Izolacje.com.pl

System rynnowy Zenit – orynnowanie premium

System rynnowy Zenit

System rynnowy Zenit

Wielu inwestorów, wybierając orynnowanie, zwraca wyłącznie uwagę na kolor czy kształt rynien i rur spustowych. Oczywiście estetyka jest ważna, ale nie to jest głównym zadaniem systemu rynnowego. Ma on przede wszystkim bezpiecznie odprowadzać wodę deszczową i roztopową z dachu, a o tym decydują detale. Zadbała o nie firma Balex Metal. System rynnowy Zenit jest dopracowany do perfekcji. Równie świetnie się prezentuje.

treść sponsorowana

System rynnowy to nie tylko rynny i rury spustowe. To także szereg elementów, od których zależy skuteczne odprowadzenie wody z dachu. I chociaż wydawać by się mogło, że w kwestii orynnowania – stosowanego przecież od wielu lat – nie można już niczego poprawić, to Balex Metal udowadnia, że jednak można dojść do perfekcji.

Dowodem jest kompletny system rynnowy Zenit, który powstał dzięki zaawansowanej technologii produkcji na podstawie wytycznych dekarzy. Orynnowanie to wykonane jest w całości z blachy podwójnie powlekanej specjalną powłoką poliuretanową Cesar 35, zapewniając tym samym niezmienność koloru oraz najwyższą odporność na działanie destrukcyjnych warunków atmosferycznych. Powłoka jest objęta najdłuższą na polskim rynku 40-letnią gwarancją. Ale czym tak naprawdę wyróżnia się system rynnowy Zenit? 

Poziomy, czyli rynny i niezbędne elementy systemu rynnowego Zenit

Zacznijmy od tego, że rynny Zenit to typ niemiecki. Są szersze i głębsze oraz odprowadzają do 30% więcej wody niż rynny typu skandynawskiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet przy intensywnych opadach deszczu system Zenit działa sprawnie i nie dochodzi do przelania wody przez krawędź rynny. Ale to nie wszystko. Firma Balex Metal zadbała także o inne szczegóły.

Rynny Zenit standardowo mają długość 2 i 4 m, co oznacza, że zazwyczaj poszczególne poziome odcinki muszą być połączone. W tym celu wykorzystuje się złączki. W systemie Zenit oferowane są złączki z uszczelką EPDM, która zapewnia nie tylko hermetyczne połączenie, ale jest również odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. Sprawdź >>

Zastosowanie złączek z uszczelkami EPDM eliminuje także ryzyko wykonania nieszczelnego połączenia rynien za pomocą uszczelniaczy dekarskich czy innych mas plastycznych. Ponadto, aby uniknąć pomyłek podczas montażu orynnowania, denka w systemie Zenit są uniwersalne. Możemy zamontować je zarówno z prawej, jak i lewej strony.

Co ważne elementy te są szczelne, więc nie wymagają żadnego dodatkowego uszczelniacza. Oczywiście rynny umieszcza się na hakach, rozstawionych co ok. 50 cm. Ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie rynien oraz zapewnienie im odpowiedniego spadku. W system Zenit dostępne są haki długie nakrokwiowe oraz doczołowe. Niezależnie od rodzaju, detale te są w stanie unieść ciężar do 75 kg (każdy hak).

O ile śnieg i lód nie stanowią aż takiego zagrożenia, to pamiętajmy, że orynnowanie ma zapewnić – poza skutecznym oprowadzeniem wody deszczowej czy rozpadowej – bezpieczną komunikację dachową. W przypadku gdy kominiarz czy dekarz oprą się na orynnowaniu, hak musi unieść ten napór i zapobiec upadkowi.  

Między pionem a poziomem – detale w systemie Zenit

Niezbędnymi elementami każdego orynnowania są sztucery (leje spustowe). Zapewniają one swobodny przepływ wody z rynny do rury spustowej. Sztucery w systemie Zenit są tak zaprojektowane, że górna część idealnie pasuje do przekroju rynny. Oznacza to, że leje spustowe są głębsze i pojemniejsze niż w innych systemach, można więc zwiększyć odstępy między rurami spustowymi.

Ponadto są ok. 20% cięższe od innych sztucerów oferowanych na rynku. Niby niewiele, jednak większy ciężar w znacznym stopniu usprawnia odprowadzenie wody czy śniegu, a tym samym ryzyko zablokowania systemu rynnowego praktycznie nie istnieje. Zobacz detale w systemie Zenit >>

Warto także podkreślić, że sztucery w systemie Zenit zostały wykonane z jednego kawałka blachy, a jedyny szew umieszczono z tyłu. Takie ukryte połączenie ma na celu niedopuszczenie do korozji, której potencjalnym źródłem jest każde przycięcie czy zagięcie stali. Kolejnymi elementami, które wyróżniają system Zenit wśród pozostałych orynnowań, są kolanka, które umożliwiają odejście z linii okapu do rur spustowych.

