowych, izolacje poziome ław fundamentowych oraz izolacje posadzki. Izolacje pionowe zabezpieczają posadowione w gruncie ściany przed naporem wilgoci i wody.  Izolacja pozioma zapobiega kapilarnemu podciąganiu wilgoci przez mury. Izolacja podposadzkowa chroni przed przedostawaniem się wody przez warstwy podłogowe i musi być połączona z izolacją poziomą oraz wykonana na całej powierzchni posadzki.

Materiały, rodzaj technologii wykonania, to czy budynek wymaga izolacji przeciwwilgociowej czy już przeciwwodnej - uzależnione jest zawsze odpowiednio od warunków gruntowo-wodnych oraz geometrii budynku.

Oferujemy profesjonalne doradztwo techniczne w różnych zakresach. Jednym z nich jest dobór technologii izolacji oraz określenie technicznych wymagań dotyczących materiałów wraz z przykładowym zestawieniem.

Suez Izolacje Budowlane - dobór technologii i materiałów >>

Jeżeli budynek jest podpiwniczony, należy wykonać izolację pionową ścian piwnicy od strony zewnętrznej, poziome izolacje ław fundamentowych oraz izolacje posadzki.

W przypadku budynku bez piwnicy, trzeba zadbać o wykonanie pionowych izolacji ścian fundamentowych zarówno od strony zewnętrznej (od strony gruntu) jak i wewnętrznej. Ponad to niezbędna jest izolacja pozioma na ławach fundamentowych, pozioma izolacja posadzki oraz izolacja pomiędzy ścianą fundamentową a ścianą parteru. W obu przypadkach zarówno budynku podpiwniczonego jak i niepodpiwniczonego warto zadbać o trwałe zabezpieczenie strefy cokołowej.

Ważne jest, aby izolacja pionowa była zawsze połączona z izolacjami poziomymi. Tylko zachowanie tej ciągłości daje gwarancję działającej w pełni ochrony przed wilgocią i wodą.  W miejscu połączenia izolacji pionowej z poziomą na ławie fundamentowej należy wykonać fasetę – wyoblenie przy użyciu trójkątnej taśmy bentonitowej.

Materiały hydroizolacyjne

Najbardziej popularne produkty stosowane do izolacji fundamentów to materiały na bazie bitumów: masy uszczelniające, membrany samoprzylepne oraz papy. Innym rodzajem materiałów są produkty mineralne, czyli szlamy uszczelniające oraz krystaliczne zaprawy uszczelniające.

Najczęściej stosowanymi bitumicznymi materiałami bezspoinowymi są modyfikowane polimerami masy KMB , roztwory i emulsje. Jeżeli nie wiesz, jaki materiał wybrać, skontaktuj się z nami. W zależności od Twojej indywidualnej sytuacji oraz oczekiwań, dobierzemy i dostarczymy odpowiedni system hydroizolacji.

Suez Izolacje Budowlane - poznaj naszą ofertę >>

Na rynku, dostępne są również wysokoelastyczne produkty hybrydowe, które mogą być stosowane w połączeniu zarówno z produktami bitumicznymi  jak i mineralnymi.

Innym rodzajem produktów są materiały - stosowane do uszczelnień przerw roboczych w konstrukcjach żelbetowych.

Do tej grupy produktów należą blachy uszczelniające oraz pęczniejące taśmy bentonitowe.

Należy pamiętać, że to, jakiego rodzaju materiał wybierzemy do wykonania izolacji poziomej, pociąga za sobą decyzje o konkretnym rodzaju materiału, jaki należy zastosować na izolację pionową i odwrotnie. Trwałość i funkcjonalność całości izolacji, uzależniona jest od ich szczelnego połączenia ze sobą. Tylko współdziałając razem, tworzą trwałą barierę dla wody i wilgoci. Dlatego tak bardzo ważny jest odpowiedni dobór technologii materiałów już w momencie projektowania.  Na etapie wykonawstwa, jeśli nie jesteśmy pewni, co do jakości i poprawności przeprowadzanych prac, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do specjalistycznych firm.

Suez Izolacje Budowlane - NADZÓR NAD WYKONANIEM IZOLACJI sprawdź szczegóły>>  

Cena jednak gra rolę

Materiały izolacyjne, jakie możemy kupić w każdym markecie budowlanym to na pierwszy rzut oka wybór najtańszy i szybki w aplikacji. Czy aby na pewno? Zdecydowanie tego rodzaju produkty są tanie, ale z całą pewnością nie są tak skuteczne i wydajne jak produkty droższe i lepsze jakościowo.  Profesjonalne produkty mają wyższą cenę, ale dodatkowo charakteryzuje je łatwość w aplikacji, mniejsze zużycie i mniejszy nakład pracy w przeliczeniu ma 1 m², szerokie spektrum temperaturowe podczas nakładani. Dodatkowo wiele z nich można nakładać na podłoże wilgotne, co jest bardzo ważne, ponieważ w warunkach budowlanych zdecydowanie trudniej jest o uzyskanie w 100% suchego podłoża. Po związaniu, materiały te są bardzo trwałe, a powłoki izolacyjne wykonane przy ich pomocy są szczelne i odporne na działanie agresywnych substancji zawartych w gruncie.

