Budownictwo i ekologia w Wyższej Szkole Zarządzania i Ekologii

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Branża budowlana to dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, który stwarza szerokie możliwości rozwoju zawodowego, a kształcenie w tym kierunku to opłacalna inwestycja w przyszłość. Bogatą ofertę edukacyjną, nowoczesne programy nauczania oraz jakość kształcenia zgodną z europejskimi standardami zapewnia Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
WSEiZ jako jedna z pierwszych uczelni niepublicznych „postawiła” na kierunki techniczne. Brak specjalistów z wykształceniem inżynierskim, zmiany zachodzące na rynku pracy oraz luka w sektorze edukacji były powodem podjęcia decyzji o kształceniu studentów na kierunkach: Ochrona Środowiska, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Mechanika i Budowa Maszyn czy Informatyka.
WSEiZ także jako pierwsza uczelnia w Polsce, w strukturze jednego wydziału (Wydziału Architektury), umożliwiła kandydatom kształcenie na kierunkach studiów z zakresu nauk technicznych, takich jak Architektura, Architektura Krajobrazu i Budownictwo oraz sztuk pięknych, jak Architektura Wnętrz i Wzornictwo. Na wymienionych kierunkach studenci w WSEiZ mogą zdobyć tytuły: inżyniera, inżyniera architekta, licencjata, magistra, magistra inżyniera i magistra inżyniera architekta.
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w swojej ofercie ma także studia podyplomowe, a kierunki takie jak „Aranżacja Wnętrz”, „Urbanistyka i Planowanie Przestrzeni”, czy prowadzony przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Warszawie kierunek „Zarządzanie drogami – utrzymanie i eksploatacja”, cieszą się w ostatnim czasie niesłabnącym zainteresowaniem.
Edukacja w WSEiZ
Edukacja w WSEiZ opiera się nie tylko na przekazywaniu wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim na profesjonalnym przygotowaniu do wykonywania przyszłego zawodu. Cel ten Uczelnia realizuje m.in. poprzez kształtowanie umiejętności praktycznych u studentów. Dzieje się to przez wpływ pracodawców na programy kształcenia oraz profesjonalizm kadry akademickiej, która realizuje proces dydaktyczny zgodnie ze standardami europejskimi.
Zajęcia w WSEiZ odbywają się w trybie projektowym, dlatego też studenci uczą się samodzielności i odpowiedzialnego podejmowania decyzji. Proponowane na poszczególnych kierunkach specjalności są rozwijane tak, by wiedza na nich zdobyta była jak najbardziej praktyczna. Wykładowcy WSEiZ to nie tylko pracownicy naukowi, ale także praktycy z doświadczeniem biznesowym. Dzięki ich wiedzy oraz konsultowaniu programów kształcenia z zrzeszonymi w Wydziałowych Radach Pracodawców przedsiębiorcami nauka w WSEiZ ma charakter interdyscyplinarny – łączy teorię z praktyką.
O wysokim poziomie edukacji w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania świadczy fakt, iż wszystkie kierunki studiów w WSEiZ, akredytowane przez Polską Komisję Akredytacyjną, zostały ocenione pozytywnie, a współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym na kierunkach Architektura i Budownictwo oceniona została wyróżniająco. Warto też wspomnieć, że Wydział Architektury otrzymał pozytywną ocenę instytucjonalną jakości kształcenia.
Natomiast dzięki akceptacji w 2015 r. wniosku notyfikacyjnego dotyczącego kierunku Architektura przez państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Komisję Europejską, dyplom ukończenia studiów na tym kierunku w WSEiZ jest podstawą do automatycznego uznania kwalifikacji zawodowych i otwiera drogę do pełnego uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu architekta w Unii Europejskiej.
Współpraca – nie tylko naukowa
Współpraca z otoczeniem gospodarczym odbywa się nie tylko w ramach Wydziałowych Rad Pracodawców – WSEiZ realizuje także kilkanaście umów z różnymi jednostkami samorządu terytorialnego z otoczenia stolicy i nie tylko. Gminy, z którymi w ostatnim czasie podpisano porozumienia o współpracy, to: Izabelin, Jabłonna, Kobyłka oraz Ożarów. Do podmiotów wspierających rozwój WSEiZ należą także instytucje kultury, m.in. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym czy też Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Dzięki tej współpracy Uczelnia realizuje wiele interesujących projektów naukowych, które poprzez zaangażowanie w proces badawczy kadry akademickiej oraz studentów mają istotny wpływ na jakość procesu kształcenia. Do głównych obszarów naukowych, wokół których koncentrują się zainteresowania badawcze Wydziału Architektury WSEiZ, należą zagadnienia dotyczące problemów projektowania architektonicznego, wpływu architektury i budownictwa na środowisko, a także inspiracji współczesnej architektury. Wiele badań porusza także kwestie z zakresu zrównoważonego rozwoju miast i związane z tym zagadnienia społeczne, ekonomiczne i środowiskowe w urbanistyce oraz postrzegania miasta jako zbioru wzorców.
