Izolacje.com.pl

Membrana paroprzepuszczalna wstępnego krycia dla trwałości i energetyczności budynku

Produkty dla budownictwa – Ekran IDEA 175

Produkty dla budownictwa – Ekran IDEA 175

Czas wysychania budynku po zakończeniu budowy może wynosić kilka lat. Dodatkowo, za sprawą zmieniających się temperatur, nieustannie mamy do czynienia z gromadzącą się w konstrukcji budynku wilgocią. Pomocna jest w tym wypadku membrana paroprzepuszczalna, dzięki której można odprowadzić wilgoć poza budynek. Wśród zabezpieczeń dachowych ogromną popularnością cieszy się membrana wstępnego krycia (MWK), która umożliwia właściwą dyfuzję pary wodnej z termoizolacji, a także dodatkowo uszczelnia pokrycie zasadnicze. Dla uzyskania jak najlepszych efektów, które przełożą się na większą efektywność energetyczną budynku, a także wpłyną na jego trwałość, warto postawić na nowoczesne rozwiązania.

treść sponsorowana

W tym roku na rynku pojawiła się nowość – membrana wstępnego krycia w formie ekranu o nazwie IDEA 175, która odznacza się jeszcze lepszymi parametrami dyfuzyjności, a do tego cechuje się doskonałą trwałością. Przyjrzyjmy się jej bliżej. 

Dlaczego warto powstawiać na MWK?

Membrany paroprzepuszczalne są obecnie standardem w zakresie uszczelniania dachu. Trudno się temu dziwić – wilgoć gromadząca się w termoizolacji może spowodować szkody dla samego budynku, zatem konieczne jest systemowe rozwiązanie, które rozwiąże ten problem. Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia skutecznie pomagają w odprowadzeniu wilgoci, ale warto zauważyć, jak istotny jest w tym wypadku jak najwyższy stopień paroprzepuszczalności.

„Uzyskanie wysokiej przepuszczalności dla pary wodnej w membranie jest niezwykle ważne, szczególnie w polskim klimacie, który na tle Europy jest wyjątkowo zmienny. Zróżnicowany klimat oznacza, że membrany wstępnego krycia pracują w stale zmieniających się warunkach fizycznych. Montowane są pod pokryciami i działają w zewnętrznej strefie dachu. Z tego powodu podlegają bardzo częstym dziennym zmianom temperatury. Sama para wodna napływa tu z wnętrza budynku przez cały rok, ponieważ wewnątrz utrzymywane są stabilne temperatury zbliżone do 20°C.” – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Patoka, ekspert ds. rozwoju produktów dachowych Marma Polskie Folie, która oferuje m.in. folie, uszczelnienia oraz membrany dla budownictwa.

Warto pamiętać, że strona zewnętrzna tej membrany posiada tylko krótkie okresy, w których możliwy jest przepływ pary wodnej na zewnątrz. Ciągle zmieniająca się temperatura i wilgotność powodują, że para wodna nie zawsze może przejść przez membranę, bo nie zawsze tam dociera. Z powodu zmienności temperatur zewnętrznych, para skrapla się w termoizolacji i wtedy jej po prostu nie ma.

Skropliny mogą opuścić termoizolację dopiero, gdy zamienią się w parę wodną. Dlatego czym większą paroprzepuszczalnością charakteryzuje się membrana, tym większy i intensywniejszy przepływ pary wodnej, adekwatnie im mniejsza paroprzepuszczalność, tym dłużej wilgoć (skropliny) przebywa w dachu. 

Membrana paroprzepuszczalna o jak najlepszych właściwościach

Z powodów wspomnianych powyżej ważne jest, aby wybrać taką membranę wstępnego krycia, która zagwarantuje doskonałą skuteczność w trakcie tych krótkich okresów, kiedy możliwa jest wymiana wilgoci i odprowadzenie jej na zewnątrz. Jakie są najważniejsze cechy dobrej membrany paroprzepuszczalnej?

„Membrany wstępnego krycia powinny charakteryzować się przede wszystkim połączeniem dwóch cech: jak najwyższej paroprzepuszczalności oraz trwałości, związanej z wytrzymałością mechaniczną i odpornością na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV). Te cechy decydują bowiem o skuteczności ich działania. Paroprzepuszczalność jest bardzo ważna, ponieważ ma decydujący wpływ na energooszczędność dachu i tym samym całego budynku, a to przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Większa trwałość to także dalsze oszczędności dla użytkownika” – wyjaśnia ekspert.

Nowe spojrzenie na membrany

Czy można wybrać MWK, która przyspieszy proces wymiany wilgoci? Jakie są najnowsze rozwiązania w tym zakresie?