Używając ‘’tanich’’ produktów trzeba mieć świadomość, że trudno jest je prawidłowo aplikować, a zużycie na 1m² jest zdecydowanie większe niż w przypadku materiałów lepszej jakości.  

Tanio na etapie budowy znaczy drogo w momencie naprawy

Po zastosowaniu tańszych i słabszych jakościowo produktów, trzeba liczyć się z  konsekwencjami. Efektem wykonania warstw izolacji przy pomocy tego rodzaju materiałów może być odspajanie się warstw izolacji  i  powstawanie nieszczelności, co w końcowym rezultacie spowoduje przedostawanie się wilgoci i wody do wnętrza budynku. Odpowiedni dobór materiałów do hydroizolacji domu, a także jej prawidłowe wykonanie to podstawowy warunek, który pozwoli na uniknięcie późniejszych problemów z zawilgoceniem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wykonanie izolacji przeciw wilgoci i wodzie to czynność jednorazowa. Jej odtworzenie, konserwacja czy naprawa są niełatwymi do wykonania i bardzo kosztownymi zabiegami.  Zatem, chcąc uniknąć poważnych problemów w przyszłości, warto zainwestować w nieco droższe, ale zdecydowanie jakościowo lepsze produkty do izolacji. Zyskamy wtedy pewność, że fundament jest trwale i solidnie przygotowany na wieloletnie oddziaływanie wilgoci i wody.

Suez Izolacje Budowlane – izolacje fundamentów >> 

Dobrze zaizolowany fundament to bezpieczeństwo dla domu i jego mieszkańców. Tylko dzięki sprawdzonym i profesjonalnym materiałom, odpowiednio dobranej technologii i rzetelnemu wykonawstwu jesteśmy w stanie trwale i na lata zabezpieczyć swój dom przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci.  Chcesz zaoszczędzić w przyszłości na pracach budowlanych? To proste: zainwestuj w sprawdzone materiały do hydroizolacji!

SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.
ul. Langiewicza 18
35-021 Rzeszów
tel. 17 85 30 205
tel. 606 505 205
e-mail: zapytania@suez.com.pl

Komentarze

Powiązane

SUEZ Izolacje Budowlane Dachy płaskie – sprawdzone rozwiązania z Suez Izolacje Budowlane

Dachy płaskie – sprawdzone rozwiązania z Suez Izolacje Budowlane Dachy płaskie – sprawdzone rozwiązania z Suez Izolacje Budowlane

Budujesz dom i przyszedł moment, kiedy masz wybrać, jaki dach będą miały Twoje cztery ściany? Robisz remont generalny i nie możesz się zdecydować między dachem płaskim a skośnym? Obydwa rozwiązania wydają...

Budujesz dom i przyszedł moment, kiedy masz wybrać, jaki dach będą miały Twoje cztery ściany? Robisz remont generalny i nie możesz się zdecydować między dachem płaskim a skośnym? Obydwa rozwiązania wydają Ci interesujące? Ten tekst pokaże Ci zalety dachu płaskiego.

Wybrane dla Ciebie

Planujesz renowację elewacji? Sprawdź »

Planujesz renowację elewacji? Sprawdź » Planujesz renowację elewacji? Sprawdź »

Ocieplasz dom? Nie popełnij tych błędów

Ocieplasz dom? Nie popełnij tych błędów Ocieplasz dom? Nie popełnij tych błędów

Idealna alternatywa dla tradycyjnej elewacji »

Idealna alternatywa dla tradycyjnej elewacji » Idealna alternatywa dla tradycyjnej elewacji »

Na co zmienić glinianą dachówkę?

Na co zmienić glinianą dachówkę? Na co zmienić glinianą dachówkę?

Dlaczego hydroizolacja budynków jest ważną kwestią?

Dlaczego hydroizolacja budynków jest ważną kwestią? Dlaczego hydroizolacja budynków jest ważną kwestią?