Zazwyczaj ich kąt to 60º, jednak nie w systemie Zenit. W tym przypadku kolanka mają 72º.  Dlaczego aż tyle? Większy kąt to przede wszystkim sprawniejsze odprowadzenie śniegu gromadzącego się w rynnie i znikome ryzyko, że zalegnie on w systemie połączonych kolanek. Ponadto kolanka w systemie Zenit mają prawie niewidoczne 2 szwy boczne – najczęściej szwy przebiegają góra-dół. 

Piony, czyli rury spustowe w systemie Zenit

Piony spustowe to rury spustowe (w systemie Zenit mają długość 1, 2 i 3 m), obejmy i wylewki. Średnica obejm jest idealnie dostosowana do średnicy rur spustowych systemu Zenit. Aby przyśpieszyć i ułatwić montaż orynnowania, niepotrzebne są żadne specjalistyczne narzędzia – obejmy wyposażone są w śrubę motylkową.

Oczywiście woda opadowa czy roztopowa wypływająca z rur spustowych musi znaleźć ujście. Możemy więc piony zakończyć wejściem do systemu zbierania deszczówki, a jeśli się na niego zdecydowaliśmy – wylewką. Wylewka przypomina kolanko w systemie Zenit – wyprofilowana jest pod tym samym kątem 72º oraz ma 2 szwy boczne. Jednak zakończona jest odpowiednio uformowanym rantem ułatwiającym odprowadzenie wody. Warto podkreślić, że wszystkie elementy systemu Zenit są dokładnie spasowane i wchodzą na wcisk. 

Na każdy dach – wymiary systemu Zenit

Firma Balex Metal oferuje system Zenit w 3 rozmiarach: 127/100, 153/100 i 153/120 – aby mógł być on zastosowany bez problemu we wszystkich realizacjach. Pierwsza liczba informuje o średnicy rynny w mm, druga – rury spustowej. Najczęściej w budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się system 127/100.

Jest on zupełnie wystarczający, jednak gdy zajdzie taka potrzeba, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na dachu domu zastosować większy system. Zazwyczaj jednak systemy 153/100 i 153/120 stosowane są w przypadku obiektów przemysłowych, np. dużych hal. Zasada jest taka: im większa połać dachowa, tym należy dobrać większy, a tym samym sprawniejszy system rynnowy. 

Dowiedz się więcej o firmie Balex Metal >>

Komentarze

Powiązane

Balex Metal Sp. z o. o. Płyta ścienna PIR Light – ekonomiczna i ekologiczna izolacja

Płyta ścienna PIR Light – ekonomiczna i ekologiczna izolacja Płyta ścienna PIR Light – ekonomiczna i ekologiczna izolacja

Płyty ścienne z rdzeniem z twardej pianki poliuretanowej od momentu pojawienia się na rynku uznane zostały za doskonały materiał termoizolacyjny. Budownictwo stale się rozwija i dzisiaj nie są już nowością,...

Płyty ścienne z rdzeniem z twardej pianki poliuretanowej od momentu pojawienia się na rynku uznane zostały za doskonały materiał termoizolacyjny. Budownictwo stale się rozwija i dzisiaj nie są już nowością, jednak producenci nie spoczęli na laurach i wciąż udoskonalają swoje produkty, na nowo dopasowując do potrzeb inwestorów. Firma Balex Metal oferuje ekonomiczną wersję – płytę ścienną PIR Light.

Balex Metal Sp. z o. o. Jak modernizować budynki przemysłowe?

Jak modernizować budynki przemysłowe? Jak modernizować budynki przemysłowe?

Kilku- i kilkudziesięcioletnie budynki przemysłowe wymagają modernizacji. Ma ona jednak na celu nie tylko poprawienie ich walorów estetycznych, ale przede wszystkim uzyskanie wymaganej normami izolacyjności...

Kilku- i kilkudziesięcioletnie budynki przemysłowe wymagają modernizacji. Ma ona jednak na celu nie tylko poprawienie ich walorów estetycznych, ale przede wszystkim uzyskanie wymaganej normami izolacyjności termicznej. Najlepszym i najszybszym sposobem dostosowania istniejących obiektów do aktualnych warunków technicznych oraz standardów architektonicznych jest zastosowanie płyt warstwowych.

Balex Metal THERMANO według nowych wymagań budowlanych 2021

THERMANO według nowych wymagań budowlanych 2021 THERMANO według nowych wymagań budowlanych 2021

Płyty Thermano to najbardziej uniwersalny materiał do termoizolacji budynków i pomieszczeń. Posiadają wiele atutów, które odgrywają kluczową rolę przy realizacjach różnego rodzaju. Pozwalają również na...