„Dla jeszcze lepszej skuteczności działania membran w laboratoriach naukowców i producentów stale trwają prace, zmierzające do uzyskania zwiększenia ilości przepuszczanej pary wodnej przez te produkty. Efektem tych prac są nowe generacje membran wstępnego krycia, które mają wbudowane warstwy funkcyjne z nowych materiałów o zwiększonej dyfuzyjności. W naszej firmie także pracujemy nad poprawą parametru paroprzepuszczalności dla membran i z sukcesem wprowadzamy nowe wyroby na rynek. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest membrana IDEA 175” – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Patoka. Sprawdź >>

Nowa generacja membran wstępnego krycia z Marma Polskie Folie

Marma Polskie Folie produkuje wysoko paroprzepuszczalne membrany wstępnego krycia już od 2002 r. Od 2003 r. firma nieustannie prowadzi różnego rodzaju eksperymenty i badania dotyczące tych produktów, zmierzające głównie do poznania cech istotnych dla użytkowników. Wiele z tych wieloletnich eksperymentów zostało już ukończonych, ale w chwili obecnej nadal działa 6 dachów badawczych, zbudowanych na terenach zakładów produkcyjnych firmy.

W tych działaniach uczestniczy stale laboratorium zakładowe bogato wyposażone w niezbędne urządzenia. Dodatkowo, starannie zbierane są doświadczenia i sugestie dekarzy oraz inżynierów budownictwa. W efekcie w ofercie Marma Polskie Folie pojawiają się innowacyjne produkty dobrze dopasowane do wymagań polskiego klimatu i europejskich potrzeb. 

W tym roku, po długich badaniach pojawił się Ekran IDEA 175 o zupełnie innej budowie i bardzo wysokiej paroprzepuszczalności oraz wytrzymałości. Ekrany to ulepszone wersje membran wstępnego krycia, które spełniają dokładnie te same funkcję, ale charakteryzują się większą trwałością. Dlatego też można je stosować w najtrudniejszych warunkach i miejscach dachu. Nowy Ekran IDEA 175 to bardzo nowoczesny produkt, który skutecznie łączy najważniejsze dla membran zalety.

Nowa membrana – Ekran IDEA 175

W najnowszym modelu membrany paroprzepuszczalnej – Ekran IDEA 175 – zastosowano innowacyjny film funkcyjny, który umieszczono między dwoma mocnymi, bikomponentowymi włókninami. Przepuszcza on parę wodną na całej swojej powierzchni, wzdłuż wszystkich jego molekuł. W momencie pojawienia się pary wodnej pod membraną, jest ona błyskawicznie przekazywana na zewnątrz. Co ważne, nawet jeżeli różnica ciśnień nad i pod membraną jest minimalna, to Ekran IDEA 175 pracuje bardzo szybko i bez problemu skutecznie eliminuje wilgoć. 

„Wykorzystane nowe materiały należą do termoplastycznych tworzyw sztucznych, których dyfuzyjność opiera się na przekazywaniu pary wodnej wzdłuż ich cząsteczek, co ułatwia i przyspiesza ten proces oraz sprawdza się nawet przy niewielkiej różnicy ciśnienia pary, co jest zależne od temperatur oraz ulega okresowym zmianom. Mamy zatem pewność, że para wodna bez problemu przechodzi przez Ekran IDEA 175 i w efekcie zwiększa intensywność osuszania oraz poprawia energooszczędność dachu i całego budynku” – wyjaśnia ekspert. Dowiedz się więcej >>

Lepsza przepuszczalność to szybsze osuszanie

Odpowiednia budowa nowej membrany wstępnego krycia oznacza, że możemy cieszyć się szybciej osuszonym budynkiem. 

„Para wodna kumuluje się wokół Ekranu IDEA 175 tylko przez krótkie okresy, ponieważ jego wyższa paroprzepuszczalność spowoduje szybsze usunięcie wilgoci, a tym samym także lepsze wysychanie termoizolacji i konstrukcji dachu. Jest to szczególnie ważne w pierwszych 3–4 latach po ukończeniu budowy, w których przez dach wydostaje się większość wilgoci technologicznej, czyli tej pochodzącej z mokrych technologii budowlanych. W polskim, bardzo wilgotnym i zmiennym klimacie, ma to szczególnie istotne znaczenie” – dodaje mgr inż. Krzysztof Patoka

Doskonała ochrona przed UV i uniwersalność stosowania

Ogromną zaletą nowej membrany paroprzepuszczalnej jest symetryczny układ włóknin osłonowych, co zwiększa jej trwałość i umożliwia układanie membran dowolną stroną.

„Symetryczność nowego Ekranu IDEA 175 polega na tym, że film funkcyjny (warstwa powstrzymująca wodę i przepuszczająca parę) jest osłaniany po obu stronach włókninami o takiej samej grubości. Ma to decydujące znaczenie dla trwałości membrany wstępnego krycia, ponieważ film jest ze wszystkich stron tak samo chroniony przed promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi” – tłumaczy ekspert.