Osłony przeciwsłoneczne- sprawdź nasze propozycje

Osłony przeciwsłoneczne- sprawdź nasze propozycje Osłony przeciwsłoneczne- sprawdź nasze propozycje

Profesjonalne rozwiązania hydroizolacji i izolacji dachów płaskich

Profesjonalne rozwiązania hydroizolacji i izolacji dachów płaskich Profesjonalne rozwiązania hydroizolacji i izolacji dachów płaskich

Odbierz 100zł na pierwsze zakupy »

Odbierz 100zł na pierwsze zakupy » Odbierz 100zł na pierwsze zakupy »

Kompleksowa ceramika dla domu

Kompleksowa ceramika dla domu Kompleksowa ceramika dla domu

Jak wytłumić dźwięki uderzeniowe? Jak wyciszyć podłogę?

Jak wytłumić dźwięki uderzeniowe? Jak wyciszyć podłogę? Jak wytłumić dźwięki uderzeniowe? Jak wyciszyć podłogę?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu? Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Wybierz odpowiedni materiał do izolacji domu »

Wybierz odpowiedni materiał do izolacji domu » Wybierz odpowiedni materiał do izolacji domu »

Pomaluj dom i wnętrze

Pomaluj dom i wnętrze Pomaluj dom i wnętrze

Chcesz stworzyć idealną elewację? Sprawdź »

Chcesz stworzyć idealną elewację? Sprawdź » Chcesz stworzyć idealną elewację? Sprawdź »

Uszczelnienia i izolacje różnych obiektów inżynierskich »

Uszczelnienia i izolacje różnych obiektów inżynierskich » Uszczelnienia i izolacje różnych obiektów inżynierskich »

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2019 + Suplement z 2021 r.

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2019 + Suplement z 2021 r. Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2019 + Suplement z 2021 r.

Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych

Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych

Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne. Środowiskowe uwarunkowania przygotowania i realizacji

Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne. Środowiskowe uwarunkowania przygotowania i realizacji Budowlane przedsięwzięcia inwestycyjne. Środowiskowe uwarunkowania przygotowania i realizacji

Najnowsze produkty i technologie

GRUPA SICOL SP. Z O.O. System dociepleń od wewnątrz SICOWALL

System dociepleń od wewnątrz SICOWALL System dociepleń od wewnątrz SICOWALL

Jesteś właścicielem mieszkania w zabytkowej kamienicy lub wiekowego domu? Mieszkasz w zabudowie szeregowej lub bloku i nie masz pełnego wpływu na decyzję o dociepleniu obiektu od zewnątrz? Rachunki za...

Jesteś właścicielem mieszkania w zabytkowej kamienicy lub wiekowego domu? Mieszkasz w zabudowie szeregowej lub bloku i nie masz pełnego wpływu na decyzję o dociepleniu obiektu od zewnątrz? Rachunki za ogrzewanie ciągle rosną, a ty nie możesz utrzymać komfortowej temperatury w mieszkaniu?

Redakcja Nowoczesne dachy

Nowoczesne dachy Nowoczesne dachy

Od 2021 roku obowiązują nowe wytyczne budowania domów energooszczędnych, co wymusza na inwestorach realizację budynków nieskomplikowanych w formie. Z tego powodu coraz częściej wybierane są domy na planie...

Od 2021 roku obowiązują nowe wytyczne budowania domów energooszczędnych, co wymusza na inwestorach realizację budynków nieskomplikowanych w formie. Z tego powodu coraz częściej wybierane są domy na planie prostokąta, przekryte dwuspadowymi dachami. Na takich dachach najlepiej prezentują się stosunkowo proste i regularne kształty pokrycia. Minimalizm wpływa także na kolorystykę – zazwyczaj wybierane są materiały pokryciowe w odcieniach szarości. Na szczęście, nie wszyscy podążają ślepo za modą, więc...

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. K. Ekoceramika na dachy i elewacje

Ekoceramika na dachy i elewacje Ekoceramika na dachy i elewacje

Wyjątkowo trwała, a na dodatek bezpieczna dla środowiska i naszego zdrowia. Znamy ją od tysięcy lat, należy do najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych – po prostu ceramika!

Wyjątkowo trwała, a na dodatek bezpieczna dla środowiska i naszego zdrowia. Znamy ją od tysięcy lat, należy do najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych – po prostu ceramika!

MIWO - Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z Warunkami Technicznymi?

Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z Warunkami Technicznymi? Jak dobrze zaizolować dom zgodnie z Warunkami Technicznymi?

Jakie są wymagania odnośnie izolacji budynków, jak je znaleźć i dla kogo są te przepisy? Podpowiadamy, dlaczego warto znać Warunki Techniczne, planując budowę lub zakup domu.

Jakie są wymagania odnośnie izolacji budynków, jak je znaleźć i dla kogo są te przepisy? Podpowiadamy, dlaczego warto znać Warunki Techniczne, planując budowę lub zakup domu.

Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. Zaprawy do naprawy betonu (norma EN 1504)

Zaprawy do naprawy betonu (norma EN 1504) Zaprawy do naprawy betonu (norma EN 1504)

Jedną z najważniejszych zasad zawartych w części 9 normy EN 1504 jest zasada nr 3: odbudowa zniszczonego elementu betonowego za pomocą opracowanych w tym celu zapraw naprawczych. Marka MasterEmaco, oferująca...

Jedną z najważniejszych zasad zawartych w części 9 normy EN 1504 jest zasada nr 3: odbudowa zniszczonego elementu betonowego za pomocą opracowanych w tym celu zapraw naprawczych. Marka MasterEmaco, oferująca osobno zapakowane zaprawy naprawcze do betonu, nieustannie przoduje w badaniach mających na celu zapewnienie opłacalnego, długoterminowego rozwiązania powyższego problemu.

Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. Obejrzyj seminarium online: Izolacja wodochronna dachów – trwałe rozwiązania na bazie płynnej żywicy

Obejrzyj seminarium online: Izolacja wodochronna dachów – trwałe rozwiązania na bazie płynnej żywicy Obejrzyj seminarium online: Izolacja wodochronna dachów – trwałe rozwiązania na bazie płynnej żywicy

Każdy budynek wymaga zastosowania zewnętrznej warstwy ochronnej – „skóry”, która będzie go zabezpieczać przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Dachy stanowią element zewnętrzny budynków i odgrywają...

Każdy budynek wymaga zastosowania zewnętrznej warstwy ochronnej – „skóry”, która będzie go zabezpieczać przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Dachy stanowią element zewnętrzny budynków i odgrywają istotną rolę w zapewnianiu trwałości konstrukcji. Jako górna warstwa budowli zapobiegają przenikaniu wody przez powierzchnie poziome lub nachylone.

Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. Systemy parkingowe – renowacja parkingu podziemnego

Systemy parkingowe – renowacja parkingu podziemnego Systemy parkingowe – renowacja parkingu podziemnego

Business Garden to nowoczesny kompleks biurowców o wysokim standardzie, zaprojektowany tak, aby zapewnić najwyższy komfort pracy oraz wygodę jego najemcom. Niestety, od pewnego czasu inwestor zmagał się...

Business Garden to nowoczesny kompleks biurowców o wysokim standardzie, zaprojektowany tak, aby zapewnić najwyższy komfort pracy oraz wygodę jego najemcom. Niestety, od pewnego czasu inwestor zmagał się z problemami na poziomach podziemnych, gdzie mieszczą się parkingi. Na ich powierzchni zaczęły pojawiać się liczne rysy, dochodzące nawet do 0,7 mm grubości, czego następstwem było przeciekanie wody przez konstrukcję stropu, powodujące degradację betonu oraz zbrojenia. Pojawiły się również inne uciążliwe...

AlchiPolska Sp. z o.o. Chłodny dach, czyli skuteczna renowacja pokryć dachowych

Chłodny dach, czyli skuteczna renowacja pokryć dachowych Chłodny dach, czyli skuteczna renowacja pokryć dachowych

Przeciekający dach to poważny problem, jednak nie zawsze musi oznaczać konieczności wymiany całego pokrycia. Dostępne na rynku nowoczesne produkty do hydroizolacji, np. system płynnych membran poliuretanowych...

Przeciekający dach to poważny problem, jednak nie zawsze musi oznaczać konieczności wymiany całego pokrycia. Dostępne na rynku nowoczesne produkty do hydroizolacji, np. system płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo firmy Alchimica, zabezpieczą powierzchnię przed szkodliwym działaniem wody, tworząc szczelną, a jednocześnie oddychającą powłokę ochronną nawet w trudno dostępnych miejscach.

merXu Masz niestandardowe potrzeby zakupowe? Złóż zapytanie ofertowe na MerXu

Masz niestandardowe potrzeby zakupowe? Złóż zapytanie ofertowe na MerXu Masz niestandardowe potrzeby zakupowe? Złóż zapytanie ofertowe na MerXu

MerXu to platforma zakupowa inna niż wszystkie. Poza bogatą ofertą produktów z wielu kategorii przemysłowych, zapewnia swoim klientom szereg funkcjonalności, ułatwiających zawieranie transakcji. Jedną...

MerXu to platforma zakupowa inna niż wszystkie. Poza bogatą ofertą produktów z wielu kategorii przemysłowych, zapewnia swoim klientom szereg funkcjonalności, ułatwiających zawieranie transakcji. Jedną z nich jest możliwość składania przez kupujących zapytań ofertowych. Na czym polega ta opcja i co daje obydwu stronom transakcji?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.