Płyty Thermano to najbardziej uniwersalny materiał do termoizolacji budynków i pomieszczeń. Posiadają wiele atutów, które odgrywają kluczową rolę przy realizacjach różnego rodzaju. Pozwalają również na spełnienie wymagań wynikających z nowych Warunków Technicznych obowiązujących od 2021 roku.

Balex Metal Thermano Floor – płyty izolacyjne PIR

Thermano Floor – płyty izolacyjne PIR Thermano Floor – płyty izolacyjne PIR

Dzięki wyjątkowym właściwościom Thermano Floor, produkt docenią projektanci, inżynierowie, wykonawcy, instalatorzy oraz użytkownicy, którzy zyskają materiał o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych i...

Dzięki wyjątkowym właściwościom Thermano Floor, produkt docenią projektanci, inżynierowie, wykonawcy, instalatorzy oraz użytkownicy, którzy zyskają materiał o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych i dużej wytrzymałości.

Zenit - system orynnowania premium

Zenit - system orynnowania premium Zenit - system orynnowania premium

Płyty termoizolacyjne Thermano

Płyty termoizolacyjne Thermano Płyty termoizolacyjne Thermano

Panel Elegant

Panel Elegant Panel Elegant

Dachówka modułowa Panorama

Dachówka modułowa Panorama Dachówka modułowa Panorama

Najnowsze produkty i technologie

MediaMarkt Laptop na raty – czy warto wybrać tę opcję?

Laptop na raty – czy warto wybrać tę opcję? Laptop na raty – czy warto wybrać tę opcję?

Zakup nowego laptopa to spory wydatek. Może się zdarzyć, że staniemy przed dylematem: tańszy sprzęt, mniej odpowiadający naszym potrzebom, czy droższy, lepiej je spełniający, ale na raty? Często wybór...

Zakup nowego laptopa to spory wydatek. Może się zdarzyć, że staniemy przed dylematem: tańszy sprzęt, mniej odpowiadający naszym potrzebom, czy droższy, lepiej je spełniający, ale na raty? Często wybór tańszego rozwiązania, jest pozorną oszczędnością. Niższa efektywność pracy, mniejsza żywotność, nie mówiąc już o ograniczonych parametrach technicznych. Jeśli szukamy sprzętu, który posłuży nam naprawdę długo, dobrze do zakupu laptopa podejść jak do inwestycji - niezależnie, czy kupujemy go przede wszystkim...

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe PUR/PIR w aspekcie wymagań technicznych stawianych lekkiej obudowie

Płyty warstwowe PUR/PIR w aspekcie wymagań technicznych stawianych lekkiej obudowie Płyty warstwowe PUR/PIR w aspekcie wymagań technicznych stawianych lekkiej obudowie

Rozwój technologii budowlanej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił oblicze branży w Polsce, umożliwiając szybszą, tańszą i ekologiczną realizację wznoszonych obiektów. Wprowadzając szeroko do...

Rozwój technologii budowlanej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił oblicze branży w Polsce, umożliwiając szybszą, tańszą i ekologiczną realizację wznoszonych obiektów. Wprowadzając szeroko do branży rewolucyjny i rewelacyjny produkt, jakim jest płyta warstwowa, zmodernizowaliśmy de facto ideę prefabrykacji i zamianę tradycyjnych, mokrych i pracochłonnych technologii wznoszenia budynków z elementów małogabarytowych lub konstrukcji szalunkowych na szybki, suchy montaż gotowych elementów w...

Balex Metal Sp. z o. o. System rynnowy Zenit – orynnowanie premium

System rynnowy Zenit – orynnowanie premium System rynnowy Zenit – orynnowanie premium

Wielu inwestorów, wybierając orynnowanie, zwraca wyłącznie uwagę na kolor czy kształt rynien i rur spustowych. Oczywiście estetyka jest ważna, ale nie to jest głównym zadaniem systemu rynnowego. Ma on...

Wielu inwestorów, wybierając orynnowanie, zwraca wyłącznie uwagę na kolor czy kształt rynien i rur spustowych. Oczywiście estetyka jest ważna, ale nie to jest głównym zadaniem systemu rynnowego. Ma on przede wszystkim bezpiecznie odprowadzać wodę deszczową i roztopową z dachu, a o tym decydują detale. Zadbała o nie firma Balex Metal. System rynnowy Zenit jest dopracowany do perfekcji. Równie świetnie się prezentuje.

