Innowacyjna technologia mocowania izolacji termicznej budynku

Łączniki do mocowania izolacji termicznej obiektu to bardzo ważny element zapewniający bezpieczeństwo i stabilność warstwy docieplenia.
W związku z powyższym łączniki te powinny być dobrane z uwzględnieniem następujących parametrów:
- typu izolacji np.: polistyren spieniony, popularnie zwany styropianem, lub wełna mineralna,
- rodzaju podłoża np.: beton, cegła pełna, gazobeton, bloczki Porotherm, bloczki silikatowe itp.
- ciężaru kompletnego systemu (ciężar izolacji łącznie z klejem, siatką i warstwą tynku zewnętrznego),
- siły ssącej wiatru oddziałującej na fasadę budynku, czyli w pierwszej kolejności na warstwę docieplenia budynku,
- ewentualnych wymagań związanych ochroną przeciwpożarową – wymóg niepalności termoizolacji.
Elewacja budynku połączona jest z materiałem termoizolacyjnym za pomocą zaprawy klejowej, natomiast łącznik mechaniczny stosowany jest, jako dodatkowe mocowanie przeciwdziałające siłom ssącym wiatru, zabezpieczając warstwę docieplenia przed oderwaniem się od ściany. Więcej na ten temat >>
Aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość, łącznik powinien mieć sztywny odpowiedniej wielkości talerzyk, dociskający izolację do podłoża, oraz element rozporowy, który zapewni właściwe zamocowanie łącznika w różnych podłożach. W przypadku gdy połączenie klejowe izolacji z elewacją budynku zostanie zerwane, łącznik jest jedynym elementem zabezpieczającym przed oderwaniem warstwy izolacji, tym samym wybór odpowiedniego systemu mocowania termoizolacji gwarantuje prawidłową eksploatację docieplenia przez cały okres jego użytkowania.
Systemy mocowań dla budownictwa i przemysłu
Firma TRUTEK FASTENERS POLSKA specjalizuje się w produkcji najwyższej jakości systemów zamocowań dla budownictwa i przemysłu, w tym szeregu łączników do mocowania izolacji. W obszernej ofercie znajdują się zarówno wyroby tradycyjne od wielu lat stosowane w przemyśle budowlanym, jak i nowatorskie zaawansowane technologicznie rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz łatwość i szybkość aplikacji. Poznaj szeroki asortyment firmy TRUTEK FASTENERS POLSKA
Łączniki typu TIF – mocowanie bez wiercenia podłoża
Najnowszym innowacyjnym produktem TRUTEK FASTENERS POLSKA są łączniki tworzywowe do mocowanie termoizolacji TIF60 i TIF90 wykonane z wysokiej jakości tworzywa, w których elementem mocującym do podłoża jest gwóźdź stalowy wbijany automatycznie przy pomocy osadzaków gazowych TRUTEK TGT IS200 lub prochowych TRUTEK LV600M zaopatrzonych w prowadnicę kołka LV60017. Firma wprowadza do sprzedaży tego typu kołki i jest w posiadaniu Europejskiej Oceny Technicznej ETA-21/1079 z dn. 30.12.2021 r. Sprawdź >>
Innowacyjna jest tutaj przede wszystkim technologia montażu, która wyklucza wiercenie otworów pod kołki, a sam montaż odbywa się błyskawicznie poprzez osadzenie gwoździa bezpośrednio w podłoże betonowe. Sprawia to, że montaż tego typu łączników do termoizolacji jest minimum 6 razy szybszy niż montaż tradycyjną metodą oraz nie wymaga zasilania urządzeń w energię elektryczną (urządzenia gazowe zasilane są gazem wystarczającym na blisko 1000 osadzeń, a urządzenia prochowe zasilane są z magazynku zawierającego 10 ładunków prochowych).
Stalowy utwardzony gwóźdź mocujący znajduje się wewnątrz łącznika i po założeniu łącznika na prowadnicę tłoka w urządzeniu gazowym lub prochowym należy energicznie wepchnąć łącznik w materiał termoizolacyjny do oporu i nacisnąć spust. Wybuch mieszanki gazowej lub prochowej, w zależności od użytego urządzenia, powoduje błyskawiczny ruch tłoka, który wbija stalowy gwóźdź w podłoże betonowe. Po zakończeniu osadzenia łącznika zamykamy wieczko w talerzyku, zamykając w środku łącznika powietrze, które jest doskonałym izolatorem i zabezpiecza przed powstaniem tzw. mostków termicznych, a w konsekwencji zapobiega powstaniu efektu „biedronki” na elewacji.
Ze względu na ogromną siłę, z jaką gwóźdź jest osadzany w podłożu, tego typu łączniki sprawdzają się w podłożach twardych i pełnych, takich jak stal, beton, cegła pełna i bloczek silikatowy. Obecnie prowadzone są prace projektowe przy użyciu tej techniki również w przypadku podłoży porowatych, takich jak cegła dziurawka, bloczki porysowane Porotherm oraz w przypadku podłoży lekkich, np. gazobetonu.