Część z badań poświęcona jest współczesnym i innowacyjnym materiałom budowlanym, w szczególności ich wytrzymałości, a także mechanice budowli, konstrukcjom i instalacjom w budownictwie oraz kształtowaniu środowiska, w tym środowiska mieszkaniowego. Uczelnia udziela także wsparcia naukowego w ciekawych inicjatywach z zakresu architektury, budownictwa czy ekologii, jak np. projekt portalu IZOLACJE.com.pl „Ekologia w budownictwie”.
Nowoczesne zaplecze dydaktyczne w centrum stolicy
Zajęcia ze studentami prowadzone są w nowoczesnej, przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych bazie dydaktyczno-administracyjnej WSEiZ, na którą składają się budynki zlokalizowane w centrum Warszawy. Bazę Uczelni stanowią: siedziba WSEiZ przy ul. Olszewskiej 12, kompleks budynków przy ul. Rejtana 16, budynek przy ul. Grójeckiej 128, budynek przy ul. Wawelskiej 14 oraz nieruchomości w miejscowości Klaudyn-Laski k. Warszawy przy ul. Klaudyńskiej 33, na terenie której funkcjonuje Terenowa Stacja Ochrony Przyrody i Krajobrazu WSEiZ, gdzie prowadzone są m.in. zajęcia terenowe i praktyki na kierunkach Architektura Krajobrazu i Ochrona Środowiska.
W największym budynku Uczelni, który znajduje się przy ul. Rejtana 16 (Warszawa, dzielnica Mokotów), mieszczą się m.in.:
- aule wykładowe
- sale do ćwiczeń audytoryjnych
- pracownie komputerowe
- Pracownie: Fizyczna, Chemiczna, Gleboznawcza, Biologiczna, Zoologiczna, Botaniczna, Geologiczna,
- Pracownia Fotografii
- Pracownia Projektowania Wirtualnego Obiektu Budowlanego i Krajobrazu (wyposażona w sprzęt komputerowy i oprogramowanie m.in. komputery, tablety graficzne, manipulatory 3D, programy – ArchiCAD, AutoCAD, Studio 3DMax)
- Pracownie: Rysunku i Malarstwa, Projektowania Architektonicznego, Grafiki Komputerowej, Rzeźby,
- Galeria sztuki
- Biblioteka i Czytelnia.
WSEiZ to sprawdzona marka z doświadczeniem
Po 27 latach istnienia WSEiZ wyrobiła sobie markę jednej z najlepszych niepublicznych uczelni techniczno-artystycznych w Polsce o czym świadczą zarówno opisane wyżej fakty, jak i przyznane Uczelni przez ponad ćwierć wieku liczne nagrody i wyróżnienia, w tym: tytuł Uczelni Roku, Medal Europejski, certyfikat Lidera Aktywności Inwestycyjnej, wyróżnienie w konkursie na Najbardziej Innowacyjną i Kreatywną Uczelnię w Polsce w Tworzeniu Perspektyw Zawodowych, certyfikat Uczelni Liderów.
WSEiZ jest także wielokrotnym laureatem certyfikatu „Dobra uczelnia, dobra praca” oraz kilkukrotnym zdobywcą znaku jakości „Wiarygodna Szkoła”. Z nagród przyznanych ostatnio warto wymienić certyfikat Lider Jakości Kształcenia dla kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, certyfikat Studia z przyszłością dla kierunku Architektura, Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju czy wyróżnienie Eko-Inspiracja. W minionym roku akademickim Wydział Architektury WSEiZ otrzymał także prestiżową nagrodę Builder for the Future. W nielicznym gronie uhonorowanych wydziałów architektury i budownictwa Wydziały Architektury WSEiZ otrzymał wyróżnienie jako jedyny przedstawiciel uczelni niepublicznych.
Dlaczego warto studiować w WSEiZ
Wieloletnie doświadczenie w kształceniu inżynierów, profesjonalne programy studiów, ścisła współpraca z pracodawcami, usytuowana w centrum Warszawy nowoczesna i przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych baza dydaktyczno-administracyjna – to cechy wyróżniające WSEiZ na rynku szkolnictwa wyższego.
Prof. Jan Misiak założyciel i wieloletni Rektor WSEiZ występując 27 lat temu z wnioskiem o pozwolenie na prowadzenie uczelni, prezentował pogląd kształcenia kompleksowego ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska, przewidując, że ten kierunek kształcenia będzie w przyszłości, zwłaszcza po wejściu do Unii Europejskiej, szeroko akceptowany przez kandydatów na studia. Koncepcja edukacji, którą wówczas opracował, to kształcenie ekonomiczno-przyrodniczo-techniczne. Ta idea zyskała uznanie i zaowocowała rozwojem uczelni aż po dzień dzisiejszy.
Zapraszamy do podjęcia studiów w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie, w której studenci wszechstronnie rozwijają swoje zainteresowania, są zmotywowani do zdobywania wiedzy, kształtowania oraz doskonalenia swoich umiejętności i budują karierę zawodową na miarę oczekiwań swoich i rynku pracy. Studiujcie swoją przyszłość w WSEiZ!