W innych dostępnych na rynku membranach film jest słabiej osłaniany od spodu, bowiem stosowane są tam dużo cieńsze włókniny niż od góry.

„Taka budowa standardowych produktów wynika miedzy innymi z powodów technologicznych, ale może być także przyczyną uszkadzania membran od spodu – z naszych badań wynika, że z tego powodu powstaje 80% uszkodzeń membran” – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Patoka. 

Nowy Ekran IDEA 175 skutecznie rozwiązuje ten problem. 

Pełen szereg zalet

Ekran IDEA 175 to nowoczesne rozwiązanie o lepszej dyfuzyjności i większej wytrzymałości od standardowych membran paroprzepuszczalnych. Sam produkt jest bardziej ekologiczny, bowiem możemy wykorzystać mniej materiałów i stworzyć cieńszą membranę, jakiej działanie będzie równie dobre, a nawet lepsze od grubszych odpowiedników, do których produkcji wykorzystano więcej surowca. Oznacza to wyższe parametry wytrzymałościowe przy mniejszej eksploatacji środowiska. Nadchodzą czasy nowoczesnych membran, szybciej wysuszających budynki i zapewniających lepszą energooszczędność budynków. 

Ekran IDEA 175 to nowoczesna membrana wstępnego krycia i doskonała alternatywa dla dotychczasowych rozwiązań. Obecnie na dachach montuje się najczęściej membrany produkowane z polipropylenu z filmem nazywanym mikroporowatym. Drugim rodzajem są membrany dwuwarstwowe z powłoką poliuretanową, spełniającą funkcję filmu. Paroprzepuszczalność Ekranu IDEA 175 jest wielokrotnie wyższa od tych poliuretanowych i o kilkadziesiąt procent wyższa od membran polipropylenowych, co powoduje wzrost korzyści oraz oszczędności dla użytkownika. 

Nowa IDEA membran czyni każdy budynek miejscem jeszcze bardziej komfortowym, bezpiecznym i zdrowym oraz zapewnia widoczne oszczędności podczas jego użytkowania.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronach: 

www.sklep.marma.com.pl/

www.marma.com.pl/produkty-dla-budownictwa/ekran-dachowy-idea-175,130.html

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

merXu Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia

Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia Premia w gotówce, darmowa dostawa, program poleceń – merXu przedłuża promocje do 31 sierpnia

Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia...

Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia w gotówce do 700 zł, darmowa dostawa do 1300 zł oraz atrakcyjny program poleceń.

Sika Poland sp. z o.o. Sika o wyznaczaniu kierunku w budownictwie ekologicznym

Sika o wyznaczaniu kierunku w budownictwie ekologicznym Sika o wyznaczaniu kierunku w budownictwie ekologicznym

Zrównoważony rozwój to jedna z najważniejszych idei, jakie w tej chwili determinują działania całej branży budowlanej. Procesy dostosowywane są do wiodących norm ochrony środowiska i mają na celu ograniczenie...

Zrównoważony rozwój to jedna z najważniejszych idei, jakie w tej chwili determinują działania całej branży budowlanej. Procesy dostosowywane są do wiodących norm ochrony środowiska i mają na celu ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Warto podkreślić, że zrównoważony rozwój ma nie tylko wymiar ekonomiczny i środowiskowy, ale także społeczny, który powinien obejmować działania na rzecz społeczności lokalnych.

EUROFIRANY B.B. Choczyńscy Sp.J. 3 sposoby na zatrzymanie ciepła w domu

3 sposoby na zatrzymanie ciepła w domu 3 sposoby na zatrzymanie ciepła w domu

Jeśli szukasz odpowiedniej izolacji dla swojego budynku, która zatrzyma ciepło i zapewni Ci spokojną zimę, zapoznaj się z podstawowymi trzema metodami dociepleń. Dlaczego prawidłowa izolacja jest tak istotna?...

Jeśli szukasz odpowiedniej izolacji dla swojego budynku, która zatrzyma ciepło i zapewni Ci spokojną zimę, zapoznaj się z podstawowymi trzema metodami dociepleń. Dlaczego prawidłowa izolacja jest tak istotna? Przy rosnących cenach paliw i energii elektrycznej oraz rosnących kosztach, jakie musimy przeznaczyć na ogrzewanie budynków, izolacja jest nieunikniona. Warto więc zainwestować w izolację budynku dobrej jakości, by przynajmniej w jakiejś części uchronić swój budżet. Oto trzy sposoby, jak to...

4 ECO Sp. z o.o. Bądź eko i oszczędzaj z 4 ECO

Bądź eko i oszczędzaj z 4 ECO Bądź eko i oszczędzaj z 4 ECO

Polska ma optymalne warunki do produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Pod tym względem poziomem dorównuje Niemcom, u których technologia PV rozwija się od przeszło 20 lat.

