Prawidłowa izolacja dachu – co się kryje pod pokryciem z blachodachówki?

Odpowiednia izolacja dachu to komfortowe, ciepłe i akustycznie odizolowane poddasze. Należy jednak pamiętać, że jakościowy materiał ociepleniowy to nie wszystko. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac dekarskich?
Do ocieplenia dachu zabieramy się po ukończeniu stanu surowego zamkniętego domu. Na tym etapie powinny być wstawione okna, drzwi wejściowe oraz pokrycie dachowe. Bardzo ważny jest odpowiedni układ poszczególnych warstw, aby uniknąć ewentualnej wymiany ocieplenia. Równie ważny jest prawidłowy montaż wszystkich elementów oraz sprawdzone, trwałe materiały. Jakie są najczęściej stosowane rozwiązania?
Membrany dachowe, czyli wstępne krycie dachu
Wstępne krycie najczęściej wykonywane jest z membrany wysokoparoprzepuszczalnej, którą umieszcza się nad warstwą ociepleniową, a pod pokryciem dachowym. Taka membrana ma za zadanie uszczelnić zasadnicze pokrycie dachowe, np. z blachodachówki. Przepuszcza ona mimo to parę wodną, co zapobiega zawilgoceniom warstwy termoizolacyjnej lub więźby dachowej. Jest wytrzymała na rozciąganie, czy rozrywanie, a także dzięki swojej lekkości – prosta w montażu.
Pamiętajmy, aby ułożyć membranę odpowiednią stroną. Producenci najczęściej oznaczają ją nadrukiem. Ta warstwa posiada właściwości odbijające promieniowanie UV, dlatego powinna być skierowana na zewnątrz budynku. Mocowanie odbywa się zazwyczaj przy pomocy zszywek do krokwi. Kolejne arkusze folii powinny nachodzić na siebie przynajmniej na 10–15 cm, a miejsce połącznia powinno być zabezpieczone taśmą klejącą dwustronną, przeznaczoną do celów dekarskich.
Zwróćmy szczególną uwagę na newralgiczne miejsca. Na przykład przy okapie folia powinna być przyklejona do blaszanej obróbki pasa nadrynnowego. Dzięki temu woda opadowa i wilgoć kondensacyjna będą spływać po folii i obróbce rynny. Z kolei w kalenicy arkusz zakładamy na drugą stronę połaci, a kalenicę wykańczamy taśmą podkalenicową. W rynnach koszowych powinno się ułożyć podwójną warstwę folii z 25-centymetrowymi zakładami, a następnie uszczelnić dwustronną taśmą klejącą. Skupmy się podczas układania membrany wokół elementów przechodzących przez połać dachową. Kominy, kominki wentylacyjne, okna dachowe – folia dachowa powinna być odpowiednio przycięta, tak aby nie dochodziło do nieszczelności. Dowiedz się więcej >>
Ocieplenie – co wybrać?
Najczęściej wybieranym materiałem do ocieplania dachów jest wełna mineralna. Posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła – λ (lambda) na poziomie nawet 0,032 W/(m·K). Dzięki temu bez problemu możemy osiągnąć wymaganą przepisami wartość współczynnika przenikania ciepła U – od 2021 r. dla dachów może on maksymalnie wynieść 0,15 W/(m2·K). Wystarczy zastosować przykładowo warstwę wełny o λ = 0,036 W/(m·K) podwójnie, dzięki czemu otrzymujemy wymaganą wartość U [na poziomie 0,12 W/(m2·K)].
Od pewnego czasu coraz większą popularność zdobywają termoizolacje piankowe wykonane z płyt typu PIR o strukturze zamkniętokomórkowej. Firma Blachy Pruszyński posiada w swojej ofercie płyty z tego materiału o nazwie IZOPIR. Płyty posiadają domieszki uszlachetniające, podnoszące właściwości w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, które charakteryzują się zdecydowanie najlepszą izolacyjnością termiczną spośród materiałów dostępnych na rynku budowlanym. Zwiększona izolacyjność powoduje, że dach spełnia wymaganą przepisami termoizolacyjność, przy mniejszej grubości materiału ocieplającego.
Dodatkowo płyty są sztywne i wytrzymałe na obciążenia mechaniczne, a to umożliwia ich montaż bezpośrednio na więźbie dachowej. Ważną ich zaletą jest wysoka paroizolacyjność. Dzięki temu para wodna nie dostaje się do wewnątrz rdzenia, a więc nie powstają skropliny, które w innych materiałach izolacyjnych stale zwiększają ucieczkę ciepła. Pamiętajmy, aby ocieplenie dachu połączyć z izolacją ściany (jeśli taka istnieje) – w przeciwnym przypadku powstanie bardzo duży mostek cieplny.
Folia paroizolacyjna – czy zastosować ją również od wewnątrz?
Tak! Termoizolacja od wewnątrz powinna być również osłonięta folią paroizolacyjną. Jest to jednak inna folia dachowa. Jej zadaniem jest ochrona ocieplenia przed zawilgoceniem oraz regulacja przepływu pary wodnej napływającej z wnętrza domu. Najczęściej stosowana jest folia polietylenowa o grubości 0,15–0,20 mm. Przyklejana jest do profili metalowych przy pomocy dwustronnej taśmy, a arkusze powinny być ułożone z 10-centymetrowym zakładem. Pamiętajmy, aby wszystkie połączenia folii były szczelne, a szczególną uwagę zwróćmy na ścianę szczytową czy murłatę. Te miejsca powinny być zabezpieczone specjalną taśmą dwustronną lub dodatkowo taśmą rozprężną. Tak samo robimy ze wszystkimi przecięciami folii.