BREVIS S.C. Insolio - nawiewnik montowany bez konieczności frezowania szczelin

Insolio - nawiewnik montowany bez konieczności frezowania szczelin Insolio - nawiewnik montowany bez konieczności frezowania szczelin

Nawiewniki okienne to urządzenia mechaniczne zapewniające stały, a zarazem regulowany dopływ świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okien. Ich montaż to jedna z najprostszych metod zapewnienia prawidłowego...

Nawiewniki okienne to urządzenia mechaniczne zapewniające stały, a zarazem regulowany dopływ świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okien. Ich montaż to jedna z najprostszych metod zapewnienia prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej i hybrydowej (połączenie obu poprzednich typów). Wiele osób rezygnowało z ich instalacji z powodu konieczności ingerencji w konstrukcję ramy okna. Na szczęście to już przeszłość - od kilku lat na rynku dostępne są modele montowane na...

PETRALANA Zastosowanie przeciwogniowe, termiczne, akustyczne – płyty PETRATOP i PETRALAMELA-FG

Zastosowanie przeciwogniowe, termiczne, akustyczne – płyty PETRATOP i PETRALAMELA-FG Zastosowanie przeciwogniowe, termiczne, akustyczne – płyty PETRATOP i PETRALAMELA-FG

PETRATOP i PETRALAMELA-FG to produkty stworzone z myślą o efektywnej izolacji termicznej oraz akustycznej oraz bezpieczeństwie pożarowym garaży i piwnic. Rozwiązanie to zapobiega wymianie wysokiej temperatury...

PETRATOP i PETRALAMELA-FG to produkty stworzone z myślą o efektywnej izolacji termicznej oraz akustycznej oraz bezpieczeństwie pożarowym garaży i piwnic. Rozwiązanie to zapobiega wymianie wysokiej temperatury z górnych kondygnacji budynków z niską temperaturą, która panuje bliżej gruntu.

VITCAS Polska Sp. z o.o. Jakich materiałów użyć do izolacji cieplnej kominka?

Jakich materiałów użyć do izolacji cieplnej kominka? Jakich materiałów użyć do izolacji cieplnej kominka?

Kominek to od lat znany i ceniony element wyposażenia domu. Nie tylko daje ciepło w chłodne wieczory, ale również stwarza niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Obserwowanie pomarańczowych płomieni pozwala...

Kominek to od lat znany i ceniony element wyposażenia domu. Nie tylko daje ciepło w chłodne wieczory, ale również stwarza niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu. Obserwowanie pomarańczowych płomieni pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Taka aura sprzyja również długim rozmowom w gronie najbliższych. Aby kominek był bezpieczny w użytkowaniu, należy zadbać o jego odpowiednią izolację termiczną. Dlaczego zabezpieczenie kominka jest tak ważne i jakich materiałów izolacyjnych użyć? Na te pytania...

Recticel Insulation Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz Płyty termoizolacyjne EUROTHANE G – efektywne docieplenie budynku od wewnątrz

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli....

Termomodernizacja jest jednym z podstawowych zadań podejmowanych w ramach modernizacji budynków. W odniesieniu do ścian docieplenie wykonuje się od zewnątrz, zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki budowli. Czasami jednak nie ma możliwości wykonania docieplenia na fasadach, np. na budynkach zabytkowych, obiektach z utrudnionym dostępem do elewacji czy na budynkach usytuowanych w granicy. W wielu takich przypadkach jest jednak możliwe wykonanie docieplenia ścian od wewnątrz.

Ocmer Jak wygląda budowa hali magazynowej?

Jak wygląda budowa hali magazynowej? Jak wygląda budowa hali magazynowej?

Budowa obiektu halowego to wieloetapowy proces, w którym każdy krok musi zostać precyzyjnie zaplanowany i umiejscowiony w czasie. Jak wyglądają kolejne fazy takiego przedsięwzięcia? Wyjaśniamy, jak przebiega...

Budowa obiektu halowego to wieloetapowy proces, w którym każdy krok musi zostać precyzyjnie zaplanowany i umiejscowiony w czasie. Jak wyglądają kolejne fazy takiego przedsięwzięcia? Wyjaśniamy, jak przebiega budowa hali magazynowej i z jakich etapów składa się cały proces.

Parati Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć Płyta fundamentowa i jej zalety – wszystko, co trzeba wiedzieć

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny,...

Budowa domu jest zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym od inwestora podjęcia wielu decyzji, bezpośrednio przekładających się na efekt. Dokłada on wszelkich starań, żeby budynek był w pełni funkcjonalny, wygodny oraz wytrzymały. A jak pokazuje praktyka, aby osiągnąć ten cel, należy rozpocząć od podstaw. Właśnie to zagwarantuje nam solidna płyta fundamentowa.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.