Polska ma optymalne warunki do produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych. Pod tym względem poziomem dorównuje Niemcom, u których technologia PV rozwija się od przeszło 20 lat.

4 ECO Sp. z o.o. Co zrobić z niewystarczająco docieplonym budynkiem?

Co zrobić z niewystarczająco docieplonym budynkiem? Co zrobić z niewystarczająco docieplonym budynkiem?

Od lat 90. trwa w Polsce termomodernizacja wszelkich obiektów budowlanych, przejawiająca się m.in. docieplaniem ścian zewnętrznych styropianem. Zalecana grubość styropianu do izolacji zmienia się co kilka...

Od lat 90. trwa w Polsce termomodernizacja wszelkich obiektów budowlanych, przejawiająca się m.in. docieplaniem ścian zewnętrznych styropianem. Zalecana grubość styropianu do izolacji zmienia się co kilka lat. I tak pierwsze docieplenia były na styropianie o grubości 4 cm, obecnie to 20 cm styropianu grafitowego.

GERARD AHI Roofing Kft. Oddział w Polsce Sp. z o.o. | RTG Roof Tile Group Dach marzeń: stylowy, nowoczesny i wyjątkowo odporny

Dach marzeń: stylowy, nowoczesny i wyjątkowo odporny Dach marzeń: stylowy, nowoczesny i wyjątkowo odporny

Czy chciałbyś mieć elegancki, nowoczesny dach, o niepowtarzalnym antracytowym kolorze, który zapewni Twojemu domowi najlepszą ochronę?

Czy chciałbyś mieć elegancki, nowoczesny dach, o niepowtarzalnym antracytowym kolorze, który zapewni Twojemu domowi najlepszą ochronę?

MARMA POLSKIE FOLIE SP. Z O.O. Membrana paroprzepuszczalna wstępnego krycia dla trwałości i energetyczności budynku

Membrana paroprzepuszczalna wstępnego krycia dla trwałości i energetyczności budynku Membrana paroprzepuszczalna wstępnego krycia dla trwałości i energetyczności budynku

Czas wysychania budynku po zakończeniu budowy może wynosić kilka lat. Dodatkowo, za sprawą zmieniających się temperatur, nieustannie mamy do czynienia z gromadzącą się w konstrukcji budynku wilgocią. Pomocna...

Czas wysychania budynku po zakończeniu budowy może wynosić kilka lat. Dodatkowo, za sprawą zmieniających się temperatur, nieustannie mamy do czynienia z gromadzącą się w konstrukcji budynku wilgocią. Pomocna jest w tym wypadku membrana paroprzepuszczalna, dzięki której można odprowadzić wilgoć poza budynek. Wśród zabezpieczeń dachowych ogromną popularnością cieszy się membrana wstępnego krycia (MWK), która umożliwia właściwą dyfuzję pary wodnej z termoizolacji, a także dodatkowo uszczelnia pokrycie...

Getin Noble Bank SA Co warto wiedzieć, planując termomodernizację budynku spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?

Co warto wiedzieć, planując termomodernizację budynku spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej? Co warto wiedzieć, planując termomodernizację budynku spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?

Ograniczenie strat ciepła i związane z nim zmniejszenie rachunków za prąd to kwestie istotne zarówno dla właścicieli i zarządców budynków, jak i mieszkańców. Aby było to możliwe, należy przeprowadzić prace...

Ograniczenie strat ciepła i związane z nim zmniejszenie rachunków za prąd to kwestie istotne zarówno dla właścicieli i zarządców budynków, jak i mieszkańców. Aby było to możliwe, należy przeprowadzić prace termomodernizacyjne. Często jednak ich zaplanowanie, zrealizowanie, a zwłaszcza znalezienie odpowiedniego źródła finansowania bywa problematyczne, dlatego warto dowiedzieć się, jak osiągnąć cel. Proces planowania termomodernizacji wcale nie musi być skomplikowany!

CFI World S.A. Robakowo CFI WORLD – najwyższej jakości surowce przemysłowe

CFI WORLD – najwyższej jakości surowce przemysłowe CFI WORLD – najwyższej jakości surowce przemysłowe

CFI World SA to firma z całkowicie polskim kapitałem, działająca na rynku surowców chemicznych od 2009 r. Jako dystrybutor oferuje produkty przeznaczone dla różnych gałęzi przemysłu, w tym między innymi...

CFI World SA to firma z całkowicie polskim kapitałem, działająca na rynku surowców chemicznych od 2009 r. Jako dystrybutor oferuje produkty przeznaczone dla różnych gałęzi przemysłu, w tym między innymi branży budowlanej, kosmetycznej, farmaceutycznej czy spożywczej. Współpracuje z wiodącymi producentami, w tym Lotte Fine Chemical czy LG Chem.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.